Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha

V pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze zemřelo v boji 18. června 1942 sedm československých parašutistů z pěti různých výsadků. tím skončila jedna z nejvýznamnějších operací československého odboje, operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přestože původní výsadek čítal pouhé dva muže, na přípravě operace se nakonec podíleli i další parašutisté a jejich společný osud se naplnil právě v kryptě pravoslavného kostela. Komiksová kniha sleduje příběh parašutistů ze všech dotčených výsadků, od jejich seskoku až po hrdinskou smrt. Nejvýznamnější částí komiksového příběhu je vlastní atentát a poté bitva v prostorách chrámu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438565/big_anthropoid-aneb-zabili-jsme-heydric-tzr-438565.jpg 4.150

Kniha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha

J.P.S.

Tak byla jízda panečku - ještě zběsilejší než Heydrichův mercedes v kobyliské zatáčce! :))

Další skvělá kombinace historie a komiksu, pánové Ležák a Kocián opět odvedli vynikající práci (za mě dokonce ještě o chlup lepší než ve Třech králích). I když příběh Anthropoidu i ostatních parašutistů už dobře znám, tak každé nové představení tohoto příběhu mi vždy odhalí něco nového, a nejinak tomu bylo i zde.

Nemohu jinak než znovu doporučit širší škále čtenářů, a to nejen fanouškům komiksu či období druhé světové války, ale komukoliv, kdo by si chtěl udělat o této slavné události našich dějin aspoň základní přehled, aniž by musel něco studovat dopodrobna - zde to dostane naservírováno zábavnou, napínavou a zároveň i historicky (poměrně) věrnou formou.

Katka2382

No vzhledem k tomu,že se jedná o komiks a tudíš je zaměřen spíše na mladší generace je jasné ze pojetí nebude zcela podrobné.
Ale celkově se mi to líbilo a souhlasím,že alespoň děcka budou vědět "vo co go".

Tereza0107

Ačkoliv normálně komiksy moc nemusím, naposled jsem četla tak možná Čtyřlístek, tento je moc povedený. Krásně nakresleno, historické postavy jsou si opravdu podobné, úplně jako z fotek. Všechny události přehledně a srozumitelně popsány. ALE za mě by bylo lepší, kdyby se autoři zaměřili pouze na výsadek Anthropoid, případně jen to nejnutnější okolo a nevtahovali do knížky snad všechny výsadky, které byly na našem území vysazeny. Občas jsem se totiž měla problém zorientovat o kom to zrovna vlastně čtu.

Pítrs85

Takhle nějak by měl vypadat kvalitní historický komiks. Skvěle napsaný děj, krásná kresba, velký formát, medailonky na konci knihy. Zkrátka parádní práce.

Lejčís

Po komiksu o Miladě Horákové, který je skutečně perfektní, jsem tak nějak čekala víc. Celý příběh mi přišel zbytečně osekaný, což působilo místy zmateně a hlavně způsobovalo nepřesnosti. Samozřejmě ano, mládeži to základní poznatky přináší, takže cíl kniha splňuje, nicméně myslím, že se z toho dalo vytáhnout víc.
Grafické zpracování je perfektní, ale bohužel, opět, krátké. Na konci je poměrně velké množství stran s medailonky všech hrdinů i "antihrdinů", kteří se v komiksu objevují, což už však pro svou délku mladé lidi spíše odradí. Je to škoda, medailonky minimálně těch nejvýznamějších hrdinů mohly být též pojaty graficky.

Jako celek hodnotím spíše kladně, ale mohlo to být rozhodně lepší :)

Šebestová3
29.12.2021

Skvělé zpracování pro mládež!

BrooksWasHere
22.12.2021

Vynikajúce spracovanie, na konci komiksu som mal zimomriavky :)

evickakyticka
19.09.2021

Na doplnění informací ohledně atentátu hodnotím kladně. Plusem je i zpracování ve formě komiksu. Kresba zajímavá, přečteno na jeden zátah. Líbilo se.