Patrik02 Patrik02 komentáře u knih

Cosi z hloubi Cosi z hloubi S. T. Joshi

(SPOILER) Lovecraftův kosmos nepřestává udivovat ani po autorově smrti. Ve světě je spousta více, či méně dobrých spisovatelů snažící se jeho styl napodobit, tvořit a rozšiřovat jeho znepokojivý vesmír. S.T. Joshi patří mezi nejvýznamější znalce života H.P. Lovecrafta a musím uznat, že u většiny jeho povídek mám pocit, jako by je napsal sám Lovecraft. Povídky v této knize jsou velmi povedené, zapůsobilo na mne zejména setkání s Nyarlathothepem. Novela Cosi v hloubi, je z mého pohledu paradoxně nejslabší.

22.08.2022 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Richard Bachman se se svými postavami opravdu nemaže. Originální nápad, Kingovské zpracování, Bachmanovský konec příběhu. Od knihy odcházím spokojen a namísto plánů s hubnutím si raději dám něco k jídlu ;)

27.07.2022 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Z téhle knihy mistra Bachmana mne opravdu rozbolely nohy. Dlouhý pochod opět pracuje s neuvěřitelně jednoduchou zápletkou, ale její obsah je přesto geniální. Lidská psychika obnažená až do morku kostí, nenávist i přátelství nalezené a ztracené na dlouhé cestě. Vzpomínky, vlastní minulost i nenaplněné sny, které si každý chodec nese sebou až do samého konce, Vás přinutí zamyslet se nad sebou samými a vlastní cestou. King zkrátka umí napsat postavy, které si zamilujete a se kterými, v tomhle případě, šlapete až do cíle.

07.06.2022 5 z 5

Zaklínač duší Zaklínač duší Sebastian Fitzek

Tísnivá atmosféra psychiatrické léčebny byla sázkou na jistotu. Autor drží čtenáře v napětí do poslední strany, rozuzlení je více, než překvapivé a vše do sebe ve finále opravdu hezky zapadne. Zdařilý psychothriller.

30.05.2022 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Podruhé skvěle od pana Gaimana. Velmi originální "pohádka" nejen pro děti, ale také pro dospělé. S patřičnou dávkou představivosti kniha působí místy opravdu strašidelně a zachovává si jistý háv tajemna, které Vás nutí otáčet stranu za stranou a společně s malou Koralínou objevovat nový svět za zamčenými dveřmi.

23.05.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Má první kniha od autora, kterého jsem dosud přehlížel (sám nevím proč) a musím říct, že jsem nadšen. Gaiman v Nikdykde nabízí vcelku poutavý příběh, skvěle vykresluje originální svět plný skvělých postav, pohrává si se čtenářovou fantazií, nebojí se detailních popisů scén (ani těch řekněme drsnějších) a napíná nás zejména v samém závěru, kdy si říkáme: "Co vlastně je a není skutečné?"

19.05.2022 5 z 5

Stín nad Innsmouthem a jiné horrory (5 povídek) Stín nad Innsmouthem a jiné horrory (5 povídek) Howard Phillips Lovecraft

Já nevím, má ještě cenu to komentovat a stále se opakovat? Lovecraft prostě uměl. Své nestvůry má promyšlené, Stín nad Innsmouthem společně s povídkou Pes tomuto souboru kraluje, ale každá z povídek má svou nezaměnitelnou atmosféru, nabízí hrůzné tajemno a šílenství.

02.05.2022 5 z 5

Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Další povídky od mistra atmosféry jsou za mnou a já opět nemohu hodnotit jinak, než kladně. Hrůzy z jiného vesmíru a času střídají děsy odloučení, samoty a izolace. Odporné obrazy nevycházejí pouze z autorovy představivosti, ale mají daleko živější a zrůdnější předobraz, a pradávnou knihu Necronomicon by bylo lepší nechat jednou provždy napokoji.

28.04.2022 5 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Uživatel Archie několik řádků pode mnou to shrnul dokonale. Kniha toho nabízí spoustu, nudnější pasáže střídají ty napínavé a nechybí ani ty, u kterých se čtenáři s citlivějším žaludkem bude navalovat. A i když mám Kotletu jako oddechové čtení rád, Nekroskop je o něčem trochu jiném. Hvězdu dolů sundavám za těch několik málo zdlouhavějších pasáží, bez kterých by se příběh obešel, ale Lumleymu se jinak povedlo vše držet v tak nějak udržitelných mezích. Jeho sbírku povídek Nekros jsem si užil ještě o malinko více, ale do druhého Nekroskopu se jistě pustím. Konec prvního dílu zanechává až příliš mnoho otazníků.

26.04.2022 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

(SPOILER) Zjišťuji, že Kingovy netypické Kingovky mám docela rád. Colorado kid, rozhodně není hororem, spíše detektivkou, a to ještě ne v tom pravém slova smyslu. Mistr hororu mě již několikrát přesvědčil. že dokáže rozepsat poutavý příběh na minimálním prostoru (např. Holčička, která měla ráda Toma Gordona, nebo Geraldova hra) a stejně mě se jím nechám pohltit až do poslední strany. Příběh plyne stejně nenuceně, jako rozhovor Stephanie a dvou starých redaktorů a to nejlepší na této knize si King nechal až nakonec. Nevysvětlená záhada je totiž to, co nám v hlavě zůstane nejdéle. A je pravda, že o Kidovi i po dočtení často přemýšlím. Výborně, pane Kingu. Výborně.

01.04.2022 5 z 5

Nekros a jiné noční můry Nekros a jiné noční můry Brian Lumley

První setkání s Brianem Lumleym mi připravilo jedny z nejlepších povídek, které jsem kdy měl možnost číst. S grácií zvládá popsat atmosféru jako z nejlepších Lovecraftovských děl, stejně tak, jako výplody vlastní mysli. Cyklus Nekroskop si jistě nenechám ujít.

28.03.2022 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Pokračování Temného léta na mne působil mnohem komorněji a temněji, než první díl. V knize nefiguruje tolik postav, spousta pasáží se odehrává ve vzpomínkách, nebo spisovatelově neklidné mysli. Dalův psychický profil se vcelku vyvedl, a i když naprosto dokonalý není, rozhodně nenudí. Stejně, jako Temné léto, nebo třeba Terror, je kniha velmi podrobná a přesto zůstává čtivou.

20.03.2022 4 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Knihu Dům na kopci bych označil za takovou "babičku" moderních hororů o strašidelných domech. S ohledem na rok 59´, kdy byla kniha napsána, dokáže zaujmout a i když ne přímo vyděsit, tak alespoň zatajit dech. Chaotické dialogy musí člověk číst trochu pomaleji, aby se neztratil, ale na druhou stranu, s tím se do starých knih pouštím. Kdo čeká masakr, oplzlosti a nevybíravou mluvu na každé druhé straně, ten bude zklamaný.

13.03.2022 4 z 5

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Úvodní povídkou, v česku asi nejznámější, Volání Cthulhu, se Lovecraft zapsal do historie. Vytvořil znepokojující příběh, v němž vystavěl celý kult prastarých bytostí, které obývaly vesmír a naši planetu dávno, dávno před námi. A nyní se opět probouzí. Nejen tato, ale i ostatní povídky nabídnou své. Lovecraft byl mistrem hutné atmosféry, kterou dokázal přenést na papír a vytvořit tak spousty nepříjemných a znepokojivých příběhů.

13.03.2022 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Chvílemi jsem měl pocit, že čtu samotného mistra. Skvělá práce z pera pana Simmonse o dětství, přátelství, strachu a děsivém tajemství, které ukrývá městečko Elm Haven.

21.02.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Inspiraci Hannibalem Lecterem nelze popřít, hlavně v prvních kapitolách, což v tomhle případě vůbec není špatně. Bryndza uchopil příběh a vyždímal z něj, co mohl. Zápletka je slušná bez slepých míst, příběh je čtivý a čtenář se nenudí.

21.02.2022 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Jedna z mála zfilmovaných knih v mé knihovně, kterou jsem přečetl dříve, než viděl fil, což v nejbližší době rozhodně napravím. Ledové peklo je po všech směrech znepokojivé dílo. Nehostinná Antarktida, hrstka polárních výzkumníků a nečekaný objev, který se stává jedním z nejzajímavějších monster vůbec. Jako jediné mínus bych viděl fakt, že tato novela je příliš krátká na to, aby dokázala dostatečně rozvést celou Campbellovu myšlenku. Přidat tak dvě stě stran, více si pohrávat se čtenářovou psychikou a nutit ho otáčet stránky jednu za druhou v zoufalé touze zjistit, kdo je a kdo není ono monstrum vytažené z ledu, byla by kniha dokonalá. Ovšem, to je pouze můj skromný pohled na Věc v 21. století. S přihlédnutím k tomu, že příběh byl napsaný v roce 38, má rozhodně své kvality a po dočtení nabídne děsivou myšlenku k zamyšlení. "Co, když ti prevíti vypadají, jako my?"

06.02.2022 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Po Pistolníkovi se příběh pomalu rozjíždí a dostává jasnější cestu. Kniha je obsahově mnohem větší a bohatší na příběh. Postavy King umí, to je myslím bez debat. Originální pojetí fantasy, kde se místo koní, mečů a draků prolévá krev olovem, cestuje se tajemnými dveřmi do jiných časů i prostorů i do jiných těl.

31.01.2022 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

(SPOILER) Stejně, jako u Holčičky, je i tahle kniha skvělá právě proto, jak jednoduchou má zápletku. Tři čtvrtě knihy leží hlavní hrdinka na zádech (doslova) připoutána k pelesti policejními pouzy. A to je vše. Stephen King opět rozehrává hru s myslí, nehezkou minulostí a strašidelným čímsi v temném rohu ložnice. Náhled do Jesiiny hlavy a rozmluvy s několika jejími osobnostmi, které mají nejen svou hlavu, ale i svůj hlas a tváře, se dle mého vyvedly. Scény s Princem jsou místy až nechutné, ale ani tento zvířecí pojídač lidského masa není černobílou postavou. Hvězdu dolů sundám za nepodařené finále. Spousta čtenářů má rádo, když konec přinese vysvětlení, avšak zde měl mistr zatáhnout oponu o několik stránek dřív a nechat otazníky viset ve vzduchu. Nevysvětlitelná záhada je totiž právě to, co v nás zůstane nejdéle a nedá nám spát.

27.01.2022 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tak, jako spousta, jsem i já viděl film, který se mi, navzdory ohlasům kritiků i samotného mistra, líbil. A teď došlo i na knihy. Pistolník je knihou podivnou a dá se říct, že mnoho odpovědí nám nedává. Uvede Vás do světa, seznámí s pistolníkem samotným a několika postavami z jeho minulosti i přítomnosti. Potkáte tajemného chlapce Jakea, který sem tam pronese zvláštní a neznámé slovo a také s mužem v černém, postavou, kolem které je aura tajemna přímo hmatatelná. A přestože kniha zdaleka nedosahuje nejlepších Kingových děl, já ji (alespoň prozatím) hodnotím víceméně kladně a budu čekat, kam se celá série pohne.

20.01.2022 4 z 5