Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Koupit

V tomto v pořadí třetím, nejzdařilejším a nejslavnějším zpracování broučkovského motivu, ocitne se pan Brouček ze stol. 19. v roce 1410. Autor líčí prostředí husitské Prahy i život v ní a heroickým prostředím provádí svého nehrdinského hrdinu. Na proti kladu sobecky pohodlného a zbabělého chameleonství Broučkova a mravní opravdovosti, statečnosti a obětavosti husitů ukazuje Sv. Čech úpadkovost své doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1170/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-xv-stoleti-1170.jpg 3.6621

Kniha Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

fidji

Po těžkém boji přečteno na základce a dnes po letech znovu - jako dospělák jsem si víc užila popis města (pro znalce Prahy zajímavé). Líbil se mi popis života - šaty, jídlo. Pobavila mne autorova "kritika" - pana Broučka - jeho vychytralosti a zbabělosti a tím i mravů jeho doby.
" Nemám nic proti Tzv. vlastenectví, pokud zůstává v rozumných mezích"
Ale četlo se to těžce.

radimch

Krásná kniha, ten středověký jazyk, ta Broučkova pohodlnost a maloměšťáctví

"...toho bohdá nikdy nebude, abychom takové měli potomky!“

Kontryhelka

Není to můj šálek, ale přečteno pouze na základní škole v rámci povinné četby a zápisu do čtenářského deníku.

petunkav

Opět po delší době klasická literatura.
Musím říct, že vcelku vtipné příjemné čtení.
Místy hodně popisů, ale nic hrozného.

Kája95

Není to sice můj typ knihy ,ale cením si zpracování .... vždyť kniha je hodně přes sto let stará.

freestyla
03.12.2021

"A z čeho pochází ten smrdutý kouř? Vyzvídal Staročech dále. "Zda-li z těch dřívek?"
"I toto! Tuhle z doutníku."
"A proč pálíš takové šeredné koření?"
Pan Brouček poznal, že staří Čechové ani o tabáku nevědí, a že by jim těžko vysvětlil, proč kouří, zvláště takovou sortu. Vždyť někdy sám nepochopoval, proč tak vlastně činí. Raději tedy mlčel.

Anannas
02.11.2021

Moc mě to bavilo. Užívala jsem si ten krásný jazyk, který se už holt v moderních knihách nevyskytuje. Zároveň jsem se dozvěděla spoustu věcí o husitské době – jak vypadala Praha, pražská móda, kultura atd.
Bylo hodně poznat, kterak autor úplně zadupal maloměšťáctví do země a vyjádřil svůj názor, jak vypadá pravé vlastenectví.

"Hned poprvé vida tebe, soudil jsem, že sloužíš více břichu svému nežli Bohu, ale nyní poznávám, že nemáš boha žádného, že nic není tobě svato a draho kromě mrzkého prospěchu bídného těla tvého, pro kterýž hotov jsi každému po libosti zapříti Boha, pravdu, bratry, matku, rod a jazyk svůj."

Miška74
09.08.2021

Tuhle knihu jsem měla ve škole povinnou a moc mě nebavila, kvůli staročeštině. Teď jsem si ji užila rozhodně víc a jazyk mi vůbec nevadil. Nebýt čtenářské výzvy nevím, zda bych se k této knize vrátila, ale jsem za to ráda.