Démonolog

Profesor David Ullman, přední světový odborník v oblasti literatury zabývající se démony se specializací na Miltonův Ztracený ráj, přistupuje ke svému oboru pouze jako k výplodu lidské představivosti. Rozvrat vlastního manželství vyřeší impulzivním přijetím nabídky záhadné Hubené ženy, která ho vyzve k cestě do Benátek a dosvědčení existence jakéhosi "jevu". Tam se setká s choromyslným mužem připoutaným k židli, který opakuje slova, jež k němu pronesl před smrtí jeho otec. David chce co nejdřív opusti Benátky a spěchá zpátky do hotelu, kde najde svou dceru Tess, jak stojí na okraji střechy nad vodami kanálu. Než spadne dolů, stačí vyslovit poslední prosbu: Najdi mě. Ukradené dítě. Dávné zlo. Otcův pád. A literární dílo, které skrývá klíč k vykoupení dcery....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/180613/demonolog-mO3-180613.jpg 2.962
Originální název:

Demonologist (2012)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Přidat komentář
CharlesWard
19.10.2017

Piper satanžel dokáže psát o značně zajímavých tématech, naprosto nezajímavým způsobem. Ústřední linka, je pro tentokrát i o něco napínavější, než tomu bylo u Zloděje, ale nakonec je kvalita knihy, ubita právě prapodivným posouváním příběhu a nevhodnou kombinací nedůvěryhodných ústředních postav.

WingsofDesire
26.01.2017

Vzhledem ke zde udělenému nízkému hodnocení jsem na knihu přílišná očekávání neměla, o to více mě však nakonec zaujala. Velmi silná kniha, jak po stránce příběhu, tak po stránce filozofie. Takové zajímavé pojednání o náboženských, mravních a morálních otázkách, zpracovaných ve formě působivého hororového příběhu. Pár menších nedostatků se v něm taktéž vyskytuje, to nelze zpochybnit, nicméně stejně tak nelze zpochybnit jeho obrovské přednosti, k nimž bych rozhodně zařadila rozbor psychického rozpoložení Davida, jeho melancholicky poetický příběh o hledání milované dcery i sebe samotného, jeho smýšlení o myšlenkách Ztraceného ráje a jeho významu v přiblížení se náboženské filozofii. Našla jsem v tom i jisté pojetí Božské komedie, což si ale popravdě nejsem jistá, zda byl autorův záměr, nebo jen můj dojem.
Za sebe tuto knihu považuji za dost nedoceněnou.

Rizek75
09.11.2016

To je tak, když si přečtete upoutávku na obálce a těšíte se, jak strhující příběh vás čeká... Ve skutečnosti tomu tak nebylo. Ale musím přiznat, že místy mě to celkem bavilo a knihu jsem přečetl. Téma bylo zajímavé, mystické, zahrávalo si to se životem "reálným" a "možným jiným?". A také se podívám, jak to bylo se Ztraceným rájem:-)

kannibal28
09.11.2016

prva časť knihy velmi ma zaujala ale to bolo všetko potom to bolo také nemastne neslané skratka o ničom, ešte že som ju kupil v celkom dobrej akcii

tetes
23.08.2016odpad!

Vrcholný odpad, zbytočné tlačené stránky, zbytočné udelené isbn, zbytočné vyhodené peniaze, ak si to chcete kúpiť. Prečo? Odkedy vyšiel DaVinciho kód, napísalo sa niekoľko desiatok kníh s podobnou tématikou = profesor nejakého predmetu, za ktorým príde niekto tajomný. Samozrejme, profesor odcestuje, začne pátrať, povrchovo "nudný" život sa obráti na fantasy/krimi a pod. so šťastným, alebo tajomným (kladným) koncom. = táto šablóna, žiaľ, platí nielen pri tejto knihe. A čo je horšie, ľudia v IKAR-e vydávajú také "americké drísty" robené "na jedno kopyto" ako na bežiacom páse. ...pritom, keby som sa mal zamyslieť nad hĺbkou myšlienok kníh, tak by som túto zamenil za takých Bratov Karamazových, ktorých som vydaných v slovenčine od IKAR-u ešte nevidel a dokonca ani na policiach v kníhkupectvách. Asi preto, že to napísal Rus (ak sa zamyslím nad tým, že amerických spisovateľov je tam toľko, že sa tam zmestí zo slovenských jeden...).

dominik123
15.07.2016

Tak prečítanie tejto knihy, mi trvalo o niečo dlhšie, ako by som od 300 stranovej knihy čakal. Je to spôsobené aj tým, že kniha sa do ničoho nehrnie. Skôr veľmi, pomaly, odsypáva. Je síce pravda, že melancholickú atmosféru sa podarilo vykresliť celkom dobre, ale problémom je že samotný dej, po dobrom začiatku, nie je až taký zaujímaví. Samotný autor ako by nevedel či sa má vydať cestou hororu, alebo, psychologického románu. Aspoň že samotný hrdina je aspoň trošku zaujímavý aj keď, viac postáv by rozhodne nebolo na škodu. Potenciál knihy bol rozhodne vačší a škoda že sa ho autorovi, nepodarilo naplniť. Takto tu máme priemerné dielo s dobrým námetom, ktoré, ale zlyháva v príbehu a nejednoznačnom umiestnení v žánri. Aj napriek tomu všetkému, neľutujem že som knihu, Démonolog, prečítal.

Majdule
29.01.2016

Démonolog mě zaujal myšlenkou odložené smrti a trochu znejistěl, v jakém žánru se vlastně nacházíme. Některé indicie nám totiž napovídají, že nečteme horror s náboženskou tematikou, ale psychologický román o otci, který odmítá smrt svého dítěte. V některých okamžicích jsem se skutečně bála, ale některými okamžiky mě autor takříkajíc odstřihl. Velmi mě zaujal vztah otce a dcery, který je daleko za běžnou představou tohoto druhu lásky (nenaznačuji žádné sexuální podtóny, jen fatálnost a sílu onoho vztahu) a který mě připomněl, jak velké téma to pro mě v současnosti jako pro matku je. Času stráveného s touto knihou tak i přes její nejednoznačnost a kolísavou kvalitu nelituji.

Evik30
22.09.2015

Zajímavý název, ale jinak kniha nic moc. Příběh postavený částečně na detektivce, částečně na hororu. Lehké fantastično, pochmurná atmosféra. Konec jako ustřižený. Autor je asi fanouškem Miltona, ale zdaleka nedosahuje jeho kvalit. Kdo četl Miltonův Ztracený ráj, tak ví své.

trudoš
13.08.2015

Po stylistické stránce dobře napsané, text neskřípe a dialogy jsou přirozené. Problém je, že se Andrew Pyper k mé nelibosti příliš motá kolem symboliky Ztraceného ráje, aniž by však poskytl něco víc, než jen povšechné informace ohledně významu toho kterého verše. Podobně jsem vnímal i celkovou atmosféru, která je sice dobře naplánovaná, ale nedrží pohromadě - chvíli funguje na jedničku, chvíli se vytrácí do nikam. Výsledná pointa příběhu by se pak hodila spíš pro povídku, navíc při zpětném pohledu některé motivace vyznívají dost nesmyslně. Velká škoda je nevyužitého potenciálu hrdiny, jehož profese znalce démonů v literatuře nakonec nehraje podstatnou roli, jak by jeden automaticky předpokládal.
Přesto musím přiznat autorovi několik skutečně povedených momentů. Ať už úmyslně nebo mimoděk, často ve mě Démonolog evokoval Ďáblova advokáta (film) namíchaného s Dumasovým klubem (kniha). Zdaleka se mu však nepovedlo dosáhnout kvalit jednoho ani druhého. Bohužel.

minirock
05.12.2014

Přiznám se bez mučení, kniha mi nesedla. Ne že bych neměl rád horory a nadpřirozené jevy, ale tahle kniha je horor jen zčásti a mnohem víc se zabývá náboženskou otázkou. Profesorovo pátrání po milované dcerce je sice napínavé, ale styl vyprávění mě příliš nezaujal a místy mi přišel dost nudný. Ještě že to nakonec celé dobře dopadlo, tedy aspoň doufám ..... .

Maragad
22.07.2014

Démonolog je velmi čtivě napsaná kniha, od které není možné se odtrhnout. I přesto že se budete pořád ohlížet, zda se kolem vás neděje něco divného a budete číst jedině ve dne nebo budete mít všude rozsvíceno a před usnutím budete koukat po koutech, zda jeden z nich není tmavší a něco tam nečíhá, něco co by vás chtělo ovládnout. I přesto všechno knihu musíte dočíst do poslední stránky, protože to jinak nejde, prostě musíte vědět, jak to vše skončí a jestli to byla Davidova realita nebo jen blouznil.

mapet85
14.07.2014

Po knihe som siahol viac-menej zo zvedavosti. Zaujímajú ma témy démonov a nadprirodzena. Pri čítaní knihy vidieť, že autor je skutočne nadšencom Miltonovho strateného raja. Úseky knihy, kde hlavný hrdina hľadá svoju dcéru sú popretkávané viacerými citátmi práve z tohto diela a autor sa snaží o ich vysvetlenie. Avšak napriek zaujímavosti témy mi tu čosi chýbalo, nebolo to proste úplne ono a preto tri hviezdičky.

DasaN
30.05.2014

No čekala jsem trochu něco jiného, v některých chvílích jsem se nudila.

KatnissLavender
21.05.2014

Čekala jsem trochu víc... Prostě oddechové čtivo, na můj vkus trochu málo démonů a temnoty. Nápad dobrý, ale nevyužitý potenciál. Slibované Benátky, na které jsem se těšila, jsou s bídou v pětině knihy. Závěr se mi líbil, potěšil mě, ale musím se přiznat, že způsobil, že vůbec netuším, co se to vlastně po celou dobu odehrávalo a jak to bylo s Tess...

RecycledCarrey
15.05.2014

Zaujalo mě téma knihy - démoni. Ale čekala jsem něco jiného. Kniha se dala číst, ale mezi ty lepší, bych ji nezařadila. Každopádně za Miltona dávám palec hore.:) Konec bohužel mě nenadchnul vůbec (a to je pro mě hodně důležité.)

h.mose
07.05.2014

...autor se zbytečně zaplétá do složitých filozofických úvah, které ale děj nijak neobohacují. Ta užvaněnost shazuje potenciál minimálně o polovinu. Prvních 80 stran jsem doslova protrpěla, než děj dostal jakýs takýs spád a potom se střídaly opět užvaněné pasáže s trochu svižnějšími úseky. Pro mě zklamání a 2 hvězdy dávám možná i trochu neoprávněně za natěšenost, kterou jsem před přečtením prožívala...

Forma vyprávění z pohledu první osoby je místama peklo. Teprve až v momentě, kdy na scénu přišla O´Brianová se to dalo snést.

Závěr autor utnul naprosto nepochopitelným způpsobem. Ne, nepovažuji za nutné aby bylo všechno polopaticky vysvětlené. Otevřené a nevyslovené závěry mi nevadí, ale konkrétně u této knihy to působí tak, že už prostě spisovatel nevěděl kudy kam a tak šlus.

Další věc, která mi na knize vadila je to, jakým způsobem se autor snažil protlačit Johna Miltona. Chápu, že je to zřejmě jeho oblíbenec a že má Pyper "nastudováno", ale myslím si, že to šlo protlačit do děje míň násilně. Takhle to na mě působí, že prostě vyraboval něčí dílo a horkou jehlou spíchnul příběh kolem něj.

Titul jsem zakoupila jako e-book který se tvářil, že má 330 stran. Jaký zklamání bylo, když děj skončil na straně 265 a zbytek byly jen plky, děkovačky a reklamy na jiné knihy...

ZÁVĚR: Když se konečně prokoušete dějem, tak je najednou konec a vy si řeknete" "A to je jako, do háje, všechno...?"

Selket
23.03.2014

Myslím, že to mělo mnohem větší potenciál - kniha se skládá z pěkných momentů, které ale nejsou nijak propojené. Mnohdy mi přišlo, že autor prostě neumí chytit šanci za pačesy.

drbohlav
09.03.2014

plno vět jsem jen prolétla očima. konec byl divný. dalo se to číst, ale žádná pecka to nebyla

Joges
08.03.2014

Není to žádné dobrodružství a napětí, jde spíše o prostý horor a thriller. Je to takový námět ušitý na scénář filmu s označením žánru: mysteriózní, horor, thriller, v němž jde o duchařinu, či spíše v tomto případě o démoninu :). Autor se ve vyprávění neztratil. Vývoj událostí dobře narůstá a graduje, jen si myslím, že Pyper zvolil špatnou vyprávěcí perspektivu. V Démonologovi je vše psáno z pohledu první osoby. Čtenář očima vypravěče tak spatřuje různé lidi či duchy kteří se mění a mizí, čemuž jde těžko uvěřit. Pro knihy s označením horor a thriller se hodí spíše zaběhlý a osvědčený objektivní úhel pohledu, tj. 3.osoba jedn.čísla, kdy vypravěč stojí mimo příběh. Mistr King zkrátka ví, jak k takovému žánru přistupovat. Četl jsem už horší slátaniny a vyprávěcí postupy, takže musím dodat, že autorovi se nevšední román, pardon horor, docela povedl. Popravdě, prvních dvě stě stran je dobrých ale chaotické a méně uvěřitelné finále trochu zklamalo.

Babouš
26.02.2014

Zpočátku čtenáře zaujme výborný popis prostředí – benátské uličky a kanály, baziliky a pamětihodnosti – a zajímavý nápad s využitím tak tajemného díla jako je Miltonův Ztracený ráj. Jenže jakmile se v ději začnou objevovat démoni a duchové, člověku dojde, že jde spíše o podprůměrný horor s nadpřirozenou tematikou. Na nadpřirozenu není nic špatného, ovšem autor jej dávkuje po tak velkých dávkách, že tomu člověk nemůže uvěřit, ani kdyby sebevíc chtěl. Vše jde zkrátka příliš rychle, jako by hlavní hrdina nebyl obyčejný profesor literatury, nýbrž profesionální dešifrátor (SPOILER ALERT rychlost, s jakou si spojil pasáž Satana o slunci a Floridu – „sluneční stát“, je ohromující).