Rudý úsvit

Darrow je Rudý, člen nejnižší kasty v barevně rozdělené společnosti budoucnosti. Stejně jako ostatní Rudí celé dny pracuje a věří, že povrch Marsu se mění v obyvatelný pro příští generace. Ale Darrow a jeho lid byli podvedeni – lidstvo se na povrch dostalo již velmi dávno, po planetě se roztahují velká města a rozlehlé parky a Rudí nejsou pro dekadentní vládnoucí třídu nic než otroci. Hnán touhou po spravedlnosti i vzpomínkou na svou ztracenou lásku, Darrow obětuje vše, aby infiltroval legendární Institut, místo zkoušek pro dominantní kastu Zlatých. Bude muset soupeřit o svůj život s těmi nejlepšími a nejkrutějšími z vládnoucí třídy Společnosti. Aby své nepřátele porazil, nezastaví se před ničím. I kdyby to znamenalo stát se jedním z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289422/rudy-usvit-Mog-289422.jpg 4.580

Rudý úsvit 1.

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno, Triton

Red Rising, 2014

Kniha Rudý úsvit

Alex.Barunka

Mohla bych tu vyjmenovat hned několik důvodů, které by rozpitvávaly to, s čím jsem tady měla problém aka to, že jsem hlavnímu hrdinovi viděla neskutečně málo do hlavy a bylo to potřeba, zběsilé tempo bez jakékoliv možnosti hloubky nebo neodmyslitelný pocit toho, že autor v půlce jako by pozapomněl, proč Darrow vůbec existuje.... Ale k čertu s nimi, protože jsem si tohle neskutečně užila.

Nikdy bych neřekla, že ocením sci-fi prvky v kombinaci s římskou mytologií. Nikdy bych si na sebe v tomto nevsadila. Ale to je dobře, protože si zde můžu vsadit na samotného autora. Jeho svět funguje, má historii, má vývoj, má hierarchii a má podstatu. Kastovní systém postavený na základě barev, drsností a úžasná příchuť sarkasmu a ironie? Ano, děkuji.

Je to jízda, je to rychlý, je to zběsilý. Ale já musím, sice se z toho sype jedna emoce za druhou, ale tak trochu bych potřebovala, aby se sypaly z postav a ne ze stylu psaní. Tak přiště.

Vknihách

Tak toto bola jazda! Červený úsvit je úžasne prepracovaný sci-fi príbeh. Postavy, ktoré si hneď obľúbite (Darrow,Trpaslík,Mustang),a o ktorých viete, že sú to prezlečené zmyje(Antónia,Cassius). Už od začiatku je svet vytvorený fascinujúco. Červení z Lykosu sú dospelými mužmi už v 13tich???? môžu sa ženiť a všetko ostatné. Darrow má manželku, ťažko pracuje v bani,kde sa ťaží hélium-3...tento svet je dokonalý! Nemyslím idylický,ale perfektný v zmysle, že všetko funguje ako má. Zdanlivo! Sama neviem čo ku knihe napísať... Jednoznačne ju odporúčam. Neviem či sú pojmy ako nanooceľ, durooceľ, gravitopánky vymyslené,alebo niečo také skutočne existuje????(aj keď o tom pochybujem,ale zas jeden nikdy nevie),ale je to naozaj brilantné. Všetko to politikárčenie, kasty, boje bolo úžasne napísané a ja som sa ani sekundu nenudila...no najviac ma uchvátila premene Darrowa. Neviem sa už teraz dočkať ďalšej preloženej časti.
Ten koniec ma skutočne odrovnal. Verila som Darrowovi...som zvedavá na ďalší vývoj postáv, či sa tam ešte moje obľúbené postavy vôbec objavia.

hanaseidl

Moc se mi knížka líbíla. O to více mě štve, že další díly nejsou, alespoň v češtině. Takže konečná. Jinak knížka mě zaujala hnedka od začátku. Nejprve spíše Adult než young. Ale následně více young. Ale v pohodě. Zajímavé téma, napínavě napsané... za mě paráda.

Magnat
01.10.2017

Zdařile napsané, taková variace na Hunger Games, ale v drsnějším pojetí (trochu mi to připomnělo Urban Games). Začátek je takový pomalejší, ale to se po několika desítkách stran změní v akční jízdu - škoda jen že autor konec příliš nedobrzdil a je narychlo vyplácnutý na několika stranách. Další osud Darrowa v češtině bych bral, uvidíme...

kukoviky
18.09.2017

Skvela kniha, velmi som sa tesila na pokracovanie.... Ale to ze nebude, lebo nebol o tuto knihu velky zaujem - mala predajnost. Nechapem tomu, kadejake blbosti maju uspech, som sklamana

PetraBery
10.07.2017

Svět, který autor vytvořil, je naprosto skvělý! Po několika prvních stránkách jsem byla vtažena do děje a celou knížku si výborně užila. Netrpělivě budu vyhlížet další pokračování, protože mě opravdu zajímá, jak to s Darrowem bude dál. Doporučuji všema deseti :o)!!!

Nikča1236
06.07.2017

Nápad skvělý, ale první půlka knihy nebyla tak zajímavá jako ta druhá. Ze začátku​ jsem se v knize hodně ztrácela, ale postupně mě kniha upoutala a ke konci knihy jsem napjatě očekávala, co se bude díl dál. Jsem zvědavá na další Darrowovy osudy.

ivusa14
25.06.2017

Absolutně úžasná kniha, přečtená za jeden den (nedalo se jinak) doufám ve vydání dalších dvou dílů.

Divergence
Divergence