Psycho

Když před sebou Mary Craneová, která prchá poté, co ukradla čtyřicet tisíc dolarů, spatří uprostřed bouře Batesův motel, má pocit, že byla právě zachráněna. Pokoje jsou sice mírně zatuchlé, ale jinak čisté. Norman Bates, který motel vede, jí připadá jako příjemný muž. Byť možná trochu divný. Pak se ale Mary setkává s Normanovou matkou. A s velkým řeznickým nožem. Noční můra začíná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222276/big_psycho-222276.jpg 4.3345

Psycho 1.

Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Baronet

Psycho, 1959

Kniha Psycho

Nuttelka

(Audiokniha)
Nevím, zda bych si knihu jen tak vybrala, ale jelikož ji načetl Kajetán Písařovic, tak jsem neváhala ani minutu :-) Úžasná a skvělá interpretace. Film jsem zatím taky neviděla, ale rozhodně si ho pustím.
Jak už se tu zmiňuje, vše je tak "jednoduché", až je to geniální a závěr bravurní. Těžké uvěřit a představit si, co se v takové chorobně nemocné mysli všechno odehrává.

Nikusha

Tu chorobně známou scénu ze sprchy známe snad všichni, ale kurde já vlastně ten film neviděla. Tak jsem si řekla, že si první přečtu knihu a pak na to třeba mkrnu. A už je mi jasné, proč je film takovým kultem. Je to zároveň tak jednoduché jako složité. Geniální.

IreneP

Výborné, a to i když člověk zná film. Takhle alespoň víc pochopí vztahy, povahy, motivace a vnitřní život postav.

Cajda

Drsné! Nemohla jsem přestat číst, ale neumím si představit, že bych to měla vidět zfilmované. Fuj. Ble.
Každopádně kniha je fakt úžasná a jsem ráda, že jsem na ni narazila. Zaujala mne obálka a po pár písmenech i text!

Lenka.Vílka

("Ty nenávidíš lidi. Protože ve skutečnosti se jich bojíš, že ano? Bál ses jich, už když jsi byl malý spratek. Raději ses zavrtal do křesla pod lampou a četl. Dělal jsi to před třiceti lety a děláš to stále. Schováváš se za knihou.")

Tak dík pani Batesová, jsem asi Normanova nevlastní ségra  :D

Podobně jako jsem nejdřív viděla film Ptáci, nejdřív jsem viděla film Psycho. A teď poměrně nedávno znovu. A až teď čtu předlohu. Ptáky jsem četla poprvé loni, Psycho jsem poprvé dočetla dnes. A musím říct, že jsem byla nadšená. Byť je strašně těžký tenhle komentář, protože příběh musí znát snad každý. A kdo má jenom menší tušení, nebo si to přesně nepamatuje, moc napomáhá ta ilustrace na obálce...

...a je to právě tenhle okamžik, kdy mě strašně moc mrzí, že vím, o čem příběh je, protože je to strašně dobře napsaný. Teď nemyslím pouze pointu, ale celkově Normana a Matku. Vážně skvělý. Společně s těmi dobře napsanými rozhovory a s celým tím skvělým psychologickym rozborem. Úvodní výměna názorů na toto téma byla dokonalá.

("Chceš vědět, kde bys dnes byla, kdybych tě neměl rád? Ve Státní vězeňské nemocnici pro duševně choré. Tam bys teď byla." ... "Ano, asi máš pravdu Normane. Nejspíš bych tam opravdu byla, ale určitě ne sama.")

Psyho je skvělá kniha. Je to delší povídka, za mě ještě ne novela, která se mi hezky četla právě v tom malém knižním formátu od Arga. Jeden z nejlepších příběhů, které jsem měla ve svém životě tu čest poznat a jedna z nejlepších knih, které jsem ve svém životě četla.

Jirka0604

Velmi příjemné překvapení. Díky výbornému namluvení přidávám hvězdičku. Jinak známý děj - aspoň tak jsem si to původně myslel. Úplně tak to nebylo a o to byl poslech zajímavější.

Patrik02

(+ SPOILER) Odposlechnuto za odpoledne. Velmi znepokojivá jednohubka, která se do kůží drtivé většiny zapsala spíše jako film, který jsme několik let zpět také shlédl. Tenkrát, možná věkem, ve mě nezanechal hlubších pocitů, avšak knize se to tentokrát podařilo. Přesto, že je příběh krátký s poměrně jednoduchou zápletku, (vzhledem k moderním, někdy až zbytečně chaotickým thrillerům) má, hlavně v začátku, tu správnou tísnivou atmosféru a také skvělé rozuzlení s náhledem do Batesovy mysli.

sharkamellita
29.12.2021

Kdybych neviděla film, dám pět hvězd.
Nutno podotknout, že film jsem poprvé viděla hodně hodně dávno a o literární předloze jsem tenkrát nevěděla :/