Čáry života

Čáry života https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323522/mid_cary-zivota-EzE-323522.jpg 4 917 200

Čáry života série

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Carve The Mark , 2017

anic8340
26.02.2017 5 z 5

Kniha mě zaujala a dokonce se mi i líbila, ale furt mám pocit, že podobný příběh jsem četla. O bolesti, kterou lze předat dotykem a o hrdinovi, který se může dotknout té osoby a že jejich otec není mrtvý. A tak jsem o tom přemýšlela a začala hledat. A našla. Tato kniha mi připomíná sérii Roztříštěna(Jsem zlomena, jsem roztříštěná a jsem rozohněná). Nevím jestli jsem to jenom já a nebo to, taky někomu připadá podobné?

Dragita
25.02.2017 4 z 5

Nakonec se mi příběh dostal pod kůži a líbil se mi. Ale pořád si stojím za tím, že víc jak polovina knihy nemá pořádnou gradaci v místech, kde je to potřeba. Jako by to všechno bylo jen popsané - skvěle vytříbeným jazykem - ale stále jen popsané. Nepůsobilo to na emoce, jak mělo. Dokonce i interakce postav se mi zdály křečovité. Jen ten svět, galaxie,zvyky, bylinky, to bylo parádní.
Pak se to postupně změnilo, postavy mi přirostly k srdci a já dočítala knihu napjatá a s mrazením v zádech. Na další díl se těším!

Lokina
23.02.2017 5 z 5

Já se přiznám, mě se to líbilo. Nejen střídání stylů psaní, které bylo neobvyklé, ale i propracovaný děj, postavy, prostředí. Cyru i Akose jsem si oblíbila, byli jako oheň a voda, ale i přesto je to k sobě táhlo a vy jste věděli, že prostě k sobě patří. A s radostí budu očekávat další díl. Doufám. že autorka nás seznámí s dalšími světy i s jejich obyvateli, zvyky a libě zvučnými slovy, kterými popisovala Thuve.

Andy0892
18.02.2017 3 z 5

Upřímně musím říct, že si nejsem jistá, co k této knize psát. Jak už bylo řečeno níže... střídání stylů psaní bylo zvláštní, děje tam ve skutečnosti také moc nebylo, předpokládám, že je to spíše nástin budoucích událostí. Postavy jsou však příjemné, prostředí také, takže kde je háček? Sama nevím... Začátek mě zklamal, postupně se kniha rozjela, ale stále mám pocit, že vše mohlo být mnohem lepší. Někde stačilo snížit rychlosti, příběh rozvinout, někde přidat pár detailů, jinde zase ubrat. Tři hvězdy - za obálku, za postavy a naději, že další díl bude lepší!

Gilnien
13.02.2017 1 z 5

Špatné... upřímně - takhle špatnou knihu jsem nečetla už hodně dlouho. Jsem zvyklá číst knihy s "hloupoučkým" dějem, ale tahle kniha jako by ani žádný pořádný děj neměla. Negradovala, některé pasáže by se daly vynechat a zapomenout. Neoceňuji ani ich-formu Cyry a er-formu Akose - jako by si autorka nemohla vybrat, co se jí více líbí. Celkově mi to přijde jako chabá inspirace Hvězdnými válkami (síla proudu, hm hm) a spoustou dalších špatných fantasy příběhů. Dávám přesto jednu hvězdičku (a to jen proto, že miluju autorčinu Divergenci).

Klárai
13.02.2017 3 z 5

Nejtěžší je prohryzat se začátkem. Dvakrát jsem chtěla knihu odložit nedočtenou, ale ukecala jsem se a zhruba od poloviny už se mi docela líbila.

Rose88
12.02.2017 4 z 5

Zajímavá kniha. Prvních pár kapitol jsem cítila pouze zmatení, spousta nových a nepředstavitelných věcí může lehce odradit, nicméně čím dál jsem se prokousávala příběhem tím víc se mi líbil. Nakonec jsem si příběh o hrstce předurčených, kteří se (každý po svém) vyrovnávají se svým vlastním osudem docela užila. Posledních tři stovky stran jsem slupla jako malinu :-) Souhlasím, že pokračování snad už ani není nutné, mě osobně se líbí jak příběh skončil, stejně si však další knihu nenechám ujít, jsem hold mrška zvědavá :-D Příběh je takovou směskou žánrů, není pro každého a stejně si v něm tu zajímavou část může najít téměř každý, romance, napětí, exotika dokonce i lekce bylinkářství to vše a ještě víc...

Anetinecka
09.02.2017 4 z 5

Pokud od této knihy nic neočekáváte a nemyslíte si, že to bude další topka, tak určitě budete spokojení, nebo já aspoň byla. Po tom, co jsem přelouskala asi první dvě/tři absolutně nezáživné kapitoly, se děj začal pomalu rozjíždět a řekla bych, že docela úspěšně. Tak jsem s knihou byla spokojená, nezařadím ji mezi asi mé nejoblíbenější knihy, ale nelituji, že jsem četla, naopak jsem ráda. Byl to zajímavý námět a zpracování bylo také dobré, i když by se nějaká ta chyba našla. Jediné z čeho už nejsem tak nadšená je asi pokračování, myslím si, že bez toho by jsme se obešli, ale třeba příjemně překvapí.

adelaska
04.02.2017 3 z 5

Mám smíšené pocity.
Skvělý námět, prostředí bylo moc krásné, postavy sympatické, ale nebavilo mě to. Přesto se mi knížka líbila, měla jsem pocit, že je jako bomba s tím rozdílem, že ještě bohužel nevybuchla, ale stále a stále tiká. Čekala jsem, že už se konečně bude něco dít ... Konec už akční byl, ale to bylo jen pár stran.
Jsem lehce zklamaná, další díl si určitě přečtu, protože Cyra s Akosem mi přesto přirostli k srdci. Chci prostě vidět tu spoušť.

ivzu77
03.02.2017 4 z 5

Stále patřím mezi milovníky Divergence. Jsem ráda, že je tato kniha tak jiná. Ráda čtu dystopické příběhy. Tento už byl ale spíše sci-fi. Ale ne, tím klasickým způsobem. Také jsem první čtvrtinu knihy hledala ucelený pohled na ten nový svět. Téma planet, rodů, společenství a Proudů mne pak ale čím dál tím více bavilo. A jsem zvědavá na pokračování.

PandaGirl
03.02.2017 3 z 5

Nejdříve jsem si myslela, že ani první kapitoly nepřežvýkám. Akos mě naprosto nebavil. Pak přišla na řadu Cyra a všechno hned bylo veselejší, pokud se to tak dá říct. Do jejích částí jsem se začtla velice rychle. Líbil se mi styl jejího vypravování. Ich forma se střídala s Akosovou er formou. Určitě to byl dobrý nápad a dokázalo to čtení oživit, hlavně potom co Akos přestal být tak nudný.
Příběh nebyl úplně vychytaný, ale tak na to jsem od autorky zvyklá. V příběhu se neustále opakovaly jedny a ty samé věci. Což občas začínalo být protivné. Celkově to bylo takové, no... milé. Člověk se u toho zaculil, zamračil a tak.
Bohužel ke konci jsem se dost zasekla. To je u knihy docela zlé. Podle mého názoru, na knihách by právě konec měl být "čtený na jeden nádech". Jenže to to nesplnilo. Konec nebyl dynamický (a to měl být, vzhledem k žánru) a už vůbec nic mě na něm nepřekvapilo. To mi hodně pokazilo zážitek z této knihy.
Na konec bych řekla asi jen to, že taková přehnaná propagace tomu akorát škodí. Kniha nedokáže splnit tak vysoké očekávání, které jsou na ni kladeny.

LadyAlis
02.02.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jde vidět, že Veronica Roth se od série Divergence opravdu zlepšila. Jen mi na knize vadilo, že postavy Akos a Cyra byly málo rezepsané. Nebo mi to tak přišlo a i Eijch by mohl mít větší prostor v knize. Ale jinak musím uznat, že se mi to opravdu líbilo.

martin3724
01.02.2017 4 z 5

Knížka je velmi specifická a rozhodně není pro každého. Přestože se děj odehrává ve vesmíru nečkejte běžné Sci-fi. Osobně jsem zpočátku koupě litoval, jelikož svět do kterého vás kniha vhodí je úplně nový a má svá zaběhnutá pravidla, kterým nerozumíte. Všude vidíte jména a názvy, které zprvu nejste ani schopni přečíst, i hlavní postavy vám nebudou zrovna sympatické. Čtení je proto velmi složité a věřím že po prvních 100 stranách ji spousta lidí odsoudí a skončí se čtením. Příběh se ale postupně rozjíždí a děj vás začne vtahovat a tím jak jsou kapitoly vyprávěny z pohledů Akose i Cyry (hlavní hrdinové), tak je postupem pochopíte a začnete je mít rádi. Zhruba od poloviny mě kniha chytla a v závěru mě opravdu hodně bavila. Nakonec koupě rozhodně nelituju a těším se na další díl.

kklepkaa
30.01.2017 4 z 5

Četla jsem spoustu nadšených recenzí a hned jak to šlo, se spoustu očekávání, se na tuto knihu vrhla. I když kniha byla dobrá, jsem vlastně zklamaná, ale i tak je to v rámci žánru mírný nadstandard. Nový svět Veronicy Roth je rozhodně zajímavější a propracovanější než v Divergenci, ale nepřišel mi zas ničím extra zajímavým. Nápad s Proudem mi tak akorát hned připomněl sérii Zlatý kompas, kde zas byl Prach. Hlavní hrdinové byli snesitelní a uvěřitelní. Ale nějak jsem to s nimi nedokázala naplno prožívat. Konec poodhalil o čem bude dvojka. Sice jsem zvědavá, ale myslím, že v klidu vydržím čekat na další díl.

pobijecmuch
29.01.2017 1 z 5

Další román pro naši "nadějnou" dospívající mládež.
Autorka už dávno zlikvidovala Tris a teď zkouší, pro ni pole neorané, a to nějaké vesmírné scifi. Ano, je to pouze pokus o něco, kde ji to moc nejde. Takové velmi zdlouhavé a nudné vyprávění, které působí jako Romeo a Julie z vesmíru, zkombinované s nějakými X-meny.
Rothovka nám předkládá knihu, kde „síla proudu“ je to hlavní, ale vy si můžete pod těmito slovy představovat cokoliv. Hlavní postava Cyra je velmi nesympatická. Něco mezi čarodějnicí a princeznou. Když už autorce dochází nápady, tak do toho namíchá svoje oblíbené lektvary z trávy a všichni jsou hned dostatečně zhulení.
Tento dívčí románek rozhodně nedoporučuji žádnému čtenáři „klasického“ scifi.
Tváří se to jako scifi, ale je to určeno jiným čtenářům. Po usilovném žvýkání mlčenky, tomu dávám jednu hvězdu.

Airin
28.01.2017 4 z 5

Vesmírné sci-fi od autorky Veronicy Rothové je opravdu příjemným překvapením, které mě velmi zaujalo, nadchlo svým zajímavým a poutavým příběhem a nepustilo moji zvědavost až do konce poslední stránky.
Příběh se četl sám od sebe a to velmi rychle! Kromě pomalejšího (zmatenějšího) začátku jsem si knihu velmi užila a už se nemůžu dočkat na druhý a zároveň poslední díl této dilogie Čáry života!

Hanisek
23.01.2017 2 z 5

Upřímně mě tahle knížka nenadchla. Děj mi přišel rozvleklý. Je to neustále to samé dokola, nic nového pod sluncem:-) Musí se, ale nechat originální prostředí příběhu, bohužel děj samotný mě nijak nezaujal a nenutil mě chtít se dozvědět, co bude dál.

milunka21
22.01.2017 4 z 5

Propracovaný nový svět, přesto mi kniha nesedla, protože je tam to samé schéma pořád dokola co píše každý druhý. Nenáviděné rody, láska mezi mladými se mají nesnášet.... Přitom je to tak úžasný a místy krutý svět. Kniha je výborná, ale prostě mi tam ta láska nesedla.

terkavelcova
21.01.2017 5 z 5

Tohle bylo moc dobré ! :) bála jsem se, že půjde opět o romantický příběh pro mladší čtenářem který se bude odehrávat na pozadí galaxie. Ale nebyl. :) Má to spád, hlavní hrdinové nejsou žádný Béčka, a jejich schopnosti nejsou prvoplánové, jak to bohužel v jiných fantasy/sci-fi většinou je . Svět má hlavu a patu a celé to zapadá do příběhu. Za mě 5/5 a vřele doporučuji ! :)

Fantasysvet
17.01.2017 5 z 5

Kniha je v zahraničných médiách prirovnávaná k Hviezdnym vojnám. Priznám sa, toto porovnať neviem, lebo som ich ešte nikdy nevidela (áno, takýto som ja barbar, ale napravím to, nebojte). Môžem zhodnotiť len to, že autorka v nej prezentuje veľa zaujímavých nápadov, či už čo sa týka prúdu a jednotlivých jeho darov, alebo toho, ako fungujú jednotlivé národy galaxie. V ostatnom sa však pripodobňuje ďalším podobným knihám sci-fi žánru s postapokalyptickým nádychom, pretože tu máme opäť na jednej strane tyranského vládcu a na tej druhej zase rebelov, ktorí sa ho chcú zbaviť. No pokiaľ by to tak nebolo, zrejme by ani nebolo o čom písať. Takže, pokiaľ ste fanúšikom Divergencie, Hier o život, Krvavej cesty alebo inej podobnej série, táto kniha je pre vás ako stvorená. Pokiaľ ste k tomuto žánru ešte nepričuchli, tak je zase skvelou možnosťou na to, aby ste to zmenili.

Nakoniec snáď už len toľko, že hoci dej nebol nervy drásajúci na každej stránke, autorka dokázala zaujať a v správnych chvíľach vytvoriť správne napätie, takže bolo veľmi ťažké a niekedy nemožné odložiť knihu bokom. Čítalo sa to neskutočne dobre a priam samo. Nemôžem sa dočkať pokračovania, pretože mi v hlave ostalo dosť zvedavých otázok. Odporúčam všetkými desiatimi!