Petras_ka Petras_ka komentáře u knih

Krvavý mesiac Krvavý mesiac Jo Nesbø

Séria s Harrym Holem je moja srdcovka a stávka na istotu. Jo Nesbo ani pri tejto knihe nesklamal, je to naozaj majster zavádzania na nesprávnu stopu. Ani tentoraz nechýbalo napätie, ktoré bolo cítiť až do samého konca. Napriek drsnosti a nechutnostiam som vždy rada, že sa môžem vrátiť k svojim obľúbeným postavám ako je Harry, Katrine alebo Aune. Vrelo odporúčam všetkým milovníkom tejto serie.

31.03.2024 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Z knihy Za zavřenými dveřmi som bola nadšená, preto som siahla po ďalšej autorkinej knihe. Musím povedať, že som čakala viac. Komentár od MisakCZE to výborne vystihol.

11.03.2024 3 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Vydarená zbierka poviedok, ktorá mi perfektne padla do nálady v tomto zimnom období. Vyzdvihnúť by som chcela poviedku Tri slepé myšky, ktorá má veľmi dobre vykreslenú pochmúrnu atmosféru, zaujímavú zápletku aj rozuzlenie. Počúvala audioknihu a zo všetkých poviedok bola práve táto najmrazivejšia, určite aj vďaka interpretovi, ktorý ju načítal bravúrne.

06.01.2024 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Zatiaľ najlepší diel zo série s kriminalistom Bergmanom, ktorý som čítala.
Je to pomaly plynúca detektívka, pri ktorej si oddýchnete v krásnom prostredí Beskýd. Popisy hôr, lesa a chalúpok sa mi veľmi páčili. Popri tom sa dozvedáme o charakteroch, o problémoch obyvateľov tejto oblasti a samozrejme sa pripletie aj nejaká vražda.

26.11.2023 4 z 5

Darebáci a blázni Darebáci a blázni M. L. Rio

U zahraničných čitateľov má táto kniha a celkovo žáner dark academia veľký úspech. To ma veľmi lákalo vyskúšať niečo z tohto žánru. V slovenčine vyšli práve Darebáci a blázni, tak som si povedala, že skúsim túto novinku.
Nečakala som, že sa mi príbeh z prostredia divadla a výborne vykreslené postavy dostanú priam pod kožu. Ťaživá atmosféra a utrpenie postáv bolo veľmi uveriteľne popísané. Veľmi sa mi páčilo ako autorka opísala zmýšľanie týchto umeleckých duší, školu, vyučovanie, Shakespeara aj divadelné predstavenia, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou príbehu. Vrelo odporúčam.

17.11.2023 5 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Kniha Elektra skrýva jeden z mojich najobľúbenejších príbehov z antického Grécka - príbeh o Tróji. V tejto knihe nie sú v popredí hrdinovia ako Achilles alebo Hektor, ale tri ženy Klytaimnestra, Elektra a Kassandra.
Z pohľadu Agamemnónovej ženy, dcéry a trójskej princeznej sa dozvedáme o pozadí trójskej vojny, o krviprelievaní, rodinných kliatbach a osude týchto žien v období vojny. Je to znova písané pomalým opisným až poetickým štýlom, ktorý sa mi veľmi hodí k tomuto obdobiu.

Od autorky som prednedávnom čítala Ariadnu, ale musím priznať, že tá sa mi páčila trošičku viac. Každopádne, teším sa na ďalšiu knihu.

28.10.2023 3 z 5

Dívka na útěku Dívka na útěku Joanna Rees

Na Dívku na úteku som sa v knižnici načakala celkom dlhú dobu. Veľmi som sa na ňu tešila, hlavne na atmosféru 20 - tych rokov minulého storočia plnú večierkov a tanca. Keď som sa k nej konečne dostala, prišlo menšie sklamanie. Prišlo mi to povrchné, zjednodušené a pritom príliš dlhé. Hlavná postava Anna napriek problémom s rodinou, po príchode do Londýna hralo všetko v jej prospech. Ku všetkému sa dostala pomerne ľahko.
Oceňujem krátke kapitoly, vďaka nim som knihu prečítala celkom rýchlo.

10.10.2023 2 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Ako je spomenuté v komentári podo mnou, táto kniha má svojich nadšencov aj odporcov. Ja sa našťastie radím medzi nadšencov. Nie je to síce môj milovaný Spev o Achillovi, ale aj príbeh Ariadny mi prirástol k srdcu. Vždy som sa tešila, keď sa ponorím do tej zvláštnej atmosféry a sveta, v ktorom panujú bohovia a osud človeka závisí na ich priazni. Veľmi sa mi páčil jazyk a štýl rozprávania aký autorka zvolila.

10.10.2023 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kořist od Darcy Coates mala na začiatku našliapnuté na päť hviezdičiek. Počúvala som audioknihu do zatajeným dychom. Je perfektne načítaná pani Janou Strykovou.
Knihu by som nezaradila ako horor, hoci panuje ponurá atmosféra temného lesa a dejú sa tam podivné veci. Popri nesympatickej vyšetrovateľke Carle a celému policajnému zboru, v príbehu ešte vystupuje partička kamarátov, ktorých osudy ma na celej knihe bavili najviac, no ku koncu už aj to bolo príliš zdĺhavé. Musím povedať, že záver ma prekvapil, ale akosi nie som úplne spokojná, také nemastné neslané.

24.09.2023 3 z 5

Biela kráľovna Biela kráľovna Philippa Gregory

Perfektne napísaný historický román plný kráľovských intríg, lásky, nenávisti, bažení po moci a pomste. Philippa Gregory je naozaj výborná rozprávačka. Napriek tomu, že v príbehu vystupuje množstvo postáv, niekoľkokrát aj s rovnakým menom sa čitateľ v deji zorientuje kto je kto. Mne celkom pomohlo si niektoré postavy vypísať.
Veľmi pútavé čítanie, odporúčam.

06.09.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Po knihe Carrie som siahla vďaka čitateľskej výzve a určite to neľutujem. Striedanie samotného hlavného deja s vybranými časťami s kníh, časopisov alebo výpovedí bolo pre mňa zaujímavé a o to viac ma to nútilo čítať ďalej a ďalej. Jediným mínusom a rušivým prvkom boli poznámky v zátvorkách.

31.07.2023 4 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Z tejto knihy mám rozporuplné pocity, vlastne ani neviem jednoznačne povedať, či sa mi páčila alebo nie. Zaujímavá zápletka, pitvy a vraždy v atmosfére 19. storočia dodávali príbehu temnejší nádych. Prekážali mi ale zdĺhavé opisy, hypotézy a pocity hlavnej hrdinky Audrey Rose, čo vo mne vývolávalo dojem, že sa častokrát točíme dookola toho istého. Strácalo sa tým napätie a ešte k tomu som Jacka odhadla.
Kniha nie je zlá, asi mi len nepadla do nálady.
Označila by som ju skôr ako temnejšiu historickú detektívku než horor.

22.07.2023 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Začiatok bol perfektný. Postavy boli opäť veľmi detailne vykreslené, zaujímalo ma ako sa to všetko vyvinie a prepojí. V druhej polovici knihy sa to akosi zvrtlo. Dej začal byť veľmi zdĺhavý a trošku prekombinovaný. Na rozuzlenie sa čitateľ teda načaká.

14.07.2023 3 z 5

Predávkovanie smrťou Predávkovanie smrťou Agatha Christie

Agathu Christie a jej Hercula Poirota mám veľmi rada, ale túto knihu by som zaradila skôr medzi priemer od autorky. Zhromaždilo sa tu viacero prvkov, ktoré pomerne často používa vo svojich knihách. Je to oddychovka s pomalším dejom a trošku prekombinovaným riešením, ale stále je to dobré čítanie.

25.06.2023 3 z 5

Strašidelné Brno Strašidelné Brno Arnošt Goldflam

Knihu som čítala veľmi dlho, na to aká je útla a má pomerne veľké písmenka. Podľa názvu som čakala niečo iné, viac mrazivé a strašidelné.
Dve hviezdičky dávam kvôli zaujímavým ilustráciám a Brnu, ktoré je mojou srdcovkou.

22.06.2023 2 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je pre mňa stávka na istotu. Nielenže vám ponúkne dojemný príbeh, ktorý sa číta jedným dychom, ale obohatí vás aj o poznatky menej známej histórie.
Autorka veľmi realisticky vykreslila dobu strachu, biedy, neustáleho sledovania a podozrievania. Vrelo odporúčam a inak ako 5* ani nemôžem hodnotiť.

19.06.2023 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Kniha sa čítala sama. Počiatočné striedanie časových rovín bolo za mňa perfektné. Dej sa potom asi v polovici knihy presunul na legendárnu párty súrodencov Rivových. Tu sa objavovalo mnoho vedľajších postáv a ich mini príbehy, čo pôsobilo zbytočne zdĺhavo a pre samotný príbeh neboli dôležité. Koniec bol zase príliš zjednodušený, na to koľko si toho postavy počas svojho života prežili a koľko si toho museli medzi sebou povedať.

V popredí tejto knihy je párty vo vychýrenej štvrti Malibu, takže ako pobavenie táto kniha predsa len poslúžila.

31.05.2023 4 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Neopísateľná hrôza vo víre času - tento popis, ktorý sa nachádza na zadnej strane obálky je pre túto knihu úplne výstižný. Napínavý, desivý, zvrátený thriller, ktorý vás núti čítať ďalej a ďalej.

23.05.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Mizejíci dívky som počúvala ako audioknihu. Pri audioknihe sa mi niekedy stáva, že sa strácam v deji a v menách, ale v tomto prípade som tento problém nemala. Musím uznať, že je to príbeh trošku nepravdepodobný a Josie nie je úplne sympatická vyšetrovateľka. Koniec koncov ma to ale veľmi bavilo. Bolo to zaujímavé, napínavé a všetko pomaly do seba zapadalo.
Celkom ma prekvapilo, že je tu viacero hodnotení s nižším počtom hviezdičiek.
Padlo mi to do nálady a ako oddychovú detektívku odporúčam.

20.05.2023 5 z 5

Pani riek Pani riek Philippa Gregory

Pri tejto knihe som si povedala, že by som mala čítať viac historických románov. Bolo to veľmi príjemné čítanie, pri ktorom som si nielen oddýchla, ale získala aj nové poznatky z tohto obdobia. V predchádzajúcich komentároch spomínané hluché miesta alebo pasáže, ktoré mohli byť vynechané mi vôbec nevadili. Práve naopak som mala pocit, že sa stále niečo deje. Ako celok sa mi kniha veľmi páčila a určite budem v sérii pokračovať.

13.04.2023 5 z 5