Zimní přízrak

Spisovatel a univerzitní profesor Dale Stewart, jeden z hlavních hrdinů Simmonsova slavného hororového románu Temné léto, se po desítkách let vrací do Elm Havenu. V místě, kde prožil své dětství, nyní hodlá čerpat inspiraci pro napsání knihy o všech dobrodružstvích i děsivých věcech, které se jemu a jeho kamarádům přihodily ve zdánlivém bezpečí tohoto amerického maloměsta. Na sklonku roku, v období Halloweenu, přijíždí na opuštěnou farmu, kde bydlel jeho dávný geniální kamarád Duane McBride, nejen s touhou po klidu, nýbrž i se svými vnitřními démony, pachutí z rozklíženého manželství, ztrátou elánu, za štěkotu černých psů melancholie a před zraky záhadných postav, které jeho návrat upřeně sledují z místního hřbitova. Dale vchází do mrazivého domu minulosti a sám netuší, jestli z něj ještě někdy vyjde. Zimní přízrak není přímým pokračováním Temného léta, je s ním v dialogu, novou optikou nahlíží na jeho události, ale lze jej číst i samostatně, jako jeden ze Simmonsových vrcholných, vyzrálých románů, který jen jakoby mimochodem dokáže být i značně děsivý....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380026/big_zimni-prizrak-NZ6-380026.jpg 3.797

Elm Haven 2.

Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Fobos

A Winter Haunting, 2002

Kniha Zimní přízrak

Deia
31.12.2021

Simmons píše skutočne skvelo, už ma o tom presvedčil knihou Terror a aj Temné léto. Táto je tiež skvelo napísaná, ale ten dej už nie je tak super. Prostredie je síce príjemne mrazivé, príbeh sa odohráva prevažne v zime, v predvianočnom období, do toho farma, na ktorej je Dale sám, čierne psy, ktorých občas vidí, odkazy, ktoré sa mu zjavujú na notebooku... Ale čím dlhšie som čítala, tým menej ma to bavilo. Ako niektoré zvraty sú skvelé a naozaj som ich nečakala, ale niektoré kapitoly boli vážne o ničom, napríklad tie, kde spomínal na svoju milenku Clare. V nich sa väčšinou nedialo a bolo ich celkom dosť. Čakala som, že Dale sa bude častejšie vracať k udalostiam onoho leta, ale to v knihe skoro vôbec nie je. Je to kniha skôr o psychických problémoch spisovateľa, kde sa sem tam vyskytne niečo nadprirodzené. Ako čítala sa mi vážne dobre, ale na rozdiel od Temného léta vo mne žiadny hlbší dojem nezanechala a kebyže ju nečítam, tak asi o nič neprídem.

jarmila4728
23.12.2021

Tuto knihu jsem četla jako druhý díl Temného léta. Autor někde uvádí, že to není nezbytné, ale mě to přijde docela důležité, obzvlášť teď, když vím, co se v obou knihách děje. Takže za mě doporučuji číst nejprve Temné léto a potom teprve Zimní přízrak. Kniha se mi líbila. Zhltla jsem ji docela rychle - za necelý týden. Každopádně jsem narazila na pasáže s Clare, milenkou hlavního hrdiny, které mě nebavily. Jen výjimečně mě překvapily nějakým tím napětím. Tyto části příběhu jsou bohužel důležité pro pochopení psychického stavu hlavního hrdiny, takže přeskakování není úplně varianta. Hororová zápletka je spíš napínavá než strašidelná. Chvilkami vás autor dokáže zmást a vy si děláte závěry, které se později ukážou jako lživé. Bát se ale velice pravděpodobně nebudete. Nebo alespoň já se nebála a v některých pasážích jsem se i zasmála. Kniha se mi líbila a určitě bych oba díly doporučila čtenářům, kteří s horory začínají. První díl je hororová pohádka a druhý díl je taková méně hororová a více depresivní verze toho předchozího. :-) Tak nebo tak je to pěkný kousek do mé hororové sbírky.

Metroušek
17.11.2021

Simmons je vskutku prostě brilantní, zejména v Hladových hrách, ale bohužel nikoli v této knize. Jako pokračování velice slušného Temného léta to nefunguje, psychické problémy spisovatelů byly už popsány daleko lépe, rozbředlý příběh tápe a nemá sílu a tah. Z rozporuplných komentářů jsem čekal, že to bude dost průměrné dílko, ale přesto jsem zklamán. Celá léta si přeji, aby autor napsal pokračování Hladových her, ale pokud by mělo dopadnout takto bídně, tak je lepší, aby je nechal spát.

Maedros
20.10.2021

(+ SPOILER) Tradiční duchařina, která se sice tváří jako pokračování T.Léta, nikterak ale nic z předchozího dílu nevysvětluje, jen se k němu nostalgicky občas vrátí při vzpomínkách hlavní postavy.
Spíš nechá ještě spoustu dalších otázek za životem zklamanou a možná i psychicky nemocnou postavou z prvního dílu.
Čekal jsem tedy od obou dílů víc. :(

marci8
20.09.2021

Kniha je dobře napsaná, ale na Temné léto nemá. Tam se mi líbil popis příhod dětí. Tato kniha je napínavá, lehce strašidelná, ale jen lehce a také překvapující. Čekala jsem, že se dozvím vysvětlení, jaký důvod mělo to, co se dělo v Temném létě, protože pouze zvon Borgiů je slabé vysvětlení, ale bohužel. Co mě na této knize vadilo, byl roztahaný románek s Clare. Přes pár mínusů doporučuji, určitě je Zimní přízrak kniha, kterou řadím do nadprůměru.

eraserhead
15.09.2021

Až se nechce věřit, že tohle napsal stejný autor jako TEMNÉ LÉTO. ZIMNÍ PŘÍZRAK mě, na rozdíl od TL, chytl hned. Není to možná tak žánrově expresivní (naštěstí), rozhodně je to však originálnější, záživnější, zajímavější a ne tak tuctové. Zajímavé prolnutí hned několika žárnových směrů, dobře napsané a chytlavé postavy. TL už si nikdy nepřečtu, k tomuhle se rád vrátím.

TheRaven
01.09.2021

Simmons se zjevně hodně toužil vrátit do Elm Hevenu, což je po předchozím letním dobrodružství z tohoto malého městečka na americkém Středozápadě celkem pochopitelné, nicméně to udělal i přesto, že v hlavě neměl žádný pořádný příběh. I když Zimní přízrak pár odkazů na Temné léto obsahuje, spojení je hodně volné a pro fanoušky prvního románu v podstatě nic zajímavého nenabízí. To by ale zase nebylo nic tak zásadního. Potíž je v tom, že kniha ani sama o sobě moc nefunguje. Děj fádní, postavy, včetně té hlavní, poměrně ploché (vedlejší pak působí spíše jako aranžérské figuríny než skuteční lidé) a celkové vyznění takové nijaké. Ačkoli je to i přes uvedené nedostatky poměrně čtivá záležitost, pochybuju, že si za půl roku vybavím, o čem to byla, natož abych se k ní vracel. 50% (zatím).

Lely
12.07.2021

Po Temném létu, jsem se pustila i do této knihy. A nezklamala mě. Nostalgický návrat do Elm Havenu, temná atmosféra, návrat do vzpomínek... Kniha byla čtivá a děj rychle ubíhal.