Aliance

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Priorová kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek. Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby dokázala pochopit složitost lidské povahy – i své vlastní – zatímco čelí rozhodování o odvaze, oddanosti, obětavosti a lásce. Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182922/big_povstalecka-trilogie-aliance-7aP-182922.jpg 3.72963

Povstalecká trilogie / Divergencia 3.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Allegiant, 2014

Kniha Aliance

Lokina

(+ SPOILER) Po dočtení posledního dílu jsem cítila úlevu, že je konec. Jak u předešlého dílu autorka i zde použila plno akce, aby vyplnila prázdná místa. Konečně jsem se dočetla, co zapříčinilo pád společnosti. I když mě díl moc nezaujal, líbila se mi myšlenka, že každého nelze řadit do škatulek, každá bytost má svoji jedinečnou osobnost a možnost volby. A proto i když mě Trisina oběť nijak emocionálně nezasáhla, v jistém směru jsem jí tu odvážnost a lásku uvěřila a nebyla pro až do konce jenom protivnou šestnáctiletou holkou.
Líbilo se mi i, že konečně příběh byl vyprávěn více postavami. Tak jsem měla větší motivaci, dočíst to do konce. Vztah mezi Tris a Tobiasem byl jak na horské dráze, nedokázala jsem s nimi sympatizovat. Pokaždé když nebyli spolu a každý si šel svou cestou, řešili problémy zvlášť, vůbec mi to nevadilo a měla jsem je radši.
Trilogie jako taková špatná není, je to typická YA. Věřím, že své příznivce si našla a asi i stále najde. Mě moc neoslovila, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

21.12.2021

(+ SPOILER) DYSTOPIE - elita za virtuální zdí. Chráněná od hrozby a tou jsou přeživší, na kterých byly prováděný masové experimenty s DNA.
Elita vytvořila mezi narušenými nepřátelské fraxe / ty pro ně neznající pravou příčinu vzájemného nepochopení/ mezi sebou bojují.
Vývoj nastává skrze lásku a naději, že příroda si i s nedokonalostí DNA poradí jako vždy a domýšlivá sebenadřazenost, pozná /pravé nikoliv virtuální/ své hranice.
"Stojíme tu společně jako nepřátelé, ale toto místo není Váš experiment, je to naše místo a vždy bude!"
Ač jsem stará a vím, že život není pohádka, tak fandím aktivitám, které lásce dávají šanci.
A jak to dopadlo konkrétně s přetechnizovanou elitou, hrající si na bohy, kteří určují za přírodu, kdo má právo na život?
Proč tolik amerických spisovatelů přemýšlí o dystopii?
Přečteno 5 105, hodnoceno 2951, komentováno 495.
Doporuuji.

vlkove
04.12.2021

HODNOCENÍ SÉRIE: 82 %

Baru7
29.11.2021

Na tuto sérii jsem se chystala poměrně dlouho, ale jelikož už mi dávno není náct, tak jsem pořád váhala. Nedávno jsem viděla filmy a rozhodla jsem se, že už nastal ten správný čas :-)
Jelikož jsem ve skrytu duše velký romantik tak jsem se těšila na tu správnou Young adult lovestory s patřičným happy endem.
První díl super, druhý už zase tolik ne, ale měl své světlé kapitoly a ten třetí??... Byl celkem fajn, ale ten konec? No tak to jsem Teda opravdu nečekala.
Vyjít to o v době mého dospívání tak by to pro mě byla absolutní topka.

knihomolkajanca
21.11.2021

(+ SPOILER) Na čtení třetího dílu jsem se vážně těšila, jelikož jsem prahla po informacích o fungování a historii tohoto světa. Po slabším druhém díle jsem navíc doufala, že Aliance můj dojem z celé série zase trochu vylepší.

Začátek vypadal opravdu nadějně. Sice mě čekalo méně akce, ale k mé radosti zmizela averze k hlavní hrdince Tris. V Rezistenci jsem ji místy opravdu nemohla vystát, takže to byla příjemná změna. Tris a Tobias se také snaží vyřešit své vztahové problémy. Poprvé spolu jednají opravdu na rovinu a měla jsem dojem, že se ze svých předchozích chyb poučili a začínají dospívat.

Ani nevím, jak se to autorce podařilo, ale od té chvíle jsem s knihou začala velmi bojovat. Přestože se věci neustále nějakým způsobem vyvíjely, a dokonce jsem se dozvěděla i mnou velmi očekávané informace o světě, byla jsem znuděná a postupně ztratila zájem o veškeré dění i hrdiny. Bylo mi jedno, co udělají, co řeknou a jen jsem nezaujatě sledovala, jak opět lnou ke svým starým zvykům a neupřímnosti.

Světlé body v celé knize pro mě představoval Peter, jehož postavu jsem vyzdvihovala už v druhém díle, a trochu nečekaně i Caleb, kterému jsem dokázala odpustit jeho předchozí chování. Jejich nečernobílé charaktery byly velmi příjemným zpestřením.

Druhá polovina knihy je o poznání akčnější, nicméně spoustu věcí zažívají Tris a Tobias odděleně, což dle mého nebyl od autorky úplně dobrý tah. Vždy mi totiž přišly zajímavější scény, ve kterých vystupovali oba. Děj postupně graduje a dostáváme se ke klíčové scéně celé knihy i série. Scéna, která by měla ve čtenáři vzbudit vlnu emocí. Jak se tedy mohlo stát, že jsem nehnula ani brvou? Celý závěr jsem přešla bez mrknutí oka a po otočení poslední stránky jsem naopak byla velice ráda, že Povstalecká trilogie je konečně za mnou.

Přestože jsem od tohoto dílu neměla velká očekávání, nemohu se ubránit zklamání. Za mě lehce podprůměrné čtení, které bych doporučila hlavně mladším čtenářům, a to se týká i celé série. Starší čtenáře a ty, kteří už mají v rámci žánru něco načteno, dle mého nemůže příliš uspokojit.

Hodnocení: 40%
Hodnocení celé série: 50%

vipera
28.10.2021

Jediné, co mně na této trilogii překvapilo bylo to, že jsem ji dočetla do konce. Ale teda ufff!
Naprosto bezcharakterní postavy s nahodilým chováním i myšlením, překotná a často zbytečná akce jen aby se děj posunul a navíc všechny závěry si člověk stihne udělat na začátku druhého dílu. A pak už nic. Nuda. Jen neúnavná touha autorky vymáčknout z té směsice chaosu něco víc…

Stephaniee
24.10.2021

Neskutečně emotivní konec. Přijde mi, že autorka se posunula v psaní a tato série rostla spolu s ní. Všechno do sebe hezky zapadalo. Moc hezká sci-fi trilogie. Po světě i hrdinech se mi bude stýskat.

Lejčís
18.11.2021

No tak tohle mi teda dalo zabrat... začalo to vcelku nadějně, Tris se Čtyřkou začali konečně normálně komunikovat a vydali se za hranice města zjistit pravdu, na kterou jsme celou sérii čekali. A pak to přišlo - zdlouhavá, unávná a neskutečně nepropracovaná tahanice. Je logický, že v 15cti, kdy jsem ještě neměla tolik načteno, mě to ohromilo, ale dnes mi tam chybělo strašně moc informací. Celé to bylo zbytečně zjednodušené a nemůžu se zbavit dojmu, že sama autorka v tom neměla do detailu jasno, jinak by z toho dokázala vytáhnout mnohem víc.

Moje znuděnost se zlomila cca za půlkou, když došlo na větší akci a stránky mi konečně začaly ubíhat pod rukama, přesto jsem měla strach, že ze závěru, který mě minule odrovnal, budu zklamaná. K mému nesmírnému štěstí se to však nestalo - konec mě opět rozplakal, dojal a svým způsobem ve mně rezonoval. Nejspíš to bylo také tím, že ve Čtyřkovi jsem na konci viděla sama sebe.

Uvědomuju si, že tahle série má mnoho nedostatků, já ji ale kvůli nesmírné nostalgii, která mě v průběhu čtení prostupovala, zkrátka nedokážu hodnotit objektivně, a tedy i vyloženě negativně.