Čáry života

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323522/cary-zivota-zny-323522.jpg 3.9416
Série:

Čáry života (1.)

Originální název:

Carve The Mark (2017)

Žánr:
Literatura světová, Fantasy
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (108)

Přidat komentář
Pasadenka
včera

Dát šanci této kombinaci X-Menů a pátého elementu byla správná volba. Nebudu říkat, že mě Verča ve své první sérii přesvědčila o svých spisovatelských kvalitách a v rámci žánru byla zcela průměrná. V této, snad sérii, je znát její posun. Prvně je knížka asi dvakrát delší, než předchozí, takže na dovyprávění příběhu je dost prostoru na to, po věnovat se i širším souvislostem.

Svět, který Verča nastínila, mě bavil. To byla ta elementí část. :) Co se týká schopností, přišlo mi to malinko nedotažené. Není to vysloveně chyba autorky; ono dát všem schopnosti a pak je zotročit je docela těžký oříšek. Udělat to tak, aby to místy nepůsobilo hloupě je opravdové umění. Samotné čáry života jsou zajímavý detail. Tu mě opět chyběl tah na branku a bylo mi hrozně líto, že se toto téma tak „ledabyle“ odbilo. :( Jistě lze namítat, že to není pravda, ale když už je název knížky „vytváříme značky“ aneb deset způsobů jak to nedělat, chtělo to větší prostor.

Romantická linka byla obyčejná. Tak nějak vyústila do toho, co se dalo čekat. Paralel s Tris a Čtyřkou by se také dali najít, ale naštěstí jen stěží. :)

Co k čemu, byla to dobrá knížka, docela mě bavila a snad si přečtu i pokračování. A budu věřit, že se Verča bude zlepšovat. :)

monarichter
10. prosince

Už od začátku jsem si oba hlavní hrdiny oblíbila, když se ti dva poprvé objevili vedle sebe, měla jsem z toho strašnou radost a jen jsem čekala, až to mezi těma dvěma začne jiskřit. Na scéně se objevovali další a další postavy a já jsem se v té směsici jmen začala ztrácet. A neztrácela jsem se jenom ve jménem, ale i v státech/zemích/planetách, které se v knize objevovali a bohužel, ani mapka, která je v knize, mi moc nepomáhala. I přesto, že jsem občas musela otočit o pár stránek zpět, jsem si čtení fakt užila. Doufám, že se dočkáme pokračování, protože jinak by mě Veronica opravdu naštvala. Popisy jsou ze začátku sice trochu matoucí, ale stačí se jen víc dostat do děje. Závěrem, za mě skvělá kniha se zajímavým nápadem v podobě daru proudu, který každému předurčí osud. Zajímalo by mě, jaký osud by asi čekal mě..

karca5233
03. prosince

Asi bych začala tím že mě celkem dost mátla a ze začátku vadila divná jména a názvy. Pak jsem se ale do knihy úplně ponořila a musím říct že mě příběh mile překvapil a bavil. Dary jednotlivých postav byly zajímavé a občas jsem si i říkala jaké by to bylo mít taky takový dar, opravdu zajímavý nápad a myšlenka. Líbilo se mi i pojetí postupného "vztahu" mezi Akosem a Cyrou že z toho autorka neudělala žádnou slaďárnu. Takže abych to uzavřela knihu doporučuji a budu čekat na další díl snad nebude mé čekání trvat moc dlouho.

petra1773
19. listopadu

Kniha mne zaujala už jenom svoji obálkou a hrozně jsem se těšila na to až si ji budu moct přečíst a musím říct, že mě opravdu nezklamala :) Byla velmi čtivá s novým originálním nápadem a prostředím. Plný počet hvězdiček dát ale nemůžu a to kvůli neobvyklým jménům a prostředí, díky kterému mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně v příběhu zorientovala...to že jsem vyčkala se ale nakonec vyplatilo :)

Michaela214
18. listopadu

Krásná kniha na divergenci ale jinak se mi moc líbila. :)

MizNaďa
13. listopadu

Knížku jsem si koupila, protože mám ráda tuhle autorku, tak jsem to riskla. Sice se knížka rozjela až na nějaké 80 straně ale i tak jsem tomu dala šanci a myslím si že je to docela dobré, už se těším na pokračování. :)

dancadragneel
02. listopadu

Začátek knihy je opravdu velký zmatek, avšak stojí za to si tuhle knihu přečíst protože její dej čas každou chvíli dokáže překvapit a na konci nedokážete vlastně pochopit jak už jste to mohli dočíst a jak jste se mohli z toho zamotaneho začátku dostat až sem... Cyra mi ihned přirostla ke srdci... Konečně to je jina hrdinka, která není kladná ale musí se k tomu dobojovat... Akos je zase ten správný mužský hrdina, kterého by měla mít každá kniha... Prostě chcete kluka, který nemá rád zabíjení, ale přesto vás dokáže sejmout ne-li otrávit.... Kniha byla poutava a doufám že bude nějaké pokračování....

Claire
21. října

To co je pojítkem celé této knihy je proud a shodou okolností i po přečtení celé knihy vlastně netuším co ten proud vlastně je.. je to elektrický proud? Co je na tom viditelné? Jak to funguje?... a vlastně to nebylo nikde pořádně vysvětleno, jen je to všude a pořád.
Styl psaní mi asi taky úplně nesedl, přeskakování z postavy na postavu taky úplně nemusím, zase nějaká změna charakteru postav (nebylo to nějak extrémní, ale reálné by to prostě nebylo), některé postavy vás vytáčí celou dobu.... a jména postav - tak atypická, že se nedala zapamatovat (Ciri, Cisi, někdy se mi nelíbilo ani jejich české skloňování..)
No ačkoliv je tu hromada mínusů, kniha se mi celkem i líbila, má hlavně zajímavý nápad, nový svět (kterému by se mohlo dát víc pozornosti), něco jako dary proudu či jak to nazvat mi přišlo jako super, že každý má nějakou schopnost, ale možná by mohla mít autorka větší fantazii a rozebrat to a dát víc příkladů jaké vlastně jsou/mohou být...
Zda příští díl? spíš ne...

Anastazie0810
17. října

U téhle knihy jsem byla velice zmatená na začátku, než jsem pochopila ten svět ve kterém se děj odehrává a zorientovala se v postavách... první polovina knihy byla velice zdlouhavá..už jsem si říkala, že ji odložím..
Najednou jsem se však ponořila do děje tak, že sem knížku dočetla jedním dechem a hned jsem hledala kdy bude další díl.
Skvělé fantasy..a pokud Vás neodradí dlouhý začátek, tak si myslím, že Vás to pohltí jako mě :)

BigFan
15. října

Tato kniha mě nudila, hodněkrát jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem to neudělala. Měla jsem, akorát mě ochudila o čas.
Děj už od začátku předvídatelný, postavy nemastné neslané. Musela jsme se nutit do čtení každé stránky a i když by mě zajímaly odpovědi na spoustu otázek, tak si další díly rozhodně nepřečtu.

hnilda3
13. října

Ze začátku mi kniha přišla hrozně chaotická, spousta postav, "divných" jmen a názvů..Hodně jsem se ztrácela. Ale když jsem to překonala, tak už to pak bylo docela fajn, i když chvílemi jsem se trošku ztrácela. Ale druhý díl si ráda přečtu, až bude.

Pedruska01
10. října

Musím přiznat, že svým způsobem má tahle kniha svou čtivost. Jsou pasáže, kdy to čtenáře stáhne a potopí do hlubiny příběhu a jsou taky bohužel pasáže, kdy ne. Jsem kapku zklamaná, anotace mě nadchla, příběh samotný už moc ne, především proto, že jsem si představovala něco úplně jiného. Jádro příběhu není vůbec špatné, mohu prohlásit, že se mi to i líbilo. Ale to okolo?
Autorka nás od prvních stránek hází do světa, který - nemůžu si pomoct, ale je hrozně překombinovaný, složitý a zbytečný. Jen po malých krůčcích odtajňuje "vysvětlení". Vesmír? -_- Vážně? Proč si nevytvořila tenhle svět, ale v rámci jedné planety?
Oba hlavní hrdinové a jejich pohledy/kapitoly mě začaly asi pořádně bavit, až když byli "dospělejšími" a začali konat sami za sebe. Vyloženě nějakou výtku vůči nim nemám. Každopádně nemohu si odpustit zmínit, že ta jejich milostná linka se mi tam zdála násilně vnucená. Co se týče Vase... na začátku v té postavě byl velký potenciál. Každou stránkou a zmíňkou o něm jsem čekala, kdy se to vyvrbí. Měla jsem jistou představu a pár náznaků tam opravdu bylo. Jenže to všechno společně s mojí nadějí autorka zmačkala do kuličky a zahodila. Sakra, proč? Čekala jsem víc!
Upřímně jsem ráda, že jsem knihu dočetla - bylo to na dlouho a trochu si oddechla. (Marně vzpomínám, zda jsem s Divergencí taky tak zápasila.) Konec příběhu nastolil několik velkých otázek a překvapení, které budou pokračovat v dalším díle - teď mám však dilema, zda se do něj někdy pustím... Zvědavost mi nejspíš nedá, ale to kolem mě drží dál.
Každá kniha si najde své příznivce i odpůrce, takže každý musí zvážit, zda se zrovna do téhle pustit. :)

Nelasp
01. října

Poměrně depresivní kniha z depresivního světa, který je založen na právu silnějšího. Osudy obou hlavních hrdinů jsou protkány bolestí, ztrátou, bojem o přežití. Čte se to poměrně dobře, strašně sympatická je mi postava Cyry, ta se snaží konat dobro, čímž jde i proti vlastnímu údělu (daru bolesti). Jsem velice zvědavá na pokračování.

pink_ivy
14. září

Čáry života mě poměrně zklamaly. Čekala jsem od toho stejně dobrou knížku jako Divergenci (aspoň tu první), jenže jsem se nedočkala. Hlavní postavy byly obě naprosto nesympatické, nedokázala jsem sympatizovat ani s jednou a bylo mi upřímně jedno, co se s nimi stane. Už tohle je u knížky kámen úrazu. Kdyby to ale bylo všechno..

Můj největší problém s Čárami tkvěl v tom, že jsem se do knížky vůbec nedokázala začíst a vžít. Autorka mě hodila bez nějakého zbytečného proslovu do světa, o kterém jsem nic nevěděla a házela na mě jednu věc za druhou, divné názvy, jména lidí, jména planet, divné věci a já jsem se vůbec nedokázala zorientovat.
A co mi vadilo úplně nejvíc, styl jakým věci popisovala. Někdy jsem si nedokázala vůbec určité věci, nebo situace představit, což je u knížky vyloženě špatně.

Děj pak sám o sobě taky nebyl nic moc objevného. Krapet předvídatelné a bohužel za srdce mě to vůbec nechytilo.

Deny2002
13. září

Jedna z nejlepších knih, co znám. Jestli máte rádi sci-fi, fantasy atd. musíte ji mít! :*

Teraka
13. září

Kniha mě nadchla a nechápu všechny ty negativní komentáře, na zmatečnost, kterou působí. Řekla bych, že rozčarování a nepochopení pramení z nepozornosti čtenářů, jelikož údajně nevysvětlené věci jako "co je Předěl", tam vysvětleny byly, možná stručně, ale co taky chcete sáhodlouze popisovat na lánu jakési traviny, která místo pouště rozděluje dvě poloviny planety a má halucinogenní účinky...Možná je kniha založená celá na fiktivním světě náročná pro čtenáře bez dostatečné představivosti, ale pro mě to byl po dlouhé době skutečně nový fantasy svět se vším všudy a za mě 5*. Jsem ráda, že konečně někdo zase vtáhl příběh mimo planetu Zemi. Už se těším na druhý díl.

Shira27
05. září

Dlouho jsem se rozmýšlela, zda si mám Čáry života přečíst, protože autorčina trilogie Divergence mě vůbec nebavila snad krom prvního dílu. Ale nakonec jsem si řekla, že jí zkusím dát druhou šanci.
Kniha se hodně táhla, nebylo tam tolik akčních scén, ale rozhodně jsem se nenudila. Akorát mi je líto, že i po dočtení knihy nerozumím úplně světu, který Veronica stvořila. Moc se nenamáhala nám vysvětlit nějaké podrobnosti o planetách, proudnici, o darech a o Předělu (já prostě nemám páru co to je nebo co to znamená). Hodně velký zmatek jsem měla ve městech. Například doteď nevím, jak je to s národem Šotetů a Thuvhesanů, jestli jsou na stejné planetě nebo ne. Buď za to může moje nepozornost (což se mi moc často nestává) anebo to autorka zkrátka odbyla.
Ale přesto byla kniha čtivá a já jí dávám slabší 4*

KydlochMoris
02. září

Škoda že už není pokračování, hodně se mi kniha líbila!

annamc
02. září

Kniha mě mile překvapila, nebyla část kdy bych se nudila.

Elea
30. srpna

Kniha je hodně prvoplánová, nepříliš promyšlená, sice má hodně zajímavý námět, ale děj je snadno předvídatelný. Autorka si připravovala témata na další pokračování (často na úkor děje). Kniha se dobře četla, ale určitě se k ní nebudu vracet.

Kaytria
27. srpna

Vau. Překvapuje mě to, ale bavilo mě to o dost víc než Divergence. O dost. Divergence měla zajímavější myšlenku, nicméně tady se setkáváme s novými světy a jazyky, připomínalo mi to Star wars a nevyskytuje se tady žádná milostná linie. Za mě tohle vážně moc povedené dílo a šup šup, jak to dopadne!

Hanjimka
27. srpna

Začátek je náročnější na začtení. A konec plný napětí to vynahradil. Škoda toho otevřeného konce.

Nelíísek
23. srpna

Vyznat se v této knize bylo opravdu těžké ze začátku jsem vůbec nevěděla která bije jména se mi neustále překrývali a nevěděla jsem kdo je kdo, trvá delší dobu, než se zorientujete v příběhu.

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

S dějem knihy to šlo nahoru dolů nahoru dolů, některé pasáže byli dobré a nutili vás číst dál a u některých jsem chtěla knížku odložit. I tak ale autorka vymyslela rozhlehlí vesmír plný tajemství, postavy jsou velmi dobře vymyšlené a Akos a Cyra jsou mi i přes svou pestrou minulost sympatické. Zajímavé na této knize je to, jak je pomíchaných svět techniky a nadpřirozena dohromady, na jedné straně vyspělé kultury s vesmírnými loděmi, špičkovou lékařskou péčí, která dokáže obnovit kůži a na tom druhém lidé kteří věří v osudy, orákula a dar proudu, zajímavý mišmaš.

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

Podle všeho je kniha jen prvním dílem dlouhé série a autorka chtěla vše do detailu vysvětlit, což se jí povedlo ale na úkor toho, že děj byl chvílemi nudný.

HODNOCENÍ: Autorka si sice udělala dobrou půdu pro nastávající díly ale za jakou cenu. Pokud vyjde pokračování určitě si ho přečtu, zatím tento díl hodnotím na 3*

BarunaNefilim
22. srpna

Upřímně trvalo mi delší dobu se začíst ale teď toho lituji. Řekla bych ze je to velice poutaví a originální příběh. Rozhodně jsem něco takového neočekávala. Když jsem se začetla nemohla jsem se odtrhnout. Doporučuji.

Omy
18. srpna

Prostředí různých planet a kultur bylo velmi zajímavé, stejně jako hlavní hrdinka Cyra - její rázné vystupování a ostré postřehy dodávaly téhle dlouhé knize na dynamice, takže se i tak pěkně četla. Bohužel mám pocit (jako u některých jiných knižních sérií), že je tento díl jenom jakýmsi (velmi dlouhým) úvodem do dalšího příběhu. Nemám nic proti pozvolným budováním vztahů nebo změnám v charakteru postav, ale tady se zkrátka nic kromě úplného začátku a úplného konce knihy nestalo, a to se mi nelíbí. Přestože se mi kniha četla lehce, tohle mi vadilo.. Jako by se autorce líbilo psát o tomto vesmíru, a tak se do toho dostala, až napsala stovky stránek různých drobností a podrobností a bočních dobrodružství, ale najednou si uvědomila, že by tam měla být taky nějaká ta gradace hlavní dějové linky. A tak tedy napsala (najednou celkem nepromyšlenou a nepropracovanou) akci na pár posledních stránek..

A ještě jedna věc - (SPOILER) tohle jsem na knihách s postavami, které vidí budoucnost (zde navíc všechny možné budoucnosti) neměla ráda - proč tak hrozně malučko zasahují, když chtějí pomoct? Dokonce i v příběhu si jednoho orákula unesl Ryzek, aby mu pomáhal. Tak proč musela jejich matka tak přiblble mlžit? Navíc jednou orákula ví, že se na ně něco chystá, podruhé ne..

Nelly
04. srpna

Nádherná knížka, zajímavé překvapení od autorky Divergence - naprosto nové (sci-fi) prostředí, jiný jazyk, styl vyprávění - pro mne určitě o více jak jeden level výše od výše jmenované série. Kniha plná barevného, uchvacujícího světa, plná hlubokých emocí, skrytého osudu a jeho přetvoření nebo naplnění. Soudím, dle hodnocení, že asi není pro každého - určitě ne pro nevyzrálé mladší čtenáře. - Těším se na další osudy hlavních hrdinů v proudu, polechtání pernatky a tajemné účinky ledokvítí.

planet129
03. srpna

Začátek - skvělý, prostředek - matoucí, konec - dobrý. Asi takhle bych vyjádřila pocity z této knihy. Možná je to tím, že jsem měla vysoká očekávání, ale kniha mi nesedla

Roselunda 1928
02. srpna

Já jsem s komentářem k týhle knize čekala tak dlouho, že už si ani nevybavím, o čem kniha byla... což taky o příběhu leccos vypovídá.

nikol1774
25. července

Tak tohle bylo hodně slabý.. Nutila jsem se číst každou stránku, zhruba v polovině jsem to chtěla vzdát, nakonec jsem to dočetla protože mě začalo zajímat jak to dopadne a když už jsem se dohrabala ke konci knížky, najednou tam bylo něco o válce co v celý knížce není, no ok... a co se stalo se Cyrou a Akosem, jsou spolu nebo ne, co se stalo s Ryzkem, vrátil Ejehovi (nevím jak se to píše) jeho vzpomínky nebo ne, žije nakonec ten Ryzkův a kdo je tedy Cyra když ne Noavek?? Tyhle otázky mě hnali ve čtení dál, jenom tyhle otázky a nakonec na ně není odpověď? Chystá se pokračování nebo to takhle skončí?
Jedna hvězda je za obálku, ta je fakt dokonalá a taky proto, že mě aspoň něco z tý knihy zajímalo...

Black-stars
24. července

Čáry života jsou neotřelým dílem odehrávajícím se kdesi ve vesmíru mezi vícero planetami. Musím říct že chvilku trvá než si na ten nový svět čtenář přivykne a začne se v něm orientovat. Ale pak je to celkem zajímavé, strhující, napínavé a zahadné počteníčko. Rozhodně musím konstatovat že je to dílo daleko propracovanější než Divergence a rozhodně po všech stránkách vyspělejší a ucelenější --- osobně se těším na další díly a s napětím vyhlížím jak se podaří Akosovi a Cyře naložit s jejich osudy...