Tři vyvolení

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/big_temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4.51353

Temná věž / Temná veža 2.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three, 1987

Kniha Tři vyvolení

evismaior

85% - příběh navazuje na předchozí knihu s odstupem několika hodin - vyčerpaného Rolanda na pláži vážně zraní humroid, ale ani to Rolanda neodradí v pokračování své poutě k Temné věži za záchranou světa. V jeho světě příběh pokračuje poněkud nezáživně pouze po břehu moře. Tam ale nachází troje dveře do světa, odkud k němu v prvním dílu přišel chlapec Jake. A nejen do světa, ale především do mysli tří lidí, kteří by se k němu měli připojit na jeho cestě. Jde tedy ve finále víc o jejich příběhy - je tu mladý feťák Eddie Dean převážející drogy a pak Odetta Holmesová, u níž kdysi po pádu cihly došlo k rozštěpení osobnosti na Odettu a zlou Dettu Walkerovou. A následně po pádu do kolejiště metra přišla ještě o nohy. A nakonec "postrkovač" Jack Mort, který je spjatý s předešlými a dokonce i s Jakem víc, než by se dalo tušit. A tak často až tragikomická roadmovie, kde se zraněný Roland a absťákem zmítaný Eddie střídají v tlačení invalidního vozíku, pomalu pokračuje... Knihu jsem četla už asi před deseti lety, teď jsem se k ní vrátila a musím říct, že pro mě i po těch letech zůstává jedním z nejsilnějších momentů ten "obrácený" rasismus černošky Detty Walkerové, která svým bělošským "věznitelům" jadrně spílá, dělá naschvály a celkově ten souboj s ní je dost výživný. Dost mě proto mrzí, že jestli někdy v Hollywoodu natočí toto pokračování Pistolníka, tak o tyhle momenty asi s ohledem na obsazení postavy Rolanda jinak výtečným a charismatickým Idrisem Elbou logicky přijdeme.

Tomas@S

To byla opravdu velká úleva, že je druhý díl o temné věži tolik jiný než první díl. Až během čtení tohoto dílu jsem začal chápat co se to proboha v tom prvním díle odehrávalo. Je to taková čtivá směs akce a fantasy. Určitě budu pokračovat a seženu si třetí díl. Pátou hvězdičku si nechávám pro další díly.

Paldiny

Zakiaľ čo bol Pištoľník underground, pri Troch vyvolených cítiť niečo ako osnovu. Autor chce byť priateľskejší k čitateľovi a ten si môže dať od dverí k dverám pokojne pauzu, nadýchnuť sa a znovu sa ponoriť do tejto vyčerpávajúcej prechádzky po pobreží. To sa pri predošlej knihe nedalo, tam som sa musel zakaždým kapitolu-dve vrátiť, aby som bol zase trochu v obraze. Nedá sa nevšimnúť, že Roland charakterovo povyrástol. Je tu viac kladný ako záporný hrdina a jeho družina nedobrovoľníkov, partička, akú by ste si do albumu asi nedali. King si neberie servítky a niekedy vie byť až nechutne explicitný, inokedy sa s ním smejete, aby vám za pár chvíľ vbehol do hlavy a keď z nej vylezie, tak sa vám ju snaží odhryznúť akýsi dod-a-čok. Pred pustením sa do série o temnej veži som premýšľal, prečo vlastne nebola sfilmovaná a tuším už poznám odpoveď. Ono by to sfilmovať ani nešlo. Čo je ale prekvapivé, tak táto podivná zmeska paralelne prelínajúcich sa svetov, v ktorom mi vlastne stále uniká motivácia hlavnej postavy, tak táto zmeska akýmsi záhadným spôsobom funguje a ja mám chuť v ceste pokračovať.

TaNya_

Jak mi tenhle díl po dočtení celé série chybí. No, kdo se už dostal až k Dark Tower pochopí. Myslím, že s knihou Čaroděj a sklo bude toto moje oblíbená část. A když "ka" dovolí, ráda se k ní ještě vrátím.

Patrik02

Po Pistolníkovi se příběh pomalu rozjíždí a dostává jasnější cestu. Kniha je obsahově mnohem větší a bohatší na příběh. Postavy King umí, to je myslím bez debat. Originální pojetí fantasy, kde se místo koní, mečů a draků prolévá krev olovem, cestuje se tajemnými dveřmi do jiných časů i prostorů i do jiných těl.

Sitth

Musím říct, že kniha je to rozhodně dobrá, ale trochu více se mi líbil styl vyprávění Pistolníka. Tam to byl temný western a i když hodně lidí říká, že jednička se musí mnohdy přetrpět, tak já jsem si ji užil. Navíc se mi strašně u Pistolníka líbilo vydání knihy, ty tlustší listy knihy jsem pořád ohmatával a i to dávalo větší atmosféru příběhu. Něco jako kdybych držel vydání vzácné knihy napsané na pergamenu, které jsem našel ve světě, který se hnul.
Trosku mě zklamalo, že jsem byl na sebe pyšný a byl jsem přesvědčený, že vím, jak vyřeší Dettu a on to nakonec udělal úplně jinak...
Potěšila mě poznámka o Fleggovi, i když bez velkého významu pro příběh, King tak spojuje své různé knihy do světa, kde kousek po kousku do sebe zapadá.
Celkově hodnotím dvojku jako netradiční a velmi povedenou knihu. Raději bych byl, kdyby se příběh pohyboval v dikci Pistolníka, ale třeba budu v dalších díle mile překvapen. Dávám 4,5/6

LiberX

Viděl jsem hada srát, stíhačku couvat a přesto zůstávám ohromen tím, jaký veletoč se udál mezi prvním a druhým dílem. První díl pro mě byl největším literárním zklamáním roku 2020. Druhý díl je úplně jiný, lepší. Z neuchopitelných sfér roztříštěného časoprostoru se přesouváme do světa s jasnými obrysy. Přesto nechybí napětí, mystika, tajemno ani atmosféra rozkladu. Děj je navíc ucelený a postavy pevně zakořeněné v reálném světě.

KubaHanzelin

Po více jak roce jsem se dostal k druhému dílu Temné Věže na který jsem se už nějakou dobu těšil..
Tak jsem si odškrtl rest, který jsem začal vloni, nemohl jsem se k němu dostat kvůli šílenství okolo Vánoc a musím říct, že jsem spokojený.
Příběh pokračuje tam kde skončil díl první a hned jsem si říkal, sakryš, co to ten Roland vyvádí, takhle se nechat přepadnout partou humrouidů? Ale po dalších pár stránkách se vše uklidnilo a přríběh začal dávat smysl, i když tu máme pořád spoustu wtf momentů, které k této sérii od mistra hororu Kinga podle mě patří.
Když bych měl Tři vyvolené hodnotit jako celek, jedná se o takový mezidíl, který nás seznámí s dalšími hlavními postavami, protože kdyby se Roland plahočil sám, nebylo by to určitě ono, rád bych udělil plný počet, ale druhá část - Paní stínu mě moc nechytla a už teď vím, že Eddie bude společně s Rolandem mým oblíbencem.
No, nebudu se tu vypisovat, protože už nehodlám vytvořit další šílenou mezeru jako mezi prvním a druhým dílem, kterou jsem si chtěnechtě vytvořil a vrhnu se na Pustiny:)!