Pe3ček Pe3ček komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tak dobře, tak já tomu ten plný počet tedy dám...
Knížka je psána velmi dobře, vyprávění JKR se zkrátka odjakživa dobře čte. Problém ovšem je, že toho vyprávění je až přespříliš. Čtení této knihy mi připomínalo hraní adventury - hlavní postava postupně vyslýchá všechny svědky, což trvá celou knihu, až se na konci knihy dostane k poslednímu ze svědků, čímž vyšetřování detektiva končí. To je VELMI netradiční podání. Kniha je ochuzena o prakticky jakoukoliv akci - honičku, střílečku, napětí, nic takového tam nenajdete. JKR nepřetržitě a neúnavně a jen a jen vypráví. A já bych od jedné z nejslavnějších spisovatelek světa čekal zkrátka víc.
Na druhou stranu ta kniha nebyla nudná, jednotlivé části mi nepřipadaly zdlouhavé (zdlouhavá mi připadala jen kniha jako celek) a v podstatě mě to bavilo od začátku do konce. Byl to zkrátka jiný styl a byla to příjemná změna, i když číst taková sáhodlouhá vyprávění každý den, tak se asi zblázním. :) Nezklamalo mě ani odhalení vraha, vlastně to dopadlo jediným možným a pro čtenáře atraktivním způsobem. Také si dovedu představit, že bych já sám z některých částí této knihy čerpal inspiraci. A tak shrnuto podtrženo, dávám plný počet a knihu komukoliv rád doporučím. :)

11.08.2014 4 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Knížka je napsaná dobře, ale nevyskytlo se v ní nic, co by mě nějakým způsobem ohromilo. Příběh mi přišel až moc zdlouhavý, v první polovině se všechno točilo pořád dokola, polovinu druhou už jsem tak nějak přežil. :) V podstatě jediné, co mě tak nějak zaujalo, bylo prostředí New Yorku. Možná od tohoto autora někdy zkusím jinou knihu.

01.08.2014 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno je první kniha, kterou jsem od Browna četl, takže onu "tvorbu podle šablony", o které všichni mluví, nemohu posoudit. Kniha mě každopádně chytla a nepustila. Brown umí navodit napětí a celý děj držet ve stejném tempu. Přestože nejsem příznivcem historie, Brownovo jedinečné podání a napasování faktů do příběhu se mi líbilo.
Co mě ale HODNĚ zklamalo, byl samotný závěr, kdy se vlastně všichni smířili s tím, jak věci dopadly, tedy celé putování všech hrdinů od začátku do konce bylo vlastně zbytečné. :/ Langdon se mohl od první do poslední stránky škrábat v nose a výsledek by byl stejný. Postavy v knize 104 kapitol pobíhaly jako šílené a až se jim na konci nepodařilo dosáhnout jejich cíle, tak řekly: "Ok, vždyť vlastně nemělo smysl o to usilovat." To je prostě ten nejdivnější konec ze všech.
V každém případě se pustím do čtení další knihy tohoto autora.

19.07.2014 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nebyla to špatná knížka. Ba naopak, byla to dobrá knížka, byť ne úplně mého typu. Napsané je to čtivě, jde o příběh, který je na jednu stranu plný na lásky, na druhou stranu plný trápení. Ta kniha zkrátka ukazuje, jaký by život taky mohl být. Je vidět, že autor vsází a hraje na city a i si myslím, že se mu to povedlo. Chápu, proč u té knihy holky pláčou. :) Já bohužel nejsem holka a zřejmě ani nemám tu správnou holčičí psychiku, abych brečel, ale neříkám, že to místy nebylo dojemné. Knihu doporučuji ke čtení ženám, chlapi ať raději sáhnou po něčem jiném.

30.06.2014 3 z 5

Následujte své srdce Následujte své srdce Andrew Matthews

Výborná kniha plná geniálních myšlenek. Je to průvodce životem doplněný ilustracemi, citáty, ohlasy čtenářů z různých koutů světa a především spoustou moudrosti. V deseti kapitolách vám poradí, jak naložit s prací, kariérou, vztahy, jak se vypořádat s realitou, motivuje vás se v životě snažit a dělat to, co vás baví, a další. Knihu všem vřele doporučuji.
Moji recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2014/05/28/andrew-matthews-nasledujte-sve-srdce/

29.05.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pro mě zatím jednoznačně nejlepší detektivka tohoto autora (a hned za ní se drží Nemesis). Brilantní začátek i konec a překvapující odhalení vraha, se kterým mi Nesbo doslova vyrazil dech. Není co dodat, prosím více takových knih. :)
Recenzi včetně video upoutávky a rozhovoru s autorem najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/10/06/jo-nesbo-snehulak/

06.10.2013 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skvělá kniha. Petr Ludwig v ní přinesl několik přímo geniálních myšlenek, které můj mozek dokážou takřka okamžitě přesvědčit, aby přemýšlel jinak. Nástroje, které jsou v knize uvedeny, jsem si připravil a jsem odhodlaný je používat. Protože věřím, že mi mohou hodně pomoci. Díky. ;)
Moje recenze a osobní zkušenost s knihou zde: http://blog.petrloukota.cz/2013/09/13/konec-prokrastinace-zkuste-to-funguje-to/

08.09.2013 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Skvělá kniha, autor už je vypsaný a děj má vynikající spád. Nesbo atmosféru mrazivého Osla dokonale navozuje pár slovy. Je to už moje šestá přečtená holeovka, přesto mě závěr překvapil a hodně se mi líbil.
Moji recenzi si můžete přečíst na mém blogu, víc nemám co dodat. :) http://blog.petrloukota.cz/2013/09/04/jo-nesbo-spasitel/

04.09.2013 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Super detektivka, na Joa Nesbøa snad ani nejde napsat nic jiného. Pentagram mi více připomíná Nemesis než dřívější knihy jako Netopýra a Švábi. Hodně se mi líbilo více zápletek - sériový vrah, Tom Waaler a osobní trable s Rachel. Znovu do sebe vše skvěle zapadalo, zase vedly stopy k více možným pachatelům. I když spoustu momentů jsem dokázal několik kapitol předem odhadnout, stejně jsem si knihu užil a Nesbøovo objasnění vražd bylo brilantní. :)
Moji recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/08/12/jo-nesbo-pentagram/

12.08.2013 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Hodně jsem se na knihu těšil a hodně jsem si ji užil. V některých pasážích jsem viděl podobnosti s Netopýrem - jednu z vražd jsem vycítil už nějakou dobu předem. Velmi se mi líbilo prostředí Bangkoku, které Nesbo popisuje dokonale, jeho zápletky jsou promyšlené a každou chvíli vám připadá, že je vrahem někdo jiný. Švábi si zaslouží plný počet hvězdiček, je v nich úžasný Harry Hole a vše, co podle mě do pořádné detektivky patří.
Moji recenzi najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/25/jo-nesbo-svabi/

25.06.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zatím jsem četl pouze Červenka nese smrt, Netopýra a Nemesis a musím jednoznačně říct, že tahle kniha je z nich nejlepší - a je opravdu hodně dobrá, což neznamená, že ostatní dobré nejsou. :) V zásadě ji můžete číst, i pokud za sebou nemáte tři předchozí Holeovky v pořadí. Nemesis má dvě dějové linie a obě dvě stojí za to! Takže rozhodně doporučuji!
Moji recenzi knihy naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/09/jo-nesbo-nemesis/

09.06.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ohlas z mužského publika: Hlavní hrdinka byla nejprve hotová z muže svých snů a její přehnané citové výlevy mě dost unavovaly. Poté se dozvěděla, jaký Christian je, párkrát se s ním vyspala a pak si uvědomila, že to vlastně není ten pravý. Jinými slovy děsná blbost, knížka mě ničím skutečně nezaujala.
Obsáhlejší recenzi najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/08/e-l-james-padesat-odstinu-sedi/

08.06.2013 1 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Možná že po nějakém dalším přečtení hodnocení zvýším, zatím to vidím "jen" na 4*. Nesbo samozřejmě píše skvěle, na mě se ale příliš často střídaly dějové linie a postupně jsem se začal ztrácet. Možná jsem jen při čtení nedával dobrý pozor. :) V každém případě super detektivka od osvědčeného autora.
Moji recenzi najdete zde: http://blog.petrloukota.cz/2013/04/28/jo-nesbo-cervenka-nese-smrt/

16.05.2013 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Super knížka, druhá, kterou jsem od tohoto autora četl. Děj mi vůbec nepřipadal málo promyšlený, jak jsem zahlédl ve spoustě čtenářských ohlasů. Za mě tato holeovka jistě může konkurovat těm dalším.
Recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/05/10/jo-nesbo-netopyr/

15.05.2013 5 z 5