Patrik02 Patrik02 komentáře u knih

Terror Terror Dan Simmons

Tohle bylo podrobné, drsné, nelítostné a s nemalou dávkou hrůzostrašného tajemna. Dan Simmons odvedl skvělou práci, co se zpracování týče. Příběh vychází ze skutečných událostí a má v sobě jistou dávku nadpřirozena, kterou autor dávkuje postupně. Nešetří technickými detaily ani podrobnými popisy (Lodě, nelítostné mrazivé podmínky, samotné přežití)
Kniha Terror nabízí syrový pohled do života a smrti účastníků neúspěšné polární výpravy a doporučím ji všem, kteří rádi čtou jak historické romány, tak knihy s příměsí tajemna a nadpřirozena.

15.08.2021 4 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

(SPOILER) Často se tu objevují komentáře o nejslabším dílu s charakterním kanibalem v hlavní roli, s čímž osobně nesouhlasím. Je to přesně naopak. Hannibal Lecter je na svobodě a konečně dostane prostor se vyjádřit, jak je mu vlastní. Hon na jeho osobu se stane světovým (pan Harris vybral malebné destinace, které jsou v knize téměř dokonale popsány) Nechybí zvrácený protivník, ani podlé bezpečnostní agentury, které bez mrknutí oka zmaří nejeden život, aby ulovili nejslavnějšího pojídače lidského masa na planetě. Třešničkou na dortu byl, sice trochu zdlouhavý, závěr, který jistě nejednoho překvapí.
A i když mě jistě čeká ještě prequel Hannibal: Zrození, tak všechny tři knihy ze série o Hannibalu Lecterovi označím za jeden z nejsilnějších literárních zážitků.

13.08.2021 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Velkým plusem u Darcy je čtivost. Jednoduchost s jakou svá díla píše, Vám dovolí proplout příběhem bez přemlouvání. A přesto, že třetí Strašidelný dům je za mne nejslabší, jako duchařská jednohubka s povinným klišé zafungoval.

09.08.2021 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Stejně, jako u Červeného draka, jsem nejdříve viděl film. Stejně tak to hádám měla i spousta uživatelů přede mnou (pode mnou) Představa Hannibala , stejně jako slečny Sterlingové, tedy byla v tomto případě jasná.
Oproti prvnímu dílu je tento méně akční, zato mnohem více psychologický. Uvězněný doktor Lecter zde dostane mnohem více prostoru, což je skvělé, a pasáže, ve kterých figuruje, čtete, či posloucháte se zatajeným dechem plni zmatku ve vlastní hlavě. Tyto pasáže jsou pro mne osobně zajímavější, než případ samotný, ale ten bych si nedovolil opomenout a musím říct, že profil Buffalo Billa je skvěle vystavěný a zvráceně logický.
Není tedy žádným překvapením, že se Mlčení jehňátek stalo kultovním thrillerem a to jak na stránkách knih, tak na filmovém plátně.

05.08.2021 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Knihu jsem dlouho přehlížel, protože jsem před lety viděl film se skvělým Ralphem Fiennesem a bezkonkurenčním Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Nakonec jsem si ji ale přeci jen poslechl. A musím říct, že filmovou verzi s přehledem předčí. Detailnější příběh na Vás dýchne tu správnou atmosféru a to zejména v popisech vražd a vyšetřování, Korespondence a spolupráce s Lecterem, který je pro mne stále jedním s nejcharakternějších vrahů vůbec, je zpracována bez chybičky. Jediné mínus (nebo možná plus) pro mě bylo, že po shlédnutí filmu jsem si postavy nedokázal představit jinak, než jako filmové postavy. Skvělá kniha a po téhle zkušenosti si jistě přečtu i pokračování.

03.08.2021 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Závěr trilogie je oproti dvěma předchozím dílům sice trochu slabší, ale sakra, já si starýho Kermita Hodgese oblíbil. V konci jeho hlídky se opět vracíme k již známému Bradymu Hartsfieldovi, psychopatovi, který se Vám dostane pod kůži i do hlavy. A to doslova. Super trilogie. Díky, Stephene.

29.07.2021 5 z 5

Příběhy Arthura Gordona Pyma Příběhy Arthura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

Odposlechnuto během dvou pracovních dní, a musím říct, že některým zdejším nízkým hodnocením úplně nerozumím. Kniha má tu správně ponurou atmosféru, hororvé prvky, při jejichž čtení se tají dech, a otevřený závěr, který nechává naplno pracovat představivost i dlouhé minuty po dočtení.

23.07.2021 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Příběh této knihy bych rozhodně nezazval rychlým, ale ani příliš pomalým. On prostě tak plyne. Stránku za stránkou Vás seznamuje s úštředními postavami i těmi na pozadí skvěle vystavěného příběhu. Stephen King umí napsat i nehororové knihy a Mrtvá zóna je toho nejlepším důkazem.

20.07.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Mistr King magory prostě umí. Jak Brady Hartsfield v Mercedesovi, tak Morris Bellamy zde, mají skvělý profil, dokonale napsané myšlenkové pochody a morbidní posedlost jako společné vodítko. Druhá Kingova detektivka volně navazující na skvělou knihu Mr. Mercedes mne při poslechu opět bavila a postavu Billa Hodgese budu mít právě díky audioknize už asi do smrti spjatou s hlasem Jana Kanyzy

25.06.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Detektivka podle mistra hororu? Proč ne. A i když se možná téma detektiv ve výslužbě versus šílený psychopat zdá poněkud ohrané, v tomto případě to neplatí. Oceňuji zejména vcelku podrobný náhled do života a uvažování vraha v šedém Mercedesu. Jeho profil v knize zvládl King vskutku dokonale. O ostatních postavách nemluvě.

02.06.2021 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

(SPOILER) Dolores Claiborneová - 66 let. Žena, která nejde pro ostřejší slovo daleko, vražedkyně, která zabila svého manžela a byla obviněna z vraždy své dlouholeté zaměstnavatelky. A přes to všechno byste s ní po přečtení této knihy rádi zašli na kávu, nebo odpolední čaj. Opět smekám, pane Kingu.

25.05.2021 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Píšete a vydáváte své knihy pod pseudonymem? Buďte opatrní, možná skrz Vás promlouvá Vaše Temná půle.
Knihy o spisovatelích mne vždy zajímají a nikdy se na mém "to read listu" moc dlouho neohřejí. Možná je to tím, že k tomuto povolání, mám jako příležitostný pisálek blízko. Příběh Tadeáše Beaumonta jsem si obzvlášť užil, a to hlavně proto, že pochází z pera, možná z tužky, samotného Stephena Kinga. A jak jsem již zmiňoval u předešlých knih, King prostě umí.

21.05.2021 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Četl jsem, resp. sehnal pouze stejnojmenou povídku z knihy, a tak hodnotím pouze ji. Ale hodnotím více, než kladně. Skvělá pocta Lovecraftovským monstrům, profily postav vypracované přesně tak, jak to umí jen King. Na půdě supermarketu rozehrává příběh, o lidskosti i lidské zrůdnosti. Otevírá téma fanatičnosti víry a ovlivnitelnosti druhých v situaci, kdy z neobvyklé mlhy obklopující supermarket začnou vystrkovat svá chapadla stvůry z jiné dimenze.

14.05.2021 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Řekl bych tak trochu jiný King, než jsem zvyklý. Ale rozhodně to není myšleno zle, to vůbec ne. Lunapark je útlejší kniha líčící jednu životní etapu mladíka a jeho práce v Lunaparku. Veselé místo plné rodinné zábavy a atrakcí skrývající jedno nehezké tajemství. Mistr mne v této knize opět přesvědčil, že zkrátka umí psát. Poutavý příběh, barvité popisy, perfektně vyprofilované postavy. Lunapark je dle mého příkladem za všechny, že kniha nemusí mít 1000 stran, ani zbytečně komplikovaný a zamotaný příběh, aby dokázala chytnout za srdce a dostatečně uspokojit čtenáře. Jak už jsem zmiňoval výše, stačí jen umět psát.

08.05.2021 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

(SPOILER) Zakladatel třech základních zákonů robotiky přináší několik poutavých a skvěle promyšlených příběhů, které kladou trefné a stále aktuálnější otázky bytí a možné budoucnosti světa a lidstva (a nejen jeho) samotného. Stěžejní dílo celého světa science-fiction, které jsem kdoví proč doteď přehlížel. Přesto, že byla kniha napsána již v roce 1950, její "poselství" je stále aktuální i v dnešní době, a troufnu si říct, že ještě dlouho bude.
Přesto, že jsem zvyklý hodnotit povídkové knihy jako celek, zde si dovolím vyzdvihnout povídku Důkaz, která je dle mého naprosto dokonalá. Představa robotického politika a jeho smýšlení o vládě bere dech. A to zejména v současné době, kdy to s místní politikou vypadá tak, jak to vypadá.

29.04.2021 5 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Jak tu již napsal uživatel Spetum, jde o čistokrevnou military sci-fi. A skvělou. Kniha Mariňáci jsou mým druhým setkáním s Robertem Fabianem a po Hvězdě, si i tenhe příběh rozhodně zaslouší 5 hvězdiček. Inspirace Vetřelcem, jak je v předchozích komentářích několikrát zmíněno, je sice očividná, ale mě osobně vůbec nevadila. Přeci jen je Vetřelec opravdu kultovní záležitost a Fabian si s touto inspirací dokázal poradit znamenitě. Přesto, že je kniha, co do počtu stran (v mém případě hodin k poslechu) dlouhá, nejsou v příběhu žádná hluchá místa, s podrobnými a zbytečně složitými popisy se autor nemaže a o akci zde není nouze. Být slavný filmový režisér, po přečtení bych okamžitě začal točit.
Co musím zmínit je velmi povedená audio verze, kde nechybí praskání a pípání vysílačky při dialozích a v druhé části knihy dokonce několikrát zaslechnete zvuky zbraní.

28.04.2021 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Ocelové jeskyně jsou skvělým příkladem toho, že dobrá detektivka nemusí nutně pocházet z mrazivého severu a povedená sci-fi nemusí obsahovat dekadentní výrazy a stovky mrtvol (Kotletu mám rád, ale změna čas od času rozhodně neuškodí)
Asimovův svět je originální, v roce vydání knihy bych si troufl říct, že byl dokonce převratný. Postavy nejsou ploché a každá z nich má svou hloubku. Rozuzlení pak zcela nečekané.
5/5

23.04.2021 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Bohové a jejich přisluhovači, dvojití bohové, božské artefakty, armáda nemrtvých, sex, spousty krve, kulek, tabáku, hlášek a odsekaných hlav a končetin. Slovanská mytologie podle Kotlety v plné parádě.

22.04.2021 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Pro vstup do vod audioknih, které jsem začal poslouchat v práci, abych trochu ulevil očím, byla má volba jasná. Vcelku jednoduchá, typicky Kotletovská řežba, tentokrát se samotnými bohy, vlkodlaky, a spoustou krve, šu*ání a magie. Budu se asi opakovat, bavil jsem se, zasmál se, druhý díl samozřejmě taktéž poslechnu.

19.04.2021 5 z 5

Hvězda Hvězda Robert Fabian

Skvělý příběh, parádní postavy, dokonalí záporáci. Akční science-fiction podle mého gusta. 680 stran se možná zdá jako hodně, ale jakmile se začtete, nepřijde Vám to. Kniha skvěle vykresluje prostředí a veškeré dění kolem, o akci rozhodně není nouze, a to zejména ve druhé části knihy. Doufám, že letošní rok mi přihraje do ruky více podobných knih.

17.04.2021 5 z 5