Patrik02 Patrik02 komentáře u knih

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Upřímně, musím říct, že Spící obry jsem si užíval tak nějak víc. Invaze obřích robotů skvělá, vývoj některých postav také. (Bohužel až na Rose Franklinovou - její "znovuzrození" mne prostě nějak netankovalo) Až na tuto drobnou vítku z mé strany je kniha opět napsána velmi čtivě, akci, lidskou zarputilost, ani opravdovou beznaděj příběh nepostrádá a zakončen je, stejně jako Obři, jedním velikým otazníkem.
V kostce jsou Probuzení bohové skvělým pokračováním moderní Sicence-fiction trilogie a já už se těším na třetí díl.

22.06.2018 4 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Jelikož jsem sérii Divergence shlédl pouze filmově, jsou Čáry života mým prvním literárním rande s Veronicou Rothovou. A po večeři a sklence dobrého pití odcházím spokojen.
Originální pojetí světa na pomezí science-fiction a fantasy nenudí a přináší nový pohled na vesmír, planety a obyvatele žijících na nich. Cyra se svými vnitřními démony mi přirostla k srdci o poznání více, Akos slepě hnán svou touhou po záchraně bratra už tak chytlavý nebyl.
Ryzek je typický lotr. I se zavřenýma očima jsem si ho nedokázal vybavit jinak, než jako Joffreyho z legendárních Her o trůny.
4 z 5 hlavně za druhou část, resp. poslední čtvrtinu, která byla více zmatená a konec, který vydal více otázek, než odpovědí.
Pokud se česká nakladatelství opravdu nechystají vydat pokračování, je to škoda. Já osobně bych si ho velmi rád přečetl.

05.06.2018 4 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Kdo by se nechtěl prohánět legendární DeLorean ulicemi virtuálního světa, nebo zachránit ten skutečný ve vesmírné stíhací lodi? Každý, každičký fanoušek science-fiction o tom jistě nejednou snil. A po skvěle napsaném Ready Player One přišla neméně skvělá Armada. Knihou jsem doslova prolétl za zvuků originálního soundtracku: "Hrr na hry" díky kterému se ponoříte mezi stránky ještě hlouběji. (Při čtení obvykle preferuji ticho, ale zde jsem neodolal. Perfektní výběr hudby pomáhá dotvářet atmosféru jednotlivých scén.)
Smekám před panem Clinem a oběma jeho knihami. Díky nim jsem měl možnost vrátit se na několik hodin do kůže svého desetiletého já a snít.

27.04.2018 5 z 5

Kyberbouře Kyberbouře Matthew Mather

Také býváte naštvaní, když Vašemu telefonu dojdou data, nebo se octnete na místě bez signálu? Vypadne proud a znemožní Vám tak sledovat oblíbený pořad? Přečtěte si Kyberbouři a budete se na tyto problémy dívat jinak.
Zaručeně.

15.04.2018 4 z 5

Machinace Machinace Hayley Stone

Kniha má vše, co se od post-apokalyptické science fiction očekává. Akci, napětí, zpustošený svět a bezcitně chladného nepřítele. Několikrát jsem si během čtení vybavil Christiana Balea a Sama Worthingtona (Terminator Salvation) ale myslím, že právě tím, si mne kniha získala. Jakožto velký fanoušek Terminátora jsem rád za každý povedený film, či knihu (vzpomenu na Robokalypsu) na téma boje proti vraždícím strojům. A myslím, že Hayley Stone se to povedlo. Kniha není žádnou Terminátorskou kopií, má vlastní příběh a vlastní hrdiny, jejichž osudy mne spolehlivě vtáhly do děje. Rhona by, pravda, mohla být trochu rozvážnější. Je tvrdohlavá, paličatá a nepoučila se ani z vlastní smrti. Ve válce se stroji holt není místo pro opatrnost.
Za mě 4/5 a více takových knih, jako je Machinace.

27.03.2018 4 z 5

Pět Tibeťanů Pět Tibeťanů Christopher S. Kilham

Pět tibeťanů jsem objevil a začal cvičit teprve nedávno. Na knihu jsem shodou okolností narazil přibližně ve stejný čas, při brouzdání uličkami Levných knih, a v mé knihovně tím pádem musela být. Slabá "příručka" se nevěnuje pouze cvikům, ale také meditacím s nimi spojenými, což vypadá a zní velice zajímavě. Uvidím, co přinese čas. (A jen tak mimo - Pět tibeťanů cvičí již dlouhá léta také můj oblíbený spisovatel Hugh Howey)
Objevte své vnitřní já.

21.03.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Anotace mne dostala, začátek knihy jakbysmet. Ovšem s přibývajícími stranami mne kniha postupně ztrácela. Postavy mi svým chováním vypadli z oka takovým způsobem, až mi ve finále bylo téměř fuk, jak dopadnou. Hlavně, aby už byl konec.
Pan Karika mne dostal svým Strachem, a proto jsem se na podobnou knihu velmi těšil. Podobné, však ne vždy bývá stejné. Škoda.
Hodnotím 3/5 a to hlavně za pravdivé informace pod čarou, které mne nejedou, čistě ze zvědavosti, posadili k notebooku.

02.01.2018 3 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Kniha ležela dlouho, předlouho v mé knihovně, vyčnívala mezi ostatními svazky jako velká oranžová obluda a já ji, co možná nejdéle, úspěšně přecházel. Opět velká chyba. S blížícími se vánoci jsem, jako každý rok, na poslední chvíli začal plenit můj osobní a nekonečný "to read" list, kde bylo právě Illuminae na prvním místě. A tak jsem se nadechl a začetl. Vydechl jsem o tři dny později bohatší o tento skvělý příběh.
Svým specifickým stylem, ne nepodobným Spícím obrům, protkaným ilustracemi a vším tím ostatním kniha spolehlivě vtáhne do děje a nechce Vás pustit ani po přečtení poslední stránky. Zejména náhled do mysli A.I. považiji za jednoduše geniální. Při čtení těchto kapitol jsem si dokázal představit onen bezbarvý hlas bez emocí tak živě, že mi přeběhl mráz po zádech.
Originální příběh v originálním pojetí. Nemohu jinak, než 5/5 a všem fanouškům science-fiction a také knih, které svým zpracováním vyčnívají z řady, vřele doporučuji!

27.11.2017 5 z 5

Šeptající dívka Šeptající dívka Marko Hautala

Finský Stephen King přináší další nervydrásající hororový příběh. A jelikož samotného mistra hororu mám velmi rád, nemohl jsem samozřejmě odolat. Patriku, ty blázne. Po dočtení se bohužel konalo jedno jediné zamyšlení, a to ve formě: "Co to sakra bylo?" Anotace, která slibovala zatajený dech a strach zhasnout přes spaním lampu a ponořit se do tmy, v mém případě selhala téměř na celé čáře. Přestože námět shledávám velmi zajímavým, jeho potenciál je prostě nevyužitý. Můj názor je v kostce to samé, co níže uvádí Terez25. Oku lahodící obálka, velmi zajímavý námět, zpracování pokulhává.
3/5.

10.11.2017 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Každý z nás občas sáhneme po knize, jejíž obálka nás upoutá na první pohled. Pro mne to naposledy byli právě Spící obři. A dnes, po dočtení, mohu s klidem říci "Ještě, že tak." Po prvních několika stranách jsem sice myslel, že mne autorův vypravěčský styl nezaujme, avšak o tři hodiny později jsem sám sebe přistihl zažraného do všech těch jednotlivých rozhovorů mezi postavami a jakýmsi "panem tajemným." Díky této formě psaní kniha plyne neuvěřitelně rychle. Čtenáři se nedostane chvilky oddychu, ani žádné nudné pasáže. Nechybí dějové zvraty, jistá dávka napětí i drobné otazníky gradující jedním velkým "COŽE???" v samém závěru knihy.
Spící obři jsou dle mého jedním z nejpovedenějších sci-fi tohoto roku, a to hlavně pro nápad, dějovou linii i, ne zcela tradiční, zpracování. Pevně doufám, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

03.11.2017 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Čech ve vesmíru? Proč ne. Jaroslav Kalfař vyslal do vesmírných dálek občana Naší malé zemičky. Nereálné, ale ono to nějakým zázračným způsobem funguje. Kniha mne bavila jako celek, i když musím říct, že první část se mi četla lépe, než druhá. Prolínání současnosti a minulosti plné barvitých popisů, a mnoho a mnoho zajímavostí o vesmíru i Českých městech a vesnicích, dělá z této knihy nevšední zážitek, který stojí za přečtení.

22.10.2017 4 z 5

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Knihu jsem zakoupil v Levných knihách jako čtení na dovolenou a musím říct, že se koupě vyplatila. Příjemné čtení z, ne moc příjemné, budoucnosti mne na několik večerů dokázalo zabavit. Do morku kostí slušná Anna a rebel Petr jsou skvěle vyprofilovanými postavami, jejichž existence se protnou na bezcitném místě a postupné odhalování pravdy životy obou změní.
Hodnotím 4/5. Za náhled do nepěkné budoucnosti a atmosféru prostředí, kterou na mne kniha dýchla. Jako jediné mínus byl, pro mne osobně, celkem průhledný příběh, který však v samotném finále dokázal překvapit.

03.08.2017 4 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Tak, a je to. Jak je uvedeno v anotaci této knihy - Prošel jsem Přechodem. Čelil Dvanáctce. A sedm let dlouhé putování završil ve fenomenálním Městě zrcadel.
Když jsem v roce 2010 narazil úplnou náhodou na knihu Přechod, neměl jsem nejmenší tušení, jak se mi v průběhu let celá série dostane pod kůži. Dnes, o sedm let později, když jsem otočil poslední stránku Města zrcadel, si připadám, jako by mne opouštěli dobří přátelé. Skvělý Justin Cronin a jeho neobyčejný příběh o konci a novém začátku, o lásce, odvaze a přátelství napříč staletími, bude mít vždy zvláštní místo v mé knihovně i mém srdci.
Celá trilogie nyní odpočívá na svém místě v polici a čeká jen na to, až ji za několik let opět vezmu do rukou a ještě jednou poprosím dívku z neznáma: "Vyprávějte mi příběh, Amy."

09.07.2017 5 z 5

Rudý úsvit Rudý úsvit Pierce Brown

Já jsem jiskra, která podpálí světy. Jsem kladivo, co rozbije okovy.
Slova Darrowa, člena kasty Rudých, kterému, stejně jako všem ostatním, precizně vyprofilovaným postavám, vdechl život Pierce Brown.
Po několikastránkovém úvodu se kniha mění v bitevní pole plné otevřených bojů, lstí, intrik a hlavně přátelství a hledání cesty k vítězství. Darrowův vztah k Eo na mne ze začátku moc nezapůsobil z hlediska krátkého úvodu, avšak jeho vzpomínky uprostřed tvrdých zimních nocí mne dokázaly chytnout za srdce a vžít se do jeho pocitů.
Bolest je ve snech.
Je ve tmě.
Za mě osobně 5 hvězdiček. Knihu jsem si užíval stránku po stránce, autor se zdržel dlouhých popisů a "nicneříkajících" pasáží, které jsou u mnoha autorů (s vyjímkou Kinga, Cronina a Yanceyho) spíše na obtíž, než k užitku.
Jak už zde bylo řečeno, ani já si neodpustím krátkou vítku s propagaci knihy, která je v České republice, oproti zbytku světa, nulová, což je velká škoda. Kniha dokáže chytit drtivé procento YA čtenářů, pro které je primárně určena, avšak zas tak kategoricky bych ji neškatulkoval. Pierce Brown toho v Rudém úsvitu má opravdu hodně, co nabídnout.
P.S. Doufám, že Česká nakladatelství vydají i zbytek trilogie a nezůstane pouze u jedné knihy.

29.03.2017 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Dočetl jsem a vydal se na noční. Teď je 2:45, sedím u počítače a stále jsem naprosto rozebraný. Před tím, co Stephen King dokázal na necelých jedenáctistech stranách vytvořit, smekám svůj imaginární klobouk. Skvěle zpracované téma, úchvatná atmosféra společně s vykreslením, růstem a vývojem postav, je mistrovi hororů přímo vlastní.
Jsem velkým fanouškem sci-fi a hororové tématiky a kniha Svědectví mi proto byla šitá přímo na míru. Ačkoli je kniha, co do počtu stránek, velmi rozsáhlá, nenudil jsem se a s napětím otáčel list za listem, abych se dověděl, jak celý příběh skončí.
Pro všechny milovníky Stephena Kinga, nebo prostě jen fanoušky kvalitní post apokalyptické, či hororové literatury, tuhle knihu v knihovně prostě musíte mít.

16.03.2017 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Opravdu silná hororová jízda, která mne přivedla k dalšímu skvělému spisovateli - Jozefu Karikovi. Už v prvních pár kapitolách, kdy se zase tak moc neděje, na vás dýchne tu pravou tísnivou atmosféru, která čtenáře bude provázet téměř celou knihou. Zima, která zalézá až do morku kostí, temnota a prázdný, ledový byt.
Poté, co se kniha rozjede, Vás sevře ve svých ledových spárech a nepustí, dokud se, skrze tajemno s jistou dávkou nechutnosti, nepročtete celým jejím obsahem až ke grandióznímu konci, který Vás, čtenáře, jistě ohromí, zaskočí a pohltí.
P.S. Velmi zajímavý a obzvláště "hezky" popsaný je odkaz na horu Cholat Sjachyl. Více ale neprozradím.
Knihu mohu pouze doporučit všem fanouškům Stephena Kinga a vůbec všem milovníkům dobrého hororu.

05.01.2017 5 z 5