Čáry života

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323522/cary-zivota-zny-323522.jpg 3.9599

Čáry života (1.)

Carve The Mark (2017)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, CooBoo

tribi
včera

Kniha se mi líbila, zajímá mě jak to bude pokračovat, ale už mě docela štvalo jak si pořád mysleli že zabíjí Ryzka. Vždyť má dáno osudem že ho zabije někdo jiný!!!

Barik05
včera

Super, určitě doporučuji

Elen telemna

3,5 *
Musím přiznat, že jsem lehce zklamaná. Kniha nebyla špatná, ale...
Postavy nebyly až tak hrozné. Líbilo se mi, že žádná z nich nebyla černobílá. Nikdo nebyl jen hodný nebo jenom špatný. Také se mi moc líbila Akosova láska a bratrovi.
Děj byl předvídatelný a místy zbytečně zdlouhavý. Také mě štvalo, jak byla zápletka s Eijehem potlačovaná a nepropracovaná. A přitom to byl jediný důvod, proč jsem knihu dočetla do konce.
Proč byl Akosův pohled ze 3. osoby, ale ten Cyřin z první? Občas mě to opravdu rušilo...
Nemám v plánu číst druhý díl, protože jediný důvod, proč bych to dělala, by byl ten, že bych chtěla vědět, co se stalo s Eijehem. A to mi za to asi opravdu nestojí...

8635Izzy

Musím se přiznat, že jediný důvod, proč jsem pokračovala v četbě knihy, je to, že jsem žádnou jinou neměla, byla jsem v Chorvatsku bez východiska. Je to škoda, že má kniha tak strašně strašně nudný začátek. Pak se to rozjede a je to lepší. Radím hlavně nepolevit v úvodu, konec je mnohem lepší.

dzejkbeltygros

Něco z budoucnosti, z kategorie young adult. Že bych z toho byla tak odvařená jako z Divergence se říct nedá, ale celkem to pohltilo a stojí to za přečtení. Člověk si u toho odpočine od těch rádoby vtipných nebo přeslazených románků. :)

simviki

Veronica vytvořila zajímavou a propracovanou galaxii, plnou planet s různými podmínkami a typy života. Vytvořila i zvláštní a odlišné kultury. Příběh je plný mystiky, osudových předurčení, věšteb. Má akční i romantickou, i když předvídatelnou, zápletku ( spoiler pro další díl: nebo spoň mně bylo od půlky knihy jasné, že se určité věci zásadně otočí) Nevadí mi ani množství osob , jejich jména a pozvolné seznamování se stylem života a jednotlivými postavami. Co mi však vadilo hodně, bylo syrové násilí. Detailní vylíčení poprav, bojů a mučení. Opravdu to nešlo jinak ? Možná Vám budu připadat jako bába, co moralizuje, ale vážně je třeba naší mládeži vyprávět, jak šestnáctiletý kluk stejně stará dívka jsou navzájem mučeni a co dělají oni druhým ? Nožem, pseudosekem nebo pomocí svých darů? Je dobré si takové postavy oblíbit a brát za vzor? Miluju fantasy a knížky YA ,ačkoliv už mi dávno není náct, ale pokud teda Orákula, věštby a mystika, tak u mě jednoznačně vítězí Percy Jackson.

denniys
22.12.2018

Tak ja nevim..nektere kapitoly byly dobre,nektere ne..pribeh nebyl spatny,svet byl zajimave vymysleny,ale zapletka byla az moc pruhledna a vsechno uz nekde bylo..no uvidime,co prinese dalsi dil,jisty potencial tento pribeh ma..za me proste 50/50

deedulka
03.12.2018

Dala bych jen dvě hvězdy, ale ke konci se aspoň něco začalo dít, tak jsem přidala jednu navíc. Kniha pro mne byla zklamáním, hrozně táhlým zklamáním. Unavovala mne složitost a velká četnost jmen, zdlouhavé popisy všeho možného, málo akce, nedostatek zkoumání světů (čekala jsem akční sběry). Půlku knihy se tam nic nedělo a Cyra s Akosem si povídali. Přitom na začátku se to tak slibně rozjelo, ale pak to zase usnulo. Naopak co se mi líbilo, ať jenom nehaním, byl vymyšlený nový svět s bylinkami, předurčenými osudy, jednotlivými dary a střídání kapitol Cyry a Akose.

nadenka13
06.11.2018

Moc se mi kniha líbila doporučuji

Irsaf
03.11.2018

Bavilo mě to.
Těším se na pokračování...

Fazulajda
29.10.2018

Rozhodně znám i lepší, ale nemůžu říct, že by to bylo špatné. Co mě na této knize zaujalo byly dary, samy o sobě byly zajímavé, navíc mi přišlo, že byl dobře využitý jejich potenciál. Samotný děj nebyl žádnou bombou a místy byl táhlý, ale kdoví, jaký bude druhý díl. Když už jsem u druhých dílů. Jsem zvyklá, že konce ze sérií nikdy nebyly úplně uzavřené, ale v tomto případě mi přišel vyloženě - a hlavně naprosto zbytečně - useknutý.

danyinsidebooks
27.10.2018

3,5*
Musím ocenit nápad s proudem a dary. Plus charektery postav, které byly dobře vykreslené a vyvíjely se. Na druhou stranu mě mrzí, že jsme se nedozvěděli víc o jednotlivých planet.
Malinko mě vytáčelo to, že používali kluzáky, obrazovky a podobné věci, ale bojovali noži a tak.
Plus mi v některých místech přišla romantika mezi Cyrou a Akosem trochu...umělá, nebo jak to říct.
Ale na druhý díl se těším, jsem zvědavá, jak se to vyvine.

anishta
25.10.2018

Tak zaprvé musím říct, že zbožňuji příběhy, kde se nepřátelství postupně mění v lásku a my pozorujeme, jak vlastně to pouto mezi postavami vzniká. Každopádně, tady to nebylo jenom o nějakém tvoření pouta. Kniha je napínavá a já jsem se nedokázala odpoutat. Autorka vytvořila zajímavý svět, který se mi hodně líbil. Líbilo se mi pojetí, že každý dar může být zároveň prokletím. Teď nějak nemám vůbec tušení, kam se může příběh stočit v druhém díle, ale jsem hodně zvědavá. Super!

EleanorJane
24.10.2018

Nejdříve jsem se do knihy musela začíst. Ze začátku mi nic nedávalo smysl. Ale jak se děj rozvíjel, věci začaly dávat smysl. A pak už jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Akose a Cyru jsem si prostě zamilovala. Už se nemůžu dočkat, jak to bude pokračovat...

Lenka_S
15.10.2018

Ufff, co napsat? Docela jsem se na knihu těšila, ale jsem zklamaná. Kdybych byla ten typ čtenáře, který knihu odloží, když ho kniha nezaujme, udělala bych to. Jenže já se s tím vždy peru i když mě to nebaví a s první půlku téhle knihy jsem se opravdu prala. Hned na začátku jsem měla problém zapamatovat si všechna ta jména, ale to si za čas sedlo, přesto jsem se musela do čtení nutit a pravidelně jsem u 10 stránky usínala. Druhá polovina knihy už se četla docela dobře, ale stejně knize jako takové chybělo něco, co by mě nutili k tomu abych chtěla vědět jak to bude dál. Do druhého dílu se nepustím.

Petule.k93
21.09.2018

Kniha nepatří ke ztrátě času. Je sice delší, ale dočtete ji :D Oblíbila jsem si Akose i Cyru s nelehkými osudy a jak se s tím vším prali. Určitě si přečtu i další díl.

NightShade
23.08.2018odpad!

nedočetla jsem. ubohý scénář k budoucímu filmu se jmény, které absolutně nejde přečíst. naprosté zklamání.

MayaBu
19.08.2018

Musím říct, že nejsem fanynka Rothové, Divergenci jsem sice četla, ale nijak silně na mě nezapůsobila, takže do dalších dílů jsem se nepustila. Čáry života mají paradoxně horší hodnocení než právě Divergence a líbily se mi daleko víc.
Kdybych to měla říct jednoduše, tak proto, že měly vlastně všechno, co moje fantasy duše potřebuje – zajímavý svět (vesmír? proč ne), akční scény (které se tedy neobešly bez spousty krve a mrtvol...nic pro slabé povahy) a dokonce ani u romantické linky jsem neprotáčela oči :)
Navíc Cyra i Akos mi byli sympatičtí a já jsem zvědavá, jak to (nejen s nimi) bude dál. Vzhledem k tomu, že jsem si tuto knihu víceméně náhodou vybrala v knihovně, tak jsem překvapená. Velmi příjemně.

P.S. Moc nechápu, co tady mají všichni s těmi jmény. Už jsem četla knihy s krkolomnějšími...Snad jenom Thuvhe je podivné, ale jinak...?

lumiyeu
01.08.2018

Kniha me zaujala uz na prvni pohled a cetla se velice rychle. Bohuzel, protoze se jiz nemuzu dockat dalsiho dilu, ktery doufam bude co nejdrive. Autorka ma velice zajimavy napad, ktery dokazala perfektne zpracovat. Jeji vypraveni je tak zkutecne, ze jsem nemela jinou moznost nez s hrdiny zit, dychat a usinat. Vsem mohu jenom doporucit

kyticka152
27.07.2018

Od knihy jsem čekala něco úplně jiného. Musím uznat, že děj pěkně plynul a neměla jsem vysloveně v knize části, které by mě vůbec nebavily. Ale na můj vkus příliš mnoho násilí a příběh se odehrával, tak nějak zvláštně. Za vymyšlený svět, který dle mého názoru nebylo lehké zrealizovat má ode mě spisovatelka velkou poklonu. Bohužel, ještě budu zvažovat, jestli si další díl přečtu.

DancerJaneBooks
22.07.2018

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
I když jsem Divergenci nečetla (promiňte, že tu teď tahám Divergenci), tak si myslím, že se povedla líp než Čáry života. Má to totiž výrazně lepší ohlasy. Jenže nemůžu zas tak moc soudit, jelikož jsem to ještě nečetla.
Já na tenhle žánr moc nejsem. Z fantasy knih jsem toho moc nečetla, ale samozřejmě se chystám to napravit.
Tuhle knížku jsem objevila v knihovně. V ten den, kdy jsem tam byla, tam nebylo moc na výběr. Jak jsem ji objevila, tak jsem si řekla: Hm, to bych si mohla přečíst, protože jsem to už tady, na Databázi knih, viděla. Z knihovny jsem nechtěla odejít s prázdnou, tak jsem ji brala. Anotace na mě nijak zvlášť nezapůsobila, ale po dlouhém otálení a kvůli tomu, že už se blížil termín vrácení knih do knihovny, jsem se do ní pustila.
Ze začátku jsem si říkala: Možná to dočtu, ale možná taky ne. Fakt jsem si nějak nedokázala vytvořit názor. Ale jak se tam začaly objevovat Cyřiny kapitoly, tak mě to už začalo bavit. No, a jak se spolu Akos s Cyrou začali "kamarádit", tak mě to začalo bavit úplně nejvíc. Cyřiny kapitoly mě bavily víc hlavně díky tomu, že to bylo z jejího pohledu a ne z pohledu vypravěče jako Akosovy kapitoly. Snad měla autorka nějaký důvod k tomu, že Akos nevyprávěl svoje kapitoly sám, protože jestli ten důvod neměla, tak to je fakt škoda. Moc jsem nechápala, proč byl příběh rozdělený na čtyři části. Některé části byly i celkem nechutné. Například popravy a hlavně, (SPOILER!) jak Cyru stáhli z kůže (sice jen čast, ale i tak) :(. (Konec spoileru). Ryzka jsem od začátku měla chuť zabít.
No, a konec? Ten mě fakt hodně zklamal. Buď jsem ho vůbec nepochopila, nebo nevím. Ale představovala jsem si ho úplně jinak.
Každopádně se mi tenhle fantasy příběh propletený s romantikou líbil a celkem mě i nadchnul. Určitě si chci přečíst další díl, až vyjde, protože potřebuju vědět, co bude dál. A Divergenci si taky chci přečíst. Veronicu Roth ale zatím nezařazuji do oblíbených spisovatelů.
Jo, a je škoda, že tu nejdou dávat půlové hvězdičky, protože bych zřejmě dala 3,5*.

maja11231
19.07.2018

Tuhle knihu jsem si koupila protože mi ji doporučila kamarádka.
Myslela jsem si že mě bude bavit ale asi ve čtvrtině knihy mě přestala bavit. Musela jsem se sama nutit do čtení. To vyprávění mi přišlo moc dlouhé, postavy jsem si moc neoblíbila, no celá kniha mě moc zklamala jestli bude další díl tak už si ho nekoupím

vandalindakova
05.07.2018

Asi v polovině mě kniha přestala bavit. Moc zdlouhavé a opět stejně jako v Divergenci, hlavní postavy pořád jenom přemýšlí stylem: achjo on/a je tak hezky, já ji mám asi rád/a atd. což prostě dle mého názoru zabíjí celý příběh. Konec byl trochu akčnější, i když závěr zase příliš roztahaný.

Reniee
02.07.2018

Krásný příběh. Smyšlené světy, osudy, vize budoucnosti, zvláštní schopnosti, boje za dobro a samozřejmě láska. Kniha se mi moc líbila a moc se těším na pokracovani. Škoda, že vyjde až na podzim, ale aspoň se mám na co těšit :)

Denisa153
28.06.2018

Přečíst se to dalo, ale další díl bych si asi nepřečetla. Moc mě to nezaujalo, děj byl předvídatelný, ničím mě nepřekvapil.

Denča000
26.06.2018

Výborná kniha, škoda, že zatím není pokračování.

Iny
24.06.2018

Líbilo se mi jakým stylem je kniha napsaná...Cyřin pohled, Akosův pohled, i když ve výsledku se na to dívali stejně..:) Každopádně jsem se začetla a přelouskala jsem velmi rychle. :) Jediné, ale to je jen můj subjektivní dojem, na mě tenhle příběh skončil moc otevřeně.(takže nejspíš má mít pokračování..ale třeba se pletu:))

kaca3606
14.06.2018

není to špatná kniha, jen jsem už alergická na povstalce

Patrik02
05.06.2018

Jelikož jsem sérii Divergence shlédl pouze filmově, jsou Čáry života mým prvním literárním rande s Veronicou Rothovou. A po večeři a sklence dobrého pití odcházím spokojen.
Originální pojetí světa na pomezí science-fiction a fantasy nenudí a přináší nový pohled na vesmír, planety a obyvatele žijících na nich. Cyra se svými vnitřními démony mi přirostla k srdci o poznání více, Akos slepě hnán svou touhou po záchraně bratra už tak chytlavý nebyl.
Ryzek je typický lotr. I se zavřenýma očima jsem si ho nedokázal vybavit jinak, než jako Joffreyho z legendárních Her o trůny.
4 z 5 hlavně za druhou část, resp. poslední čtvrtinu, která byla více zmatená a konec, který vydal více otázek, než odpovědí.
Pokud se česká nakladatelství opravdu nechystají vydat pokračování, je to škoda. Já osobně bych si ho velmi rád přečetl.

Kačkaknihomol
19.05.2018

Po zmatené a prvoplánové Alianci nám Veronica Roth nadělila nadílku jejího (pro mě) nedobrého umu. Tentokrát v mnohem méně kreativnější verzi, ve vesmíru.
Tahle kniha má do cca. svých 200 stránek velkou jiskru. Celkově akci Verča do půlky moc nedala, vsadila spíš na aktivní začátek a konec. Proto se nabízí prostředek jako taková výplňka mezi začátkem a koncem. Ale naopak! Přestože se tam "vlastně nic nedělo", bavilo mě to. Bavil mě ten vesmír, který je lehce nedodělaný a hlavně Akos se Cyrou. Verča zamakala na postavách, je u nich vidět nějaký ten posun mezi chováním. A ta romance... ta je tak krásná.
Není tu (jak u YA fantasy bývá) žádná originální a nečekaná zápletka. Jsou tu povstalci, sem tam nějaké to rodinné odhalení, ale zápletku jsem v tom teda moc nenašla. Přesto je to milá fantasy/scifi kniha, na jejíž čtení jsem se vždycky těšila. :)