Pe3ček Pe3ček komentáře u knih

Neuvěřitelná knížka. Podle mě mi změnila život. Po dlouhých letech, co mě trápí úzkosti, mám pocit, že jsem našel nekonečné množství vnitřního klidu. Klidu, který můžu mít kdykoliv a hned bez vnějších vlivů. Najednou i obyčejná přítomnost jako procházka pod zamračenou oblohou, která by jinak byla provázena úzkostí, je krásná a klidná. Ten svatý klid je uvnitř mě a je to nepopsatelné. Klíčové uvědomění pro mě bylo "nebuďte v souladu se svými myšlenkami, jen je pozorujte". Jakmile přijde úzkostná myšlenka, je obrovská a strach také. Jakmile ji ale začnu pozorovat, myšlenka se zmenší na miniaturní velikost a strach také a moje pozornost se z budoucnosti myšlenky přenese zpět do přítomnosti na pozorování myšlenky. Pozorování vlastních myšlenek nejsou myšlenky, je to něco víc. Podle mě toto vědomé setrvávání v přítomnosti je klíčem k zvládnutí úzkostí. Děkuji, děkuji, děkuji.

05.05.2021 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Ze začátku to bylo strašně zajímavý. Ale postupně jsem zjistil, že celá kniha je jen o tom, co vše se stane, když nebudeme spát. O tom, jak spánek zlepšit, je v knize jen krátký úsek a pak posledních 5 a půl minuty. Doporučuji si tedy poslechnout jen závěr knihy a zbylých 15 hodin tragických vědeckých studií o nedostatku spánku přeskočit. :D I když jsou tam z větší části jasné věci jako nepít kafe a alkohol, vyvětrat si, nekoukat do mobilu. Ale autor vlastně ani tipy neslibuje, takže obsah asi odpovídá názvu "Proč spíme".

20.03.2021 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Zase je to originální, neskutečně zábavné a dobré. V podstatě nerozumím, jak je to možné, když ve většině Robertových knížek je čtenářům vrah odhalen už v polovině knihy. Proč si i tu druhou část tolik užívám? Každopádně zase nemohu jinak než doporučit ke čtení. :)

02.07.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tohle bylo vážně hodně dobré. Srovnatelné s Robertem Bryndzou, řekl bych, a také o hodně lepší než první díl, který mě tolik neuchvátil. Sova má ale dívky v kolotoči, což je dost dobrý a originální nápad. Napsané je to skvěle, děj odsýpá. Všem tuhle knížku doporučuji, jen škoda, že mi vždy každý řekne, že ale začne prvním dílem. :)

02.07.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Neskutečné, fantastické! Za mě rozhodně nejlepší díl série, který dalece předčil i Dívku v ledu a další skvělé díly. Přestože Bryndza zřejmě píše na přeskáču knihy, ve kterých odhalíme vraha až na konci (Dívka v ledu, Temné hlubiny) a ty, kde známe vraha od půlky (Noční lov a nyní Do posledního dechu), musím říct, že mě sledování povahy, myšlení a počínání vraha hodně bavilo. Užil jsem si to maximálně a ten napínavý konec byl famózní. Už se hrozně těším na další díl. Snad bude brzy. :)

28.06.2018 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Bylo to dobré. Co do stylu psaní, zábavnosti a kvality bych to přirovnal k Robertovi Bryndzovi. Kniha byla napínavá až do konce, jen mi možná chybělo šokující odhalení vraha - bylo to "jen" odhalení. :) Určitě si přečtu i další díl.

01.06.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Rozhodně je to slabší než Inferno. Brown umí výborně podávat umění i lidem, jako jsem já, které to absolutně nezajímá :) , nicméně na úkor příběhu, který mu stojí. V polovině knížky Robert Langdon měl za sebou v podstatě jen přednášku a byl na cestě do Barcelony. Čekal bych trochu víc.

27.02.2018 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Hrozně se mi líbí ten jednoduchý styl, kterým Bryndza píše - žádné omáčky, natahování, dlouhé popisy. Děj prostě jednoduše běží kupředu a až na pár výjimek vždy sleduje kroky Eriky. Ta se tentokrát vydává pátrat po vrahovi sedmileté dívky, která zmizela před 26 lety. Překvapilo mě, že promlčecí doba vraždy je v Británii zřejmě jiná než v ČR. :) Jinak knize nemohu nic vytknout, snad jen že odhalení vraha bylo v prvním díle Dívka v ledu více překvapivé. Jinak všem, co četli první dva díly, tuto knihu doporučuji.

09.12.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Zase super Holeovka. Osobně se mi líbila víc než Policie a je podle mě srovnatelná třeba se Sněhulákem či Levhartem. Obdobně jako právě v Levhartovi máte v 80% pocit, že vrah byl dopaden a případ je vyřešen. Nakonec se ale ukáže, že je vše jinak. Nesbø nám tentokrát připravil závěr, ve kterém pozornost a podezření čtenáře přebíhá mezi třemi postavami. Sám jsem je během čtení podezíral několikrát. Nakonec vás dráždí pouze jednou z nich a právě ve chvíli, když už si říkáte, že to nemůže být jinak, vás šokuje pravdou. Prostě perfektní. Je to velký dar, když někdo umí vymyslet, napsat a správně podat takový příběh.
O něco delší recenze na mém blogu:

27.10.2017 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Jde o druhou knihu s detektivkou Erikou Fosterovou. Už po prvním díle, Dívce v ledu, jsem věděl, že si přečtu i druhý a třetí díl. Na rozdíl od prvního dílu, který je klasickou detektivkou typu "čekám až do samotného konce, kdo je vlastně vrah", je v druhé knize vrah odhalen zhruba v polovině příběhu a čtenář druhou polovinu knihy už jen sleduje, jak se k němu Erika dopracuje. Ve skutečnosti se s vrahem nikdy nesetkala. Jinak je Noční lov psán stejným, příjemným a jednoduchým jazykem jako Dívka v ledu a odehrává se ve stejném prostředí v centru Londýna. Jakožto milovník stylu Joa Nesboho tohoto autora všem, kdo mají rádi detektivky, doporučuji.
Recenzi na tuto knihu si můžete přečíst na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2017/07/27/nocni-lov-dalsi-pripad-eriky-fosterove/

23.07.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hodně dlouho jsem hledal autora detektivek, který by mě zaujal tolik jako Jo Nesbo a jeho Harry Hole. A po mnoha letech se zdá, že jsem našel. Šéfinspektor Fosterová je postava, ke které si během čtení Dívky v ledu vypěstujete jakési citové pouto. Kniha je psána jednoduchým, čtivým jazykem, děj ubíhá kupředu, nikde žádná omáčky, což jí v mých očích přidává nejvíc. Osobně jsem měl ohledně vraha jiný typ, o to víc jsem si užil závěrečné rozuzlení z mnoha osobami ve výslechových místnostech. Co dodat? Nic. Dívku v ledu milovníkům detektivek rozhodně doporučuji a teď hurá na druhý díl, už se na Fosterovou zase těším. :)
Obsáhlejší recenzi knihy si můžete přečíst na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2017/07/24/divka-v-ledu-detektivka-z-londyna-kterou-doporucuji/

19.06.2017 5 z 5

Angličtina na rovinu II Angličtina na rovinu II Darren Crown

Už první díl stál za to, ale dvojka se mi líbila ještě víc, protože perfektně vysvětluje to, co mě ve škole učili jako 12 různých časů v angličtině. Díky knize jsem zjistil, že časů vlastně neni 12, ale jsou jen 2, a také umím lépe poznat, kdy volit např. předpřítomný čas, neboli perfektum. Ve škole mi říkali, ze je to tehdy, když mluvím o něčem, co se stalo v minulosti a má to dopad na situaci, o které mluvím, to je ale jen jedno z mnoha použítí a ani neni to hlavní. Učitelky se snažily tuhle poučku napasovat na všechny případy použití předpřítomného času, ale jelikož v hodně připadech se používá z úplně jiného důvodu, o kterém mi nikdo neřekl, nedokázal jsem sám dobře určit další použití a pletl jsem si to třeba s časem minulým. Díky této knize mi to všechno najednou dáva smysl a zjistil jsem, že zrovna předpřítomný čas se často používá proto, že to v angličtině ani jinak říct nejde. Díky, Darrene.

20.02.2017 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Moje slova po přečtení poledních dvou stránek: "Wft? WTF?? A to je jako konec?!" :D Přemýšlím, co nám Nesbo chtěl naznačit těmi načatými vraždami, ale asi to, že bude pokračování. Pak nechápu to slovo "KONEC" na konci. :)
Nicméně příběh opět perfektní. Vraha jsem zase nepoznal, nicméně bohužel musím říct, že tentokrát mě jeho odhalení nešokovalo - prostě proto, že jsem si tuhle postavu sotva pamatoval. Sněhulák byl v tomhle o 100% lepší. :) Jinak se mi hodně líbilo, jak Nesbo popisoval svět očima malé Aurory (cca dvanáctileté holky). U té scény na houpačce jsem se musel široce usmívat, protože Nesbo opravdu geniálně vystihl to, jak malá holka skutečně vnímá svět. Je holt dobrej. Ne, není dobrej. Je nejlepší. :)
Takže ode mě opět plný počet.
Recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2015/08/31/desaty-pripad-harryho-holea-a-dojmy-z-autogramiady-joa-nesboho/

30.07.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Knížka je podle mě hodně čtivá - dělá to ten styl vyprávění i popis z pohledu hlavní postavy. Celou dobu se děj sice odvíjel, jak jsem předpokládal, ale závěr mě přece jen překvapil. Takže i konec byl takový, jaký by podle mě měl vždycky být - hezky milý, všichni přežijí a žijí šťastně až do smrti. :D

30.06.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Po přečtení Sněhuláka jsem myslel, že nic lepšího už Nesbo nemůže připravit. Jenže připravil - Levharta. A já si říkal, zda má tento autor nějaký strop. Ano, má - Levharta.
Přízrak není tak dobrý jako Levhart (zřejmě proto, že vraždící maniak je mi bližší než organizovaná skupina prodávající drogy), přesto jde opět o perfektně vymyšlený i podaný thriller s detektivní zápletkou. Nesbo až do samého konce napíná, kdo je vrah, a pak postupně vyšachovává všechny podezřelé tak, že nevíte, jestli jde o odhalení nebo vyšachování. Úplně to vidím na filmovém plátně. :) Až nakonec zůstane jediný podezřelý...
Pokud jste žádnou knihu s Harrym Holem zatím nečetli, Přízrakem vám nedoporučuji začínat. Případ je totiž pro Harryho velmi osobní /přijíždí do Osla dokázat nevinu jemu velmi blízkého mladíka), a tak byste si to neužili tolik jako po přečtení předchozích dílů série.
Moji recenzi knihy Přízrak naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2015/01/18/jo-nesbo-prizrak/

18.01.2015 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Knížku jsem rozečetl asi dvakrát a dvakrát ji odložil. Rowlingovou bych nenazval skvělou spisovatelkou, ale spíše skvělou vypravěčkou - autorka dlouze popisuje, líčí, maluje, kdežto děj jako takový často stojí a akce se v knize nedočkáme. Rowlingová ovšem umí vyprávět vskutku brilantně, proto je Prázdné místo čtivé a po třetím nakousnutí mě kniha bavila. V knize se nejprve seznámíte s hlavními obyvateli městečka a postupně začnete rozplétat vztahy mezi nimi, přičemž těšit se můžete na důstojné rozuzlení, kvůli kterému podle mě stojí za to číst až do konce.

28.12.2014 4 z 5

Tento žánr opravdu vůbec nemusím. Přesto musím dát dobré hodnocení. Jde o opravdu skvěle napsaný příběh, velkolepé dobrodružství, které se podle mě pro každé malé dítě stane tím nejbáječnějším zážitkem. Mrzí mě, že já knihu četl až nyní.
PS: V kontrastu s knihou už jsem si tím naprosto jistý - z filmových adaptací Tolkiena se mi chce zvracet.

21.12.2014 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

I přes na můj vkus poměrně táhlý začátek se mi knížka líbila. Autorka nešetří slovy šu**t a jinými, takže máte-li tuto otevřenost rádi, určitě si to užijete. Za mě se to dobře rozjelo ve chvíli, kdy si Nick najal právníka, před tím to bylo zdlouhavé. Film to sice dobře prostřihal, ale v něm zase chyběla i spousta jiných, zajímavých pasáží, takže vám ve výsledku stejně doporučuji raději knihu. :)

20.12.2014 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Při čtení Sněhuláka jsem kroutil hlavou, jak Nesbø mohl něco takového vymyslet, a musím říct, že Levhart jde ještě o kus dál. Několikrát se zdá, že vrah byl odhalen, po chvíli však Jo děj obrací o 180 stupňů. Ručím za to, že vám při čtení této knížky spadne brada na podlahu a budete zírat s vykulenýma očima. :)
Harry Hole se kvůli jeho nemocnému otci vrací z Hongkongu, kde sázel na koníčky. Brzy se však pouští do vyšetřování, přičemž se rozpoutává žabomyší válka mezi Oddělením vražd a Kriposem, který chce mít pod palcem všechny vraždy v Norsku. Když se Harrymu podaří odhalit souvislost mezi vraždami a přijít na kloub i vražednému nástroji, vše do sebe začne perfektně zapadat.
Knihu doporučuji všem Nesbømilům i těm, kteří chtějí vědět, jak by dle mého názoru měla vypadat detektivka.
Obsáhlejší recenzi najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2014/09/27/jo-nesbo-levhart/

27.09.2014 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Kdysi dávno jsem viděl film a netušil, že je podle knihy mého oblíbeného autora. :) Teď jsem si přečetl knihu a na film se podíval ještě jednou. Knižní zpracování bylo samozřejmě lepší, ale i zfilmování se povedlo. Je to trochu něco jiného, než Nesboho detektivky, přesto jsem se dočkal nechutností a překvapivého závěrečného rozuzlení, takže jsem si to užil a mohu doporučit. :)

21.09.2014 5 z 5