Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži.Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí".Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného ,co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1279/ostrov-duma-key-1279.jpg 4.3717

Duma Key (2008)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

LOTR22

Z knihy som trocha sklamaný , pripadá mi to , že King do poslednej chvíle nevedel , kde má knihu doviesť .
Som jeho veľký fanúšik , ale okrem tradične dokonalého štýlu ma dej neoslnil .

Reat

No jo, no. Co napsat? Vychválit? No tak to ani náhodou!!! Zavrhnout? Ne, to taky ne....to přece nejde...je to přece King, proboha!!! Ano, je...poznáte ho...i tady.... tu jeho genialitu, kdy se Vám písmena jakoby sama z knihy vpíjí přímo do mozku, při čtení žasnete nad jeho slovními obraty a spisovatelskými nápady....ale co naplat...tohle byla povětšinou taková nuda, že jsem se do dočtení knihy téměř doslova a do písmene dokopal!!!! Až na cca 50 stránek uprostřed knihy, kdy příběh dostane grády a stane se zábavnou jízdou....ta ovšem záhy zničehonic končí jako atrakce na pouti a je po všem. Bolí mě to, opravdu mě to fyzicky bolí, ale tohle byl vůbec nejhorší King, jakého jsem kdy četl, a pevně doufám, že ho již žádný z těch, co budu číst, "nepřekoná" Z úcty k Mistrovi za tři, ale......ale nic. Ach jo..... :-(

Romčuška

Chvílemi jsem myslela, že ani nečtu Kinga... líbil se mi hlavně závěr v tom prvním Hnízdišti volavek to bylo hezky fantazijní... když maloval bylo to taky zajímavé... líp se mi četlo když byly bouřky bylo to víc strašidelné a tajuplné musela jsem si domýšlet, že jsem u moře... jinak bych to asi nedočetla. Takže si myslím, že to byl takový krásný, trošku smutný příběh, který je dobrý si vychutnat za letních bouřek u moříčka na pláži... možná pak nebudou psát lidi, že to bylo o ničem....

boxas

Původně jsem chtěla dát o jednu hvězdičku víc, ale konec mi přišel jaksi nehotový a odbytý, tak proto čtyři...

MíšaS.

Kniha mě moc nezaujala. Je to takové zdlouhavé, nic se tam pořádně neděje a vlastně ani ten konec není nijak "akční". Kinga mám ráda, ale tahle kniha mi moc dobrá nepřijde...

Knihožroutová

Kniha mě dostala od první kapitoly. Nad Edgarovou neschopností vyjádřit po úrazu hlavy své myšlenky, jsem se musela smát i brečet. A hrozně se mi líbilo, když maloval, to jak vznikal obraz. Myslím, že tady se King inspiroval sám u sebe a popsal své pocity při psaní knih, tvůrčí činnost jako tvůrčí činnost, že?!

rene6927

Bizarní příběh. Kniha se mi moc, moc líbila. Místy mi přišla zbytečně zdlouhavá. Ale kdyby byla kratší, asi by to nebylo ono.

Gordonlord
27. březnaodpad!

Kniha naprosto o ničem. Zapšklý dědek, co po úrazu odjede na ostrov a tam si kreslí. Žádný děj, žádné napětí, žádný příběh, naprosto nic. Tahle kniha není dobrá ani na to, abych si s ní podložil stolek. A to mám Kinga rád.

Toffee

...když člověk maluje peklo, náčrt bohatě stačí.
Začíná to jako normální příběh o chlápkovi, který se snaží zbráborat po nehodě, při níž přišel o ruku, potloukl si mozek, nohu…. I když se skoro nic neděje, už po pár stránkách tušíte, že je to možná jen zdání, a cítíte, že pod idylickým životem bublá něco moc ošklivýho. A pak už atmosféra s každou další kapitolou jen houstne, čtete stále rychleji a víc a víc se nad knížkou skláníte, jak vás pohlcuje.
Líbí se mi, že u Kinga jsou to vždycky normální chlápci, co mají dost svých starostí, nestojí o to, hrát si na hrdiny, a nejraději by utekli. Pak ale vezmou harpunu se stříbrnými hroty a jdou se postavit peklu, protože někdo to prostě musí udělat. Tohle se nikdy neomrzí a King to naštěstí moc dobře ví.

Philoun

Trochu pomaleší rozjezd, ale závěr to vynahradí.

stryko007

Parádní kniha, stále jsem čekal na další namalovaný obraz.

genie

Dobré - nic víc. Musela jsem se do čtení moc nutit.

Elkiss
15.12.2016

Námět velmi pěkný, sci-fi je prostě Kingova parketa a docela by mě zajímalo, kam na to chodí. Protože na tohle musí být člověk trošku šílenec nebo paranoik, i když po přečtení Duma Key se z Vás lehce může stát... Zkrátka nekresli druhým to, co nechceš aby kreslili oni tobě. Jedinou výtku mám k začátku knihy, kde úvod čtenáře do děje i po 70 straně stále neupoutá natolik aby chtěl číst dál (sama jsem váhala, že jí odložím). Ale pro milovníky Kingovek nic nového.

Pampalini
08.12.2016

Obracaním stránok sa atmosféra postupne nabaľuje a hustne. Zaujímavý hrdina s novým darom - maľovať obrazy. Kingovi sa ľahko uverí každé slovo, tradičná popisnosť je len plusom, lebo dokáže pútavo písať aj o banalitách.

Ruzaaa
30.11.2016

Zvláštně pojatá kniha. První třetina takový klidný příběh o chlápkovi, co v sobě po těžké nehodě našel talent v kreslení. Četla jsem dál a říkala si, co z toho asi bude a kdy přijde ten první hororový prvek. Vzhledem k tomu, že mě děsí nejvíc utopený lidi, tak jsem se dočkala v plné parádě. Druhá třetina knihy je plná záhad, kdy jsem některé pasáže četla dvakrát a říkala si, jestli mi něco neuniklo. V poslední třetině, která je plná napětí, jsem se však všechno dozvěděla. Příběh není obyčejný, místy nutí čtenáře přemýšlet, domýšlet, někdy naznačuje a někdy to na vás vybalí. Proto souhlasím s komentářem pode mnou - každý si najde to svoje.

Chipsonator
27.11.2016

S knihou je to jako s obrazem. Každý si v tom najde to svoje. A já si to svoje opět našel. Díky mistře Kingu. 90%

Air15
21.11.2016

Edgar, Velký růžák, Wireman a Duma mi učarovali, King ani tady neselhal a vypráví příběh tak, jak to umí jen on. Nerozumím pouze jedné věci - proč King sám oznamoval, co se stane s jednou postavou, a to několikrát předem, ještě než k tomu došlo. A když konečně k té události došlo, tak se samozřejmě překvapení nekonalo... přišlo mi to jako velká škoda. To je ale jen detail, jestli chcete opravdového lidského hrdinu, Kmotrovu dceru, trochu umění, naději, strach a zoufalství, tak berte.

nick48
14.10.2016

Poslední dvě stovky stránek mě čeká, ale já se jich už teď bojím. Přijdou holčičky večer pátrat po červeném koši? Zemře Jack? Padne Wiremanovi další loto? Dopluje pramice s Ilse až na palubu lodi, kterou prosvítá rudý, zelený a fialový západ slunce?...umím si něco představit, ale za to nás pan King často trestá

Posi
04.10.2016

Mě tato kniha docela sedla. úplně skvělá ne, ale dobrá je.

DickBach
11.05.2016

Přiznám se, že mi také úplně nesedla. Obvykle když Kinga čtu, tak zároveň "koukám na film" = v mysli si jednotlivé scény představuji, vidím hrdiny apod.... Tentokrát nic moc. Spíše sem tam nějaká ta fotografie, případně nástin obrazu. Kniha je psaná svižně, čtenář se nenudí, nechce ji odložit ani když musí do práce, ale... Prostě to nebylo ono,

premacech
29.01.2016

Ne, moc mě to nebavilo. Asi se k ní budu muset vrátit. Nesedla. SIce napsané pěkně, ale nekdy se neshodneme. Měl jsem větší očekávání. 70%

veronie
30.12.2015

Ne každá knížka od Kinga musí být hned od počátku děsivá. Zde to začalo pozvolna, tajemně... Bavilo mě, že to tajemno bylo odhalováno velmi pomalu a čtenář je napnutý jako strunka. Nemůžete se odtrhnout, protože prostě musíte vědět co bude dál. No a jak to tedy bylo dál? Mísil se ve mě strach a také zklamání, že některým postavám, které jsem měla ráda, nebylo dopřáno dožít se konce knížky. Ale tak to mělo být.

achilles
02.12.2015

Moc se nerozepíšu. Kniha mě zklamala. Narozdíl od jiných mě se začátek líbil. Pak už to byla taková"bláznivina". Popis postav na začátku skvělý,proto 3*.

ivakola
10.11.2015

Ze začátku se příběh rozbíhá tak nějak pomalu,ale působivě a pěkně se čte.Kdybych nevěděla že to napsal mistr King asi bych považovala tutu knihu za dobrý román, ale to se dá říct jen o začátku knihy. Kdo pokračuje je odměněn.Se stále více načtenými stránkami zde máme strhující čtení které vás nepustí a musíte číst a číst. Postavy mě neuvěřitelně bavily, hlavně Wireman. Konec knihy je přímo famózní,mistrovská práce hodná pana Kinga. A jako bonus ty nezaponenutelné citáty,které se Vám vryjí pod kůži.

wiix
29.10.2015

Pôsobivé a nápadité dielo. Neviem, odkiaľ King čerpá inšpiráciu pre stále nové, desivé a netradičné postavy a situácie ale bravó! Spočiatku dielo pôsobilo ako klasický román, kde zápletka pôsobila triviálne avšak dej sa rozbehol a dramatický spád života postáv naberal na obrátkach.

romankrasa
28.09.2015

Ostrov Duma Key je silný příběh muže s jednou paží. Autor použil fakta z vlastní zkušenosti, kdy se po vlastní autonehodě musel znovu učit chodit. Tento obraz se odrazil v příběhu, avšak s takovou grácií a noblesou až dojímá. Wiremanova úsloví mne opravdu častokrát rozesmála a bláznivý chechtot dvou mužů jako bych slyšel ve vedlejším pokoji. Z počátku jsem se domníval, že půjde možná jen o jakési drama. Vždyť to vypadá jako pohádka jednorukého. Zjistíte, že jste výtečný malíř, ocitnete se na překrásném tropickém ostrově, v domě, pod nímž vám hučí lastury. Co jiného si přát? Nebylo by nádherné na takovémto ostrově zestárnout? Nejspíš bylo, pokud by se na něm nevyskytovala něco až moc tajemného, co uniká našemu chápání. Tím něčím je Perse. A tehdy to děsivé začne. Nemyslel jsem si, že někdo dokáže tak bravurně z ráje udělat peklo, ale stalo se.

Obuvník
06.09.2015

Ať se na mě ta holčička na obálce tak nedívá, nebo ji budu muset sundat (obálku, ne holčičku).

Zápletka se rýsuje velmi pomalu, ale pečlivě, jako dílo jednorukého malíře. Líbí se mi forma krátkých kapitol, které nutí pokračovat ve čtení.
Čtenář: "Stačilo, ráno brzo vstávám."
Kapitola: "Ale no tak, přečti mě, jsem krátká, srabe. Tak dělej... dělej."
Čtenář: "Máš to mít."
A takových drzých kapitol je tu habaděj.

Napětí stimuluje hrdinova samota, kterou si "užívá" v domě na pláži. Je v tom cosi tísnivého. Jako by na něj za každým rohem čekalo něco zvráceného. Něco, co ho chce připravit o rozum (a možná zbývající ruku). Pokud máte neodbytnou chuť malovat, raději vezměte váleček a přejeďte ten zašlý strop v obýváku. Je to bezpečnější. Pro nás pro všechny...

LucieRossi
21.08.2015

Opět vynikající dílo od Kinga, tentokrát jsem se u některých pasáží opravdu bála, hlavně když jsem se nemohla odtrhnout a četla ve 2 v noci. :)

minirock
30.07.2015

Knížku mám doma asi 7 let a čekal jsem až přijde její čas. Ten přišel po nevýrazném posledním Kingově kousku Revival. A opravdu jsem si spravil chuť a připomněl si vrcholná Mistrova díla. I když na ta nejlepší to nemělo, je to výborná, napínavá kniha u které se čtenář baví, bojí a trne jak to celé dopadne.

Janek
08.07.2015

Horší čtyři hvězdičky. Začátek - jak je u Kinga zvykem - opět strhující, psychologie postav skvěle propracovaná, ale příběh jako takový (tam, kde to má být napínavé až hororové) mě tentokrát docela zklamal.

"Vsadím se, že sněží dokonce i v pekle, i když tam to asi rychle taje."
"Pracoval jsem spoustu přesčasů, protože nejpřísnější šéf, jakého může člověk mít, je on sám."