Čáry života

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323522/cary-zivota-zny-323522.jpg 3.9321

Čáry života (1.)

Carve The Mark (2017)

Literatura světová, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, CooBoo

Omy

Prostředí různých planet a kultur bylo velmi zajímavé, stejně jako hlavní hrdinka Cyra - její rázné vystupování a ostré postřehy dodávaly téhle dlouhé knize na dynamice, takže se i tak pěkně četla. Bohužel mám pocit (jako u některých jiných knižních sérií), že je tento díl jenom jakýmsi (velmi dlouhým) úvodem do dalšího příběhu. Nemám nic proti pozvolným budováním vztahů nebo změnám v charakteru postav, ale tady se zkrátka nic kromě úplného začátku a úplného konce knihy nestalo, a to se mi nelíbí. Přestože se mi kniha četla lehce, tohle mi vadilo.. Jako by se autorce líbilo psát o tomto vesmíru, a tak se do toho dostala, až napsala stovky stránek různých drobností a podrobností a bočních dobrodružství, ale najednou si uvědomila, že by tam měla být taky nějaká ta gradace. A tak tedy napsala (najednou celkem nepromyšlenou a nepropracovanou) akci na pár posledních stránek..

A ještě jedna věc - (SPOILER) tohle jsem na knihách s postavami, které vidí budoucnost (zde navíc všechny možné budoucnosti) neměla ráda - proč tak hrozně malučko zasahují, když chtějí pomoct? Dokonce i v příběhu si jednoho orákula unesl Ryzek, aby mu pomáhal. Tak proč musela jejich matka tak přiblble mlžit? Navíc jednou ví, že se na ně něco chystá, podruhé ne..

Nelly

Nádherná knížka, zajímavé překvapení od autorky Divergence - naprosto nové (sci-fi) prostředí, jiný jazyk, styl vyprávění - pro mne určitě o více jak jeden level výše od výše jmenované série. Kniha plná barevného, uchvacujícího světa, plná hlubokých emocí, skrytého osudu a jeho přetvoření nebo naplnění. Soudím, dle hodnocení, že asi není pro každého - určitě ne pro nevyzrálé mladší čtenáře. - Těším se na další osudy hlavních hrdinů v proudu, polechtání pernatky a tajemné účinky ledokvítí.

planet129

Začátek - skvělý, prostředek - matoucí, konec - dobrý. Asi takhle bych vyjádřila pocity z této knihy. Možná je to tím, že jsem měla vysoká očekávání, ale kniha mi nesedla

Roselunda 1928

Já jsem s komentářem k týhle knize čekala tak dlouho, že už si ani nevybavím, o čem kniha byla... což taky o příběhu leccos vypovídá.

nikol1774

Tak tohle bylo hodně slabý.. Nutila jsem se číst každou stránku, zhruba v polovině jsem to chtěla vzdát, nakonec jsem to dočetla protože mě začalo zajímat jak to dopadne a když už jsem se dohrabala ke konci knížky, najednou tam bylo něco o válce co v celý knížce není, no ok... a co se stalo se Cyrou a Akosem, jsou spolu nebo ne, co se stalo s Ryzkem, vrátil Ejehovi (nevím jak se to píše) jeho vzpomínky nebo ne, žije nakonec ten Ryzkův a kdo je tedy Cyra když ne Noavek?? Tyhle otázky mě hnali ve čtení dál, jenom tyhle otázky a nakonec na ně není odpověď? Chystá se pokračování nebo to takhle skončí?
Jedna hvězda je za obálku, ta je fakt dokonalá a taky proto, že mě aspoň něco z tý knihy zajímalo...

Black-stars

Čáry života jsou neotřelým dílem odehrávajícím se kdesi ve vesmíru mezi vícero planetami. Musím říct že chvilku trvá než si na ten nový svět čtenář přivykne a začne se v něm orientovat. Ale pak je to celkem zajímavé, strhující, napínavé a zahadné počteníčko. Rozhodně musím konstatovat že je to dílo daleko propracovanější než Divergence a rozhodně po všech stránkách vyspělejší a ucelenější --- osobně se těším na další díly a s napětím vyhlížím jak se podaří Akosovi a Cyře naložit s jejich osudy...

Deanne

Kniha je naprosto fantastická ! Když jsem si ji koupila, očekávala sem mnoho, po asi prvních 10 stranách mě nadšení trochu přešlo, když se kniha odehrávala z pohledu Akose, navíc ještě v době jeho dětství zdálo se mi to docela nudné...jenže.

Jenže potom to nabralo obrat hned u první stránky Cyry a z knihy sem byla znovu nadšená tak, jako když sem si jí koupila. Opravdu se mi líbilo, jak autorka střídala vyprávění z pohledu obou postav.
Děj mě opravdu strhl až do konce, můžu ji doporučit, opravdu !
Musím říct, že Čáry života je autorčino zatím nejlepší dílo. Na rozdíl od Divergence mi tento děj připadal mnohem originálnější a zajímavější, ale to je už věc názoru :)
Každopádně dávám všechny hvězdy :)
( doporučuji )

karolinalet

Knihu jsem si koupila asi jen kvůli autorce, ale musím říct, že nadmíru předčila sérii Divergence. Sice jsem někdy měla zmatek v tom, jak si mám některé věci představit, protože to bylo ve smyšleném světě a autorka se nějak nezaobírala popisem,ale i tak jsou Čáry života jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Těším se na další díl, i když nevím, co od něj mám čekat.

teer.h

Na knihu jsem se velice těšila, protože sérii Divergence jsem si opravdu hodně zamilovala. Ta byla velice čtivá a nemohla jsem se od ní odtrhnout. :)
Ale když jsem začala tuhle knihu číst, no po první kapitole jsem vůbec neměla chuť ji číst. Vůbec jsem nechápala co první kapitola popisuje, o co tam jde. Četla jsem ji vícekrát. Pak jsem se do ní začetla musím říct, že kniha je hezká. Ale mrzí mě, že některé části nejsou více detailně popsané, i ten konec byl takový rychlý. Když byla nějaká akce, velmi rychle končila.
Ale jinak nápad knihy je velmi hezký, určitě si přečtu druhý díl, i když nevím co od něj čekat, popravdě jsem si myslela, že to bude jen jeden díl.
Musím i říct, že nic moc představu o hlavních potavách nemám, přizpůsobila jsem si je podle sebe, mohli být detailněji popsané, aby jsme si hned udělali představu.
Snad mě Veronica mile překvapí :)

Sarfias

U téhle knihy jsem dlouho váhala, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček. Totiž čtení mi šlo, asi jako psovi pastva. Vlastně ani nevím proč, zřejmě jsem na tuto knihu neměla tu pravou chuť a protože jsem ji měla půjčenou, tak jsem se místy do čtení i nutila. Asi tak za polovinou se ale cosi zlomilo a já jsem začala doceňovat celý příběh, děj a zvraty, které byly vskutku nečekané.
Tedy nakonec dávám plný počet hvězdiček a k tomu palec nahoru. Je to moje první kniha od autorky a již zvažuji, ze sáhnu po další. Styl psaní pro mne sice není nijak extra čtivý, ale příběh, napětí, zápletky, docela dobře promyšlený svět a skutečně živé charaktery postav mě naplňují touhou přečíst si od Veronicy Roth něco dalšího. A hlavně.. Ať už vyjde druhý díl!!

NicaCola

Přiznám se, že knihu jsem měla několik měsíců doma a ne a ne se do ní pustit. Vždycky mě odradilo hodnocení, které jsem tu viděla. Nakonec jsem ale ráda, že jsem knihu přečetla, protože se mi opravdu líbila!:) Napínavé, čtivé. Taky chválím rozdělení kapitol. Zajímavý příběh a těším se na další díl :)

Michelle.1995

Kniha vážně předčila má očekávání a u mě rozhodně o hodně převyšuje Divergenci. Napínavé, velmi čtivé a plné rozporuplných pocitů, naprosto skvělé. Autorka má velkou fantazii co se týče těch různých planet, jmen i názvů věcí, celá kniha je opravdu originální a dobře promyšlená. I když ten otevřený konec mě vážně dost frustruje :D

1Světluška2

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, ale nějak jsem se začátkem prokousala a knihu přečetla. Sci-fi knihy moc nemusím, ale tato kniha mě nadchla a nemůžu se dočkat druhého dílu. Zamilovala jsem si Cyru, je statečná, odvážná a silná a takovéhle knižní hrdinky já miluji. Doufám, že Veronica neudělá tu samou věc jako v serii Divergence a nenechá hlavní hrdinku zemřít. Jinak kniha byla božíí.

mandrawer
08. červenceodpad!

uzasne tupa kniha, dej sa mi nepacil, vraj Romeo a Julia ako scifi. co na buduce? ako horor, lebo erotika?

HáTa94

Knihu jsem teď dočetla. Nápad nebyl špatný, četla se dobře a rychle , ale nevyvolala ve mně žádné pocity. Připadala jsem si jako nezúčastněný pozorovatel, kterého se to nijak netýkalo.

Vondraz

Dloooouho mi trval začátek, několikrát jsem se ke knize vracela. Po překonání prvních asi 3 kapitol, se z Čar života stal příjemný a čtivý příběh.

katka94

Kniha se mi moc líbila. Sice na začátku bylo hrozně moc informací a člověk se v tom trochu ztrácel, ale pak to bylo fantastické. Určitě si koupím další díl.

Věrka256

Asi to hlavní, co bych mohla ke knize říct je, že jsem teda čekala víc. Příliš mě to nechytlo. Ano je to naprosto jiné než Divergnce, takže mi to místy připadalo, jako kdyby to napsal někdo jiný a autorka knihu sprostě ukradla (je mi jasné, že to tak určitě není). Prostě jsem jaksi čekala víc.

Elis2

Zajímavá kniha. Nebyla špatná, ale nebyla ani nic extra. Nejsem si jistá, jestli si přečtu druhý díl.

elisabeth03

Další BOŽÍ kniha od Rothove

andrejci

dobře napsanaá kniha se cte rychle

Zabka27

Prokousat se začátkem pro mě bylo opravdu náročné. Ani ne protože by to byla nuda, ale ta obrovská spousta informací a cizích pojmů, jmen a názvu, které jsou v úvodu příběhu zmiňovány. Naštěstí si mozek zvykl a po sté stránce jsem se už hravě orientovala a stálo to za to. Příběh je nápaditý, vše pro mě bylo nové a zajímavé. Za mě rozhodně povedené fantasy a těším se na pokračování.

kristule6398

Opět super kniha, začátek mi trochu trval, hodně informaci, ve kterých jsem se trochu ztrácela, ale po první kapitole jsem nemohla přestat číst! Doufám, ze se brzo dočkáme druhého dílu

Janiss_89

Nevím proč, ale knihy Roth si mě nedokážou udržet. Každá její kniha - začátek supr, ale pak nuda a pak pořádný rozjezd. No a u Čar života to nebylo jiné. Začátek suprový, nadšení, ale pak nuda a táhlo se to, děsně se to táhlo, a pak konec napínavý jak kšandy a konec! Já myslela, že mě střelí. Netušila jsem, že to bude na pokračování a totálně mě to dožralo :(

Peťule159

Nejprve jsem se nemohla dokopat ke čtení této knížky ... ale když jsem se do ní začetla nemohla jsem přestat číst. Příběh je podle mě napínavý a vzrušující. Nakonec jsem ráda že jsem jí přečetla. Doufám v druhý díl .

Fanttastica

Kniha je super. Podle mě lepší jak Divergence.

Denaille

Mě Čáry života příjemně překvapily. Je to trochu jiný šálek čaje než Divergence, ale kde mi Divergence přišla příliš zaměřená na young adult, tohle se blížilo spíše klasickému fantasy románu pro širší publikum... a možná proto nad tím i většina ohrne nos, ale já jsem už nějak zvyklá na protahující se scény a roztáhané popisy, které mi prostě k podobnému žánru sedí. Nebylo tam nic, co by mi vadilo a fakt se těším na pokračování (jen se děsím toho, že 99% všech podrobností si nebudu pamatovat).

PinkAlicorn

Tahle knížka mě nadchla! Celý ten nápad, svět, zpracování... Obě hlavní postavy mi byly moc sympatické, dokázala jsem se do nich dobře vžít. Taky bylo fajn, že Cyra byla psána z pohledu první osoby a Akos ze třetí, takže se mi to nepletlo. Plus dávám i za LGBT postavy, je dobře, že se to v literatuře dnes nepovažuje za tabu.
Nemůžu se dočkat pokračování, je to vážně úžasné. A ten zvrat na konci jsem vážně nečekala... Nechci nic vyzradit, ale myslím, že to bude celé ještě pěkně zajímavé :)

Cyra

Musím říct že mě kniha hodně překvapila ale prvních asi 10 stran nuda ale jak se příběh rozjel knihu jsem si oblíbila sice jsem velkým fanouškem The hunger games ale čáry života přidám do oblíbených knih, Veronica mě docela překvapila první jsem se bála že to bude hrůza jako aliance ATd.. ale jsem zpokojená

Nuray

Když jsem si knížku kupovala, zaujal mě popis, ani jsem nekoukala, kdo je autorem ...

Příběh je sice poutavý, i když trošku ohrané klišé, což ale nevadí, kdo dneska taky vymyslí něco originální, že ? :-)
Každopádně už jen z toho prostředí bylo jasné, že tatáž autorka je i autorkou Divergence :-)

Podtrženo sečteno: Je to lepší průměr, znám lepší knížky, přesto se ale těším na další díl. Komu se líbí příběhy typu Divergence, případně třeba Hunger Games (což tedy nemůžu pořádně hodnotit, nečetla jsem to - jen dle filmu) určitě doporučuji!

romantika pro dívky

Veronica Roth