Spící obři

Deadwood, Jižní Dakota. Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339908/big_spici-obri-JAh-339908.jpg 4458

Akta Themis 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Sleeping Giants, 2016

Kniha Spící obři

bydza

Velice zajímavý námět, celkem čtivá kniha, nic světoborného, ale snaha se cení. Určitě zkusím i další díly.

chaera

(čteno v originále) V Illuminae mi forma rozhovorů a dokumentů neskutečně sedla, tady trochu postrádám vysvětlení, proč je kniha vyprávěna právě takto. Má to spád, nechybí ani plno zvratů, ale skrze rozhovory jsem si nedokázala utvořit s postavami pořádný vztah a ve výsledku mi až tak nezáleželo na tom, co se s nimi stane. Celkově ale hodnotím knihu kladně a určitě sáhnu i po dalším díle - zápletka se mi moc líbí a já chci vidět, s čím dalším tento autor přijde. 4/5

radim9968

Ufff tyhle ty marketingy co nam obalkou prodaji knihu:-)....na to tolik lidi skoci...Ano jako scifista hledam na databaci knihy, ktere ostatni doporuci a maji nejake hodnoceni, ale dobre "cervene" hodnoceni neznamena, ze se jedna o dobrou knihu, ad1. knihu precetlo hodne lidi, ktere zaujal obal a ad2. kniha se dostala do rukou lidem, kteri scifi moc nectou, ale tohle zkousli...Zacatek dobry, namet primo skvely, forma vypraveni do pulky nevadi, pak zacne vadit ale prvni zasmodrchani deje, nelogicnosti, nahla zkratkovitost na jednu stranu me zacala ukazovat na "marketingovy" produkt a spisovatele na vlne "scifi-akcni-thriler"...no nic, donutil jsem se to teda docist, a pocit je, ze zkusob jak vytahnout penize z kapes lidi tim, ze knihu chytre rozdelim na 3 dalsi nebudu podporovat....i pres vychvalene hodnoceni lidi zde se jedna o scifi prumer, ktery je tak na delsi povidku do casopisu...a vydrzet tento zpusob vypraveni ve 3 knihach to musi byt bolest...

haannyys

Náhodně vybraná kniha v akci za směšnou cenu, kterou po přečtení knihy bych nazvala skoro urážkou! Kromě poutavé obálky vnímám jako přidanou hodnotu i formu rozhovorů. Sloh je čtivý, děj někdy maličko předvídatelný, ale se zvraty. Rozhodně si přečtu i další dva díly (i když získat ten druhý za přijatelnou cenu byl oříšek).

work

Je to k neuvěření, ale tuto knihu - respektive první dvě knihy spolu s Probuzenými bohy - mám už tři roky na poličce. Koupil jsem si obě v originále na letišti, protože měly pěkný obal i synopsi. Sleeping Giants, neboli Spící obry, jsem otevřel až teď a zhltal je za pár večerů. Nejsou bez chyb, ale v rámci žánru jde pořád o nadprůměrné počtení.
Pravděpodobně nejchytlavějším rysem je forma, která má evokovat čtenáři archiv složek z výslechů a rozhovorů s hlavními aktéry příběhu. Je to významný jednotící prvek vyprávění, je to neotřelé, a funguje to velmi dobře. Dobře funguje i to, že autor odolal a nenasázel do knížky mraky akčních scén, i když to téma vyloženě nabízelo. Přesto se mi líbila víc první polovina, která je tajemnější a trochu ve stylu Akta X. V druhé už dostanou přednost vztahy a politika, i když je to pořád dostatečně zajímavé i pořád dostatečně sci-fi.
Na konci jsem čekal nějaký vrchol, nějaký wow efekt, něco, co by mě přinutilo říct "A sakra, to je tedy pecka". To se ale nestalo a celek tak možná nevygraduje, jak by si čtenář přál. Ale koneckonců už v této knize autor avizuje, že jde o budoucí cyklus, takže se není co divit, že nechal konec otevřený. Naštěstí teď, po třech letech, jsou ostatní pokračování venku, takže vlastně mám dobrý timing a můžu se do nich pustit:)

kačenka80
12.10.2021

Sci-fi nemusím ale příběh byl dobře zpracován. Konec byl sice předvídatelný ale zvraty, politické pletichaření a lehkost s jakou byla kniha napsaná se mi líbil. Trochu mi vadila forma rozhovoru, kterou je kniha napsaná.

FireOfFilth
07.06.2021

Tato kniha mě zaujala svou anotací. Lehce jsem si přečetl několik recenzí a zjistil, že je psaná formou rozhovoru. Nikdy jsem nic podobného nečetl. Každopádně mužů hned říci, že se kniha četla velice dobře a krásně odsýpala.
Kniha nám představila několik postav, které jsou vcelku sympatické. Nejvíc mě baví samozřejmě samotný vyslýchající, o něm toho moc nevíme o to působí tajemněji. V příběhu se však ukáže ještě tajemnější postava, která dost překvapí i našeho prvního záhadného.
Máme tu dost politického pletichaření, které i obyčejný člověk pochopí a baví ho číst. Kniha obsahuje i solidní technické popisy a celkové zkoumání onoho předmětu okolo, kterého se kniha točí.
A samozřejmě na konci máme úžasný cliffhanger, který navnadí na další díl.
Hodnotím 80%

Borufka_9
25.05.2021

Mně se to líbilo moc. Light sci-fi, vůbec mi nevadil styl a ani forma vyprávění. Nenudila jsem se ani chvíli, s chutí se vrhám na druhý díl!