Červený trpaslík – Omnibus

Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí. V jedné jediné knize nyní vycházejí všechny čtyři romány plné dobrodružství té nejztřeštěnější vesmírné posádky, jakou si jen dokážete představit. Vydání zahrnuje čtyři díly (Nekonečno vítá ohleduplné řidiče, Lepší než život, Poslední člověk, Pozpátku)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420582/big_cerveny-trpaslik-omnibus-f20-420582.jpg 4.355

Kniha Červený trpaslík – Omnibus

LittleRebelle6
19.12.2021

Jakožto faninka seriálu jsem jí musela mít . Moc mē bavila . Doporučení každému fanouškovi . A určitē si jí přečtu znovu .

Olous1
17.09.2021

Bomba:,-):,-) tuto nádhernou knihu jsem dostala pod stromeček a zaujímá přední místo v mé knihovně. Jsem velký fanda seriálu, prakticky každý den poslouchám navečer pro spaní. Tohle prostě miluju. Doporučuji přečíst fanoušci:-):-):-) za mě 120%.

Ondra086
09.09.2021

Seriál jsem viděl snad tisíckrát a tak mě velmi potěšilo když se mi tahle bichle ocitla pod stromečkem, zabavila mě během distanční výuky a teď, ač jsem jí dočetl ještě před prázdninami jsem si uvědomil, že bych jí za ty hodiny zábavy měl věnovat alespoň pár minut a napsat komentář.
Na začátek. Omnibus je sloučené vydání čtyř knih: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče, Lepší než život, Poslední člověk a Pozpátku.
Nejvtipnější mi přišli první dvě knihy, které psali autoři společně. Je tam asi nejvíc doplňujících informací k seriálu (jak se Lister dostal na Červeného trpaslíka, jaké bylo poslání Novy 5 nebo co se stalo se Zemí) zaujala mě i dobře vykreslená lidská civilizace za kterou by se nemusel stydět ani špičkový sci-fi román. Několikrát jsem se zasmál nahlas a to hlavně díky mluvícímu toustovači, který měl celkově více prostoru než v seriálu.
Jak je známo, závěrečné knihy napsali Naylor a Grant odděleně a podle mě se konec více povedl Naylorovi, který je evidentně tím, kdo seriál/knihu posouvá více do sc-fi žánru. Někomu by mohla vadit přílišná epičnost v závěru ale mně spíš vadila úplná absence Hollyho o jehož osudu a vůbec o osudu lodi Červený trpaslík v naší realitě se nic nedozvíme.
Grantovo ,,Pozpátku" bylo zase vtipnější a víc se věnuje Rimmerově charakteru a celkově tomu proč je vlastně takový magor (velká část knihy se odehrává v alternativní realitě, kde je Rimmer Eso). Závěr knihy mi ale přišel poněkud rozporuplný a nedotažený do konce.
Omnibus rozhodně stojí za přečtení a pro fanoušky je vlastně povinností. Naylorova epičnost a akce spojená s Grantovým skvělým situačním humorem je vlastně tím na čem stojí seriál (když nepočítám skvělé herecké výkony), v prvních dvou knihách je to spojené dohromady a závěrečných knihách máte zase příležitost vidět jak oba autoři tvoří odděleně.
Celkové hodnocení pět a půl pračky Whirpool. Značka vítězů.

DraculasLady
31.08.2021

Vzhledem k tomu, že jsem již dlouhá léta fanouškem seriálu, koupě knihy byla vteřinovým rozhodnutím. Jsou zde pasáže, které přesně odpovídají tomu, co se v seriálu objevilo, takže si člověk dokázal krásně představovat to, co četl. Nicméně na druhou stranu jsou zde i části, které se zfilmování díky bohu nedočkali... Také velice oceňuji, že seriálová verze není až natolik sprostá, jako kniha, a že je velká míra vtipů dotažena k naprosté dokonalosti. V knize se objevují pasáže, které jsou bohužel více trapné, než vtipné, což celkovému dojmu také trochu uškodilo. Každopádně za přečtení to určitě stálo, protože jestli tyto stránky byly podkladem pro tvorbu televizní, dali si tvůrci při tvorbě finálního scénáře nakonec opravdu záležet a to se musí ocenit.

Ursula21
18.08.2021

Jako věrný fanoušek trpaslíka jsem si knihu koupila hned, jak jsem se o její existenci dozvěděla. Abych byla ale upřímná, čekala jsem od ní něco trochu jiného... původní seriálovou verzi určitě doporučuji mnohem víc-je to taková ta dobrá klasika, u které se zasmějete, i když ji vidíte po milionté. Nejméně se mi asi líbila třetí část, která byla na klasického trpaslíka moc akční a málo vtipná. Kniha se mi přesto velice líbila a byla většinu času dost čtivá-přečteno za 7 dní

Pawlisman
01.11.2020

Ale jo, stojí to za nákup. Některá poznátky a epizody ze zákulisí jsou neocenitelné. Zároveň pár záchvatů smíchu co by se na jedné ruce spočítalo taky bylo. Problém je, že seriál je moc dobrý. Tedy kniha je stále trochu v pozadí. Navíc třetí část od solo Douga Neylora...no... pán si to trochu spletl s akčním scifi a zapomněl, že by mělo jít především o humor a originalitu. Škoda. Jinak prostě klasický a silný trpsalík..

rr9
01.11.2020

Na seriálové zpracování to sice nemá, přesto knihu hodnotím jako silně nadprůměrnou. Čtivá, vtipná, zábavná. Klasický trpaslíkovský humor bohužel trochu kazí příliš mnoho vulgarismů, které mi sice obecně nevadí, zde se však nehodí.

Arkagas
04.09.2020

1, miluju tu knihu!
2, je to povinnost pro všechny kdo milují seriál
3, nutně ji potřebuju jako svou vlastní doma

Kdo zná seriál, dá mi asi za pravdu, že lidi se dělí na 2 skupiny - buď ho milujete, nebo nesnášíte a já patřím do té první skupiny. Všichni hrdinové, kteří nás provázeli roky po palubě trpaslíka (který má mimochodem na délku 10km) jsou v této knize stejní jako v seriálu a přesto jiní. Zatímco milovaný seriál jel hlavně na vlně humoru, díky téhle knize poznáváme víc charaktery postav jako takových a někdy mi jich upřímně bylo až líto. Nejsou tu jen ty komické a vtipné pasáže, ale i jejich strasti, smutky a trápení. Tahle kniha je dokonalá. Myslím že i hodnocení 94% na DK Vás jen utvrdí v tom, že mám pravdu ❤️
Při dočítání poslední stránky mi bylo smutno že se s nimi zase loučím...