Turnus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245085/silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4.2576
Série:

Silo (2.)

Orig. název:

Shift (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (127)

Kniha Turnus

Přidat komentář
Bezkyne9
dnes

Druhy dil je kapku temnejsi, nez ten prvni, presto je autor mistrem zanru, slova i pribehu a kniha je opet sci-fi soustem tak lahodnym, ze se ihned vrham na dalsi... :)

Affares
11. února

Tak to, na co jsem si stěžoval v prvním díle, že mi chybí hlubší popis technologie sila celkové koncepce, se začalo rozvíjet ve dvojce. Zamiloval jsem si pasáž o Sólovi i celkový pohled z druhé strany "barikády", a sice SILA 1. Postupně autor dávkuje ony body proč... Dvojka je dle mne na úrovni jedničky, moc pěkně napsáno a kniha se mi líbila. Velice pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mi přijde, že si autor dal skutečně práci a uvažoval nad tím, jak by to probíhalo ve skutečnosti. Ale hlavně, čím dál více oceňuji komplexní myšlenku celé trilogie.

Landreth
30. ledna

Vydařené pokračování, odpovídající na řadu otázek, které je zároveň víc sci-fi než postapo. Řekl bych, že je depresivnější než první část, někdy z toho, co se děje, člověk neměl fakt dobrý pocit... šeď, klaustrofobie, bezmoc, jen přežití, přesto kniha pohltí. Svou formou Turnus vzdáleně připomíná Chvalozpěv na Leibowitze (v zásadě tři různé vzdálené časové roviny). Čtivé to je stejně jako první část, někdy člověk ani nedýchal napětím. Potěšil hlavní hrdina a jeho vývoj, působí hodně lidsky s řadou much a postupně výraznější temnou stránkou. Přesto jen čtyři hvězdy (pravda, přísnější), protože se objevují výraznější nelogičnosti (např. 50 sil, přičemž nikdo neví, že jsou stejná?). Mrazivá je myšlenka skrytá za účelem sil, stejně tak zvrácená, jako logická...

Rolada88
27. ledna

Nooo tak ani nevim co napsat jsem s toho pokracovani nejaky zmateny moc jmen moc dějů ktery se různě překrývali jsem zvě davý na trojku snad bude o mnohem lepsi......

DericCaster
20. ledna

Stejně jako první díl, tak i tento mne velmi rychle pohltil a vtáhl do děje. Těším se na třetí.

trudoš
20. ledna

V druhém díle pochmurné ságy o konci a počátku se vracíme k příčinám pádu naší zdánlivě vyspělé civilizace. Jak a k čemu bylo vybudováno na padesát hlubinných objektů, co se vlastně stalo se světem špatně, a proč bylo nutností udržet obyvatele sil v nevědomosti, to všechno jsou otázky, na které dostaneme vytoužené odpovědi. Hugh Howey se přitom šikovně vyhnul opakování již jednou řečeného a naopak svou vizi rozvinul do děsivých souvislostí. Tahounem příběhu je pak především jeho klaustrofobická atmosféra. Představa uzavřeného prostoru, byť sebevětšího, a ztráta jakékoliv naděje na lepší zítřek, to jsou motivy, ze kterých v průběhu čtení nejednou naskakuje husí kůže. Kam až je třeba zajít, abychom zajistili přežití lidského rodu, a zda-li potom všem ještě vůbec budeme lidmi, přitom nejsou zrovna jednoduchá témata. Autor jde však ještě dál, a postupně odhaluje nechutný pragmatismus celého projektu, ze kterého se sice zvedá žaludek, ale nad nímž v důsledku nelze jinak než přikývnout.

Costanzo
03. ledna

Když jsem si přečetla Silo, věděla jsem, že nutně musím zjistit, jak to všechno začalo. Prequel Turnus mě nezklamal, uděluji plný počet. A pokud je pravda to, že Ridley Scott se chystá tohle natočit, pak ten film rozhodně musím vidět. Úplně vidím některé pasáže ze sila 17, temné chodby osvětlené slabou zelenou zářivkou, všude mrtvá rozkládající se těla, divné zvuky, brrrr. To bude dobrý psycho.

mochr
04.12.2018

Perfektně zvládnutý úvod do série Sila. Všechno mě tam sedělo a vymyšleno je to dokonale. Jak linka v sile 1 tak v 17(18) mě bavila jako bych tam byl s nimi. Musím se přiznat, i když nerad, že se mi to líbí o trošičku víc jak série Metro. A chci film, některé pasáže jsem si úplně představoval zfilmované, a v Sile 17 v druhé polovině by to mohlo být i pěkný psycho.

ludek.n
03.12.2018

S prokletím druhých dílů se Howeyho Turnus vypořádává se ctí, přestože ho autor zatížil ještě dalším handicapem navíc, a to návratem ke kořenům věcí a událostí, odehrávajících se v předchozím románu Silo. Skutečně si nemohl vybrat těžší a nevděčnější úkol, než je právě tento postup. Místo aby rozvíjel myšlenky Sila a navázal nit osudů jeho hrdinů, vrací nás na úplný počátek a seznamuje nás s oním principem, který dal celému projektu Padesáti podzemních sil Světového řadu vzniknout. Je jasné, že něco muselo být obětováno, abychom se dozvěděli pravdu o silech. Dějová linka už není tak dynamická a sevřená, jako tomu bylo u předchůdce a samozřejmě ubylo i něco z očekávání, co se stane dále. Na druhou stranu, je ale stále co odkrývat a čím se nechat překvapit. Hugh Howey vede svou loďku zkušenou rukou lodivoda a vyhýbá se úskalím, skrytými pod hladinou. Ne vždy se mu sice podaří udržet zvolené tempo, ale tak už to prostě chodí: není každý den posvícení. Přesto se těším na pokračování.

hadikcz
24.11.2018

Tento prequel v podobě druhého dílu mě nadchl snad ještě více ež první díl Silo.

Je dosti podobná prvnímu dílu a wow situace a spád to má dost podobný, ale je to vyprávěné z trochu jiné perspektivy a konečně odhaluje vše co bylo na počátku a jak to zapadá do příběhu prvního dílu a co se stalo v ostatních silech.

Jediná věc co mě na knize zamrzela je postupná změna hlavního hridnu k poměrně krutému člověku a některé jeho činy hlavně ke konci knihy me dosti mrzeli. Obavam se ze tato zmena se v pokracovani bude i nadele prohlubovat. Nakonec diky temto činnům vzniklo spoustu nových otázek na které neblyo odpovězeno, tudíž doufám že budou zodpovězeny v zavěrečném díle.

Pigface
07.11.2018

Druhý díl, který u mně byl třetí... Nějak jsem si to popletl a prohodil dva díly. Jak se po přečtení ukázalo, vůbec to nevadí.
Napsat, že Turnus je už jen opakování, že už to všechno dávno víme by nebylo asi fér. Protože jestli 1. a 3. díl popíše CO a JAK, druhý díl odkryje začátek a odpoví PROČ. Je to trochu jiný příběh (i když samozřejmě souvislosti tu jsou), s jinými osobami a částečně v jiné době. Dozvíme se o příčinách světa v silech, o aroganci a cynismu, tak vlastní lidskému druhu. Až si říkám, že tohle by někdo mohl klidně provést - možná jinými prostředky, ale se stejnými výsledky.
Asi se půjdu projít za město, jestli řopíky někdo neoprášil a neprohloubil o 30 pater...

Aneth.com
31.10.2018

Kniha tak úplně nenaplnila mé očekávání, protože u prvního dílu jsem si udělala svou představu jak to všechno začalo a pak se mi těžko přijímal fakt, že vlastně všechno bylo úplně jinak. Myslela jsem, že vše bude mít nějaký hlubší důvod a v podstatě mi ani tak dostatečně nestačilo vysvětlení, kterého se mi v knize dostalo. Nicméně i přesto je kniha dobře napsaná, líbilo se mi, jak se jednotlivé kapitoly propojovaly a odkazovaly také na první díl. Chystám se přečíst i třetí díl a doufám že bude o něco lepší než druhý :-)

Black-stars
29.09.2018

Pokračování sila, kdy se vracíme do minulosti abychom vůbec zjistili, jak se vše odehrálo. Člověk by řekl až zrůdná touha choré mysli jednoho člověka. Pak se děj přesouvá k muži, který byl u zrodu samotných sil a snaží se vědoma si své viny vše odčinit. Upřímně sem měla co dělat abych knihu dočetla - vůbec děj neubíhal a vše se mi četlo dost krkolomně.

Misa25
14.09.2018

Precist tuto knihu, mi dalo opravdu zabrat...na konecny dil serie si dam oddych. Vysvetlovani toho co a jak se stalo mi problemy nedelalo, ale postavy nebyly nic moc a celkove mi prisla kniha dost zdlouhava.

pazdy15
04.09.2018

Ze začátku takový pomalejší vtahování do děje , pochopit co a jak , kdo je kdo, a pak, jak se ocitneš zase v sile ... BOMBA!!! Má to spád , logicky vše odpovídá a příběh luxus . Howey líčí vše úplně "dechberoucně". 5 z 5

Hotovson
27.08.2018

Začal jsem číst ihned po Silu, což se ukázalo jako skvělý rozhodnutí. Vysvětluje se tu, cože se to vlastně stalo a že to nebyla až tak chyba jako spíš úmysl.

Taky dějový rozdělení na Sila 1. a 17. (Silo 18. tentokrát z pohledu "těch druhejch") a časová osa na povrchu a pod a potom ještě po rozmrazování je moc pěkně a přehledně udělaný, takže se v tom člověk neztrácí.

Už se těšim na Prach, abych se dozvěděl, jak to všechno dopadne.

Nejvíc se mi líbily kapitoly ze Sila 17. s Jimmym alias Sólem :)

Laf
26.08.2018

Skvěle a poutavě napsané. Konečně jsem se dozvěděla, jak to celé začalo a co se dělo před prvním dílem. Teď už jen zbývá zjistit, jak to celé skončí.

petrpospa
12.08.2018

Sci-fi nečtu. Tedy kromě Sila, které jsem náhodou přibral v knihovně. A téměř stejně náhodně jsem si půjčil i další díly trilogie. Nebo, že by to už nebyla úplná náhoda? Těžko říct, proč jsem pustil do dalšího dílu. Jediný důvod většinou nestačí. Zlákal mě autor zcela novým dobře vymyšleným prostředím? Chtěl jsem vědět, proč to všechno vlastně vzniklo? Pochopil jsem první díl správně?...... Ode všeho kousek. Dobře napsáno, trochu obtížněji čteno. Jen jsem měl občas trochu strach, aby autor nebyl vizionář. Kniha vyšla před šesti lety, ale v současné době není daleko k tomu, aby se jedna z hlavních osob nemohla jmenovat Thurman, Truman nebo, nedej Bože, Trump (Donald)!!! Z toho mě asi mrazí nejvíce

daudurhundur
10.08.2018

Lepší než první díl...

Metla
31.07.2018

Hmm… no, jakkoliv mám utkvělý dojem, že politika přitahuje převážně psychopaty posedlé mocí a zkorumpuje či zničí těch pár idealistů, co původně měli dobré úmysly, stejně je pro mě autorova vize záměrů a událostí na vyšším, poněkud nepravděpodobném levelu šílenství.
Knihu lze rozdělit na čtyři části: 1) Předtím, kdy se dozvídáme, jak i kongresman USA může být naivní, nevědomou loutkou. 2) Potom, v Silu 1, sledujeme zmatené pimprle snažící se pochopit ten nový, uzavřený svět, co pomáhalo vytvořit. 3) Poznáme mladého nosiče Missiona, který se ocitne v soukolí rozvratu v Silu 17. 4) A pak je tady pohnutý osud starého známého Jimmyho alias Sóla. Každá kapitola je opatřena údaji kde a hlavně kdy se odehrává, je vhodné v tom neztrácet přehled. Části 1) a 2) jsou plné těch podstatných zjištění, nechávaly mě však vlažnou, pravděpodobně kvůli nesympatickým postavám (ta hlavní si tedy jistou účast zasloužila, leč nevydojila ze mě patřičné emoce). Naproti tomu vycpávkový děj v silech 17 a 18 mě táhnul vpřed a nechával zavzpomínat na lepší momenty z úvodní knihy.
Linii kongresmana Donalda bych hodnotila 3*, Missionovy peripetie vidím tak na 4* a Sólo mě vzal za srdce nejvíc, tomu bych vrzla možná i 5*.

Michaeles
30.07.2018

Kniha velice zvláštní, aneb co se odehrávalo před silem. Chvílemi mě kniha pohltila a chvílemi bych ji odložil a nikdy více už nečetl. Nakonec jsem ji přečetl celou a teď na poslední část abych věděl jak vše dopadne.

zuzana4291
25.07.2018

Z tohoto dílu jsem byla opravdu hodně zklamaná. Hodně popisné, choatické a prakticky, i když se děj odehrával před prvním dílem Silo, tak nic moc nevysvětloval. Jen přidal další postavy do děje.

Rewati
16.07.2018

Eh, zvládla jsem půlku. Atmosféra dobrá, napsané to je čtivě, ale proboha, ta sebranka hlavních postav je ještě horší než v prvním díle - sexy mrcha, submisivní blbeček, emo teenager...prosím ne, bylo to utrpení, skutečně jsem si přála, aby už se jim něco nepěkného přihodilo. A vůbec pak raději nezmiňuji místy těžce pokulhávající logiku.

Annkag
02.07.2018

Velmi ma potešil pohlad na samotný počiatok Sila.Rok 2049 bol už sám o sebe doležitý.Plný rozhodnutį vlády,ktorá sa rozhodla vziať jeden vysokoškolský projekt.Rozširit ho,vylepšit,doplniť a realizovať.Rok 2110 bolo zase iné pošušňáničko.Retrospektívi tak vzdialených rokov,v ktorých sa spočiatku strácame ale po nejakých 110tich stránkach nám začinajù dávať smysel.Turnus je skvelė dielko,ktorė nám z otázok,ktorę v nás tanechalo Silo dávajú minimum ale dosť na to,aby nás zvedavosť neupustila...a tak som otvorila stránky Prachu a idem sa zahlbit do prįbehu,ktorý si získal už tolko fanùšikov.

chlo0opek
18.06.2018

Nějak jsem se při čtení této knihy stále nemohl zbavit dojmu, že tato kniha je čistě jen jako taková nastavovaná kaše, zkrátka že vznikla pouze jako prostředek k vytřískání dalších dolarů z tématu, který se stal mezi čtenáři tak oblíbený. Vždyť celá tahle kniha byla skoro stejná, jako ta původní, jen ten začátek se neodehrával v silech, jinak jsem si připadal, že se jedná stále o ten první díl. Abych jenom nehanil, pěkně se četla třeba ta část se Sólem a kočkou (a to nemám tuto zvířenu vůbec v oblibě), jinak však tentokrát musím napsat, že tohle už bylo jen průměrné dílo.

druzickaster
09.05.2018

Strašné slovo tenhle prequel, někteří autoři by neměli popisovat myšlení a konání dětí, nejde jim to a je těžké tomu uvěřit. Tak to máme negativa. Prožít s Donaldem, Annou, Thumranem a dalšími počátek všeho je velmi zajímavé a také myšlenka prvopočátku konce světa je dobrá a neotřelá. Konání Donalda, hlavně ve vztahu k Anně jsem nepochopil (co tím získal?), ale to už tak mě někdy bývá. Takže, v souhrnu bych knihu hodnotil spíš kladně, proto 4*. A jde se na poslední díl této trilogie.

PeterSmith
16.04.2018

Naprosto úžasná jízda. Jedu dál a nic mě v tom nezastaví :)

Radous
13.04.2018

Absolutní věc, jako droga. Přečtete kapitolu a víte, že potřebujte další. A pak to chcete zavřít. Anebo ještě ne, ještě jednu …. Zmasakroval jsem to za jeden den. Tomu říkám umění přitáhnout čtenáře. Co se týče obsahu, tak jako fanda tzv. reálné sci-fi (mnou vynalezený odborný termit) skáču do stropu radostí. A hned zároveň mě z toho i mrazí. Protože přátelé, to, co příběh popisuje, to není nic, čeho by dnešní (či nepříliš vzdálená) technologie nemohla dosáhnout – však je to i časově dobře zasazeno. Autor navíc brilantně nastínil, co za psychopaty se může sejít a co společně mohou docílit. Děsivé.

stakido
10.04.2018

Ještě lepší než první díl. Rychlý spád, perfektní práce s časem, prolínání jednotlivých postav.
Jedním slovem paráda.

Claudius
07.04.2018

Jakmile jsme přišli o onu fascinaci z nového a relativně originálního prostředí sila, nějak to ztratilo své kouzlo. Tento díl stále pracoval jen s pocity beznaděje a deprese. Nekonal se ani velký zvrat, který by nás donutil pohlédnout na první díl ve zcela novém světle - naopak, celý origin systému sil vysvětlil v podstatě tou nejpravděpodobnější cestou, jaká se nabízela.
Odpovědi na otázky kniha předkládá buď k uzoufání pomalu, nebo zcela nezáživně, případně zdlouhavě odpovídá na otázky, které nás zajímají jen povrchně (očekávatelný a nepřekvapivý původ Sóla). Zklamání.