Čáry života

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323522/cary-zivota-zny-323522.jpg 4492
Série:

Čáry života (1.)

Originální název:

Carve The Mark (2017)

Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (124)

Přidat komentář
Turek131
předevčírem

Kniha mě příliš nenadchla. Děj byl vleklý, postavy nebyly moc dobře vykresleny. Asi poslední čtvrtina knihy nabrala spád a děj odsejpal, konec otevřený. Jsem zvědavý na druhý díl, snad bude lepší.

klarinka9974
17. března

Neřadím knihu mezi ty nejlepší ale její děj se mi líbil. Občas mě některé kapitoly přišli moc dlouhé, ale myslím si, že celkově na mě kniha působila čtivým dojmem. Jen sem prostě pět hvězdiček dát nemohla. Chybí tomu takové to velké Něco, co jiné knihy dělá nezapomenutelnou.

Nikoll2
10. března

Nápad i zpracování knihy se mi velice líbilo.:)
Jedním z hlavních témat je bolest a násilí, které se však autorce podařilo pojmout velice dobře. Dokázala poukázat na rozdílné pojetí bolesti, na místo odkud z nás pramení a na to to, že pro každého znamená něco jiného.
Samozřejmě byla v knize i jiná témata. Láska rodiny i dvou lidí pocházejících z odlišných míst a kultur, touha po moci, zákoutí a nutné oběti vázající se k určitému společenskému postavení. To vše umístěné do galaxie plné obydlených planet, na kterých žijí odlišní lidé, kteří mají však stejný smysl života. Proud.
Doufám, že na druhý díl nebudeme čekat dlouho.
Určitě doporučuji!:)

Nomia
08. března

Divergence i Čáry života mi potvrzují, že Veronica Roth sice má celkem zajímavé nápady, ale jejich zpracování už pokulhává.
Rothová dle mě prostě není příliš dobrá spisovatelka, možná za to může i její mládí, ale kniha obsahují spoustu hluchých pasáží, při kterých jsem se doslova nudila, postavy jsou navíc celkem špatně vykreslené a často se chovají i poměrně hloupě. O nelogičnostech v ději raději pomlčím.
Celkově mi kniha přišla hrozně zmatečně napsaná a první polovina se neskutečně vlekla. Námět by byl dobrý, ale to zpracování. Čáry života pro mě ničím nevyčnívají z průměru.

AnnaPodivinská
28. února

Kniha se mi velmi líbila a oproti divergenci jsem se nemusela nutit to číst, těším se na další díl

leuska
25. února

Upřímně jsem od toho moc neočekávala, už jen kvůli tomu, že všude čtu jak se Veronice tahle kniha absolutně nepovedla - a já musím nesouhlasit. Ano, ještě jsem od této autorky nic jiného nečetla a možná mě ještě čeká něco o hodně lepšího v podobě Divergence :-), ale já jsem s tímhle moc spokojená, líbil se mi celý ten nápad zasadit tam to nepřátelství mezi dvěma rody, protože to tomu dodávalo tu akci. Hlavní postavy v pořádku - Cyru mám, ale o kousíček radši než Akose :D Ryzek ten mi zas připadal jako věrohodná kopie (a teď mě za tohle neukamenujte) Hitlera :D Konec mě překvapil a rozhodně půjdu do dalšího dílu, protože potřebuju vědět jak to bude dál!

LUKYfeatBOUŠKA
13. února

Ztéto knihy jsem nebyl nadšen, ani úplně zklamán, zakže zlatý prostředek :dD

Makaja
07. února

Jsem rozpačitá, asi jsem po divergenci čekala něco jiného. Neříkám, že se mi to četlo špatně nebo že bych byla vyloženě zklamaná, ani neupírám autorce určitý posun v tvůrčím psaní (přišlo mi to stylisticky lepší než prvotina), ale mě to nějak úplně nevtáhlo do děje. Nemůžu se zbavit dojmu, že prapředloha prostředí je ve Star Wars, složitý vesmír, jednotlivé planety řízené Shromážděním.... a já radši zůstávám i ve vzdálené budoucnosti na naší planetě. Ať jsem navíc dělala, co dělala, představa Cyry s Proudy pod kůží mi přišla vizuelně prostě odpudivá až děsivá. No a pak ten konec, to je jako co? Vím, že bude další díl, ale alespoň dílčí konce mám u sérií ráda, tady ho postrádám. Rozhodovala jsem se mezi třema a čtyřma hvězdama, nakonec tři, je tu pro mě moc malinkých subjektivních vad na kráse. Nicméně pokračování si i tak nenechám ujít.
A rasismus jsem tam tedy nepostřehla ani omylem.

Suou
21. ledna

Kniha bola dobrá, určite ma presvedčila aby som si prečítal aj iné knihy od tejto autorky.
A vôbec nechápem ako mohla vzniknúť tá kauza o rasizme spojená s touto knihou.

katerina.stir
18. ledna

Bohužel jsem se do této knížky nemohla začíst. Opravdu jsem čekala víc, ale i přesto si ráda přečtu další díl a doufám, že mě překvapí.

ja.cerven
12. ledna

Vím, že se mi kniha líbila, ale než bude další díl, tak je mi už teď jasné, že si ji budu muset přečíst znovu, ptž už teď si ji pamatuji jen mlhavě :D

Wolf012
10. ledna

Výborná kniha.

Velmi zajímavý příběh, který mi chvíli připomínal Romea a Julii. Z knihy jsem velmi nadšený hlavně z toho ze jsem očekával více akce, ale nakonec se z toho stal skoro jen milostný příběh dvou hlavnich postav který mě velmi bavil. Už se velmi těším na další díl.

Mergirus
08. ledna

Jsem zvědavá, jak tenhle příběh autorka ukončí. Snad to nebude moc napínat a vkládat tam nějaké vedlejší příběhy.

Ilca011
03. ledna

Kniha mě zaujala svoji obálkou. Od této autorky jsem četla přechozí knihy, které nebyly špatné. Lhala bych, kdybych řekla, že jsem se na tuto knihu netěšila. A naštěstí nezklamala. Tato kniha se mi líbila o trochu více než předchozí knihy. Obě hlavní postavy mi sedly hned na začátku. Svět, který si autorka vytvořila, mě velice zaujal. Docela se i těším na další díl a doufám, že nebude zklamáním.

WexxAr-ka
29.12.2017

Váhala jsem mezi 3 a 4 *. Přece jen tato kniha je trošku "něco jiného", takže se to těžce posuzuje :)
Pro mě to byla kniha, která mi nedělala problém odložit a po pár dnech/týdnech se k ní zase vrátit. Ale rozhodně jsem se nenudila, těším se na další díl! :)

Majkrofon
26.12.2017

Išlo o moju prvú skúsenosť s autorkou, jej predchádzajúce knihy som nečítal. A napočudovanie ma Zárezy smrti v celku bavili, čo prekvapilo aj mňa samého. Rothová vytvorila úplne nové iniversum, ktoré funguje. ide o nenáročnejšie dielo s prvkami scifi a fantasy, ktoré môže zaujať obe pohlavia v rôznych vekových kategóriach. Dúfam, že ak autorka vydá aj dalšie diely, prepracuje ešte viac hĺbku jednotlivých národov

Pasadenka
15.12.2017

Dát šanci této kombinaci X-Menů a pátého elementu byla správná volba. Nebudu říkat, že mě Verča ve své první sérii přesvědčila o svých spisovatelských kvalitách a v rámci žánru byla zcela průměrná. V této, snad sérii, je znát její posun. Prvně je knížka asi dvakrát delší, než předchozí, takže na dovyprávění příběhu je dost prostoru na to, po věnovat se i širším souvislostem.

Svět, který Verča nastínila, mě bavil. To byla ta elementí část. :) Co se týká schopností, přišlo mi to malinko nedotažené. Není to vysloveně chyba autorky; ono dát všem schopnosti a pak je zotročit je docela těžký oříšek. Udělat to tak, aby to místy nepůsobilo hloupě je opravdové umění. Samotné čáry života jsou zajímavý detail. Tu mě opět chyběl tah na branku a bylo mi hrozně líto, že se toto téma tak „ledabyle“ odbilo. :( Jistě lze namítat, že to není pravda, ale když už je název knížky „vytváříme značky“ aneb deset způsobů jak to nedělat, chtělo to větší prostor.

Romantická linka byla obyčejná. Tak nějak vyústila do toho, co se dalo čekat. Paralel s Tris a Čtyřkou by se také dali najít, ale naštěstí jen stěží. :)

Co k čemu, byla to dobrá knížka, docela mě bavila a snad si přečtu i pokračování. A budu věřit, že se Verča bude zlepšovat. :)

monarichter
10.12.2017

Už od začátku jsem si oba hlavní hrdiny oblíbila, když se ti dva poprvé objevili vedle sebe, měla jsem z toho strašnou radost a jen jsem čekala, až to mezi těma dvěma začne jiskřit. Na scéně se objevovali další a další postavy a já jsem se v té směsici jmen začala ztrácet. A neztrácela jsem se jenom ve jménem, ale i v státech/zemích/planetách, které se v knize objevovali a bohužel, ani mapka, která je v knize, mi moc nepomáhala. I přesto, že jsem občas musela otočit o pár stránek zpět, jsem si čtení fakt užila. Doufám, že se dočkáme pokračování, protože jinak by mě Veronica opravdu naštvala. Popisy jsou ze začátku sice trochu matoucí, ale stačí se jen víc dostat do děje. Závěrem, za mě skvělá kniha se zajímavým nápadem v podobě daru proudu, který každému předurčí osud. Zajímalo by mě, jaký osud by asi čekal mě..

karca5233
03.12.2017

Asi bych začala tím že mě celkem dost mátla a ze začátku vadila divná jména a názvy. Pak jsem se ale do knihy úplně ponořila a musím říct že mě příběh mile překvapil a bavil. Dary jednotlivých postav byly zajímavé a občas jsem si i říkala jaké by to bylo mít taky takový dar, opravdu zajímavý nápad a myšlenka. Líbilo se mi i pojetí postupného "vztahu" mezi Akosem a Cyrou že z toho autorka neudělala žádnou slaďárnu. Takže abych to uzavřela knihu doporučuji a budu čekat na další díl snad nebude mé čekání trvat moc dlouho.

petra1773
19.11.2017

Kniha mne zaujala už jenom svoji obálkou a hrozně jsem se těšila na to až si ji budu moct přečíst a musím říct, že mě opravdu nezklamala :) Byla velmi čtivá s novým originálním nápadem a prostředím. Plný počet hvězdiček dát ale nemůžu a to kvůli neobvyklým jménům a prostředí, díky kterému mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně v příběhu zorientovala...to že jsem vyčkala se ale nakonec vyplatilo :)

Michaela214
18.11.2017

Krásná kniha na divergenci ale jinak se mi moc líbila. :)

MizNaďa
13.11.2017

Knížku jsem si koupila, protože mám ráda tuhle autorku, tak jsem to riskla. Sice se knížka rozjela až na nějaké 80 straně ale i tak jsem tomu dala šanci a myslím si že je to docela dobré, už se těším na pokračování. :)

dancadragneel
02.11.2017

Začátek knihy je opravdu velký zmatek, avšak stojí za to si tuhle knihu přečíst protože její dej čas každou chvíli dokáže překvapit a na konci nedokážete vlastně pochopit jak už jste to mohli dočíst a jak jste se mohli z toho zamotaneho začátku dostat až sem... Cyra mi ihned přirostla ke srdci... Konečně to je jina hrdinka, která není kladná ale musí se k tomu dobojovat... Akos je zase ten správný mužský hrdina, kterého by měla mít každá kniha... Prostě chcete kluka, který nemá rád zabíjení, ale přesto vás dokáže sejmout ne-li otrávit.... Kniha byla poutava a doufám že bude nějaké pokračování....

Claire
21.10.2017

To co je pojítkem celé této knihy je proud a shodou okolností i po přečtení celé knihy vlastně netuším co ten proud vlastně je.. je to elektrický proud? Co je na tom viditelné? Jak to funguje?... a vlastně to nebylo nikde pořádně vysvětleno, jen je to všude a pořád.
Styl psaní mi asi taky úplně nesedl, přeskakování z postavy na postavu taky úplně nemusím, zase nějaká změna charakteru postav (nebylo to nějak extrémní, ale reálné by to prostě nebylo), některé postavy vás vytáčí celou dobu.... a jména postav - tak atypická, že se nedala zapamatovat (Ciri, Cisi, někdy se mi nelíbilo ani jejich české skloňování..)
No ačkoliv je tu hromada mínusů, kniha se mi celkem i líbila, má hlavně zajímavý nápad, nový svět (kterému by se mohlo dát víc pozornosti), něco jako dary proudu či jak to nazvat mi přišlo jako super, že každý má nějakou schopnost, ale možná by mohla mít autorka větší fantazii a rozebrat to a dát víc příkladů jaké vlastně jsou/mohou být...
Zda příští díl? spíš ne...

Anastazie0810
17.10.2017

U téhle knihy jsem byla velice zmatená na začátku, než jsem pochopila ten svět ve kterém se děj odehrává a zorientovala se v postavách... první polovina knihy byla velice zdlouhavá..už jsem si říkala, že ji odložím..
Najednou jsem se však ponořila do děje tak, že sem knížku dočetla jedním dechem a hned jsem hledala kdy bude další díl.
Skvělé fantasy..a pokud Vás neodradí dlouhý začátek, tak si myslím, že Vás to pohltí jako mě :)

BigFan
15.10.2017

Tato kniha mě nudila, hodněkrát jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem to neudělala. Měla jsem, akorát mě ochudila o čas.
Děj už od začátku předvídatelný, postavy nemastné neslané. Musela jsme se nutit do čtení každé stránky a i když by mě zajímaly odpovědi na spoustu otázek, tak si další díly rozhodně nepřečtu.

hnilda3
13.10.2017

Ze začátku mi kniha přišla hrozně chaotická, spousta postav, "divných" jmen a názvů..Hodně jsem se ztrácela. Ale když jsem to překonala, tak už to pak bylo docela fajn, i když chvílemi jsem se trošku ztrácela. Ale druhý díl si ráda přečtu, až bude.

Pedruska01
10.10.2017

Musím přiznat, že svým způsobem má tahle kniha svou čtivost. Jsou pasáže, kdy to čtenáře stáhne a potopí do hlubiny příběhu a jsou taky bohužel pasáže, kdy ne. Jsem kapku zklamaná, anotace mě nadchla, příběh samotný už moc ne, především proto, že jsem si představovala něco úplně jiného. Jádro příběhu není vůbec špatné, mohu prohlásit, že se mi to i líbilo. Ale to okolo?
Autorka nás od prvních stránek hází do světa, který - nemůžu si pomoct, ale je hrozně překombinovaný, složitý a zbytečný. Jen po malých krůčcích odtajňuje "vysvětlení". Vesmír? -_- Vážně? Proč si nevytvořila tenhle svět, ale v rámci jedné planety?
Oba hlavní hrdinové a jejich pohledy/kapitoly mě začaly asi pořádně bavit, až když byli "dospělejšími" a začali konat sami za sebe. Vyloženě nějakou výtku vůči nim nemám. Každopádně nemohu si odpustit zmínit, že ta jejich milostná linka se mi tam zdála násilně vnucená. Co se týče Vase... na začátku v té postavě byl velký potenciál. Každou stránkou a zmíňkou o něm jsem čekala, kdy se to vyvrbí. Měla jsem jistou představu a pár náznaků tam opravdu bylo. Jenže to všechno společně s mojí nadějí autorka zmačkala do kuličky a zahodila. Sakra, proč? Čekala jsem víc!
Upřímně jsem ráda, že jsem knihu dočetla - bylo to na dlouho a trochu si oddechla. (Marně vzpomínám, zda jsem s Divergencí taky tak zápasila.) Konec příběhu nastolil několik velkých otázek a překvapení, které budou pokračovat v dalším díle - teď mám však dilema, zda se do něj někdy pustím... Zvědavost mi nejspíš nedá, ale to kolem mě drží dál.
Každá kniha si najde své příznivce i odpůrce, takže každý musí zvážit, zda se zrovna do téhle pustit. :)

Nelasp
01.10.2017

Poměrně depresivní kniha z depresivního světa, který je založen na právu silnějšího. Osudy obou hlavních hrdinů jsou protkány bolestí, ztrátou, bojem o přežití. Čte se to poměrně dobře, strašně sympatická je mi postava Cyry, ta se snaží konat dobro, čímž jde i proti vlastnímu údělu (daru bolesti). Jsem velice zvědavá na pokračování.

pink_ivy
14.09.2017

Čáry života mě poměrně zklamaly. Čekala jsem od toho stejně dobrou knížku jako Divergenci (aspoň tu první), jenže jsem se nedočkala. Hlavní postavy byly obě naprosto nesympatické, nedokázala jsem sympatizovat ani s jednou a bylo mi upřímně jedno, co se s nimi stane. Už tohle je u knížky kámen úrazu. Kdyby to ale bylo všechno..

Můj největší problém s Čárami tkvěl v tom, že jsem se do knížky vůbec nedokázala začíst a vžít. Autorka mě hodila bez nějakého zbytečného proslovu do světa, o kterém jsem nic nevěděla a házela na mě jednu věc za druhou, divné názvy, jména lidí, jména planet, divné věci a já jsem se vůbec nedokázala zorientovat.
A co mi vadilo úplně nejvíc, styl jakým věci popisovala. Někdy jsem si nedokázala vůbec určité věci, nebo situace představit, což je u knížky vyloženě špatně.

Děj pak sám o sobě taky nebyl nic moc objevného. Krapet předvídatelné a bohužel za srdce mě to vůbec nechytilo.