Tři vyvolení

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4.51263

Temná věž / Temná veža 2.

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno, Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three, 1987

Kniha Tři vyvolení

cziss

Ucelenější dílo jak první díl, lépe se to čte, je tam víc děje. Stále je to ve skutečnosti pouze úvod a na 424 stranách se dozvíme něco o Třech a jak je získal. V jiné knize by na to stačily tři kapitoly, ale i tak, čte se to dobře.

Tarja666

Tak mám za sebou třetí rande se Stephenem Kingem a přemýšlím, jak to s tímto pánem budu mít dále. První díl Temné věže Pistolník byl zvláštní, ale na to jsem byla připravena. U Třech vyvolených jsem však na základě hodnocení 90% očekávala, že se to teď určitě rozjede a já budu ohromena. Sám King přeci Temnou věž považuje za své magnum opus, tak to musí být super. A ono nebylo.

V Pistolníkovi jsem měla problém se samotným Rolandem. Úplně jsem si ho neoblíbila a v jednom momentě jsem k němu měla i dost negativní vztah. Čekala jsem, že tady se to zlomí. Že Roland udělá něco, proč budu mít důvod mu fandit a začnu jeho příběh prožívat. Místo toho se ale choval stejně bezohledně jako předtím. Nemůžu si pomoct, ale vadí, jak je ochoten při cestě za cílem jít doslova přes mrtvoly a čtenář vlastně absolutně netuší, proč tak nutně za tím cílem potřebuje. Místo toho je tady spousta otazníků a neurčitých náznaků, které mě úplně nenavnadily a nevysvětlily jeho počínání.

Co se ale Kingovi určitě nedá upřít, je originalita. Propojil náš a fantasy svět dost zajímavým způsobem, se kterým jsem se dosud nesetkala. Celý příběh a děj se od Pistolníka dost zásadně změnil. Westernové prostředí mizí, setkáváme se s novými postavami a prožíváme jejich pohnuté osudy. Nejzajímavější byl pro mě příběh i proměna Eddieho. Tématika drog mě vždy bavila, takže tady si King nahnal nějaké ty plusové bodíky. (O)Detta mi tolik nesedla, nezaujala…nevím. A když už nemáte v lásce dvě postavy z těch několika málo, které se tam objeví, není to ono. Naštěstí je kniha dost čtivá, takže to i tak docela ubíhalo. O akci tady také není zrovna nouze. Jen jsem měla pocit, jako kdybych to všechno nezúčastněně sledovala zpovzdálí.

Jsem ale docela trpělivý čtenář, takže dám Temné věži ještě šanci a další díly si přečtu. Koneckonců už je mám doma. Budu si ale muset na chvilku dát od Rolanda pohov.

Kizuizi

Po úvodním Pistolníkovi jsem byla poněkud zmatená a rozpolcená, a proto jsem neváhala a hned jsem se pustila do tohoto druhého dílu, abych se tak nějak z toho zmatku probrala. Trochu jsem se bála, to přiznám, ovšem bylo to naprosto zbytečné!
Rolanda jsem si docela oblíbila; je svůj, s ničím se nemaže a naprosto skvěle odvádí svou roli posledního pistolníka (a to za každou cenu). Kromě toho, že je tento díl mnohem, mnohem lepší než minulý, jsou nám zde představeny i nové postavy, které jsou perfektně vykreslené a trochu si tu „zaskáčeme“ mezi velmi rozdílnými světy - a tenhle kontrast rozdílnosti se mi hrozně líbil, stejně jako Rolandovy reakce, jeho nechápání výrazů či povolání.
U Pistolníka jsem se vyjádřila, že kdybych od Kinga nikdy nic jiného nečetla, asi bych nepokračovala... a vážně by to byla škoda. U Třech vyvolených už jsem byla hodně spokojená, stránky ubíhaly velmi rychle a příběh je čím dál zajímavější. Ale pozor, jestli si myslíte, že po přečtení druhého dílu budete mít ve všem jasno, tak to rozhodně ne! Jistě, víme zase o něco víc, ale vyvstaly otázky nové, a to znamená jediné... hurá na třetí díl! Čeká nás ještě dlouhá cesta...

Radiq

Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu interpretovanou Liborem Teršem. Řekl bych, že od Pistolníka se trochu polepšil, ale pořád mám často zmatky v přímé řeči, dokonce jsem zaznamenal i přeřeknutí, a... není to prostě ono. Představoval bych si víc strukturované a ne tak monotónní vyprávění. Možná kdyby trochu měnil hlasy, chch. Jak autor uvedl v Doslovu, moc otázek zde zodpovězených nebylo a některé ještě přibyly (a láká tak na další knihy). Jsem ale rád, že se už všechno neodehrává v tak abstraktní rovině a často si jde i něco představit. Pravda, často taky ne. Každopádně ale jde o velmi zajímavý svět a propojení do toho našeho je jedna velká ujetost. A to nemluvím o té trojce, kterou najdeme ve dveřích...

Cojavim

Líbilo

MíšaS.

Pozor pozor, trošičku prozrazuji děj, ale jen trošičku !!

Dala bych 4,5 * kdyby to šlo. Pokračování se mi líbilo a už se těším na další díl, ale přeci jen mi přišlo, že je tento díl trochu utahaný. A abych pravdu řekla, tak mi také moc nesedl vztah Eddieho s Odettou, taková trochu červená knihovna...

derrry
29.10.2020

(+ SPOILER) Roland si opět zvolil. Eddieho, který volit nechtěl a Oddetu, která volit nemohla. Průchody mezi světy, epické bitvy i křehké vzpomínky na dětství. Napsáno čtivě, způsobem, který nedovolí knihu odložit. Pořád nevím, jestli je to fantasy nebo dystopie.

Kachlička
14.10.2020

Druhý díl je opět strhující a opravdu poutavě napsaný. V ničem mě nezklamal ????