Rudý úsvit přehled

Rudý úsvit
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289422/bmid_rudy-usvit-Mog-289422.jpg 4 121 121

Rudý úsvit série

1. díl

Darrow je Rudý, člen nejnižší kasty v barevně rozdělené společnosti budoucnosti. Stejně jako ostatní Rudí celé dny pracuje a věří, že povrch Marsu se mění v obyvatelný pro příští generace. Ale Darrow a jeho lid byli podvedeni – lidstvo se na povrch dostalo již velmi dávno, po planetě se roztahují velká města a rozlehlé parky a Rudí nejsou pro dekadentní vládnoucí třídu nic než otroci. Hnán touhou po spravedlnosti i vzpomínkou na svou ztracenou lásku, Darrow obětuje vše, aby infiltroval legendární Institut, místo zkoušek pro dominantní kastu Zlatých. Bude muset soupeřit o svůj život s těmi nejlepšími a nejkrutějšími z vládnoucí třídy Společnosti. Aby své nepřátele porazil, nezastaví se před ničím. I kdyby to znamenalo stát se jedním z nich.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton
Originální název:

Red Rising , 2014


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rudý úsvit. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (29)

knihomolka_68
21.05.2023 5 z 5

Kniha je často přirovnávána k Hunger Games a myslím, že zaslouženě a v tom nejlepším slova smyslu. Namístě je i přirovnání k Enderově hře nebo Pánu much. Příběh je chytrý, komplexní, velice napínavý a sympaticky nečernobílý, obzvlášť na knihy pro cílovou věkovou kategorii (young agult). Samotný nápad není úplně světoborný, ale opravdu velmi dobře zpracovaný. Po dočtení prvního dílu série se rovnou s nadšením jdu pustit do pokračování.

EDIT: Další díly série bohužel česky nevyšly, ale pokud máte možnost si je přečíst nebo poslechnout v angličtině, neváhejte! Je to pořád lepší a lepší.

klempy2
03.05.2023 5 z 5

4,5*

Je to strašná vykrádačka. Hunger games + Enderova hra a potom trochu z Harryho Pottera, trochu z Matrixu a tak trochu ze všeho. Originalita nula bodů. Celou dobu jsem si říkal "Tohle už jsem někde viděl". Některé scény byly trochu naivní. Ze začátku mi nesedl ani autorův styl psaní, potom jsem si už ale zvyknul.

Tak, teď když máme negativa z cesty, pojďme ke kladům. Je to neskutečně návykové. Tempo je vražedné. Výborné konflikty, spousta překvapení, dobré zvraty, zajímavé postavy, které jsem si oblíbil a dobře vystavěný děj, který chytne a nepustí. Neměl jsem šanci se nudit a příběh jsem si moc užíval a o to jde při čtení nejvíce.

Strašně mě štve, že u nás nejsou další díly, které jsou podle všeho kvalitativně hodně nad prvním dílem a děj se přesune do vesmíru, takže mě mrzí, že je tu nemáme.


Frizer
18.12.2022 4 z 5

Hunger games pro dospělejší čtenáře....i když jde serie kvalitou později dolu, první díl je výborný. Autor má originální přístup ke psaní a tvorbě vět, což je osvěžující. Jinak jde o kastovní, antiutopické sci-fi s několika dobře vykreslenými postavami....nevím proč v CZ nevyšli další díly.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (41. týden)

06.10.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Rudý úsvit v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených134x
ve Čtenářské výzvě17x
v Doporučených18x
v Knihotéce90x
v Chystám se číst249x
v Chci si koupit39x
v dalších seznamech8x

Štítky knihy

antiutopie, dystopie, kakotopie kasty, kastovní systém

Autorovy knížky

Pierce Brown
americká, 1988
2016  87%Rudý úsvit