pavčape pavčape komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Temná atmosféra, postupné odkrývání minulosti a proč došlo k tomu, k čemu v průběhu děje dochází. Dva bratři Roy a Carl. Jeden chrání druhého a udělá pro něj všechno...

Tak jak o této knížce přemýšlím, došla jsem k názoru, že ji nestačí shrnout dvěma větami, takže....

Nesbo je mistr temného vyprávění a tady tomu nebylo jinak. Nesbo je mistr v postupném odkrývání skutečností a tady tomu nebylo jinak. Zpočátku nám autor nabízí nějaký příběh, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo. Nevím jak ostatní čtenáři, ale já jsem měla tendenci s Royem sympatizovat za všech okolností. S Carlem už to bylo horší, ten mi byl vcelku nesympatický od začátku. Malý vyčůránek a podrazák, který spoléhá na to, že za něj problémy vyřeší starší brácha. A pokud to nejde, prostě před nimi uteče. No oni i obyvatelé vesnice Oso nebyli nijací klaďasové. Takového abyste tu pohledali. Tak si říkám - jsme my lidé opravdu takoví?

14.01.2021 4 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Mně se knížka moc líbila, stejně jako Stíny nad zálivem. Zpočátku hodně pohodový výlet, který by se líbil každému z nás, jen se nechat unášet za obzor, dýchat, užívat si, snít... Pak se situace změní stejně jako počasí a přichází odvrácená strana této idylky. Jeden z pasažérů z plachetnice zmizí. Co dál? Dozvíme se jak to bylo doopravdy? Na závěr nám to autorka prozradí a musím uznat, že mě to dostalo...

16.10.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Vražda v malé vesničce u hranic s Rakouskem přivede mezi její obyvatele Josefa Bergmana s jeho mladou kolegyní Sylvií. Společnými silami se snaží vypátrat vraha, který má možná něco společného se smrtí jiné mladé ženy, která se stala před 14 lety v Praze.
Plusové body dávám za zajímavý námět, atmosféru jihočeské vesnice uprostřed parného léta, ale i napětí, které ho se v příběhu dočkáme. Česká detektivka je trochu jiná než její severské nebo americké "kolegyně", není tak brutální a syrová, je prostě česká, proto se k ní a ke svým oblíbeným detektivním autorům ráda uchyluji.

14.10.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Milý lidský, tak trochu absurdní příběh. Ráda jsem jej četla, ale bohužel vzápětí po Brit-Marii a to byla chyba, Britt-Marii a Oveho mám tak nějak radši. Jinak ale určitě doporučuji, Backman má cosi do sebe.

19.08.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Jsem asi dost zhýčkaný čtenář detektivek, thrillerů a psychothrillerů, protože tady plný počet dát nemůžu. Chvilkama mně to bavilo, chvilkama méně. Prolog sliboval drsnou jízdu, ta se konala. Občas to ale bylo za hranou. Nechápu, proč se vrah mstil matkám, já bych oddělala někoho jiného. Ti kaštánci mi pravda vrtali hlavou a nakonec to bylo tak, jak jsem doufala. Pravdou je, že zločinec pro mě byl překvapením. Takže krásné čtyři *

04.06.2020 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Těch takřka 500 stran přečtete ani nevíte jak. Je to napínavý a strhující příběh pátrání po unesených dívkách. Tři roky byly nezvěstné, až se jednoho mrazivého zimního dne najde tělo mladé ženy v zamrzlém jezeře. A od této chvíle začíná boj o čas.
V této knize je trochu upozaděna rodina Josefa O´Loughlina, také jeho třasy a nekoordinované pohyby levých končetin nejsou na prvním místě, dokonce ani přítel VIncent tu nemá tolik prostoru jako v jiných knihách, přesto ale neskončíte, dokud knihu nedočtete. Škoda jen, že sérii už jsem dočetla a další jsou v nedohlednu.

02.05.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Tak bych řekla, že díl od dílu je lepší a lepší. Nebudu dál rozebírat, prostě se mi další příběh Eriky líbil a basta! :-)

21.04.2020 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Vyjádřeno jedním slovem - zklamání. Tolik jsem se těšila na další pokračování, že to bylo asi špatně. Chybělo mi tam toho hodně. Chyběly mi Hunterovy geniální mozkové pochody, chyběla mi ta brutalita, na kterou jsem byla zvyklá z těch předchozích knih a chyběl mi tam ten moment, kdy dočtete kapitolu a musíte se rychle pustit do další, protože to prostě jinak nejde... Tady tomu tak nebylo. Bohužel. Možná proto, že konec předchozí knížky sliboval bombastické následování, možná proto, že těch krutostí nejde vymýšlet donekonečna a možná proto, že je Carter unaven, bylo to slabé. Slabé na Chrise Cartera. Promiňte mi, ale tentokrát jen za tři. Snad to bude příště lepší. A prosím tentokrát bez Luciena.

29.12.2019 3 z 5

Vtipná kniha, příběh tak neuvěřitelný, až se mu chtělo věřit. Nelituji, že jsem přečetla, pobavila jsem se a těším se na Staříka, kterého mám již připraveného :-)

24.01.2017 4 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

(SPOILER) Všechno je skryto za závojem... "Hlavní případ" je tentokrát nevyřešen, hlavní podezřelý má 100% nevyvratitelné alibi.. Škoda, vypadalo to tak slibně. No na vyřešení vraždy mladé prostitutky si asi budeme muset počkat.
Druhý příběh se dočkal svého vyřešení. Skvělá spolupráce mezi odděleními pomohla vyřešit takřka jistou sebevraždu. I když ... tentokrát jsem i já od začátku tušila, že to nebude jednoznačně sebevražda a už od první chvíle jsem odhadla pachatele. Ale ani to nic nemění na tom, že knížku doporučuji!!!

27.03.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Plřečteno, ale tentokrát nemůžu dát plný počet. Ne že by kniha nebyla čtivá, paní Mornštajnová má dar slova, ale ta beznaděj, ta temnota, která z příběhu čiší, mě málem uvrhla do deprese.

07.03.2022 3 z 5

Nevinným se neodpouští Nevinným se neodpouští Dominik Dán

Nevím, co bych měla ke knižkám Dominika Dána psát. Mně se prostě líbí všechny, některé více, jiné trochu méně, ale nenalézám mezi nimi nějakou blbou. Musím hodnotit vysoko už je proto, že je mám vždy přečtené během pár hodin.

03.04.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Zase lepší Klevisová. Začátek knihy cca do sedmé kapitoly popisuje vztahy mezi obyvateli jedné beskydské vesnice, kde se odehrála vražda. Ale byla první? Příběh začíná v třeskuté horské zimě a končí v parném srpnovém období. Josef Bergman vyřeší nejen tento zločin.

08.09.2019 5 z 5

Pro změnu knížka, u které se nelze nesmát. Sice mi tu trochu chyběli obyvatelé Kostky, kteří všichni někde spali.. Opilý otec v posteli, Milada ve svatebních šatech Helenky Vondráčkové taktéž, paní Tichá u kamen (po požití ořechovky), Josef v katakombách v uniformě Himmlera, pan Spock v rakvi po požití lexaurinu... Nicméně jejich absenci skvěle nahradila skupinka zločinců. Příběh je to pro pobavení, žádná velká intelektuální věda, čekejte skvělou zábavu na jedno odpoledne.

29.01.2019 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Přemýším co ke knížce napsat... V každém případě je třeba tyhle události, které autorka popisuje, nezapomenout. Vysídlení Němců z poválečného Československa je v poslední době zpochybňováno. Nevím, jistě nebylo vždy vše spravedlivé a podle zákona. Jednalo se o překotnou akci, kdy byla spousta lidí - žen, dětí a starců, odsunuta neprávem. Určitě ano, ale na druhou stranu, čemu se divíme? Za zločiny, které byly páchány během války, holokaust, Lidice a mnoho dalších došlo na odplatu. Nicméně pokud se vrátím k hlavní postavě příběhu - Gertě Schnirsch, bylo mi jí líto. Zpočátku nešťastná doba, nešťastný osud, násilí páchané i od nejbližších na ní zanechalo stopy a z Gerty se stala zatrpklá žena, s přibývajícím věkem stále zatrpklejší. Ke konci už jsem jí měla dost. Soucítila jsem s ní , ale vadila mi. Osud a okolnosti z ní udělaly starou nešťastnou ženu, která se nedokázala smířit s nespravedlivým osudem a v podstatě ani se svými nejbližšími.
Knížka je čtivá, určitě stojí za to si ji přečíst, ovšem příběhy paní Mornštajnové jsou mi bližší

24.11.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Vynikající oddychovka! Sice na první pohled název připomíná červenou knihovnu, ale díkybohu není tomu tak! Doporučuji pro zlepšení nálady ! :-)

24.01.2017 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá knížka, smutný příběh, nechápu chování matky a sestry... Depresivní

05.11.2023 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Nevím, co ke každé Dánově nové knížce napsat. Každá se mi čte dobře, některé jedním dechem, některé trochu pomaleji. Takřka vždy dávám za pět *, protože srovnávám s ostatními detektivkami a tohle hodnocení si dle mě zaslouží.
Zde autor poodkrývá téma, na které navazuje další knížka - Kočičí stopa.

27.03.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha se mi celkem líbila, příběh z prostředí zapadlé jihočeské vesnice byl víceméně uvěřitelný. Žádnou postavu knihy jsem si příliš neoblíbila a musím říct, že příběhy s Bergmannem se mi líbí mnohem víc...

03.11.2021 3 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Super. Tomáš Volf vyšetřuje případ uhořelé alkoholičky a případné prostitutky Semerádové, případ, od kterého dávají všichni na oddělení ruce pryč, případ, který se jeví pro ostatní nezajímavý. Při jeho vyšetřování narazí na osm let starý případ, který jeví podobné atributy. Vydává se zpět do minulosti a k překvapení všech jej rozlouskne.

25.01.2020 4 z 5