Pítrs85 Pítrs85 komentáře u knih

Pokrývač Pokrývač Miloň Čepelka

Podobně jako u kolegy Svěráka je i čtení Miloně Čepelky jedna velká radost (ta krásná čeština!). Příběh nijak zvlášť komplikovaný, ale to od sto třiceti pěti stran snad ani nelze chtít. Zkrátka kdyby snad na vás šel nějaký splín, tady Pokrývač ví jak na něj.

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

(SPOILER) Quentin Tarantino miluje film a nebojí se o tom s vámi podělit. A jelikož už jeho přátele u sklenky whisky sour nebo u cigaretky Red Apple nekonečný proud slov o jeho cinefílii očividně moc nebaví, rozhodl se to všechno hodit na papír. A dobře udělal. Zapomeňte na ten slaboučký film s Leonardem "nejpřeceňovanějším hercem posledních 50 let" DiCapriem. Tohle je daleko lepší jízda! O to spíš, když jsem si v roli Ricka Daltona představoval Paula Newmana a v roli Cliffa Bootha Roberta Redforda (tedy herce, na které při psaní těchto dvou postav Quentin myslel). Všechny ty popkulturní odkazy! Všechna ta dobová atmosféra! To je prostě slast toto všechno číst (i když jsem musel mít po ruce telefon a všechna ta slavná jména si googlit, nejsem takový znalec jako Tarantino (avšak kdo je?!). Navíc oceňuji, že tentokráte Quentin vynechal ten líbivý konec Tate vs. Manson. Zkrátka a dobře jestli bylo Tenkrát v Hollywoodu-film nejslabším kouskem v Mistrově filmografii, Tenkrát v Hollywoodu-kniha je jedna z nejlepších knih, které jsem v roce 2021 četl. A možná nejen letos.

Propast Propast Jozef Karika

Jsem fanoušek tvorby Jozefa Kariky, resp. zatím vše, co jsem od něj do teď přečetl (Trhlina, Strach, Tma, Smršť, Na smrt) mě bavilo velice (s tím, že Trhlinu považuju za jeden z nejlepších knižních hororů- for real). Bohužel, a vzhledem k výše psanému, mě Propast zklamala. Autorovi se i tentokrát podařilo navodit sugestivní atmosféru, s hlavním hrdinou opravdu trpíte, ale bohužel trpíte i jinak- knížka je tak ze 2/3 nezáživná... možná až nudná. Nevadí, další horor, který snad (určitě) přijde, bude opět výborný.

Ilustrovaná historie fotbalu Ilustrovaná historie fotbalu David Squires

Pokud máte rádi fotbal, budete blažený. Pokud máte rádi fotbal a komiksy, budete blažený nadvakrát. Knížka je sice hlavně pro fotbalové insidery, pač spoustu vtipů pochopí právě jen ti, jejichž fotbalové znalosti jdou "krapet" dál než jen, že jsme Panenkovým dloubákem (ten je tu btw zmíněn taky) vyhráli ME nebo že Pavel Nedvěd randí s Darinkou. A když už zmiňuju vtipy, některé povedené velmi (autor nezapře britský suchý humor), jiné krapet překombinované. Ale pokud máte rádi hru, kde se dvaadvacet zpocených chlapů honí za tím kulatým nesmyslem, máte rádi i to všechno naokolo, od srdce se všem těm čestným fotbalovým bafuňářům a skromným fotbalistům zasmějete.

28.04.2022 3 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

Takhle nějak by měl vypadat kvalitní historický komiks. Skvěle napsaný děj, krásná kresba, velký formát, medailonky na konci knihy. Zkrátka parádní práce.

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Kniha měla všechny ingredience pro to, aby mě strhla, nebo alespoň bavila. Historii, téma první (ale i druhé) světové války a hlavně železnici, vlaky, které jsem miloval už jako čtyřletý sopel a nutil své rodiče na aspoň hodinové pozorování vláčků. Bohužel, kniha mě těžce minula. Po jejím dočtení dost možná chápu, co tím vším chtěl autor říct, ale forma, kterou zvolil... docela utrpení to 400+ stran číst. Tři hvězdy tedy za téma a taky za tu mrazivou atmosféru, která je tím vším prostoupena. Leč čekal jsem víc. (Ještě oceňuji obal knihy, jenž je po rozložení mapou Rakouska-Uherska, skvělý nápad!).

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Nádhera. První kniha, kterou jsem od Petra Stančíka četl, a pokud jsou i jeho další díla takto... takto jiná, takto čtivá, takto jedním slovem krásná, určitě nebude poslední (v knihovně už na mě pokukuje Nulorožec, Pravomil a taky Mlýn na mumie). Takto o světových válkách ještě nikdy nikdo nevyprávěl, ten jazyk je tak krásně abstraktní, přesto reálný, ujetý, přesto pevný... Pan Stančík mi zase jednou ukázal, proč mě tak moc baví literatura.

Napoleon Napoleon Paul Johnson

Chápu, že "fanoušci" Napoleona nad touto knihou asi lehce ohrnou nos. Pač Paul Johnson v ní Bonapartovi skutečně nakládá, srovnává ho s Hitlerem a celou jeho epochou předznamenává Třetí říši a podobné diktatury. Což, přiznejme si, není zase až tak daleko od pravdy :-) Mně, jakožto tomu z "tábora páně Wellingtona", se však životopis líbil velice, o to spíš, že byl vůbec prvním, který jsem o Napoleonovi četl (a přiznejme si- dost možná i poslední). Autor jeho život popisuje stručně, zabývá se především těmi vůbec nejzásadnějšími událostmi a knížka tudíž utíká svižně stránku za stránkou. Pro znalce života Napoleonova pravděpodobně moc nových informací nepřinese (maximálně je tedy naštve :-), ale mně vyhovuje naprosto.

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Bohužel, po celou knížku jsem se nedokázal naladit na autorovu vlnovou délku, styl, jakým je napsaná, mi absolutně nesedl. Problém mám už hned s hlavní hrdinou, pač takto nesympatickou literární postavu jsem už dlouho nepoznal. Navíc, samozřejmě existují výjimky, si pořád myslím, že spisovatel by neměl mluvit v první osobě přes ženskou postavu, to ať nechá na spisovatelkách, však jich máme šikovných spoustu. Mělo to světlé chvilky, snad i záchvěv originality, ale jako celek mi to připadá jako jedno velké prázdné nic. Za rok už nebudu vědět, o čem kniha byla.

28.04.2022 2 z 5

130: Čas hvězdoplavců 130: Čas hvězdoplavců Nikkarin (p)

Milá cypovinka, plná různých pop kulturních odkazů, geekovského humoru a akce pro nerdy... co bavila i mě, starého cynika! :-) A asi nejsem zdaleka první, kdo volá- "Kde je pokračování? My chceme pokračování!"

28.04.2022 4 z 5

Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu Spike Milligan

Švejka (tedy knihu, se kterou v anotaci dílo páně Milligana nakladatelství srovnává) louskám už přes rok a ne a ne ho dočíst. Naopak Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu přečteno za den. A není to jen tou "netloušťkou" knihy. "Může" za to hlavně humor, kterým je napsána. A ten tedy je! Jedním z důvodů, proč mě knížky od Spike Milligana zaujaly, je fakt, že ho jako svůj autorský vzor uznával i sám velký John Lennon. A pokud jste četli některou z Lennonových knížek, musí vám být jasné, kde tu inspiraci pro svůj "divnohumor" a řádnou dávku absurdity bral. Těším se na další Milliganovi kousky, tohle je totiž přesně ten šálek toho absurdního anglického čaje pro mě.

Život na uzdě Život na uzdě Marian Jelínek

O motivačních koučích a podobných šamanech si myslím své, nemám nic proti tomu, když chce někdo změnit svůj život od základů a takového placeného motivátora si vezme na pomoc, ale zkrátka, jak se ostatně píše i v knize, když je něco IN, vyrojí se spoustu hochštaplerů a včíl mudruj. Ale Marian Jelínek, pro kterého je označení -motivační kouč- spíše urážka, k nim určitě nepatří. Inteligentní člověk, se správně nastavenými morálními zásadami, zkrátka někdo, kdo to má v hlavě srovnané a je hoden následování. Kniha mi, kromě příjemného, zajímavého a poučného interview (velkým dílem i díky paní Červenkové, která 'věděla, jak a na co se ptát'), představila autory a knihy, které bude stát za to si přečíst.

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Minimálně stejně dobré jako předchozí M+B+M, Dalibor Vácha umí psát příběh napínavě, akčně, aniž by sklouzával ke stereotypům nebo klišé. Pokud se o danou tématiku zajímáte a chcete si o této podstatné době našich dějin přečíst nejen literaturu faktu (resp. historie), tento zdramatizovaný příběh podle skutečných událostí můžu směle doporučit.

Ostrov Ostrov Bianca Bellová

Od autorky zatím přečteno pouze Jezero a byl jsem z něj nadšen. Ostrov je kniha celkem dost jiná, nepozorný čtenář se v ní může lehce ztratit (máme tu klasické prolínání času i postav), ale má tu moc se do vás zakousnout a nepustit. Určitě to není odpočinkové čtení na dovolenou (byť mně s ní cesta vlakem ubíhala příjemně), ale takovéto "divné knížky" mám rád čím dál tím víc. A za ten konec, kdy do sebe všechno tak krásně zaklapne, oba palce nahoru.