Pozpátku

Pozpátku https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2944/bmid_pozpatku-XZ7-2944.JPG 4 341 25

Červený trpaslík série

< 4. díl

Kniha uzavírající základní tetralogii korespondující s kultovním seriálem televize BBC. Dave Lister konečně našel cestu zpátky na planetu Zemi. Což je pochopitelně skvělé. Méně skvěle už vypadá, že čas zde neběží tak docela správným směrem. A pokud se Listerovi nepodaří planetu včas opustit, bude si muset znovu projít pubertou. Pozpátku.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

Backwards , 1996

Koza3
10.07.2023 4 z 5

Četl jsem to dlouho, jelikož se mi to tak nějak prolnulo se státnicemi, ale nevadilo to. Příběh celé knihy se táhne přes desetiletí a ač mě ta část pozpátku zase tak nebavila, tak závěrečná pistolnická apokalypsa stála za to. Pro všechny fanoušky trpaslíka nutnost, ač tedy je ta kvalita o fous nižší než předchozí dva díly.

Kory98
05.02.2023 3 z 5

Trochu jsem na rozpacích, jak hodnotit. Přijde mi, že nápad se opačným, tedy pozpátku jdoucím životem je dobrý, ale bylo ho tam mnoho. A ty další kapitoly - některé podle mě na sebe vůbec nenavazují tak, aby se daly chápat i když naši hrdinové cestují v čase. Rob Grand má asi trochu větší oblibu počítačových virtuálních her, protože v tomto díle jsou opět využity. Když jsem začala číst, říkala jsem si, že Naylorův závěrečný díl byl lepší, po dočtení bych řekla, že jenom o malou trošku. Na můj vkus byli pánové nejpřesvědčivější spolu.

Pítrs85
04.05.2022 2 z 5

Pro mě osobně má tahle knížka se seriálovým Red Dwarf společný jen název a hlavní charaktery, jinak je to děsná pruda, těch pár povedenějších vtipů to nevytrhne. Určitě nejslabší knižní Trpaslík, První kapitoly (Pozpátku) jsou zbytečně nechutný a poslední kapitoly (Pistolníci z Apokalypsy) zas zbytečně násilnický. Když už Red Dwarf, tak určitě radši ten seriálový.

PeterBahn
06.01.2021 4 z 5

Pozpátku je pro mě návratem do „trpajzlíkovské“ pohody!

Ivan F
04.09.2020 3 z 5

Nadšený z knihy som rozhodne nebol. Avšak je tu niekoľko pasáží, ktoré sú super - všetky sú o Arnoldovi J. Rimmerovi a najmä tá posledná je úplná pecka. Výborný alternatívny koniec. Ak si knihu porovnám s "Posledným človekom", tak táto mi nepríde lepšia, ani horšia, je len iná a je pre mňa dôkazom, že Grant a Naylor boli na tom s tvorivými silami rovnako. Nanešťastie kniha neprináša oproti seriálu takmer nič nové , všetko tu už raz bolo a opakovaný vtip už nie je vtipom. K tomu je kniha omnoho vulgárnejšia a vôbec jej to neprospieva. No a puberta Listera s Kocúrom, tak tá je vyslovene nedotiahnutá, jednoducho to autor odstrihol a z puberťákov máme behom jednej strany zas mysliacich tvorov. "Posledného človeka" som veľmi skritizoval, ale "Pozpátku" nie je lepšia kniha.

iceVS
16.07.2020 4 z 5

Je to marný, kniha v tomto případě zoufale prohrává, to už si raději pročítám přepisy seriálu, které jsou na internetu dostupné. Ale kluci z trpaslíku jsou prostě srdcovka a večerníček :-)

Eridan
22.06.2020 4 z 5

Autorské duo Grant Naylor se rozpůlilo a to nejen jako spisovatelské ale i jako tvůrci seriálu. V roce 1993, kdy má seriál za sebou 6 řad v něm již Grant nepokračuje a na dlouhé 4 roky má seriál pauzu, než ho Naylor vzkřísí. Ještě před tímto povstáním z popela vydávají autoři své sólo knihy. A za mě by měla být kniha Pozpátku třetím dílem tetralogie. Proč? Inu, Naylor přeci jen uzavírá příběh Trpaslíka lépe, než se to povedlo Grantovi a teoreticky by mohla kniha Pozpátku pokračovat Posledním člověkem (naopak nikoliv). Pamatuji si, že mě docela zklamalo, když jsem po Posledním člověku šel v ději zpět k Pozpátku. V knize jsou zejména seriálové díly Pozpátku, Jiná dimenze a Pistolníci z Apokalypsy. Stejně jako v knize Lepší než život je seriál jen volnou inspirací pro nové příběhy. Tempo knihy je také podobné - akční jízda bez sebemenší přestávky, snad jen na trochu toho sarkasmu cestou. Nestačil jsem se nudit, bylo to fajn. Možná jen ta jízda byla celkově méně cenzurovaná - brutálnější a sprostší. Pravdou je, že mě Nekonečno a Lepší než život bavily krapet více. Občas něco nebylo úplně dotažené - např. puberta chlapců v polovině knihy jaksi zmizela a začali se chovat dospěle. A závěr mi přišel lehce uspěchaný a ne moc věrný charakterům, které celou dobu Grant buduje. Zejména Lister se zachoval nelisterovsky. Ale autor to pak napravil, takže závěr mě pohladil.

EsoRimmer
03.08.2019 4 z 5

Rob Grant se v roce 1993 se seriálem Červený trpaslík rozloučil a tato kniha prezentuje jeho pohled na to, jak všechno mohlo dopadnout. Je vidět, že od seriálu se odpoutal, a proto si může dovolit provádět mnohé změny, které by v seriálu byly z mnoha důvodů úplně nerealizovatelné a možná i sebedestruktivní. To však neznamená, že v knize nemohou nějak fungovat.
Dle mého názoru se román až moc zabývá zpátečním vesmírem, což po pár kapitolách začíná být celkem otrava. Naštěstí je toto občas proloženo vedlejšími příběhy z dětství Arnolda Jidáše Rimmera nebo skvělou dějovou linií z jiné dimenze, což je asi nejzajímavější částí celé knihy.
Vyprávění ke konci dostává až nečekaný spád, což je skvělé, ale bohužel skončí dost uspěchaně a pro ty, kteří znají seriál, také kontroverzně.
Zkrátka obě sólo knihy autorů Červeného trpaslíka jsou dobré, ale bohužel ne tak, aby se mohli rovnat jejich společnému legendárnímu dílu.

jaroiva
11.06.2019 4 z 5

konstrukce života pozpátku byly pro mě občas "na bednu", ale pořád se mi to dost líbilo

Vincenzoci
30.12.2018 3 z 5

Musím říct, že s každým knižním pokračováním je to horší a horší. Málo humoru (občas jsem se zasmál, jindy to bylo spíš úsměvné), místy chaotické, nemá to už moc ten šmrnc. Pro mě smutné a zničené skončení knižní série (ale pokud by to tak mělo pokračovat, je dobře, že toto je poslední díl). Těžko jsem to louskal, skoro pořád jsem se u toho nudil a nutil do pokračování čtení. Škoda!

Sharru-ken
27.09.2018 3 z 5

Možná je to tím, že seriálový díl Pozpátku nepatří mezi mé oblíbené. Některé momenty jsou úsměvné, jiné nostalgické, ale celkově spíš zklamání. Předchozí díly mě bavili více.

Govrid
19.07.2018 5 z 5

Tak dočteno, trochu chaoticky poskládaný mišmaš, ale jinak skvělé, mě se to líbilo, takže nachystejte mi uzenáče, na snídani...

frantisek8863
06.10.2017 3 z 5

Po všech předcházejících dílech mám pocit, že se s každým pokračováních z knih pomalu vytrácí plynulost příběhu a humor. Někdy to bylo vtipné, jindy jsem se musel zamyslet, nebo si znovu přečíst jak to bylo myšleno ve vesmíru pozpátku.

nycol
06.07.2017 4 z 5

Mám raději knihy, než filmy, ale u tohoto dílu jsem došla k tomu, že v případě Listra a spol. je lepší seriál.

thomascz84
16.01.2017 5 z 5

Díky této knihy vím, že nikdy nezemřu. Až budu starý tak se stejně jako Lister vrátím na planetu Zemi kde plyne čas pozpátku a budu zase mládnout. Ale na pubertu pozpátku se netěším. :-D

Terien
11.11.2016 3 z 5

V knize mi chybělo kouzlo seriálu. Jeho pohoda a klídek. Tady to bylo občas i nechutný, třeba v seriálu nebyly žádné brutální smrti. Za celou dobu jsem se pousmál asi jen dvakrát nebo třikrát, nezasmál ani jednou. Možná že jsem na to neměl náladu a možná jen plácám nesmysly..ale za mě říkám že takhle ne. Z celé knihy se mi líbil jen epilog, ten doporučuju :) a za něj je hvězdička navíc. Na zbytek knihy se doporučuju vys.... ehm nečíst :D.

Luipenox
06.01.2016 4 z 5

Velice mě zaujala realita ve zpátečním vesmíru, kdy se autor s tématem výtečně popasoval a i když jsem některé pasáže musel číst vícekrát, protože mi na první přečtení nedávaly smysl, velmi jsem se bavil. Věřím, že i autorovi se při psaní občas zamotala hlava. Následující děj knihy příjemně ubíhal a závěrečná westernová část mě opětovně nadchla.

DRALI
31.12.2015 3 z 5

Miluji Červeného Trpaslíka. Pro mne není lepšího seriálu. Bohužel knížky mi přijdou o hodně méně vtipné a tak jako utahané. Ano, celé universum hezky rozšiřují, takže pro fanoušky je to určitě povinnost. Ale seriál je seriál - nepřekonatelný!!! To samé platí u všech čtyř knih.

Monika_cz
09.03.2015 5 z 5

Stejně dobrý díl, jako byl první, uzavření celé série.

FMJ
25.03.2013 5 z 5

Geniální kniha s perfektně podanou realitou pozpátku.Puberta Listera s Kocourem jsou pro mě legendární a vždy když si na ně vzpomenu tak se pousměju,ale celá kniha je perfektní a já se znovu bavil po její celou délku.-----------------------.ukléd uolec íjej op livab uvonz es áj a íntkefrep ej ahink álec ela,ujěmsuop es kat unemopzv ěn an is žydk ydžv a ínrádnegel ěm orp uosj meruocoK s aretsiL atrebuP.uktápzop outilaer uonadop ěntkefrep s ahink ínláineG 100%