Nomia Nomia komentáře u knih

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Vieweghovi se v Biomanželce povedlo neskutečné a to fakt, že všechny tři hlavní postavy byly neskutečně nesympatické. Je jen otázkou, která byla nejotravnější. Ale přiznávám, že mému srdci byl zřejmě nejbližší šovinistický pisálek, než jeho eko-bio manželka, o pošahané esoterické dule ani nemluvě.
Nemůžu knize upřít, že jsem se u ní párkrát zasmála, ale spíš něž autorův cit pro humor a satiru, za to mohlo samotné téma, které je celkem nosné a přináší dostatek absurdních situací.

Ovšem jako celek kniha úplně nešlapala, vše se neustále schématicky opakovalo. Vždy přišel další přiblblý nápad manželky (nadšené aktivistky a ekologické fanatičky). Pisálek na to konto utrousil pár sarkastických hlášek a šel se ožrat, případně někam vzal roha. A stále dokolečka.

Od půlky knihy už to se jednalo o stereotypní nezáživnou nudu. Vyprávění se stává naprosto monotonním. Jako největší kámen úrazu, ale považuji již zmiňovanou absenci jakékoliv osoby, kterou by si čtenář mohl . alespoň částečně - oblíbit.

Plus bod dávám za postavu duly, ta byla mimořádně odpudivá. :)

21.12.2018 2 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Erskinová sice stále píše na jedno brdo, ale pokud jste žena a máte ráda historii, možná trochu tajemna a místy nepohrdne ani špetkou fantasy, tak jsou její knihy tou správnou volbou. Autorka vypráví celkem svižně a do jejich knih se dá snadno začíst tak, že je přečtete na jeden zátah.

Nepíše knihy, ze kterých bych se posadila na zadek, ale je to přesně ten typ románu pro ženy, který mě dokáže pobavit. Dům ozvěn byl krapet jiný a to díky strašidelnější duchařské atmosféře, která se autorce poměrně povedla. Osobně jsem měla problém s postavy, nestává se to příliš často, ale snad ani jeden charakter jsem si nedokázala oblíbit. I proto musím hodnotit jako průměr, ale velmi čtivý průměr.

08.11.2018 3 z 5

Hádej, můžeš jednou Hádej, můžeš jednou Kateřina Castañeda

Povídky, jak z hodin tvůrčího psaní... Sice je to předvídatelné a ne příliš originální, ale na druhou stranu je to čtivé a místy i zábavné.

08.11.2018 2 z 5

Zimní příběh Zimní příběh Mark Helprin

Winter's Tale mi opravdu, ale opravdu nesedl. Mé počáteční nadšení a natěší na knihu šlo velmi rychle do kopru. Nemůžu upřít místy výbornou atmosféru a pěkné popisy, ale 800 stran bez pořádného příběhu, bez zajímavých charakterů a pofiderní love story? Vážně?

Tohle je přesně kniha, kterou si buď člověk naprosto zamiluje, nebo naopak při každé stránce bude jen protáčet oči v sloup. Všechno záleží na tom, jestli vás okouzlí vypravěčský styl, či ne. Pro mě to jsou spíš popisné grafomanské orgie.

08.11.2018 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Ale jo, Hartl opět nezklamal, škoda jen, že ani příliš nepřekvapil. Autor si prostě pořád jede to své - pořádný zábavný koktejl, ve kterém se donekonečna míchají vztahy (jeho specialitka nevěry), humor, ale i trochu toho smutku a nostalgie.

Za přečtení Nejlepší víkend stojí, ale nemůžu se ubránit pocitu, že Malý pražský erotik byl čtivější a zajímavější, bavil mě přeci jen o něco víc. Nicméně Hartl už je pro mě taková sázka na jistotu. Když si chci vypnout a pobavit se u něčeho jednoduchého, ale zábavného, tak vím po čem sáhnout.

08.11.2018 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Krásná příroda Šumavy, poklidný sběr hub a tisíckrát vyšlapané stejné cestičky, to vše vás nejdřív tak jemně uchlácholí a naladí, ale postupně se začne odkrývat prohnilé podhoubí jedné rodiny a čím dál víc se bude brodit v minulosti a dětství jedné holky. V neblahé předtuše, že to co se dozvíte se vám opravdu líbit nebude.

Upřímně nerada čtu o podobných věcech, asi jsem na to příliš útlocitná. Nemohla jsem se zbavit toho nepříjemného pocitu po celou dobu čtení. Autorka navíc vše podala dostatečně sugestivně, tak že vás z toho až zamrazí. Velmi dobře odvyprávěné, Houbařka čtenáře vtáhne.

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Oj oj oj, tak tady jsem trochu narazila. Tetovaný mě poměrně dost bavil a brala jsem to jako velmi slušný začátek nové série, ale bohužel u druhého dílu jsem měla pocit, že je něco špatně, rozhodně mi tento díl připadal slabší a na můj vkus možní až příliš krkolomných dějových zvratů.

Jsem upřímně celkem zvědavá na třetí díl - zda mi napraví pokažené mínění o celé sérii, nebo se tím rozloučím s panem Brettem a celou jeho Démonskou sérii. I přes veškerou mou kritiku Pouští kopí pořád beru jako obstojný průměr, autorův styl vyprávění je stále celkem čtivý a svižný - tři hvězdy.

21.10.2018 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Skvělá sbírka, která stojí za přečtení hlavně kvůli povídce 1922, která je mimochodem opravdu, ale opravdu vydařená (a taky místy opravdu nechutná).
Nebudu hodnotit pěti hvězdami, protože vím, že King to umí ještě o chlup lépe, některé srdcovky z jeho pera, tahle sbírka prostě nepřekoná, ale i tak je to záležitost pro fajnšmekry a skvělá četba.

Jen ještě poznámka na okraj, ne všechny povídky jsou stejně dobré a nemůžu se ubránit dojmu, že byla chyba strčit zrovna 1922 hned na začátek, když má jednoznačně největší grády, bylo by lepší ji nechat jako pověstnou třešničku na konec. Nicméně když Kinga miluješ, není co řešit!

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Příliš filozofického ukájení se na úkor samotného příběhu. Tak jako i samotná hrdinka, která je znuděná, ubitá stereotyp, tak i já jsem takřka zalkla nudou při čtení.

Nepopírám, že se v Nevěře najdou některé zajímavé myšlenky, úvahy, nad kterými člověk i tak trochu podumá a leckdy i srovnává se svým životem, ale jako celek kniha nefunguje. A rozhodně není jedinou vadou na krása samotná hlavní postava, která mi opravdu k srdci nepřirostla, ale kamenem úrazu je právě neschopnost autora pořádně vtáhnout čtenáře do příběhu.

21.10.2018 2 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

Autorku, příběh a celou knihu nejlépe vystěhuje rčení - hlavně se neposrat a s úsměvem jde všechno lépe. Opět i jako u The Egg and I i zde MacDonaldová hýří celkem příjemným humorem, dějově to sice není žádná extra akce, ale je to skvělá kniha pokud potřebujete zlepšit náladu a vykouzlit úsměv na rtech.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

A pak ať mi ještě někdo říká, že mladí čeští autoři neumějí psát. Klobouk dolů!
Neskutečně zajímavá kniha a skvělé téma, na Žítkovské bohyně i jejích autorku mě teď napadají jen samé superlativy. Rozhodně doporučuji přečíst.

21.10.2018 5 z 5

Kniha, kterou mi povinná četba a rozbory poměrně zhnusily. Pro mě Svatopluk Čech byl a bude symbolem nudného a místy rozvláčného vyprávění. A i když nemohu opomenout, že měla světlá místa a občas i vtipné pasáže, tak to rozhodně není kniha, kterou bych měla v úmyslu si přečíst znovu.
Ale možná jen byla chyba, že jsem Pana Broučka četla ve svých telecích létech. S mou tehdejší pubertální dušičkou jaksi Svatopluk Čech příliš neladil.

20.10.2018

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Pokud by byla hlavní hrdinka, alespoň elementárně zajímavá, nebo měla nějaký druh osobního kouzla, dala bych sérii šanci, ale s takto nezáživnou hlavní postavou, klišoidním dějem a otřepanou milostnou linkou - mě opravdu neláká si přečíst další díly.
V podstatě je to jedno velké klišé. Další romanťárna okořeněná upíry a nadpřirozenem, ovšem skoro ničím nevyčnívá z průměru.

20.10.2018 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Pokud jste líní přemýšlet, nemáte rádi filozofování a neujíždíte si tak trochu na věděckých tématech, tak vás bude Problém tří těles spíš pekelně nudit. Nemluvě o tom, že pro spoustu lidí bude tahle kniha hodně špatně čitelná, možná takřka nesrozumitelná.

Je to celkem fajn nápad, který je nádherně promísený s Čínou a kulturní revolucí. Už fakt, že se kniha bude motat kolem Číny, mě dost navnadil, ale bohužel jsem se možná příliš nechala zlákat nadšenými ohlasy a chvalozpěvy v recenzích. Zkrátka přílišná očekávání.

Ne, není to vůbec špatná kniha, prostředí nápady, věděcké poznatky, celá myšlenka - to vše je hodně zajímavé, ale celé dílo mi připadá prazvláštně vyprávěné.
Především první polovina knihy je poměrně dost nudná a když k tomu připadám potom trochu slabší dialogy a nepříliš zajímavé postavy, tak se čtenář opravdu musí obrnit trochu trpělivostí, aby četl dál a dostal se k zajímavějším pasážím.

Shrnula bych to tak, že mi není sympatický autorův styl psaní, ale i přes to mám v plánu si přečíst další dva díly. Jsem zvědavá, jestli si nakonec s Liou Cch'-sinem padneme do noty...

20.10.2018

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Kombinace budoucnosti v neutěšeném světě a virtuální reality se zajímavým herním světem - to bylo pro mě velké lákadlo. A když k tomu připočtu spoustu popkulturních retro odkazů a feeling starých her, tak si nešlo atmosféru téhle knihy nezamilovat.

Ale samotný příběh už taková hitparáda bohužel není. Jasně, je to zábavné, je to čtivé, OASIS je brutálně zajímavý, ale škoda toho okleštěného vyprávění o reálném světě (to mohla být teprve ta správná pecka) a slabších charakterů.

A neodpustím si poznámku, že je vidět, že autorovi jde víc psaní a popisování herního světa a jednotlivých questů/hádanek, než vystavění charakterů a nedejbože milostná linka, která byla na celé knize asi to nejslabší.

Ready Player One má skvělý, zábavný svět, celkem napínavý příběh a hlavně výbornou strhující atmosféru, ale postavy a jejich vztahy jsou bohužel slabší stránkou knihy. Nicméně i tak jsem si jistá, že spoustu milovníků oldschoolových her (a nejen je) tahle kniha rozhodně potěší.

27.09.2018 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Bohužel, Veselí mě tedy nerozveselilo. Tentokrát za mě Třeštíková jedna velká nuda a klišé.

27.09.2018 2 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Sever, divokost, hravost, přátelství, napětí a hlavně zlatá divoška Ronja. Když ji miluješ, není co řešit... moje milovaná dětská kniha, nepřekonatelná záležitost. :)

27.09.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Slaďárna, která si nehraje na nic ušlechtilejšího. Předvidatelné a přesto čtivé, pokud chcete trochu sladkobolnou romanci, tak je to trefa do černého.

27.09.2018 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Morštajnová je výborná v psaní smutných příběhů. Dokáže si s lidskými osudy krásně pohrát a vše popsat do nejemnějších detailů, od popisů doby až po nejniternější pocity postav.
Nedokážu se ubránit srovnání s Hanou, která na mě zapůsobila mnohem emotivněji a tíživěji, zřejmě je to tím, že jsem se nedokázala tolik sžít s postavami. Slepá mapa je pro mě sice o chlup slabší, ale stále dobrá kniha.

17.09.2018 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Artemis je zajímavý hybrid detektivky a čistokrevného sci-fi, který opět pobaví celkem příjemným humorem a naštěstí člověka neunudí příliš dlouhými technologickými popisy. Naopak jestli v něčem Andy Weir vyniká, tak to je jeho um podávat i technické otázky a popisy naprosto srozumitelně.

Hlavní hrdinka je poměrně rázná baba, které nechybí ostrovtip a smysl pro sarkasmus, i přes fakt, že se pohybuje na hraně zákona, tak je to v podstatě takový Mirek Dušín, trochu šmrncnutý již zmiňovaný McGyverem. Samotný příběh není až taková hitparáda, ale naštěstí hrdinka je natolik zajímavá, že to dokáže utáhnout.

Artemis pro mě nedosahuje takových kvalit jako Marťan a bohužel mi nepřipadá ani tolik poutavá, či zábavná, ale i tak nelituji, že jsem si tuhle knihu přečetla. Dobré, čtivý thriller zakomponovaný do zajímavého sci-fi prostředí. Nicméně nečekejte stejnou bombu, jako byl Marťan.

17.09.2018 3 z 5