Klub rváčů

Nové vydání již kultovního románu, který proslavilo neméně úspěšné filmové zpracování. Příběh mladého muže, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, je hlubokou sondou do nitra člověka, který jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život k prázdnotě konzumní společnosti. Nekonvenční vyprávění s rychlým spádem, místy prostoupené černým humorem, končí deprimujícím vyvrcholením, které je ovšem jen logickým vyústěním dané situace v dané době, dnešnímu čtenáři tak známé......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2008/big_klub-rvacu-0ir-2008.jpg 4.41706

Klub rváčů 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Volvox Globator

Fight Club, 1996

Kniha Klub rváčů

hanzmb

Číst tuto knihu v 18, asi bych dal těch bodů víc. O 50 let starší tak trochu nechápu její smysl. Rozumím tomu, že začínající autor se snaží prorazit něčím novým, provokujícím. Pár věcí mě i opravdu pobavilo. Třeba pravidla a jejich dodržování ad absurdum. Mám ale strach z toho, že by to někdo mohl začít považovat za manifest a začít se tak chovat.

Ajinka126

Pojednání o ztrátě mužství a společnosti vychovávané ženami, kdy hlavní hrdina už ani neví, jak se ženou mluvit, byl hodně zajímavý. Dobře sepsané. To, že hlavní hrdina zkouší získat něco zpět násilým, drogami a nic z toho nefunguje, je skvělá message.
Na druhou stranu mě to jako ženu asi tolik nezasáhlo.

bigbabe

Asi jako jedna z mála jsem film neviděla, ale samozřejmě jsem o tomto díle již něco slyšela. Je to dost art a současně je to reálné. Opravdu sonda do nitra člověka nebo spíše rovnou celé naší společnosti.

Radiq
12.08.2022

(+ SPOILER) Jako většina lidí, i já jsem v první řadě viděl film od Davida Finchera, který patří mezi mé nejoblíbenější. O to víc si teď cením jeho kvalit, když vidím, jak striktně se držel předlohy. Často se stává, že film nevystihne úplně vše, čím je kniha výjimečná, ale toto je asi případ, kdy je to naopak. Tedy ne naopak, ale jinak. Každé médium má to svoje. Kniha je kniha, má víc detailů, a film je film, tam zase promlouvá perfektní audiovizuální stránka.

Navíc já knihu samotnou nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretoval Ivan Lupták. A v souvislosti s filmem, kde hlavní postavy ztvárnili Edward Norton a Brad Pitt, nešlo mi u knihy si je představovat jinak... a nutno říci, že hlas Ivana Luptáka se k nim oběma skvěle hodí. A také ten styl vyprávění, kdy často zběsile chrlí slova v rychlém tempu a s tím správným pocitem zoufalosti, marnosti a anarchie, dodává tu správnou schizofrenní atmosféru. Do toho ty vychytané hudební předěly - no, povedlo se.

Co k ději? No to je naprostá bomba. Tolik originálních nápadů pohromadě. Nespavost, podpůrné skupiny, vlepování okének do filmů, samotný klub rváčů, Projekt Zmatek, liposukční mýdlo, záškodnické akce, kastrace, rozdvojená osobnost, Marla Singerová, konec. Žádné zdržovačky, vše svižně ubíhá, jak když nestíháte doběhnout na záchod. Vše lemováno rozcupovanými ksichty a neuvěřitelným borcem Tylerem Durdenem, napůl skvělým kámošem a napůl strašnou sviní. A přesto s nimi jde v mnoha věcech souhlasit. Teď už zbývá jenom vycedit ty nejvíce profláklé citáty: "První pravidlo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů" a "Vím to, protože to ví Tyler" (nemohl jsem si to odpustit).

Přestože kniha je skvělá, v mých očích z toho paradoxně film pořád vychází líp. Stejně ale nejde dát tomu menší, než nejvyšší hodnocení.

hungryreader00
27.07.2022

Kniha se četla téměř sama. Byla tak správně bláznivá. A zároveň je to kniha, která ve vás něco zanechá. Nic víc k tomu nemám, snad jen to, ať si pustíte písničku Where is my mind po dočtení tohoto naprosto úžasného titulu.

Kira747
10.07.2022

Kniha je možná o maličko lepší než film. Anebo je to obráceně?

Lucuschka
30.05.2022

Napřed jsem viděla film, ale již před delší dobou, takže mi některé skutečnosti byly matně známé. Pocitově se kniha téměř shodovala s filmem a naopak, až na pár drobností, více či méně dulezitych. Ovšem kniha by se dala shrnout jako Klib rváčů, těch co se rvou sami se sebou a to se týká především hlavní postavy. Knihu jsem četla pro zajímavost, ale moc mě nebavila.

Pítrs85
04.05.2022

Jsou knihy, u kterých uděláte lépe, když je nebudete nijak komentovat, protože ta knížka mluví sama za sebe a cokoliv k ní dodávat je jaksi zbytečné. A právě jednou takovou je i Palahniukův Fight Club, knížka, která je svým způsobem velmi nebezpečná, ale zároveň natolik upřímná a pravdivá, až vám to vyrazí dech. Nedoporučuju slabším povahám, nebo lidem, co by rádi odpálili budovu, jen nevědí jak :-) Fincherův film beru jako jeden z nejlepších filmů všech dob, no knížka je ještě tak o třídu lepší (což je, myslím, výmluvné víc než dost). "Nejsme ani výjimeční jak sněhová vločka, nejsme však ani žádná hovna, prostě jenom jsme, tak je to nastavené, tak to prostě je." A nezapomeňte na první pravidlo Klubu rváčů. A na druhé.