Dagon a jiné horrory

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12021/big_dagon-a-jine-horrory-jwa-12021.png 4.4166
Žánr:
Horory, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Zlatý kůň, Česká speleologická společnost
Originální název:

Dagon and other macabre tales, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Dagon a jiné horrory

janina66
16. května

Moc se mi povidky líbily. Nikdy jsem na horory nebyla, ale tyto jsou tajemné a krátké, jen Šepot ve tmě byl delší a byl OK.

zazvorek
13. března

Kvalita jednotlivých povídek se různí, ale v těch silnějších je čtení opravdu lahůdka. Ačkoliv mám ráda Poea, tam, kde se Lovecraft snaží psát jako on (možná ani nesnaží, ale zkrátka to tak působí), tam jsou jeho povídky příliš prvoplánové (V kryptě). V "pohřebních záležitostech" Poea nepředčí. Zato tam, kde může rozvíjet tajemnou, hrozivou atmosféru, kde může nechat působit věci neznámé, vzdálené, věci z temnot našich myslí i dějin, tam je mistrem. Jen vykreslením atmosféry dokáže způsobit, že máte husí kůži. Takový horor mě baví. Ne zombie, ne kostlivci, ne krev, ale pouhopouhý les, kopce, vesmír. (Hudba Ericha Zanna, Šepot v temnotách, Vyděděnec).
A myslím, že nikdy v životě nenavštívím Vermont!


Meda77
17.01.2022

Lovecraft je pojem v hororové beletrii, takže kvalitu, napětí a mnohdy i originalitu si udrží bez problémů. Sbírka povídek je rozmanitá, některé nadprůměr, některé víceméně průměr, záleží na tom kdo hodnotí. Ztráta času pro milovníky jiné hrůzy, než z televizních novin to určitě není. Průměrné 4starsy.

Patrik02
02.12.2021

Kolem Lovecrafta jsem vcelku dlouho kroužil, hrál hry inspirované jeho tvorbou a nahodile si nějakou tu povídku přečetl. A stejně, jako poslední rok pronikám do tvorby Stephena Kinga, rozhodl jsem se ponořit i do hlubin Lovecraftovského hororu.
Tím největším strachem je strach z neznámého, jak sám autor tvrdí, a z mystického tajemna dokáže brilantně těžit. Jeho příběhy se vyznačují zejména hutnou atmosférou, ve většině hrají nemalou roli i propracované sci-fi prvky (Šepot v temnotách)
Jak zde již bylo řečeno, doba, ve které Lovecraft tvořil, je na povídkách znát, nicméně jim to neubírá nic na kvalitě a zpracování. Howard Phillips Lovecraft bývá označován za otce a etalon moderního hororu a já toto označení mohu potvrdit.

namoki
20.01.2021

Povidky se cetly dobre, autor dokaze zaujmout. Jen uz je znat datum psani povidek. Ale na kvalite to neubira.

snimcibdim
10.09.2020

Nevyrovnaná sbírka povídek, čemuž samozřejmě neprospívá ani skrumáž překladatelů, ale pokud to člověk nevzdá hned po první nejnanicovatější povídce, přeci jen se pár slušných momentů dočká.
Nejedna povídka je sice podle mustru: "...někdo spatřil něco nepopsatelně hrůzného a - za a) se zbláznil - za b) se snaží zapomenout..." - ale jedno Lovecraftovi rozhodně upřít nelze: je to mistr atmosféry. A krom toho je nutno brát v potaz, kdy byly povídky napsány a že Lovecraftovy nápady jsou vlastně základní stavební kameny celého žánru.

RyonMathrin
19.07.2018

Konečně jsem se dostal k Lovecraftovi. Mrazí z toho, ale je to fascinující - to příšerné, hluboké a bezbřehé tajemno. Žádné nechuťárny... Takhle má podle mne vypadat horror.
Některé nápady bych označil i za sci-fi prvky. A je to psáno tak výstižným, bohatým jazykem, dokonale popíše atmosféru... člověk tuší, jak to asi skončí, ale nutí jej to číst dál...
Dagon - 90%
Hudba Ericha Zanna - 100%
Strom - 80%
Vyděděnec - 80%
V kryptě - 90%
Šepot v temnotách – 100%
Proměna Juana Romera – 80%

Pedias
10.07.2018

Za začátku slabota, dokonce jsem uvažovala, že dál číst nebudu. Nakonec jsem knize dala šanci a dobře jsem udělala.
Za mě nejlepší povídka Hudba Ericha Zahna, ta mě zaujala hned od prvních řádků. Byla jsem napnutá, zvědavá a to mi vydrželo i po dočtení.
Určitě budu pokračovat dál v sérií.

1