Vykupitel duší

Vykupitel duší je prvotina slovenské autorky Ivety Pačutové, která se rozhodla nesvézt se na vlně popularity erotických románů či romantických fantasy hororů, ale obdobně jako slavná Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi, či Vladimíra Klimecká v knize Druhý život Marýny G., nás zavádí do podhorského prostředí chudých vesnic. Její námětově netradiční příběh se odehrává na slovenské dědině pod Tatrami v blíže neurčené době 19. století. Venkovské drama dvou bratří začíná během velké bouře, která kromě zmaru a strachu přinesla jednomu z nich nečekaného hosta – umírající mladou cikánku s malým dítětem v náručí. Příchod nezvyklého nového člena do rodiny je jen počátkem dramatické ságy jednoho rodu a jedné vesnice, ve kterém autorka skvěle vyobrazila život tehdejšího venkovského světa, ovládaného nejen společenským postavením a penězi, ale taktéž emocemi. Celý tento lidský kolorit jemně doplnila svébytným fantaskním prvkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/195175/vykupitel-dusi-Vth-195175.jpg 4.7136

Vykupiteľ duší (2013)

Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Radek Červený - Knihovnice.cz

regulax
04. prosince

Perfektní! Perfektní volba mé kamarádky, která koupila tuto knihu a já si ji mohla přečíst. Vlastně musela, protože mi do Čtenářské výzvy 2018 chyběl slovenský autor :-) a to jsem nevěděla jak to bude perfektní! Díky perfektnímu nápadu vytvoření této výzvy!

Bella1
12. listopadu

Skvělá kniha, těším se, až autorka napíše další, určitě si ji taky přečtu. Musela jsem nad tou knihou ještě dlouho přemýšlet a určitě se k ní časem zase vrátím.

Dimas
07. listopadu

Tak krásná knížka, napsaná zdánlivě jednoduchým jazykem...
Objevena díky Čtenářské výzvě. Děkuji

RADIN

Skvelá kniha,potešilo ma že je od slovenskej autorky.

ritz

Krásná knížka, výborný příběh, hezky napsané, zanechala na mě hluboký dojem

Kykynka

,,...Žij," řekla laskavě. ,,Dokud někdo stojí o tvou přítomnost, nejsi poslední. A to, jestli o ni někdo bude stát, záleží jen na tobě."...

Nádherná kniha. Je jen málo takových, které něco ve čtenáři zanechají na dlouhý čas. A tato kniha patří mezi ně. Krásně se četla, děj ubíhal sám. Čtenář se jen těžko odpoutává od osudů venkovanů.

NymphMaeve

Od knihy jsem moc nečekala, ale naprosto mě pohltila a nadchla. Ačkoliv je to autorčina prvotina, je skvělá. Nádherně a čtivě napsána, člověka potěší i rozpláče. Všechny postavy jsem si oblíbila, rodiny mi přirostly k srdci a prožívala jsem s nimi dobré i špatné, nápad na vykupitele duší je úžasný. Trocha pohádkových prvků nebyla na škodu, ba naopak, jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a určitě se k ní v budoucnu vrátím a těším se na další díla této autorky.

Helena29

Kniha mi přišla přitažlivá neotřelým způsobem. Nebylo tam přehnaně moc zvratů, na které jsme zvyklí od převážně amerických autorů. Byl to kus něčeho známého v neznámém. Avšak si myslím, že některé části knihy by bylo možné vykreslit do větších detailů. Například postava "Nikdo" by si dle mého názoru zasloužil více prostoru v knize. Totéž platí o jeho vztahu k Róze, co vlastně zdědila z jeho strany krom barvy očí a možnosti přežití pod hladinou? Kniha nechává příliš mnoho otázek, které nejsou zodpovězeny. Velice bych uvítala pokračování této neobyčejné knihy, abych se znovu mohla vrátit k postavám, které jsem si tak oblíbila.

Ozinka

Krásná kniha, kterou jsme si s manželem četli nahlas.
Spousta detailů ze života na vesnici, hádám kolem roku 1900.

Terry11

"...Přestal existovat vesmír a čas. Byli jen dva lidé, které na okamžik svedl osud, bolest a touha. Aby se po zbytek života stali oběťmi této chvíle."

Nu, tak tato kniha, která zdaleka není jen o radosti, štěstí a pohodě, mě pohladila po duši. Baladický příběh o těžkém životě venkovských lidí zasazený do slovenského prostředí podhorské přírody je především o lidech. Vztahy mezi nimi jsou zde alfou omegou vyprávění. Charaktery postav jsou jasně načrtnuty, nejsou černobílé, člověk má pro jejich konání či názory většinou pochopení. Bojí se společně s nimi, aby nebylo prozrazeno víc, než je zapotřebí, a neranilo to jejich blízké. Napsáno s takovou laskavostí, jakou jsem naposled pociťovala u Glattauerova "Není zač". Moderní stylistika, která není založena na dlouhých popisných pasážích, a přesto si čtenář umí dokonale představit celou scenérii příběhu.
Aach, prostě aach.

Bobina74

Tak tohle určitě ano. Páni po dlouhé době zase skvělá autorka ( z mého pohledu pořád tak trochu naše ), která mě uchvátila. Syrový příběh z dědiny, s rouškou tajemna a to celé zabaleno do vypravěčského stylu autorky. Velmi dobře jsem se bavila i přesto, že kdybych knihu hodnotila dle obálky...??? Že by obálku navrhoval mužský nadšenec amerických bestsellerů ? ;-)
P.s. : Takže sundat obálku a vrhnout se do čtení....

medlovice

Deset hvězdiček je pro tuto knihu málo.
Od prvních vět, od první stránky mě vtáhla do děje a okouzlila. Mistrně popsané postavy , já s nima dýchala já s nima byla, v poli v kuchyni , při práci , dýchala jsem vzduch kolem nich a cítila napětí,. Nejen láska k rodné zemi , vykoupená tvrdou dřinou ale silné pouto mezi členy rodiny, silné jako provaz, drží spolu v dobrém i zlém a starají se jeden o druhého. Když se Roza topila , četla jsem rychleji než tekla rozbouřená voda , tolik jsem chtěla vědět co bude
A pak je tu Nikdo. Já jsem ho viděla i když byl jen černo fialová pára , viděla jsem ho v lidském těle , já ho chtěla vidět. Oblíbila jsem si i pomateného Vila, trochu i rozmazleného rychtařova syna . Užila jsem si každé slovo.

Kniha má krásný a vhodný obal. Krásná mladá cikánka s trochu udiveným výrazem a k černé knize fialová stužka záložka.
Kdo tuto knihu vložil jako podobnou Žítkovským boniním , děkuji mu a doporučuju.

Pak jsem si založila složku Srdcovky a vložila tento klenot.

Gabetka

Opravdu mi bylo líto, že jsem dočetla a musím opustit postavy, které jsem si oblíbila. Mile a s citem popsané problémy obyčejných lidí z obyčejné vesnice někde v podhůří, kde je život a spokojenost obyvatel závislá na rozmarech počasí, a každý ví téměř vše o svých sousedech. Ocenila bych také pokračování zaměřené na osud Idy a Rózy.

ajasin

Krásný, laskavý příběh. A přitom o úplně obyčejných věcech. O těžkém životě na venkově někdy v 19 století. O víře, která tehdy lidem pomáhala tento život žít a i o věcech pro které lidé tehdy neměli vysvětlení. Někdy ho nemají ani dnes.
Chtěla bych vědět, co se se všemi stalo, jak příběh pokračoval.

PetraBery

Výborně napsaná kniha slovenské autorky, od které jsem až tolik nečekala, o to větší překvapení to pro mne bylo. Obyčejně neobyčejný příběh jedné rodiny nás přivádí do chudé vesnice pod horami na Slovensku. Rodina Halajova nám odhaluje své osudy, které jim změní příchod cikánského miminka, které ale není jen „obyčejným dítětem“. Kniha o rodinném poutu, výčitkách, touze i splněných snech. Pan Nikdo skvěle celý příběh doplnil.

zofie3000

jako dobrý, fakt jsem se do toho žila ale vůbec mi to nepřišlo kontinuální, čtyři dějový linky náhodně propletený

snimcibdim

Baladický příběh s příchutí magického realismu. Příběh o různých podobách a důsledcích lásky vyprávěný laskavým neokázale prostým jazykem. Připomněl mi Jakubiskovu "Tisícročnou včelu" nebo jeho "Nejasnou zprávu o konci světa".
PS: myslím, že kniha by si zasloužila trochu sofistikovanější obálku.

Anluck

Tohle pro mě bylo velké překvapení. Nic jsem od knížky/autorky nečekala (vybrala jsem si ji do výzvy 2017), ale knížka se mi líbila a to opravdu hodně. Zajímavý, pěkně napsaný příběh. Četla se sama :-)

kopretina19

Nádherná kniha, kterou stojí za to přečíst si ve slovenském originále. Spisovatelka krásně vykreslila přírodu slovenského kraje, těžký život lidí pod horami, kteří i přes nekonečnou dřinu a bídu měli k sobě velmi blízko. V mnohém bychom si na základě této knihy mohli vzít do svých životů příklad.
A přestože nemám ráda sci-fi, v této knize mi pan Nikdo přišel jako velmi příjemný doplněk celého příběhu. Pro mě četba této knihy znamenala silný zážitek.

oranginka

Moc hezky napsaná kniha. Narazila jsem na ni díky Výzvě a nelituji. Za mne bych tedy vynechala pana Nikdo - ale i tak, jedním slovem super. Přečetla jsem za jeden večer /nebo spíše noc/, od knihy se nešlo odtrhnout.

Kitty

Knihu jsem si vybrala pro čtenářskou výzvu 2018 a dobře jsem udělala.
Popisuje venkov se svými starými hodnotami, jako je úcta k rodičům, soudržnost rodiny, ale i celé vsi, čest a morálka. Na pozadí každodenních starostí, sledujeme vztahy rodiny a jejich sousedů. Jednotlivé postavy mi byly blízké a milé, s jejich tužbami, emocemi, ale i obavami. Vyprávění, kterému se dá věřit, osudy lidí, které jako bych důvěrně znala. Záhadný pan Nikdo příběh okořeňuje trochou tajemna.
Málokterá kniha mi poskytla tak silný zažitek, ač neobsahuje celkem nic převratného.

Doporučuji!

Fazolka2017
22.07.2017

Blahoslavena budiž čtenářská výzvo 2017 ! Díky tobě jsem narazila na tuto úžasnou knihu ! Přečetla jsem během jedné cesty vlakem z mého bydliště na Vysočině do Plzně a zpět. Ne že by byla tak tenká, ale ten děj mě prostě popadl a už nepustil. Mám ráda příběhy obyčejných lidí z té doby - z vesniček, hor,... s obavami jsem ale očekávala fantaskní prvek ( přišlo mi, že to nemůže fungovat, nedovedla jsem si představit např. Javořickou + fantazy dohromady) - zbytečně. Byl tam přítomen naprosto přirozeně a skoro jakoby vysvětloval spoustu věcí, které se v životě - tehdy i dnes - dějí. Dopuručuji a lituji, že není pokračování.

petulka.sasanka
23.06.2017

Ani nejde popsat prožitek z knihy... Děj vás vtáhne do vesničky v kopcích. Stanete se součástí jejího dění a pak už se s nimi radujete, smutníte, pláčete. Překrásné pohlazení na duši

ondras666
18.05.2017

Co říct, abych se neopakoval? Snad jen WAU.
Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a jsem rád, že ta náhoda přišla. Autorka si dokonale pohrála s osudy jedné rodiny v horách Slovenska. Psychologie postav není to hlavní, co chtěla ukázat, ale celkově se jí to velice podařilo. Až jsem měl dojem, že jsem součástí té vesnice. Ta bezprostřednost, nesouhlas s něčím novým, cizím až po hluboký vnitřní cit Rózy a Idy.
A do toho prostupuje Nikdo, který děj oživil.
Doporučuji.

Iki1
19.03.2017

V přímočarém příběhu autorka velmi pečlivě vykresluje vztahy na vesnici prostřednictvím různých lidských figurek od namyšleného rychtáře a jeho syna, který si se svou partou dovoluje naprosto vše, přes bylinkářku až po místního blba. Překvapivě výstižně za pomoci minimálních jazykových prostředků jsou všechny románové postavy plastické. Autorka je představuje postupně, popisuje jejich skutky, názory i myšlenky. Věrně vystihuje tehdejší vesnickou hierarchii, vztah ke kočovným cikánům, odlišnostem (nově nastupující farář). Román vlastně popisuje každoroční těžký život dvou synů Hany Halajové s jejich rodinami a širším okolím. Dozvídáme se o závislosti tehdejších lidí na počasí a jeho rozmarech. Aby příběh nebyl fádní, ozvláštňuje ho autorka zvláštním pohádkovým prvkem, který vychází ze zvláštních schopností cikánských spoluobyvatel. Jedná se o knihu, která skutečně zaujme svou bezprostředností, pravdivostí. Pro mě bylo obtížné se od četby odtrhnout. Byl to jednoznačně poctivý estetický zážitek.

ssyyllvvaa
18.03.2017

Baladický příběh, který se tematicky vymyká ze současné vydavatelské produkce, vyprávěný poetickým a současně jednoduchým jazykem, vtáhne čtenáře a nepustí, dokud se nedozví, jak to s rodinou Halajových dopadlo. Všechny postavy (samozřejmě kromě pana Nikdo, jenž vstupuje do děje jako deus ex machina) jsou životné, jejich radosti i trápení , vzájemné vztahy nás nemohou nechat lhostejné , spolu s nimi vnímáme přírodu, která je obklopuje. Přiznám se, že ač mám občas tendenci přejet některé pasáže knih tzv.rychločtením, v tomto případě jsem si vychutnala každé slovo.

viva71
26.02.2017

Jedním slovem je to příběh "laskavý". Měla jsem obavu, že fantaskní prvek (jak je uvedeno na přebalu), mě v knize bude rušit, Ale rozhodně to tak nebylo. Krásně tam zapadl a z knížky jsem nadšená.

H4NOUS
29.01.2017

Velmi zdařilá sonda do života rodiny a jejího blízkého okolí. Osudy, které jsou v mnohém tak odlišné a v mnohém tak podobné našim. Kniha o lidském chování, vztazích. O chybách, kterých se dopouštíme a mnohdy nás pronásledují do konce života. O chybách, kterých se dopouštějí druzí a my jsme jejich svědky nebo přímými účastníky. Chyby, které nás nutí se ptát „udělal bych něco jinak?“ a na konci života mnohdy přináší touhu moci dostat „druhou šanci“, dojít odpuštění od těch, kterým jsme na své cestě ublížili…

Dovolím si úryvek z knihy, který mě nejvíce zaujal:
„Lidé… Zvláštní druh. Nechápal je a pochyboval, že rozumějí sami sobě. Na to vypadaly jejich životy až příliš komplikovaně. Když milovali, tvářili se, že nenávidí, a chovali se mile k těm, jejichž přítomnost nemohli vystát. Nenáviděný člověk vždycky nepochopil, že je vlastně milovaný. Většinou se trápil nebo oplácel stejnou mincí.
Přetvařovali se, lhali, trápili sebe i druhé jen proto, že chtěli být šťastní. Štěstí bylo to nejdůležitější, o co se všichni bez výjimky snažili. Pramálo pozornosti však věnovali těm, na kterých záviselo. V hlavě to měli nějak pomýlené. Nejvíce se snažili získat závist těch, kteří byli zdrojem jejich trápení. I to bylo v jejich představách štěstí. Jak krátkozraké… Když se jim to nakonec podařilo, byl odpovědí jen další úder, který je srazil na kolena.
Znali jen třeštění štěstí, které prožívali, když se zamilovali, a na chvíli tehdy, když se jim podařilo získat to, oč dlouho usilovali. Nevnímali, že existují plaché okamžiky spokojenosti a radosti, přítomné v každém dni jejich života.
Jsou ukryty v úsměvu dětí, v moudrém pohledu starých lidí, ve vůni květů, letu ptáků, plujících oblacích, zurčení potoka. Stačí zastavit a užít si to. Mají je před očima, a přece je jako slepí nevidí.
Ubohá lidská duše! Za života zmítaná touhou a lhostejností, bloudící mezi láskou a nenávistí, tlačená chtěním a odmítáním, sužovaná vášněmi všech druhů. Podle všeho si myslí, že jsou tu proto, aby zvelebili svůj majetek. Anebo promrhali život v opojných pocitech nad levnými potěšeními.
Ubozí, pomatení blázni!
Ve chvatu dnů zapomínají na sliby, které dali sobě i jiným, ve snaze očistit se a osvobodit od závislostí na přízemních touhách.
Zdá se, že dát se zotročit je jedna z jejich nejpřirozenějších vlastností. Dávají se zotročit lidmi nebo majetkem. Tak to bylo celou věčnost a tak to pravděpodobně zůstane navždy.
Nevyznal se v nich, ač se o to snažil. K něčemu však bylo jeho zkoumání dobré. Pochopil, proč je s nimi na konci života tolik práce. Proč nemá lidská duše šanci odejít bez jeho pomoci na věčnost. Proč jich tu bloudí tolik, zamotaných do nesmyslných stoletých problémů.
Při setkání s ním v posledních okamžicích života jsou vždy stejně zbabělí a litují nesmyslně promrhaného života. Vždy stejně litují chyb, ke kterým je nikdo nenutil. Selhali v touze zbavit se temných stínů, které je drtily. V každodenním úsilí dostat se do hlubšího otroctví majetku či lidí se stali ještě temnějšími bytostmi.
Málo je takových, kteří ho očekávají s lehounkým úsměvem na rtech a klidem ve vyhasínajících očích.
Posledním přáním většiny lidí je: „Mít tak ještě jednu šanci…“
Když ji dostanou, promrhají ji stejně jako předtím.
A život jim ji dává každodenně.“

JakubiRa
14.01.2017

Nádherný příběh. Jediné, s čím nesouhlasím, je poznámka v anotaci českého překladu, že jde o slovenské Žítkovské bohyně. Nejde. Je to úplně jiný případ. Ale příběh je krásný, děj napínavý, zážitek hluboký.

Jarka59
12.01.2017

Moc se mi to líbilo.Je to silně emotivní příběh. Doporučuji stojí to za to.