Patrik02 Patrik02 komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Stejně, jak psal uživatel Littleben pár řádek pode mnou,neurazí, nenadchne, a je to čtivé. Sympatické postavy, sem tam nějaká trefná hláška a vtipné momenty s Asadem jsou příjemným odlehčením v jinak napínavém případu. Až se mi dostane do ruky pokračování, bránit se nebudu.

14.01.2022 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Autorův debut se vyvedl na jedničku. Mlčící pacientka je skvělý thriller s dějem na pochodu, pečlivě vyprofilovanými postavami a několika příběhovými zvraty a překvapivým finále. V posledních kapitolách do sebe vše naprosto dokonale zapadlo. 5/5

12.01.2022 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

(SPOILER) Odposlechnuto za odpoledne. Velmi znepokojivá jednohubka, která se do kůží drtivé většiny zapsala spíše jako film, který jsme několik let zpět také shlédl. Tenkrát, možná věkem, ve mě nezanechal hlubších pocitů, avšak knize se to tentokrát podařilo. Přesto, že je příběh krátký s poměrně jednoduchou zápletku, (vzhledem k moderním, někdy až zbytečně chaotickým thrillerům) má, hlavně v začátku, tu správnou tísnivou atmosféru a také skvělé rozuzlení s náhledem do Batesovy mysli.

10.01.2022 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Transylvánie, nacisté, atmosféra zavánějící díly Brama Stokera, odkazy na Vlada Napichovače a mystickou knihu Necronomicon. F.P. Wilson namíchal skvělý koktejl, do závěru přidal trochu té fantastiky, střídmě pompéznosti a výsledkem je vcelku čtivý hororový příběh. Trochu škoda cca poslední čtvrtiny knihy, která přestává děsit a stává se spíše fantasy příběhem o prastarém souboji dobra a zla. Po skvěle rozjetém začátku, ze kterého atmosféra přímo srší, je to trochu škoda. Každý příběh si však zaslouží gradovat a nám nezbývá, než se smířit s faktem, že se autor vydal právě touto cestou. 4/5 a přes vše, co bylo výše řečeno hodnotím knihu jako velmi zdařilou s povedeným moderním zpracováním klasického tématu.

03.12.2021 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Již několikrát jsem se tu zmiňoval, že pro knihy se spisovateli v hlavní roli mám vcelku slabost, a tady nám autor naservíroval rovnou čtyři. A odvezl je do starého domu s děsivou minulostí. Všichni čtyři jsou od sebe tak odlišní, jak jen člověk od člověka může být. Každému z nich vtiskl Scott Thomas jedinečnou osobnost, nepěknou minulost a vlastní osobní problémy, se kterými se s obracením stránek postupně seznamujeme. A přesto, že bych řekl, že jde o horor zaměřený spíše na psychiku hlavních postav, o krev zde není nouze. Zdařilé dílko, které se jistě dostane do mé top 5 letošního roku.

03.12.2021 5 z 5

Dagon a jiné horrory Dagon a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Kolem Lovecrafta jsem vcelku dlouho kroužil, hrál hry inspirované jeho tvorbou a nahodile si nějakou tu povídku přečetl. A stejně, jako poslední rok pronikám do tvorby Stephena Kinga, rozhodl jsem se ponořit i do hlubin Lovecraftovského hororu.
Tím největším strachem je strach z neznámého, jak sám autor tvrdí, a z mystického tajemna dokáže brilantně těžit. Jeho příběhy se vyznačují zejména hutnou atmosférou, ve většině hrají nemalou roli i propracované sci-fi prvky (Šepot v temnotách)
Jak zde již bylo řečeno, doba, ve které Lovecraft tvořil, je na povídkách znát, nicméně jim to neubírá nic na kvalitě a zpracování. Howard Phillips Lovecraft bývá označován za otce a etalon moderního hororu a já toto označení mohu potvrdit.

02.12.2021 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Oproti jedničce jde příběh více do hloubky, zejména do života postav, na kterých se tentokrát autorka opravdu vyřádila (v dobrém, samozřejmě) Druhý statečně drží laťku nastavenou první knihou, zachovává si svou čtivost a originální námět s tetováním v hlavní roli.

16.11.2021 5 z 5

Tenký led Tenký led Paige Shelton

Dostal jsem přesně to, co jsem od anotace očekával. Příběhy se spisovateli v hlavní roli mám z, nějakého mne neznámého důvodu, rád a drsné prostředí Aljašky je mi velmi sympatické. Plážový povaleč ze mě nikdy nebude a letní horké měsíce dvakrát v oblibě nemám. Ale zpět ke knize. Děj celkem ubíhá, zápletka je správně zamotaná a skrývá nejedno překvapení. Oba případy, které Beth Riversová řeší, mají určitou hloubku a spoustu otazníků. Finále knihy není nikterak přestřelené a zároveň přímo vybízí k pokračování, na kterém doufám autorka pracuje. Pokračování honby za minulostí bych si rád přečetl.

14.11.2021 4 z 5

Genialita této knihy spočívá v její jednoduchosti. Na necelých dvou stech stranách se King vžívá do role devítileté fanynky basebalového týmu Red sox, holčičky Trishy ztracené v lese. Tečka. Tak snadné to je. Mistr opět potvrzuje, že dokáže napsat téměř vše, a i když má příběh takhle jednoduchou zápletku, udržuje si napětí až do posledních stran. Opět smekám.

08.11.2021 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Stephena Kinga jsem si oblíbil zejména v posledním roce, což je jistě podle mého seznamu přečtených knih vidět. Mám pocit, že k jeho knihám musí člověk jaksi dorůst, vyzrát. A stejně, jak píše uživatel kedlubajz pode mnou, nejraději ho mám, když píše krátké příběhy. Noční směna se starší mistrovou sbírkou a musím říct, skvělou. Jednotlivé příběhy přímo srší nápady a nechybí barvité popisy, které jsou Kingovi vlastní.

07.11.2021 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Detektivní thriller z prostředí tetovacích salónů jsem si opravdu užil. Sympatické postavy, skvěle vykreslená atmosféra. Marni si zamilujete tak lehce, jako Vám bude přebíhat mráz po zádech z vrahových popisů. Ty osobně považuji za skvělý nápad. Přeci jen náhled do mysli a počínání samotného vraha, který i přesto zůstává zahalen stíny nenabídne každá detektivka. A protože několik ozdob na těle již mám a několik dalších jistě ještě přibude, nebylo mi prostředí procezené vůněmi inkoustových barev a jemného bzučení strojků ani tak cizí.

01.11.2021 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Myslel jsem, že po skvělé Harrisově trilogii s legendárním Hannibalem Lecterem už mne žádný thriller tak nezasáhne. Grangé a jeho Purpurové řeky se však velmi přiblížily. V hlavních rolích dva detektivové z opačných konců Francie řešící vzdáleně nesouvisející případy, jejichž kořeny sahají až do daleké historie a ve finále je oba svádějí dohromady. Příběh je opravdu zamotaný, avšak pečlivě vystavěn a skvěle vyprávěn. Charaktery detektivů nejsou ploché, oba mají svou hloubku a minulost. Popisy jsou detailní a snadno představitelné. Za mě skvělý počin.

25.10.2021 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Osamělý ostrov, starý dům, maják, rozbouřené moře. Na místě, které mne svým popisem přitáhlo, se odehrává komplikovaný osud jedné nedokonalé rodiny vypořádávající se s tragickou událostí. Jedno z dvojčat je mrtvé. A které z nich vlastně?
Kniha si mě získala zejména dějištěm, které si autor nemohl vybrat lépe, postavy mají hloubku a to hlavně psychologickou, což mne vždy baví číst, a příběh samotný zůstává napínavý až do samého konce. Za mě velmi zdařilé dílko.

18.10.2021 5 z 5

Poslední dny Jacka Sparkse Poslední dny Jacka Sparkse Jason Arnopp

Jack Sparks je jednou z těch postav, které si zamilujete přesně proto, že jde o arogantního a sebestředného blba.
Oceňuji nápad, styl psaní a také originální postavy. Příběh klopýtne jen zřídka, není plochý a svým způsobem přináší mezi ostatní duchařské příběhy zase něco trochu jiného.

18.10.2021 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Přečteno za večer. Dle mého velmi povedená duchařina, příběh má spád už od prvních stran a žádná hluchá místa. Přesto, že se story odehrává v několika časových rovinách, zůstává přehlednou a zajímavou. Autor možná trochu šetří s důkladnými popisy, což v tomhle případě vůbec není na škodu, nezdržuje to a dává prostor čtenářově fantazii. Povídka ve finále knihy taktéž velmi povedená. Stejně, jako úvodní příběh si nebere servítky a nabízí pohled na smrt takovou, jaká ve skutečnosti je - nehezká.

05.10.2021 5 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Tuhle knihu vezmu ve zkratce, protože jsem jí opravdu přelouskal Na plný plyn. Povídky mají nápad, jsou originální a opravdu dobře napsané. Některé chytnou za srdce, z jiných Vám půjde mráz po zádech. Silnější povídky střídají ty slabší, kterých je tu však pomálu. Jak jsem již zmiňoval u předchozích autorových knih, Hilla i jeho otce jsem si v poslední době velmi oblíbil a Na plný plyn rozhodně nebyla zklamáním.
4/5

01.10.2021 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Nemůžu jinak, než souhlasit s uživatelem pedroK pode mnou. Jakmile jsem se zaposlouchal, bylo nemožné se odtrhnout. King zkrátka umí vyprofilovat své postavy k dokonalosti, stejně tak, jako prostředí příběhu. Děsivé tajemství odkrývá, na první pohled poklidný ostrov Duma Key, postupně velmi originálním způsobem, napětí se stupňuje, finále skvěle graduje. Tuhle knihu si prostě chceš přečíst, muchacho.

20.09.2021 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Pokračování jedné z nejznámějších knih mistra hororu je jiné. Rozhodně jiné, než Osvícení. Již několikrát tu byl zmíněň fakt, že kniha není hororem, s čímž souhlasím. Přikláním se spíše k jakémusi nadpřirozenému thrilleru. Oproti Osvícení, je příběh méně strašidelný, zlo je mnohem méně tajemné, zato příběh větší. Odehrává se na několika místech, vystupuje zde více postav v několika časových rovinách (zejména ve vzpomínkách a myšlenkách, které King rád píše)
Pokračování takhle kultovní záležitosti jistě nebylo jednoduché psát, ale myslím, že Stephen King se toho zhostil s grácií a opravdu se povedlo, přestože, a jak to často bývá, první díl je zkrátka lepší. Alespoň pro mě osobně. Mrazivá atmosféra zasněženého hotelu Overlook je velmi těžko překonatelná.

01.09.2021 4 z 5

Cizinci Cizinci Mort Castle

Slíbil jsem si, že poslední dva komentáře pode mnou budu ignorovat, tak se o to pokusím.
Jsou mezi námi. Naši přátelé, rodina, muži a ženy v řadách policie, nebo třeba ten kluk prodávající ve stánku na rohu. Známe je a přitom vlastně nevíme, kdo jsou. Své pravé já skrývají hluboko uvnitř. Jsou Cizinci. Skvělý horor, syrový, nelítostný, plný krve a vraždění s překvapivým koncem jako třešničkou na dortu. Myslím, že na sousedy se většina čtenářů bude po dočtení dívat trochu jinak. S malým otazníkem ´Co když?´nad hlavou.

26.08.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Film od režiséra Stanleyho Kubricka, který jistě všichni známe, mne nikdy nijak zvlášť nezaujal. Viděl jsem ho dokonce několikrát a vždy čekal, že se něco zlomí, ale nepřišlo to. Možná proto jsem se jedné z Kingovo nejslavnějších knih opravdu dlouhou dobu vyhýbal. Ale nakonec si mě našla a já jsem za to rád. Příběhu, který mě nepohltil na filmovém plátně, se to povedlo na stránkách knihy. Začátek je trochu pomalejší, jak je u mistra zvykem, nechybí retrospektivní pasáže do nešťastných životů postav i samotného hotelu. U některých autorů mi tyto části vadí, u Kinga se tak ještě nestalo. Čtenář tak dostane dostatek času se s postavami zžít, oblíbit si je a o to více s nimi prožívat zbytek příběhu až do poslední tečky. Líbí se mi představa osvícených, které Kubrick ve filmu téměř přešel a tři dny po shlédnutí si na jejich vyjímečné schopnosti nikdo nevzpomene. Ono tajemné nevysvětlitelné zlo, které je doménou celé knihy, ve filmu naprosto chybí, což je věcná škoda. Většinou jsem opatrný na kritiku práce někoho jiného, ale tentokrát musím s mistrem Kingem, kterému film také není po chuti, jak se nechal několikrát slyšet, souhlasit. Nezbývá, než použít to známé klišé: Kniha je vždy lepší.

20.08.2021 5 z 5