Neschopnost

Neschopnost https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2945/bmid_neschopnost-K1X-2945.jpg 4 211 34

Napínavý román z blízké budoucnosti, kdy celá Evropa bude pěkně spojená dokonalými zákony a neprůstřelnou ústavou, jejíž článek 13 199 říká: „Nikdo nesmí být omezen ve svém právu zastávat jakékoli pracovní místo, a důvodem odmítnutí nesmí být ani věk uchazeče, ani barva pleti, ani jeho názor či schopnosti.“ Ve spojené Evropě blízké budoucnosti totiž neschopnost neznamená možnost, s níž se musí počítat; neschopnost je tu povinná.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

Incompetence , 2003

stoun25
06.08.2023 4 z 5

Líbí se mi tento styl humoru, mám rád sarkazmus a nadsázku, ale šlo to do půlky knihy, potom to začínalo pokulhávat. Na začátku jsem se, ale fakt hodně nasmál i když jsem byl se strýcem v nemocnici jako doprovod a na chodbě strávil 5 hodin... Bez tý knihy by mě vybouchla hlava..

Fifth Element
16.05.2022 2 z 5

Sice stylisticky čitelný, ale jinak nezazivny a nudný.. Posledních asi 50 stran jen selektivní četbou, nejspis jsem vzhledem ke zdejším komentářům měla příliš vysoká očekávání

anebar
20.03.2022 3 z 5

Ráda bych dala více než 3 hvězdičky, ale nejde to. Grant je výborný spisovatel, ale v této knize byl humor tolikrát vrstven na sebe, až se vám zajedl tak, že jste doufali, že příběh konečně dostane chvilku oddechu. U knížky jsem si moc neodpočinula, ale určitě jsem si našla spoustu stíracích frází, které použiji i v životě. Takže mé hodnocení: Neurazí, nenadchne.

Bakana
11.10.2021 4 z 5

Na 5 hvězdiček by kniha měla být ještě víc situační komedie. Komičnost je postavená hodně na jazyku, použitých přídavných jménech apod. (skvělý překlad!), ale kromě různých svérázných typů, se kterými se Harry potkává, situačně moc směšná není.
I když jsem vlastně dost nespravedlivá, protože spousta jiných knížek, které ode mě dostaly taky 4*, se téhle zdaleka nevyrovná. Jen si myslím, že má Grant na víc.

Eridan
05.08.2020 3 z 5

Kniha je absurdní kombinace bizardních situací a charakterů. Chápu, že hlavní myšlenkou je ukázat, kam nás ta bezbřehá tolerance a snižování nároků a ochrana slabých dostane, ale přišlo mi to hodně přitažené za vlasy. V Červeném Trpaslíku nebo Kolonii si člověk řekl: "Jo je to sci-fi". Tahle kniha se však tváří, že pochází z reálného světa. Hlavní hrdina však nepotká snad jediný tzv. normální charakter. Sexholička a policajt, co do vás na potkání vystřílí zásobník jsou vlastně ty nejnormálnější postavy. Což po pár stranách přestane být taková zábava. Styl vyprávění mi nejvíce připomínal Stopařova průvodce po galaxii. Takové rozhlasové příběhy lehce spojené nějakým příběhem, který ne úplně dobře drží pohromadě. Každopádně má to pár skutečně dobrých pasáží. Např. památná resuscitační scéna z letadla mi pořádně rozvibrovala bránici.

Finn69
10.05.2020 2 z 5

Pár dobrých gagů tu bylo, nemůžu ale říct že by mě to chytilo. Jestli to mělo být k popukání, tak já jsem nepopukal.

a.r.nick
06.05.2020 5 z 5

Podle anotace jsem čekal něco jiného, o to příjemnější bylo překvapení! Román se odehrává v blízké budoucnosti a trochu připomíná děj románu 1984 - i zde je lidstvo pod nadvládou tisíců zákonů, jejichž dodržování si vynucuje široký byrokratický aparát. Tady ale podobnost končí: zatímco román 1984 byl vážný a varující, Neschopnost má především pobavit.
Možný SPOILER: Motivem románu je, že nikdo nesmí být diskriminován, a to ani neschopní lidé - a tak jich je všude tolik, že svět jako takový v podstatě přestává fungovat ;-). Detektiv s mnoha různými jmény (identitami), nejčastěji se představující jako Harry Salt, se snaží vystopovat vraha, přičemž naráží na jednu absurdní situaci za druhou. Kniha mi nepřišla ani tak napínavá, resp. mi bylo úplně jedno, kdo je nebo není vrah, jako mě hlavně bavily právě ty absurdní zážitky popsané odlehčeným stylem plným suchého humoru. Jeden příklad za všechny: "Vůbec jsem nečekal, že bych tu mohl najít Zlaté stránky, takže když jsem je našel, vášnivě jsem je políbil. Škoda jen, že to byly Zlaté stránky pro Los Angeles a já se nacházel v Římě. ... Mé kufry se právě nejspíš bavily projížďkami po výdejovém zavazadlovém pásu v Riu de Janeiru..." (Uznávám, uvedenému příkladu jsem se smál o to víc, že jsem podobnou situaci pár týdnů před přečtením sám zažil, ale takhle okomentovat bych ji neuměl ;-))

střapatá
02.04.2020 3 z 5

První třetina ve mě vyvolala totální nadšení, pak se děj začal docela opakovat, ale pořád to bylo vtipné. Bohužel poslední třetina včetně závěrečného rozuzlení mě už nebavila vůbec. Grant je mistr opisu, ale závěry moc neumí, což se mi opět potvrdilo. Ale jako nenáročná oddechovka kniha funguje. 3,5hvězdy

Kexina
19.07.2019 1 z 5

Nápad dobrý, ale to zpracování dost pokulhává. Prvních 10 stran jsem byla nadšená, po dalších 30 mě nadšení přešlo a po 70 stránkách jsem knihu vzdala nadobro.
Zkrátka, opakovaný vtip přestává být vtipem.

MM1979
25.01.2019 3 z 5

Tak tuto knihu jsem sháněl dlouho - moc jsem se na ní těšil! Jako přečetl jsem jí, i jsem se asi 5x zasmál, ale čekal jsem více! Myslím, že je to nadhodnocené a za nejvtipnější knihu roku bych to neoznačil...

Govrid
26.10.2018 4 z 5

Tak přečteno, můžu říct, že tohle dílo je o mnoho lepší než Kolonie, i když některé části jsou popisované zdlouhavě a někdy až příliš, jinak co se týče bot, tak skvělý nápad.

DericCaster
29.08.2018 5 z 5

Boty z mrkvové usně :D No ale když člověk sleduje jak se vyvíjí EU, tak si říkám, jestli ona ta knížka není takl trochu vizionářská :D No doufejme, že ne. Jinak knížka je skvělá a bránice dostala zabrat.

Affares
20.08.2018 4 z 5

Humor, který je jiný, než jsme zvyklí. Tím ovšem nechci říct, že špatný. Celé to je šílená nadsázka ohledně náhledu na společnost, regulace a lidských dovednostech, postaveny do fáze "nezchopnosti", které jsou naopak velká přednost.
Zápletka byla dobrá, námět také, dal bych tři hvězdy ale myslím si, že kniha byla vyvedena kombinací faktorů a děje velmi dobře, takže dávám 4.
Hledáte odreagování, chcete se zasmát ale zároveň mít pěkný příběh? Potom vřele doporučuji.

Enies
17.05.2018

Jak píše postoran-CZ, autor opravdu měl nebývalý vhled do budoucnosti...Doba bot ze zeleniny je již možná za dveřmi, zatím z toho jsou jen talíře: https://youtu.be/Wxra-pK0ci8

postoran-CZ
17.05.2018 4 z 5

Nemuzu si pomoct, ale nektere situace mi pripadaji, ze se jiz deji. Takze ta blizka budoucnost, kterou Grant zminuje, se nam blizi mozna rychleji, nez si sam autor myslel. Btw: kniha byla napsana v r. 2003. Jde to rychle. :(

klaritkaa
18.04.2018 4 z 5

Zábavná, čtivá kniha, která poukazuje na hloupost lidí a (ne)funkčnost mocností.

palec
29.03.2018 5 z 5

Opravdu velice slušná zábava.

jaroiva
26.02.2018 5 z 5

ještě jsem to nedočetla, ale královsky se bavím, přesně můj šálek humoru. Skvěle sarkasticky psané, absurdně pravdivé jako koncentrát ze všech nesmyslností dnešního světa

Bublinka.
05.01.2018 5 z 5

Zábavná kniha, aneb jak absurdity dovést do extrému a nastavené zrcadlo společnosti, kam až se můžeme dostat. Skvělá kniha, přitom trestuhodně k nesehnání.

slawa.cap
16.12.2017 5 z 5

Nejlepší kniha od tvůrců Trpaslíka. Když jsem ji četl poprvé, lidi v autobuse se na mě dívali jak na magora :)
Bohužel knihu jsem půjčil kamarádce a už ji víckrát neviděl.
Někdy mám pocit, že knihu používají jako manuál v Bruselu