Nekroskop

Nelidskými vlastnostmi obdařený Boris Dragosani se snaží získat od nemrtvého úpíra v rumunských horách moc, která by mu zajistila výsadní postavení v supertajné špionážní skupině SSSR zabývající se využitím paranormálních jevů. Jeho oficiální zaměstnání je nekromant: jeho specializací je rvát tajemství z těl nedávno zemřelých zrádců. Anglie má také svého komunikátora s mrtvými, svého nekroskopa. Když se Harry Keogh rozhodne přijmout práci v britské tajné službě, kde se má postavit nadpřirozeným silám zpoza železné opony, dojde k nejděsivější a nejdivočejší konfrontaci mocí, jakou je možno si představit... Nekroskop je originální horror jednoho z nejznámějších současných britských autorů žánru: aktuální, nepředvidatelný, šokující a naprosto strhující....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24300/big_nekroskop-nekroskop-yjn-24300.jpg 4.3298

Nekroskop 1.

Horory, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris, Leonardo

Necroscope, 1986

Kniha Nekroskop

Disease

Když se člověk smíří s tím, že to není horror, ale lehce akční špionážní thriller s fantasy prvky, je to celkem OK. Jako uvedení do série fajn, jako samostaná kniha průměr. Hlavně Dragosaniho linie mě dost často nudila. Uvidíme, zda mě druhý díl přiměje pokračovat.

Usire

Parádní příběh, který byl v mnoha ohledech nevšední, ale na druhou stranu tu bylo také mnoho klišé. Rozhodně kniha stojí za přečtení a je to skvělý začátek ságy.

Archie
07.11.2020

Silenost, v dobrem slova smyslu. Atmosfericka upirina, ducharina, zaroven beckovy gore akcnak, mysteriozni coldwar spionarina, ulitle cestovani casem, metafyzika, Transylvanie, Moskva, Londyn, Edinburgh, carodejnice z Endoru. A prestoze je to dohromady nakonec dost ujety mix, porad to neni zadne vylozene priznane becko ala Kotleta, a spousta scen opravdu stala za to, jak co do lahudkove temne atmosfery, tak do dramatu.

Hzjena
23.01.2020

Na doporučení jsem po dlouhém váhání (16 dílů jako fakt? To samo o sobě smrdí průserem a já nesnáším nedočítat serie) sáhnul po těchto upírech. Začátek je velice chytlavý a dává najevo že autor umí nenuceně rozvést vyprávění a ve správnou chvíli (než to začne být nudné) skočit zpátky do děje. Přibližně jsem od kamaráda věděl o čem to je a stále jsem čekal na Möbia a ty ,,mazce,,...Bohužel do toho autor kopnul až na konci a podle mě trochu moc. Do té chvíle krásně plynoucí děj se vrhl ze srázu jako by něměli být další díli (stejný pocit, že autor jen lepí díl na díl, mám zatím i u dvojky) a s tím začal řídnout a děravět. Podle mě autor udělal chybu, když nechal Harryho mámu udělat to co udělala. Celou tuto Harryho schopnost měl škrtnou (nebo udělat jen ojedinělou vyjímku s někým kdo má opravdu silného ducha atp.) a konec mohl vyřídit sám Harry s párem ESPerů kontinuem. Autor se takto dostal na tenký led a pro jistotu přestal zacházet do detailů co se týče Harryho schopností a kontinua.

Každopádně výborně vykreslené charaktery (dokonce jsem jednu chvíli fandil záporákovi), skvělá atmosféra a jak už jsem naznačil krásně plynoucí děj. Opravdu (zatím) dobré čtení.

Radovan_R
08.09.2019odpad!

Začátek vypadal nadějně - souboj dvou speciálních oddělení tajných služeb, ale velice rychle se z toho stala nebetyčná nuda. Chvílemi jsem se v ději ztrácel a chtěl skončit a jen zvědavost mi bránila to udělat. Trochu zajímavé to začalo být tak 100 stran před koncem, ale pak zase zvítězila nuda.
A prý horor? Nenechte se mýlit a sáhněte raději po Kingovi - ten píše horory. Lepších knih s upíry také existuje víc. Jediné pozitivum knihy je, že zvítězil kladný hrdina a to je dost málo. Další díly číst nebudu.

jaroiva
01.08.2019

Zezačátku mě to nijak zvlášť nezaujalo, ale jak se objevil malý matematický génius, nebyla už síla, která by mě od Nekroskopa odtrhla :) Postupně se v knížce objevila rumunská města, odkud jsme se právě vrátili z dovolené, to bylo taky příjemné překvápko.
Takže, i když upírskou tematiku moc nevyhledávám, užila jsem si celou jízdu až do konce.
Jen takové dilemma... když dva sympaťáci bojují proti sobě, komu mám fandit? Mám pocit, že bych si možná vybrala raději záporáka...

Akorát jsem pak na konci zjistila, že tohle je jen první díl nějaké delší série... a to už mě až tak nenadchlo. Na další díly se zatím nechystám.

TERRORDROME
16.07.2019

Zaujímavá vec s upírskou tematikou, aj keď tí upíri sú tam vlastne len okrajovo a neovplyvňujú priamo fyzicky samotný dej. V každom prípade je určite fajn že to nie sú moderný trblietavý emáci, ale odporný vyčúraný paraziti najhnusnejšej kategórie. Dej ako taký je rozdelený na dve súbežné linky, pričom viac priestoru nedostáva prekvapivo hrdina, teda titulný Nekroskop, ale je ho "protivník", sovietsky ( studená vojna a špióni fungujú ako motor príbehu ) nekromant Dragosani špecializujúci sa na vypočúvanie mŕtvol veľmi nechutným spôsobom a plánujúci získať tajomstvá jedného skoromŕtveho upíra pochovaného uprostred rumunských lesov. Samotný hrdina sa oproti tomu rozbieha veľmi zvoľna, objavuje svoje schopnosti tlachania z mŕtvymi a pasáže s ním sú kratšie než Borisove. Nakoniec sa títo dvaja samozrejme stretnú, ale to už je jeden z nich upír a druhý superman čo sa dokáže pomocou metafyzických rovníc vo svojej hlave teleportovať a vyvolávať armády kostlivcov. Záver je v kontraste s dovtedy precízne budovaným hororíkom taká rozšupnutá mysteriózna fantasy, ale mne to náladu nepokazilo ( Dragosaniho finálny časopriestorový rozsudok ma dostal ). A vzhľadom k počtu nasekaných pokračovaní by som povedal že sám autor bude nejaký druh upíra čo svoje pôvodné originálne nápady vysaje až do kostnej drene... veď uvidíme.

godycz
16.04.2019

Precteno v mladi. Nadchlo.