Cizinci

Cizinci https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462404/bmid_cizinci-xgc-462404.png 4 65 24

Mort Castle, veterán americké hororové školy, se českému čtenáři představuje románem Cizinci. Máte rádi svého souseda? Možná má rád i on vás. Anebo si představuje, jak vám drtí lebku kamenem. A pak jsou tu Cizinci. Sousedi, kteří si nic nepředstavují. Tihle sousedi jednají. Kosti praskají a krev teče. A to je jen začátek, protože to nejhorší teprve přijde…... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Golden Dog

The Strangers , 1984

Malarkey
11.02.2021 4 z 5

První přeložený román z nakladatelství Golden Dog padlo na kousek Cizinci od amerického spisovatele Mort Castle. A když to popíšu po věcné stránce, tak obálka, námět a jméno Mort Castle musí v knihkupectvích lákat už samo od sebe. Po obsahové stránce příběh nicméně také nezahálí. Mort Castle, ač na první pohled působí jako takovej dědeček hříbeček, tu rozjel hodně ponurý a temný příběh, ze kterého je neskutečně cítit jistá stísněnost a očekávání nejhoršího. Nejhoršího v rámci negativních lidských vlastností. Po psychologické stránce je to jednoznačně pecka. Škoda ale, že Cizinci nedisponují nějakou postavou, ke které bych jako čtenář mohl přilnout. Je holt třeba přijmout fakt, že tato kniha je o cizincích mezi námi a ne o lidech, jejichž příběh je radost číst. Tady to není radost číst, je to vlastně docela stres to číst, ale budete se v něm rochnit až do samotného závěru. Ten je sice očekávaný…ale perfektní!

Pampalini
09.02.2021 4 z 5

Hodně psychologie a psychopatologie, snad až moc se řeší úmysly a souvislosti. Tohle letělo v 80. letech, když jsme se nehrály na falešnou rovnost a korektnost. Na druhé straně je děsivé, co všechno nevnímáme a uvědomíme si to až když máme nožík v břiše. Paranoiky příběh utvrdí v tom, že všude kolem máme samé psychopaty. Dobrá práce vydavatele, trošičku laxný přístup korektora... což je činnost velmi nevděčná.

Morbidus
06.02.2021 5 z 5

Tento román pro mne byl velkým překvapením. Přestože anotace vám zcela přesně řekne, oč zde kráčí, plně vám to docvakne až při četbě. Jenže tou dobou už jste chyceni a nezbývá vám než sledovat nerovný souboj mezi psychopatem a jeho obětmi. Dokonce i pro horrorové otrlce jde o zatraceně silný materiál (zejména druhá polovina mě doslova sežvýkala a vyplivla); dovedu si představit, že slabší povahy tuto knihu nedočtou.
Přitom nejde ani tak o mordy samotné, jako spíše perfektně zvládnutou psychologii postav. A to jak obyčejných lidí, tak samotných Cizinců, kteří si z „normality“ a společenského postavení ukovali masky. Je to tak, právě „normalita“ je tím, co zde děsí nejvíce. Příběh mezi řádky klade mnoho otázek o nás samých i o lidském společenství jako takovém. Závěr je třešničkou na dortu, ale kdo si všímá detailů, pointu včas odhalí (případně bude překvapen).
Taktéž musím pochválit temnou obálku knihy, která obsahu mimořádně sluší a na první pohled dodává knize vlastní horrorovou identitu. Na další knihy podobného ražení se nemohu netěšit.
Není-li vám horror cizincem, zde chybu neuděláte.

jiri5027
02.02.2021 5 z 5

Wow. Tak tohle bylo něco. Podobné pocity ve mě vyvolalo Po sezoně Jacka Ketchuma. Silný kafe, super pointa - o to větší radost mám, že jsem ji tušil. Skvělé silné charaktery, kterým fandíme a nebo je nesnášíme. Mort je super spisovatel a doufám ve více jeho knih na českém trhu!

horory

Mort Castle