Rudý úsvit

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Darrow je Rudý, člen nejnižší kasty v barevně rozdělené společnosti budoucnosti. Stejně jako ostatní Rudí celé dny pracuje a věří, že povrch Marsu se mění v obyvatelný pro příští generace. Ale Darrow a jeho lid byli podvedeni – lidstvo se na povrch dostalo již velmi dávno, po planetě se roztahují velká města a rozlehlé parky a Rudí nejsou pro dekadentní vládnoucí třídu nic než otroci. Hnán touhou po spravedlnosti i vzpomínkou na svou ztracenou lásku, Darrow obětuje vše, aby infiltroval legendární Institut, místo zkoušek pro dominantní kastu Zlatých. Bude muset soupeřit o svůj život s těmi nejlepšími a nejkrutějšími z vládnoucí třídy Společnosti. Aby své nepřátele porazil, nezastaví se před ničím. I kdyby to znamenalo stát se jedním z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289422/big_rudy-usvit-Mog-289422.jpg 4.4111
Série:

Rudý úsvit 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton
Originální název:

Red Rising, 2014


více info...
Nahrávám...

Komentáře (27)

Kniha Rudý úsvit

Frizer
18.12.2022

Hunger games pro dospělejší čtenáře....i když jde serie kvalitou později dolu, první díl je výborný. Autor má originální přístup ke psaní a tvorbě vět, což je osvěžující. Jinak jde o kastovní, antiutopické sci-fi s několika dobře vykreslenými postavami....nevím proč v CZ nevyšli další díly.

alishek
09.06.2022

Knížku jsem měla jako audioknihu a musím říci, že byla velmi dobra, místy mi připomínala Hunger Games. Hlavní hrdina je sympatický, takže mu člověk od začátku fandí.


stesti.s.knihou
03.08.2021

Kniha Rudý úsvit pro mě byla opravdu velkým trápením. Byla mi doporučena jako příběh velmi podobných kvalit jako Hunger games, a jelikož Hunger games miluji, do knihy jsem se pustila s velkým očekáváním. Jenže chyba lávky.
Miliarda postav, velice komplikovaný svět, vůbec jsem nechápala, proč je svět rozkastován, kdy k tomu došlo a z jakého důvodu, dále jsem nechápala, proč mladí lidé prochází Institutem (který se evidentně velmi inspiroval Hunger Games), no za mě velký špatný. A je to škoda, protože nápad to je celkem fajn, ale jeho uchopení a zpracování nikoliv.
Když jsem knihu začínala číst, hrozně jsem se divila, proč v Česku nevyšly i další díly. Teď to chápu :D Nicméně v zahraničí má kniha opravdu “hajp”, netuším tedy, kde je chyba - zda v českém překladu, nebo prostě jen v tom, že čeští čtenáři nejsou na takový příběh dělaní.
Autorova inspirace v Hunger Games je zcela zjevná, myslím, že se snažil vystavět Hunger Games 2.0, ale vyšly z toho akorát Hunger Games z Ali Expresu.
Já se s tímhle kouskem trápila dva týdny, v mezičase jsem přečetla ještě i jinou knihu, a z výše zmíněných důvodu hodnotím 1/5 a opravdu nedoporučuji... Raději znovu sáhněte po Hunger Games než po Rudém úsvitu...

SONP
24.04.2021

První kniha, kterou jsem si kdy přečetl kvůli připravované deskovce stejného názvu. A spíše velké zklamání. Expozice do dělnického světa Rudých se mi líbila, ale poté, co se hrdina dostane do světa Zlatých, se veškerý děj smrskne na boje armád teenagerů ve stylu Battle Royale nebo Hunger games, dobýváí hradů a území a to už pro mě je opravdu málo. Takže si ze čtení neodnáším prakticky nic, vyjma znalosti světa a postav pro případné hraní té deskovky. 50% (nejsem ovšem cílová skupina).

Bedikk
14.03.2021

Začátek trochu nejistý a opravdová síla knihy se ukazuje až v druhé polovině. Nabere až zběsilé tempo, které je však dost návykové. Jakmile se čtenář dostane k Institutu, pravděpodobně knihu bude chtít zhltnout najednou (to se mi mimochodem povedlo). Nevím, jestli občasné zvláštní formulace a nejasnosti připsat nezkušenosti autora nebo překladu. Zároveň absence pokračování v češtině opravdu zamrzí. Svět Red Rising je totiž mnohem barvitější, než se z úvodu zdá. A stejně jako se do nejistoty propadá hlavní hrdina, tak se to samé stalo i mně. I přes všechny krutosti (a v porovnání s nespočtem dalších podobných námětů) mi připadá vykreslená společnost postavená na římském podkladu nápaditá a čtení bych doporučil.

[EDIT: Dočtena celá trilogie v angličtině, protože česky bohužel nebude. A rozhodně ji doporučuji. Svět se v ní ještě víc prokreslí a autor je mnohem jistější ve stavění děje. U něj zmíním jen to, že jakmile má hrdina nějaký plán, tak nikdy nevyjde a celé je to jedna velká jízda na klouzačce s nečekanými odbočkami. Je taky potřeba zmínit, že mnohdy je klamán i čtenář a motivace nebo plány hlavních postav vyjdou najevo až na poslední chvíli. Je to napínavé a postavy jsou líbivé. Přirovnání k Game of Thrones a Hunger Games asi sedí.]

Tyet
19.11.2020

Skvěle napsaný první díl sci-fi trilogie Pierce Browna se zatím nedočkal dalších přeložených pokračování. Bohužel se domnívám, že je to nevhodně zvoleným názvem vyvolávajícím v našich podmínkách nepříjemné konotace a nepovedenou nicneříkající obálkou. Vinou těchto marketingových přehmatů se asi kniha dostatečně neprodávala a tak se další pokračování neplánuje. Ale ráda bych se mýlila, protože je to opravdu výtečně napsané dílo, napínavé tak, že se až člověku nechce chodit spát. Děj se odehrává na teramorfovaném Marsu, kde se hlavní hrdina pustil do boje za osvobození své kasty Rudých (odtud název), otroků žijících v podzemí, klamaných a zneužívaných ostatními Barvami, z nich nejvýše stojí Zlatí, téměř polobozi.
Pokud si chcete odpočinout a zapomenout na trable, chcete, aby vás děj pohltil, tak vřele doporučuji. Je to jízda :)

ciaram
16.11.2020

Do Rudého úsvitu jsem se začetla až na podruhé. A jsem ráda, že jsem to podruhé zkusila. Sledovat Darrowa a jeho cestu byla jízda. O to víc mě mrzí, že pokračování v cz není.

Alex.Barunka
07.08.2020

Mohla bych tu vyjmenovat hned několik důvodů, které by rozpitvávaly to, s čím jsem tady měla problém aka to, že jsem hlavnímu hrdinovi viděla neskutečně málo do hlavy a bylo to potřeba, zběsilé tempo bez jakékoliv možnosti hloubky nebo neodmyslitelný pocit toho, že autor v půlce jako by pozapomněl, proč Darrow vůbec existuje.... Ale k čertu s nimi, protože jsem si tohle neskutečně užila.

Nikdy bych neřekla, že ocením sci-fi prvky v kombinaci s římskou mytologií. Nikdy bych si na sebe v tomto nevsadila. Ale to je dobře, protože si zde můžu vsadit na samotného autora. Jeho svět funguje, má historii, má vývoj, má hierarchii a má podstatu. Kastovní systém postavený na základě barev, drsností a úžasná příchuť sarkasmu a ironie? Ano, děkuji.

Je to jízda, je to rychlý, je to zběsilý. Ale já musím, sice se z toho sype jedna emoce za druhou, ale tak trochu bych potřebovala, aby se sypaly z postav a ne ze stylu psaní. Tak přiště.

1