Volání Cthulhu

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25226/big_volani-cthulhu-TCw-25226.png 4.4173
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Zlatý kůň

The Call of Cthulhu: And Other Weird Stories, 1989

Kniha Volání Cthulhu

Patrik02

Úvodní povídkou, v česku asi nejznámější, Volání Cthulhu, se Lovecraft zapsal do historie. Vytvořil znepokojující příběh, v němž vystavěl celý kult prastarých bytostí, které obývaly vesmír a naši planetu dávno, dávno před námi. A nyní se opět probouzí. Nejen tato, ale i ostatní povídky nabídnou své. Lovecraft byl mistrem hutné atmosféry, kterou dokázal přenést na papír a vytvořit tak spousty nepříjemných a znepokojivých příběhů.

BrooksWasHere

Túto poviedkovú knihu som si chcel prečítať najmä kvôli titulnej poviedke a bola to moja prvotina od H. P. Lovecrafta.
Na štýl, ktorým bola písaná som si najprv musel zvyknúť, no potom už to bolo v poriadku...
Najviac sa mi páčili poviedky Volání Cthulhu a Krysy ve zdech.
Aby som to zhodnotil, tak myslím, že toto určite nebola posledná Lovecraftova kniha, ktorú som si prečítal.
85 %

666Jitka

Opravdu bych se chtěla podívat do Lovecraftovy hlavy, protože stvořit celý nový svět oplývající neskutečnými místy s vlastními božstvy a ostatními stvořeními, které obývají celý vesmír - Zemi nevyjímaje - celé eony, může jedině geniální mysl. Možná by se mistr H.P.L. divil, jak slavný fenomén svým mýtem Cthulhu stvořil. Anebo že by "na každém šprochu, pravdy trochu..." a Lovecraft tyto světy, jejich obyvatele a hrůzná božstva skutečně spatřil ? Každopádně atmosféra jeho do nejmenších detailů propracovaných povídek je neuvěřitelně mrazivá a hrozivá a člověk má pocit, že autor skutečně vypráví to, co viděl na vlastní oči.

Johana
26.06.2021

Sbírku jsem si vzala do ruky kvůli titulní povídce. Totiž, jak jsem stará, tak jsem hloupá, že mi donedávna unikala existence tvorů Cthulhu! Pokud spanilomyslného čtenáře mých prostých zápisků postihlo totéž neblahé, jakkoli stěží uvěřitelné neštěstí, doporučuji k nápravě věci zadat ono tajemné slovo Cthulhu do Google, a nechat si ukázat obrázky! Tam to uzříte, vytanulé před vašimi úžasem a hrůzou vypoulenými zraky!!!
Asi tak.

Citáty:

- Myslím, že to nejmilosrdnější na světě je neschopnost lidské mysli uvědomovat si celý svůj obsah. Obýváme poklidný ostrov nevědomosti uprostřed temných moří nekonečna a není nám dáno cestovat daleko. Vědy, každá z nich směřující vlastním směrem, na tom sotva co změnily; avšak jednoho dne spojení znalostí až doposud nesouvisejících nám otevřou tak úděsné pohledy na skutečnost a na naše ubohé postavení v jejím rámci, že z toho zjevení buď zešílíme, nebo uprchneme z nebezpečného světla do klidu a bezpečí nového věku temna.

- Také Cthulhu stále ještě žije, jak myslím, znovu v kamenné propasti, která mu dala úkryt od doby, kdy Slunce bylo ještě mladé. Jeho prokleté město se znovu potopilo, vždyť Vigilant těmi místy po dubnové bouři proplouval; avšak jeho služebníci na této zemi stále ještě na opuštěných místech povykují a vzpínají se a vraždí kolem monolitů s modlou na vrcholku.

- Kdybych prohlásil, že moje poněkud výstřední obraznost se současně přikláněla k domněnce, že jde současně o obrázek chobotnice, draka a lidské karikatury, nevystihl bych věrně ducha té věci. Nezřetelná, chapadly opatřená hlava seděla na šupinatém těle s náznaky křídel; avšak bylo to všeobecné pojetí obrázku, co budilo otřesný děs.
----

(Poznámka na závěr. Kdo by hledal příznaky páně Lovecraftova rasismu, právě v povídce, kterou zmiňuji, se myslím dají skutečně najít.)

Jehumaja
13.02.2021

Tak tenhle "lovec raftů" mě zas moc bavil, nejlepší je samozřejmě titulní povídka

OUTbrain
22.01.2021

Hodně krátké a nevýrazné.

sasa.chetan
11.11.2020

klasika

milan9325
22.07.2019

H. P. Lovecraftovi jsem nepřišel na chuť. Cthulhu mě vždy zajímal. Dočetl jsem to jen, protože je to krátké. Ma první kniha ze žánru hororu, ale horor na mě v knižní podobě asi nefunguje, protože to ve mě vůbec nevzbudilo jakoukoliv emoci