Petras_ka Petras_ka komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Veľmi pekný príbeh o oddanosti, obetavosti a láske v neľahkých životných chvílach. Už dávno som nebola z knihy šťastná a smutná zároveň.
Vrelo odporúčam.

28.11.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Na Chrisa Cartera som počula samú chválu, no do Dvojitého kríža som sa pustila bez veľkých očakávaní. Po prečítaní niekoľkých strán ma kniha pohltila. Pripájam sa k nadšeným ohlasom. Je to naozaj perfektná, napínavá krimi. Robert aj Carlos mi boli veľmi sympatickí, bavili ma ich ironické dialógy.
Teším sa, až si prečítam ďalšie diely.

14.01.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tak nádherná, no smutná kniha popisuje osudy 4 hlavných postáv z rôznych kútov Európy.

Joanu, Emiliu a Floriana som si postupne veľmi obľúbila a držala som im palce, nech získajú vytúženú slobodu. Alfredova samoľúbosť mi zo začiatku vadila, no nakoniec dala jeho postava príbehu istý šmrnc.
Od autorky som už čítala knihu Potrhaná křídla, ktorá sa mi tiež veľmi páčila.
Som rada, že spracováva rôzne historické témy. Popravde loď Wilhelm Gustloff a jeho tragický osud bol pre mňa neznámou.
Kniha ma obohatila nielen o historické vedomosti ale aj o príbeh, ktorý mi zostane v pamäti ešte dlho.
Môžem len odporúčať.

15.09.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Zatiaľ najlepší diel zo série s kriminalistom Bergmanom, ktorý som čítala.
Je to pomaly plynúca detektívka, pri ktorej si oddýchnete v krásnom prostredí Beskýd. Popisy hôr, lesa a chalúpok sa mi veľmi páčili. Popri tom sa dozvedáme o charakteroch, o problémoch obyvateľov tejto oblasti a samozrejme sa pripletie aj nejaká vražda.

26.11.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kameň mudrcov som čítala už pred rokmi. Čítanie ma bavilo a užila som si ho takisto ako kedysi. K tomu som si zaspomínala ako som spolu s bratrancami pozerala filmovú verziu - bol to pre mňa návrat do detstva.
Ihneď ma to vtiahlo do deja a ťažko sa mi od knihy odchádzalo, napriek tomu, že dej som už poznala. Čo dodať, jednoducho perfektné. :)

10.09.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Toto bol tak pekný a dobre napísaný príbeh, až mi je smutno, že to skončilo. Počúvala som audoknihu. Páčilo sa mi striedanie interpretov a tie zvukové prechody, ktoré naznačovali, v ktorej časovej linke sa bude dej odohrávať. Vždy som sa na počúvanie tešila, najmä kvôli postavám Stelle a Danovi. Postavy zo súčasnej linky sa mi tak trošku nepozdávali. Napríklad od Jess by som vzhľadom na to, z akého prostredia pochádzala, očakávala trochu iné správanie. Zdala sa mi až príliš slušná a kultivovaná. Ale to je iba malý detail, inak to bolo veľmi príjemné počúvanie.

14.12.2022 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Po knihe Carrie som siahla vďaka čitateľskej výzve a určite to neľutujem. Striedanie samotného hlavného deja s vybranými časťami s kníh, časopisov alebo výpovedí bolo pre mňa zaujímavé a o to viac ma to nútilo čítať ďalej a ďalej. Jediným mínusom a rušivým prvkom boli poznámky v zátvorkách.

31.07.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Nečítala som anotáciu knihy, tak som podľa názvu a obálky čakala temnejší príbeh. Začiatok to celkom aj sľuboval - sen, odľahlý zapadnutý kraj s tajomnými obyvateľmi.
Na jednej strane som očakávala viac temna a napätia, ale v konečnom dôsledku som rada ako to autorka nakoniec poňala. Príbeh bol tým viac reálnejší a veľmi čtivý. Páčilo sa mi vykreslenie postáv a postupné odkrývanie ich minulosti a tajomstiev. Malým mínusom ale bolo, že tých postáv bolo až priveľa a prepojení medzi nimi takisto. Čakala som trošku väčšie prekvapenie na konci.

28.07.2022 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Harry Potter a tajomná komnata je jeden z mojich najobľúbenejších dielov.
Čtivé, tajuplné, napínavé. Mám rada knihy, v ktorých sa spomína nejaká miestnosť skrývajúca temné tajomstvo.

10.09.2022

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je pre mňa stávka na istotu. Nielenže vám ponúkne dojemný príbeh, ktorý sa číta jedným dychom, ale obohatí vás aj o poznatky menej známej histórie.
Autorka veľmi realisticky vykreslila dobu strachu, biedy, neustáleho sledovania a podozrievania. Vrelo odporúčam a inak ako 5* ani nemôžem hodnotiť.

19.06.2023 5 z 5

Kat Kat Chris Carter

Musím povedať, že druhý prípad Roberta Huntera a Carlosa Garciu sa mi páčil ešte viac ako prvý diel Dvojitý kríž. U Cartera som si veľmi obľúbila krátke kapitoly. Núti ma to čítať ďalej a ďalej.
Trošku mi začalo vadiť, ako ľahko vie Robert vyriešiť niektoré veci. Na takmer všetko má odpoveď a vysvetľuje to tým, že veľa číta. Carlos tu stojí v tieni svojho parťáka a kladie niekedy až zbytočné otázky. Škoda, že mu autor nedal viac priestoru.
Dej je však dynamický, napínavý a koniec ma poriadne prekvapil.

11.02.2022 5 z 5

Tento diel naberá na tajomnosti a temnote oproti predchádzajúcim dielom. Páči sa mi ako sa postupne dozvedáme o minulosti Harryho rodiny a ostatných postáv ako Snape alebo Sirius.
Koniec bol perfektný, hltala som stranu za stranou.
Harry je proste srdcovka.

10.09.2022

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Brutálne vraždy, Island, viacero dejových línií, záhadné rádiové vysielania boli pre mňa perfektnou kombináciou. Kniha ma veľmi zaujala.
Škoda, že sa autorka venovala siahodlhému vykresleniu postáv a prostredia, čo uberalo na tempe a ani po polovici knihy sa vyšetrovanie nikam zásadne neposunulo. Koniec a vysvetlenie prípadu bolo oproti tomu uponáhľané, no napriek tomu ma prekvapilo.
Kvôli pomalšiemu tempu strhávam jednu hviezdičku.
Ak radi čítate chladné, surové severské krimi, určite po knihe siahnite. Teším sa na druhú časť s Huldarom a Freyjou.

29.05.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Začiatok bol perfektný. Postavy boli opäť veľmi detailne vykreslené, zaujímalo ma ako sa to všetko vyvinie a prepojí. V druhej polovici knihy sa to akosi zvrtlo. Dej začal byť veľmi zdĺhavý a trošku prekombinovaný. Na rozuzlenie sa čitateľ teda načaká.

14.07.2023 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Mizejíci dívky som počúvala ako audioknihu. Pri audioknihe sa mi niekedy stáva, že sa strácam v deji a v menách, ale v tomto prípade som tento problém nemala. Musím uznať, že je to príbeh trošku nepravdepodobný a Josie nie je úplne sympatická vyšetrovateľka. Koniec koncov ma to ale veľmi bavilo. Bolo to zaujímavé, napínavé a všetko pomaly do seba zapadalo.
Celkom ma prekvapilo, že je tu viacero hodnotení s nižším počtom hviezdičiek.
Padlo mi to do nálady a ako oddychovú detektívku odporúčam.

20.05.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Od autorky som čítala knihu Prokletý kraj, ktorá sa mi páčila. Siahla som preto aj po jej sérií s komisárom Bergmanom. Napriek tomu, že v komentároch bolo častokrát spomínané, že táto séria je lepšia, musím povedať, že Prokletý kraj sa mi páčil o trošičku viac.
Zmizelá v mlze je pomaly plynúca detektívka, v ktorej sa dozvedáme o obyvateľoch žijúcich v riedko obývanej časti Nórska - o ich neľahkom živote, komplikovaných vzťahoch, o práci, ale aj tajomstvách, ktoré nám postupne odhaľuje komisár Bergman. Kniha má dobrý námet, zápletku, prostredie, perfektne vykreslené postavy, aj sympatického vyšetrovateľa, len škoda toho pomalého vyšetrovania. Hodnotím 3,5*. Určite však skúsim nejakú ďalšiu knihu z tejto série.

14.01.2023 3 z 5

Nočný lovec Nočný lovec Chris Carter

Z prvých dvoch kníh som bola nadšená a dvojicu detektívov som si veľmi obľúbila.
Napínavé, drsné, dynamické kapitoly len tak ubiehajú. Zaujímavá zápletka, brutálne vraždy a zistenie kto je vrah ma poháňalo v čítaní ďalej.
Očakávané nadšenie ako pri prvých dieloch už ale neprišlo. Myslím, že je to tým, že som si začala všímať Carterove šablónovité písanie - opis miesta, kam Robert s Carlosom došli, za koľko minút to stihli, opis výzoru vypočúvanej osoby, Robert hneď všetko pochopí, Carlosovi do dopne o tri sekundy neskôr alebo mu to všetko musí Robert znova vysvetliť atď...
Odhliadnuc od týchto detailov a trochu prekombinovaného deja, je to stále dobré a napínavé čítanie.

18.06.2022 4 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Od tejto knihy som nemala veľké očakávania. Po začítaní sa, som však bola príjemne prekvapená. Kniha bola výborná!
Príbeh odohrávajúci sa na dedine rozpráva o dvoch bratoch a ich rodinách, ktorým do života zasiahne záhadná postava "Nikto".
Román je napísaný veľmi poeticky, pútavo a je pretkaný množstvom zaujímavých myšlienok.

05.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Musím povedať, že mi trošičku trvalo prelúskať začiatok. Kniha sa pre mňa rozbehla až keď sa Harry vrátil naspäť do školy a začal sa perfektne vymyslený trojčarodejnícky turnaj. Nič však neuberá na tom, že je to zase skvelý diel s oveľa väčšou dávkou temnoty ako v predchádzajúcich dieloch.

21.01.2023 5 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Potrebovala niečo rýchle a nenáročné a táto kniha mi celkom padla do nálady. Príbeh je stručný, bez dlhých opisov postáv alebo prostredia. Môže to vzbudzovať dojem, že je to neúplné alebo poriadne osekané. Prepojenie osudov 3 žien ma celkom prekvapilo.
Pokiaľ hľadáte nejakú nenáročnú jednohubku, ktorá prečítate raz-dva, tak odporúčam. :)

07.06.2022 3 z 5