Turnus

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245085/silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4.2677

Silo 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Shift, 2013

Kniha Turnus

Gilnien

MOŽNÝ SPOILER!
Tu jednu hvězdičku jsem srazila za za naprosto nudnou a nezajímavou dějovou linii se Sólem.

whack

Tento diel (Turnus) na mňa pôsobí deprimujúcejšie než prvý (Silo) a vysvetľuje otázniky, ktoré po ňom zostali. Prelínanie niekoľkých časových období, počnúc tým, ako to všetko začalo v roku 2049, až po udalosti roku 2345, vylíči špecifické príbehy niekoľkých zo síl a osudy ich obyvateľov, kde nechýba psychológia postáv a vyvíjanie vzťahov a zvratov. Páčil sa mi popis, ako rôzne formy rebélie (od neochoty zabudnúť, túžby vedieť pravdu a hovoriť, čo je zakázané, až po prevraty a násilné povstania) mali zrod a priebeh v každom sile a každej generácii inakší. Hlboké pozadie príbehu je obalené reálnymi hrozbami typu: nanotechnológie, preľudnenie, biologické zbrane, nukleárny holokaust.

V Sile som si obľúbil Juliette ako rebelku, ktorej charakter sa mi páčil, v Turnuse mal byť takouto postavou hlavný hrdina Donald, ale ja som z neho taký pocit vôbec nemal. Vyplakával sa nad mŕtvymi a minulosťou, ale nemrkol okom, keď nechával zničiť celé silá aj s ich obyvateľmi, keď sa "prebudili". Nikto tu nie je ten vyslovene dobrý a nikto ten vyslovene zlý, dokonca ani Thurman nie. Pre mňa nič nebolo tajomnejšie ako spiklenecké silo 40, ktoré očividne ako jediné sa dokázalo odpojiť od sila 1 a organizovane dlhodobo tak aj fungovať. Snáď o ňom bude viac v treťom diely tejto trilógie. A snáď sa konečne dozvieme, ako je to skutočne s tým magickým, zeleným svetom bez ľudí na povrchu.

koubin007
28.12.2019

Turnus je kniha na níž je potřeba mít patřičnou náladu. Již od prvních kapitol mi, nevim proč, svou depresivní náladou a zoufalstvím hlavního hrdiny, kruté připomíná 1984 od Orwela. Mladý spolutvůrce a architekt projektu SILO 50, Donald Keen alias Troy neustále pláče, propadá depresím, je smutný a zoufalý ze svého života. Na tohle nejsme u hrdinů zvyklí. On to ale žádný hrdina není, je obětí. Všichni jsou zde vlastně jakýmisi oběťmi doby, situace a nebo náhody. Kniha je jinak velmi čtivě napsaná a čtenář konečně pochopí jak to všechno do sebe hezky zapadá. Měl jsem problém jen s tou zoufalou bezvýchodnosti, ale to je asi tím, že očekávám šťastné konce. Po chvíli oddechu a přeladění, se vrhnu na třetí díl. Ale po dočtení dvojky na něj nemám chuť.

KubaHanzelin
19.11.2019

Lepší jak první díl, ne o moc, ale zlepšení tam je, příběh se pořád táhne jak blázen a některé pasáže nudí tak šíleně moc, že knihu odkládáte každou chvíli, abyste dělali cokoliv jiného.
Ale abych nebyl jen negativní, dozvěděli jsme se jak to všechno okolo Sil začalo a to je fajn, zajímalo mě už při čtení prvního dílu co se podělalo a to teď vím, bohužel to nic nemění na tom, že kniha je napsaná neskutečně nudně s tunou zbytečných popisů, které vám nic nedají a ano i tady to bylo místy dost předvídatelné..
Závěr trilogie "Prach" může jedině překvapit

soupik2012
17.11.2019

Začátek mě bavil nejvíc. Dozvíme se kdo a proč tato Sila vytvořil. Ale ze dne kdy vypukla samotná katastrofa, jsem byla trochu zklamaná. Tato část příběhu si rozhodně zasloužila podrobnější a napínavější způsob vyprávění. Tento nedostatek mi částečně vynahradil pobyt v samotném Silu. Ten je převyprávěný do nejmenších detailů a dokonce odpovídá na většinu nezodpovězených otázek z prvního dílu. Na závěr se shledáme s hlavním hrdinou z první části této trilogie. Bohužel pan Josef Prokop mi zážitek neumocnil. Čte jako stroj. Nezáživně a bez emocí.

namornice
14.11.2019

Tak tenhle prequel mě rozhodně nezklamal. Kniha je opět velmi čtivá a autorovo znamenitě vylíčené prostředí podzemního života v silech i postapokalyptického světa je velice působivé. No možná trošku klaustrofobní, ale na to jsem si už zvykla. Turnus odpověděl na hodně otázek, které jsem měla po přečtení Sila, ale taky jich dost zase otevřel. Bylo hodně zajímavé dovídat se výchozí plány ke stvoření Sil a jak se stalo, že se všichni ocitli pod zemí, jak celý systém funguje a poznávat další zajímavé postavy. Už se těším na závěrečný díl.

Mozkovna
02.11.2019

Kniha je rozdělena do tří částí. Ta první mě bavila, bylo to o tom, co vůbec vedlo k tomu, že se lidé ocitili v silech, a bylo to poměrně hrůzu nahánějící, jelikož k tomu sami nemáme daleko.
Prostřední část mě bavila asi neméně, ale byla nutná, abych pochopila, co se všechno stalo, co vedlo k událostem ve třetí části a první knize, takže jsem ji taky tak nějak přetrpěla. Už jsem ale pomalu ztrácela naději, že se dozvím, jak to se silem 18 bylo dál.
No, sice jsem se to ani tak nedozvěděla (zatím), ale bylo zábavné a zajímavé vidět ty události z pohledu druhé strany. Příběh Sóla mě bavil asi nejvíce, protože už jsem ho znala z první knihy. Mrazilo mě z toho, co si musel všechno vytrpět.

Moc se těším na další díl abych zjistila, jak to celé dopadne. Právě teď nedokážu určit, jestli to bude happyend nebo ne.
Kniha se táhne o maličko víc než ta první, ale stojí to za to.

Lolila
17.10.2019

Táto časť vysvetľuje čo sa stalo, prečo ľudia skončili pod zemou, prečo nemôžu medzi sebou komunikovať, kto za to môže a ako vlastne funguje celý systém. Klaustrofobické.....
Určite idem na ďalší diel, som zvedavá ako to celé dopadne:-)