Cizinci

Mort Castle, veterán americké hororové školy, se českému čtenáři představuje románem Cizinci. Máte rádi svého souseda? Možná má rád i on vás. Anebo si představuje, jak vám drtí lebku kamenem. A pak jsou tu Cizinci. Sousedi, kteří si nic nepředstavují. Tihle sousedi jednají. Kosti praskají a krev teče. A to je jen začátek, protože to nejhorší teprve přijde…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462404/cizinci-xgc-462404.png 4.322
Literatura světová, Horory
Vydáno, Golden Dog (Martin Štefko)

The Strangers, 1984

Kniha Cizinci

Ivan Kučera

„Michael tu nikdy nebyl.“ Som veľmi rád, že som sa s Mortom Castleom konečne zoznámil resp. že si ho do svojho vydavateľského portfólia vybral Martin Štefko alias Golden Dog. Ale hoci je to v mnohom parádna, drsná, krutá a fakt nepríjemná jazda s dobrou osemdesiatkovou atmosférou, 4* jej nedokážem dať. Snažil som sa a tešil som sa, ale nedokázala ma strhnúť. Miestami ma dokonca jemne nudila. Postavy boli na jednej strane slušne psychologicky prepracované a uveriteľné... ale aj ony ma čiastočne nudili. Zaujalo ma, ako kruto je to napísané, ale dosť ťažko sa vysvetľuje, ako konkrétne to myslím (každopádne Castle ide na doraz a zjavne je mu fuk, čo si o ňom bude kto myslieť). Plusom je akiste Martinov kvalitný, šťavnatý preklad a zaujímavá, síce trochu béčkarská a svojím spôsobom lacná, ale zároveň výrazná, zaujímavá a ľahko zapamätateľná obálka, ktorá púta pozornosť potenciálneho kupca.

KadetJaina

U filmového hororu se směju. U knižního většinou čekám, co z něj vyleze. Občas jsem pobavená, občas znechucená, občas znuděná.
A pak přišli Cizinci. Poprvé po fakt dlouhé době jsem měla pocit, že čtu něco nepříjemného, v tom dobrém, hororovém slovasmyslu. Protože už od začátku je z příběhu cítit realita - přesně takhle se mezi námi ti psychopati schovávají.
Cizinci jsou plní vražd a krve, zdají se přímočaří, ale na pozadí se dějí věci, které v rozuzlení na konci překvapí (nebo vás donutí říct: Já to celou dobu vím, ale vůbec jsem to nečekala! - jako mě).
Jestli takhle vypadají ostatní hororové knihy od Morta Castla, pak se ptám - proč u nás ještě nevycházejí? Hororu od něj by to v češtině slušelo.

To-z-kanálu

Kvalitní psycho. Temný rodinný příběh s vrahy, kteří vypadají jako normální lidé, do kterých by to nikdo neřekl. V knize je odhadem tak jedna vražda na každých čtyřicet stran, když nepočítám závěr. Příběh spíše komorní, pozvolna gradoval k neodvratnému finále. Za mě palec nahoru.

Miguelking

Jsem spokojen! Měl jsem velké očekávání a to bylo uspokojeno. Možná jen ten konec jsem čekal trochu více epický a nervydrásající... Nicméně autorův styl vyprávění mi neskutečně imponuje, příběh sám o sobě je velmi zajímavý, vykreslení postav propracované a působivé. Že je autor hvězda amerického hororu bych věřil... A vlastně se dost divím, že Mort Castle vyšel poprvé v ČR teprve v roce 2021. Mno, doufám, že Golden dog nám poskytne i ostatní knihy pána autora. Určitě si je koupím.

Irsaf

Vážně skvělý počin...
Můj první knižní horor, který mě vážně bavil...
Doporučuju všem fandům hororů...

robin9739

"Cizinci"
Už podle názvu a obálky jsem si říkal, že to bude o cizích bytostech uzavřených v lidských tělech. Tak úplně jsem to netrefil. Jedná se o lidi, jenž se narodili s rudou aurou a duši, která nachází klid a potěšení v neustálém způsobování bolesti a hlavně smrti.
Michael Louden je na první pohled dokonalý prototyp mladého Američana. Žije na předměstí má krásný dům se zahradou a garáži. V domě na něho čeká jeho krásná žena, dvě usměvavé děti, přátelé a sousedé co ho mají rádi.
Ovšem tohle všechno je pro Michaela utrpení, je tímhle životem zhnusen a čeká na svůj Den D, aby mohl vypustit svého démona, svého cizince na svět a neexistuje nikdo kdo by ho zastavil. Ani jeho překrásná rodina ani dokonalý život, jedině smrt...

Už od prvních stránek jsem byl vhozen do života cizince. Jde vlastně o psychologický pohled na život šíleného masového vraha, který si připadá jako cizinec mezi lidmi. Pomalu se nám Michael ukazuje snaží se držet zkrátka nedávat na sobě svoje vražedné choutky a pohrdání ostatními znát i když občas své krvežíznivosti podlehne. Jeho hra začíná mít mezery, a Den D stále nepřichází a vy ho očekáváte spolu s ním, i když vnitřně víte co přijde.
Spisovatel píše poutavě, drží nás v napětí a najednou překvapí hrůzou, děsem a smrtí. Kniha je brutální není pro slabší povahy. Největší překvapení celé knihy nás čeká na posledních pár stranách, takže vás to nutí číst až do konce. Kniha má mysteriózní obálku a formát je super, mohl jsem knihu nosit v kapse u zimní bundy a číst kdykoliv jsem chtěl. Knihu doporučuji všem co se nebojí krve a smrti... ti co mají rádi klasice americké horory s vraždícím maniakem si určitě přijdou na své.

Malarkey

První přeložený román z nakladatelství Golden Dog padlo na kousek Cizinci od amerického spisovatele Mort Castle. A když to popíšu po věcné stránce, tak obálka, námět a jméno Mort Castle musí v knihkupectvích lákat už samo od sebe. Po obsahové stránce příběh nicméně také nezahálí. Mort Castle, ač na první pohled působí jako takovej dědeček hříbeček, tu rozjel hodně ponurý a temný příběh, ze kterého je neskutečně cítit jistá stísněnost a očekávání nejhoršího. Nejhoršího v rámci negativních lidských vlastností. Po psychologické stránce je to jednoznačně pecka. Škoda ale, že Cizinci nedisponují nějakou postavou, ke které bych jako čtenář mohl přilnout. Je holt třeba přijmout fakt, že tato kniha je o cizincích mezi námi a ne o lidech, jejichž příběh je radost číst. Tady to není radost číst, je to vlastně docela stres to číst, ale budete se v něm rochnit až do samotného závěru. Ten je sice očekávaný…ale perfektní!

Pampalini

Hodně psychologie a psychopatologie, snad až moc se řeší úmysly a souvislosti. Tohle letělo v 80. letech, když jsme se nehrály na falešnou rovnost a korektnost. Na druhé straně je děsivé, co všechno nevnímáme a uvědomíme si to až když máme nožík v břiše. Paranoiky příběh utvrdí v tom, že všude kolem máme samé psychopaty. Dobrá práce vydavatele, trošičku laxný přístup korektora... což je činnost velmi nevděčná.