namornice namornice komentáře u knih

Nikdy Nikdy Ken Follett

Realistický pohled na mezinárodní diplomacii, politický thriller, který realisticky popisuje, jak se malé konflikty mohou vystupňovat až v nukleární boj mezi mocnostmi. Scénář, který všichni doufáme se NIKDY nestane, až děsivě rezonuje se současným děním.
Pro mě byl tohle nový žánr a nevěděla jsem jestli mi sedne. Zvlášť těch 700 stránek mě trochu děsilo. Ale nemohla jsem knihu odložit. Ken Folett píše neuvěřitelně čtivě
Děj se odehrává na několika místech od saharské pouště, přes uprchlické tábory po kanceláře světových politiků. Postavy jsou velmi dobře vystavěné a s každou kapitolou zvyšující se stupeň ohroženi je nervydrásající. Poslední třetinu už jsem hltala bez dechu až do šokujícho konce! Určitě velice doporučuji k přečtení všem bude bavit i ty, co politické thrillery nečtou.

29.04.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Hořkoskadká, ale překvapivě zábavná oddechovka. Takový Sex ve městě po chlapskou, kde se místo plastik ňader a nových bot řeší varlata a nová auta. Čtení je to zábavné i když se dotýká i vážnějších témat. Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace Martina Hofmanna byla velmi zdařilá.
Příběhy čtyř kamarádů jsou z velké části velice úsměvné a místy naopak dost neradostné, ale za mě určitě doporučuji.

06.10.2021 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Návrat do klaustrofobického prostředí sil a jejich obyvatel a ukončení celé trilogie je znovu velice dobře napsané. Opět se setkáváme se silnými ženskými charaktery - Jules a Charlotte me bavily, stejně tak další charaktery - postava Sola je bezpochyby skvele vystavěná - jen by mohl mít trochu víc prostoru a projevovat se častěji.
Hugh Howey píše velice poutavě, krátké kapitoly se čtou skoro samy a i když nasadil ze začátku trochu pomalejší tempo, děj postupne graduje. Bohužel ale ne do příliš uspokojivého konce. Po dočtení jsem trošinku zmatená, i po ukončení celé série stále zůstává pár nezodpovězených otázek a nedořešených problémů. Chyběla mi třeba informace, co se stalo s ostatními Sily?
Nicméně trilogie jako celek je bezpochyby skvělé čtení a má své místečko v mé knihovně.

28.06.2020 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Tak na pokračování Příběhu Služebnice jsem se moc těšila a musím přiznat, že Svedectvi jsem si užila. I když je kniha o dost míň provokativní než Příběh služebnice, je opět velice dobře napsaná, s novými informacemi a zajímavými postavami. Svedectvi nemá stejný dopad jako Pribeh Sluzebnice, převážně díky absenci prvopočátečního šoku, ale rozhodně stojí za přečtení.

Nevadilo mi, že na rozdíl od prvniho dilu, který byl hlavně vyprávěním a myšlenkami jedné postavy, Svedectvi mají dějovou linku ( jak už samotný název napovídá, jde o výpovědi nebo převyprávění událostí.)
Děj se odehrává zhruba 15 let po skončení PS a pokrývá období zhruba dalších 12 let. Celé vyprávění je napsáno ze tří různých úhlů, které nám pomáhají víc pochopit hrůzný totalitní svět, který Atwoodová vytvořila.

Prvním vypravěčem je Teta Lýdie, která sděluje svůj příběh tajně a prostřednictvím svých zápisků hovoří přímo ke čtenáři. Dovídáme se, co se stalo ženám, když Gileád vznikal i o Lydiině minulosti a jak se stala tak důležitou a určitým způsobem mocnou postavou v celém Gileádu. Kapitoly tety Lýdie mě asi bavily nejvíc. Bylo velmi zajímavé vidět další pohled na Gileád a jeho fungování.
Druhý úhel pohledu na systém je podán prostřednictvím Agnes, dívky která v Gileádu vyrostla a byla vychována a nezná nic ze světa předtím. A konečně třetí svědectví, šestnáctileté Kanaďanky Daisy, je výpovědí toho, jak teenagerka vychovaná mimo Gileád vidí utiskující a totalitní režim sousední země. Všechny tři příběhy se nakonec začnou propojovat při plánech na svržení Gileádu.
Děj samotný má trochu předvídatelný konec a místy připomíná YA román. Časové linie mě trochu mátly ale po pár kapitolách (a s pomocí pár barevných lepítek) jsem se orientovala bez problémů.
Svedectvi není tak dobrá kniha jako Příběh služebnice-jak jsem zmínila dřív -
převážně proto, že hodnota šoku je v tomto bodě pryč, ale hrůzy a mrazení z Gileádu jsou pořád na místě. Doporucuji!

31.05.2020 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Tak tenhle prequel mě rozhodně nezklamal. Kniha je opět velmi čtivá a autorovo znamenitě vylíčené prostředí podzemního života v silech i postapokalyptického světa je velice působivé. No možná trošku klaustrofobní, ale na to jsem si už zvykla. Turnus odpověděl na hodně otázek, které jsem měla po přečtení Sila, ale taky jich dost zase otevřel. Bylo hodně zajímavé dovídat se výchozí plány ke stvoření Sil a jak se stalo, že se všichni ocitli pod zemí, jak celý systém funguje a poznávat další zajímavé postavy. Už se těším na závěrečný díl.

14.11.2019 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Tak tohle mě hodně bavilo!
Asi mám novej oblíbenej detektivní pár. Musím dát za pravdu anotaci na obálce - tohle je hodně povedený debut.???? Bjork píše neuvěřitelně poutavě a vtáhne do děje hned od prvních stránek. Napětí je udržováno velice obratně až do konečného odhalení. Určitě doporučuju, za mě 5 hvězd. A hned jdu na další díl.

01.04.2019 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

V dalším díle ze série Lisy Reganové sledujeme Josie při řešení případu své kolegyně Gretchen. Děj se odehrává ve dvou časových liniích. Josie a její tým musí odhalit, co skrývá minulost Gretchen a vyřešit současnou vraždu, která pravděpodobně s onou minulostí souvisí.
Děj je opět velmi napínavý a prostředí motorkářského gangu příběh zajímavě oživilo.
Jitka Ježková a její práce s hlasem je opravdu naprosto skvělá a její interpretace přidala knize ještě víc na přitažlivosti.

22.01.2023 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Lapena je prostě taková sázka na jistotu. I její poslední kniha je opět plná napětí a zvratů. Kapitoly jsou krátké a svěží, končící většinou  zvratem, který vás přinutí číst ještě jednu kapitolu, takže odložit se to nedá.
A jako vždycky jsem každou kapitolu tipovala jinýho vraha.
Děj se odehrává v prostředí smetánky a
jak už název napovídá Mertonovi nejsou zrovna šťastná rodina, ale kdo by chtěl zabít manžele Mertonovy? Po bouřlivé rodinné večeři je každý z účastněných podezřelý, každý má motiv a všichni maji nějaké to tajemstvi, co se postupně odhalí.
Postavy jsou teda jedna horší než druhá a jsou ztělesněním disfunkční rodiny.
Propracovaná psychologie postav a krátké kapitoly ale ještě urychlují čtení a
budete chtít obracet stránky. Určitě doporučuji.

16.06.2022 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Pane jo tohle byla fakt jízda! Chytrá zápletka, absolutně vražedné tempo, charaktery, které Barker vytvořil jsou skvěle vystavěné a uvěřitelné. New Yorský policajt Cole je vyloženě sympaťák zato Jordan mi teda trochu lezla na nervy, ale k příběhu naprosto adekvátně.
Nonstop akce, impozantní psaní a  skvělá dějová linka.Napětí se zvyšuje s každou stránkou až zjistíte, že zadržujete dech a skoro si okusujete nehty než vám nakonec spadne čelist nad ohromujícím koncem.
Další skvělá kniha od J.D.Barkera a už se nemůžu dočkat další.

09.06.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět září i ve druhém dílu
Zase to bylo místy dost drsné až nechutné, ale velice napínavé. Dějová linka je plná zvratů a dialogů a ani chvíli se nenudíte.
Hudební předěly se ale tentokrát moc nepovedly a to rozladěný piano mi úplně rvalo uši. Zato interpretace v podání Kláry Cibulkové je velice vydařená a klobouk dolů za zvládnutí výslovnosti všech těch islandských jmen.

08.04.2022 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Tentokrát to bylo trochu víc zamotané a propletené, nicméně Weaver opět nezklamal a čtení to bylo napínavé se zajímavou zápletkou a originálním námětem. Jsem zvědavá na další díl

22.02.2021 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Jaká skvělá kniha k udržování pitného režimu! Při čtení jsem měla pořád žízeň a ke konci už jsem si chtěla vytvářet zásoby vody sama!
Sucho je dalsi postapo young adult kreace z dílny Neila Shustermana, který tenokrát přibral k tvorbě syna Jarroda. Povedlo se jim vytvořit v celku věrohodné dílo. Příběh je zasazen do Kalifornie, poté, co úřednici v Nevadě a Arizoně v podstate odříznou jižní Kalifornii od zásob vody, když uzavřou nádrže řeky Colorado a voda do Kalifornie přestane téct.
Kniha je psána v kombinaci pohledů první a třetí osoby. Jednotlivé kapitoly jsou nazvány podle hlavních postav, které je vyprávějí - Alyssa, Kelton, Henry nebo Jacqui. Trochu se mi občas pletlo, kdo vlastně momentálně vypráví a musela jsem obracet stránky, abych se zorientovala. Mezi kapitolami jsou vloženy momentky, které jsou psané ve třetí osobě a rozšiřují čtenářův pohled o další události spojené s Bezvodim. O začátku ani konci sucha nebo -li Bezvodí moc podrobných informací nemáme, zato se autoři zabývají podrobněji psychikou a chováním lidí během krize, která pochopitelně tuto katastrofu provází. Je zajímavé porovnávat tuhle fikci se současnou pandemií. Sucho je vcelku čtivě napsaná kniha i když konec je az dost “hollywoodský”. Za přečtení ale určitě stojí!

13.06.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Knížka je to smutná a dojemná, emocionálně velmi silná, nebylo mi při jejím čtení lehko. Dojemný příběh Mišky, svérázné stařenky trpící postupnou afázií, mě chytl za srdce a naplnil oči slzami. Delphine de Vigan je mystryní slova a téma vděčnosti, stárnutí, umírání zpracovala naprosto skvěle!

21.05.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Velkolepé finále honby za opičím vrahem jsem zdolala za dva dny. Jak skvělé zakončení celé série!
Samovo postupné rozpomínání se na vlastní minulost a na to jak je do případu zaplaten mě drželo na zadku s nosem zabořeným do stránek dokud jsem s vypětím sil a nervů nedočetla. Těch šest stovek stránek uběhlo jak nic a klidně mohla nastat apokalypsa a ani bych si toho nevšimla!
Závěrečná kniha celé série má opět o něco víc postav a s nimi spojených příbehů. Tým detektivů pokračuje v honbě za opičím vrahem a vyšetřuje další vraždy, které se staly ve stejný čas, ale na různých místech. Důkazy čímdál víc ukazují na Sama, příběhy postav jsou pořádně propletené, do toho samozřejmě další deníky Bishopa, až prostě jeden neví, komu věřit. Nakonec ale do sebe všechno hezky zapadne a vyústí ve skvělý a šokující konec. Slyšela jsem nějaké zvěsti o zfilmování, na což se teda dost těším, ale hlavně doufám, že J.D.Barker brzo vydá i nějakou další knihu. Tuhle trilogii teda rozhodně doporučuji kudy chodím

21.05.2020 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

K Timu Weaverovi jsem se dostala až teď tak můžu číst všechny Rakerovy případy pěkně po pořádku. Já to tak mám radši.
Hon na mrtvého má celkem rychlé tempo, zajímavou zápletku a nečekaný (skoro) zvrat na konci. Kniha je velmi čtivá a děj hezky odsýpá už od prvních kapitol. Příběh je vyprávěn v ich formě tedy z pohledu první osoby, a tak se dostáváme přímo do myšlenek hlavní postavy. Vyhovovalo mi, že kapitoly mají hodně dialogů, které ještě urychlovaly čtení.
Takže po prvním dílu naprostá spokojenost a určitě jdu i na další.

29.09.2019 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

V druhé knize čínských thrilerů, odehrávající se převážně v Pekingu a částečně v Si-anu, se opět shledáváme s dvojicí vyšetřovatelů Margaret a Li Jenem, tentokrát při vyšetřování série rituálních poprav. Pátrání po pachateli má celkem napínavé tempo a provázejí ho opět skvělé popisy lokací. Doktorka Campbellová mi však tentokrát dost lezla na nervy a přišlo mi že k vyšetřováni nijak nepřispěla. Na rozdíl od předchozí knihy, kdy mi romantická zápletka mezi hlavními hrdiny nijak nevadila, mě milostný trojúhelník tentokrát docela obtěžoval a připadal mi hloupý.
Malinké rozčarování jsem měla i z konce, který mi přišel o dost slabší a trochu pokazil strukturu a tempo jinak dobře vystavěného příběhu.
Nicméně navození atmosféry se autorovy hodně daří a svými popisy umí vtáhnout do děje. Archeologie, historie i kultura Číny byly pro mě jednoznačně hlavním plusem při četbě v pořadí druhého dílu ze série. Během čtení jsem se zase dozvěděla pořádný kus o Čínské historii a kultuře - od terakotových válečníků a odkrytí naleziště přes Kulturní revoluci a Rudé gardy až k politice jednoho dítěte - to vše na pozadí vyšetřování trochu až brutálních vražd. I přes malé výhrady jsem si ale další Mayův čínský thriller opravdu užila a čtení mě hodně bavilo! Určitě se pustím i do dalšího dílu.

20.08.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Navzdory trochu pomalému začátku je Silo velmi čtivá kniha. Originální a barvitě vylíčené prostředí Sila s jeho obyvateli i vykreslení postapokalyptického světa se autorovi moc povedlo. Měla jsem jen malinké výhrady k nermrtelnosti hlavní hrdinky. Jinak mě ale postava a příběh Jules hodně bavil. Bavily mě i vedlejší, přesvědčivě napsané a propracované postavy, prostředí i celý příběh a jsem zvědavá na další díl - tedy na prequel Sila - a na vysvětlení (snad) všech otázek, které zanechalo čtení prvního dílu téhle trilogie.
Jo, a obálka je taky dost povedená

01.06.2019 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Klasická Angela Marsons, velice dobře napsané, dva různé případy, naštěstí ale oba dost napínavé, děj hezky odsýpal. Přednes jako vždy na jedničku. Malinko předpokládaný konec, ten mohl být trochu propracovanější, nicméně je to ale série, co zatím nezklamala. Už se těším na další díl.

21.03.2024

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Já teda nejsem žádnej hráč videoher, ale Ready Player One mě tak moc bavil, že mám chuť ty videohry začít hrát. Tenhle retro trip plnej odkazů na animáky, filmy, hudbu, seriály a vůbec celou popkulturu 80tek jsem si nesmírně užila a za mě rozhodně doporučuju. Audio zpracování se taky povedlo.
Velice sympatičtí hrdinové
Moc moc zábavné čtení, doufám, že dvojka bude stejně skvělá.

27.07.2023 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Na každý nový díl se vždycky těším a nikdy nejsem zklamaná. Marsonsová píše moc dobře a poutavě a interpretace
Jitky Ježkové je taky vždy dokonalá.

27.07.2023