Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 889 229

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Dust , 2013


více info...

Komentáře (229)


lapagerie
lapagerie
23.02.2024 4 z 5

Silo se mi líbilo. Turnus moc ne. Prach příjemně překvapil. Pořád se něco dělo a člověk konečně přišel víceméně všemu na kloub. Chtělo by to jen propracovanější konec.

Kamba
Kamba
10.02.2024 3 z 5

Závěrečný díl trilogie se mi znovu číst nechtělo. Předchozí dva díly postupně přidávaly střípky do tajuplné mozaiky plánu tvůrců sil a člověk mohl jednak přemýšlet nad morálními dilematy, které postavy řešily, a zároveň žasnout nad imaginací autora.

Třetí díl už takto nefunguje: už není co odhalovat a jde už "jen" o zakončení rozjetých dějových linek. Navíc hlavní postavy nejsou moc sympatické: Donaldovi jsem stále neodpustil a Jules si to tady pořádně pokazí.

Nakonec jsem to ale znovu přečetl, zakončení je v pohodě, kniha není špatná, jen prostě první dva díly mě uchvátily mnohem více.


Dopietzsche
Dopietzsche
03.02.2024 5 z 5

Pokud to ještě nevíte, tak v Prachu se dozvíte, že věřící lidé jsou retardovaný mr*ky. Ehm. POZOR, SPOILER: Udělalo mi strašnou radost, že z Julči se vyklubala docela kravka. A to jsem jí v prvním dílu měl rád... A dokonce jsem kvůli ní vzal na milost holky s blbym jménem Julča. Ale tady Julča "nezklamala", juhu. Až na uspěchaně působící happyend dobrý, ale... postavy si vlastně ten happyend aspoň z půlky zasloužily a dál už to utrpení protahovat by asi taky nebylo úplně přínosné, takže... Dóbrý.

david5341
david5341
08.01.2024 4 z 5

Podařený konec sci-fi trilogie. Po slabším Turnusu přinesl Prach solidní zakončení, které se výborně četlo a nemělo hluché pasáže. Některé otázky zůstaly bohužel nezodpovězeny a čtenář si je tak musí domyslet sám.

dpxcz
dpxcz
06.01.2024 4 z 5

Po nepřesvědčivém druhém dílu, který byl prequelem románu silo, se tento díl povedl a zakončuje tak důstojně celou sérii silo. Konec by stál za detalnější vysvětlení. Celkově mohu tuto sérii doporučit a jsem zvědavý na další seriálové zpracování.

vaclav5335
vaclav5335
02.12.2023 4 z 5

Velmi pěkné zakončení série. Kniha vás bude bavit od začátku do konce. Závěr by si ale zasloužil trochu protáhnou. Je malinko uspěchaný. Jinak super

murdoch
murdoch
27.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Poměrně slušné zakončení trilogie, až na ten v podstatě happy end a nedořešenou logiku zpustošeného světa.... Hlavně to druhé mi nesedělo. Nehledě na Julesiny mizející jizvy a to, že Silo 17 sice mělo být vypnuto/vyhlazeno a vlastně nebylo a je s ním něco jinak... Možná zadní vrátka k dalšímu dílu, ale ten konec působí trochu uspěchaně a nedopečeně. Chybu tu ale neuděláte, číst se to rozhodně dá.

Mayami
Mayami
26.11.2023 4 z 5

Do prvej polovice knihy som sa ťažšie začítavala, ale potom ma to už začalo viac baviť. Koniec trochu strohý, ale ako autor píše, príbeh môže pokračovať vo fantázii čitateľa ďalej.

anebar
anebar
03.11.2023 4 z 5

Přečetli jste předchozí 2 díly? Tak tahle kniha je prostě must have.
Dokreslí celkovou atmosféru, ale děj bude trochu jiný a bude vám připadat, že jinak ubíhá. Nevýhoda, proč nemohu dát plné hvězdy je to, že konec je popsaný, na můj vkus, velice stroze. Zakončení trilogie by si zasloužilo víc.

Richard Skolek
Richard Skolek
20.09.2023 3 z 5

Rozhodně nejlepší kniha celé trilogie, ale pachuť z nepřesvědčivých předchozích dílů už nezmizí. Úplně zlé to nebylo, ale jsem velmi rád, že mám tuhle sérii za sebou a můžu se pustit do něčeho lepšího.

david5746
david5746
15.08.2023 4 z 5

Tak a mám ságu za sebou. Celou sérii bych hodnotil jako lehký nadprůměr. Na jedné straně je svět a zápletka promyšlena hodně do detailu a opravdu hodně věcí je nějak vysvětleno. Na druhou stranu ale všechny tři knihy obsahují trochu tahací a zbytečné pasáže, které jsem zdolával jen proto, abych je zdolal a dostal se zase k tomu zajímavějšímu. A přece jenom, fungování Sila 1 a celková motivace architektů systému sil mi nepřišla vždy úplně logická a uvěřitelná. Sága ignoruje 47 sil, takže konec jako takový uzavřený víceméně je a v pravý čas, budování nového světa by už asi tak zábavné nebylo. Na druhou stranu co ta zbylá sila a tedy skoro půl milionu dalších lidí pod zemí?

Ale jako celek dobrý a přečtení nelituju, po dlouhé době mě nějaká scifka bavila.

PetraKysova
PetraKysova
11.08.2023 4 z 5

Tak záver trilógie je za mnou. Dosť som sa zo začiatku strácala v postavách (ale to je moj problém že som to čítala z dosť veľkým odstupom od dvojky a od jednotky už ani nevravím). Začiatok sa trošku vliekol a musela som sa do čítania nútiť.
No ale potom sa to už krásne rozbehlo. Zvrat v Sile 1 som nečakala ten bol naozaj majstrovský.
Veľmi sa mi páčilo vykreslenie charakterov postáv. Všade je zlo ale všade je aj dobro. Nie je svet proste čierno biely. Bolo skvelé ako jeden človek ktorého všetci prehliadajú zrazu zmenil osud Sila 1. Páčilo sa mi to. Aj keď trošku ten záver. No neviem bol na mňa taký nedoriešený. Nebol to happy end. To ani náhodou. Ale stále som čakala, že sa nejako spoja všetky Silá. Ale to by už bolo asi šialené.
Každopádne hodnotím veľmi kladne celá séria skvelo zakončená.

InstinktCZ
InstinktCZ
18.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak když mám dočtený třetí díl, a všechno to nějak zapadlo dohromady, tak jako celek hodnotím celou serii asi slabší 4*. Samotný prach mě bavil asi nejvíce, známé postavy v silu 1, 17 nebo 18, které se rozhodly postavit se proti "těm zlým".
Velmi zajímavá myšlenka celé trilogie, ze které někdy až mrazí a stojí za přečtení, nicméně do knihovny mezi moje topky Silo asi nepřidám...

zuzule787
zuzule787
29.06.2023 4 z 5

Třetí díl dočten a zbyl ve mně pocit, že to prostě není dotažené do konce. Jasně i takové konce knih jsou, ale tady mi to přijde divné kvůli povaze hlavní hrdinky Juliette, která se stále snažila hledat odpovědi a vymýšlet i nemožné aby zachránila všechny lidi. Tak proč se nepokusila kontaktovat i ostatní sila? Varovat je? Nebo na to časem přijdou sami? A ten uspěchaný a až moc happy konec? Ještě mohla zjistit, že je jako zázrakem těhotná a už by to bylo jako opravdu z amerického romantického filmu.. Ale dost kritiky.. Třetí díl se mi četl nejlépe. Bylo v něm nejvíce akce, napětí, deprese, smutku, ale i naděje a přátelství. Oceňuji prozření Donalda, a to co nakonec udělal. A celá myšlenka o konci světa a jeho restartu po x stovkách let? Tak důkladně promyšleném novém začátku? Děsivě reálné..

Siwan
Siwan
28.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Obecně celá trilogie jako myšlenka, příběh, děj i postavy je vynikající. Osobně se mi líbily všechny díly, ale s dočtením třetího jsem měla trochu problém. A to asi hlavně proto, že už jsem z toho byla prostě utahaná, umlácená množstvím malého prostoru, nedostatku, smrti, prostě všeho. Příběh je dobře vystavěný, ale mě už asi nebavilo číst, jak po stopadesáté někdo složí něco z něčeho.
Za konec jsem vlastně ráda, že po tom, co nás autor provláčel tím množstvím srač..k, to aspoň dobře dopadlo.

WolfIssen
WolfIssen
20.06.2023 5 z 5

Velká škoda, že série skončila, ale jak se říká dobrého stačí tak akorát :-) Určitě doporučuji všem milovníkům žánrů sci-fi, postapo a utopie. Poslední, nejkratší díl, nás pomalu směruje k velkolepému finále, které jsem třeba já osobně až zase tolik nečekal, pokud se zpět ohlédnu na vývoj děje ve druhém díle. No, před autorem klobouk dolů a velké díky za velice originální nápad a skvělé čtení.

Tano
Tano
02.06.2023 3 z 5

První díl pecka, druhý díl už byl pro mě lehký boj a třetí díl jsem dočetla jenom díky tomu, že kniha byla z knihovny. Kdybych knížku měla vlastní, tak bych ji s lehkým srdcem odložila, že to "někdy dočtu". Mně osobně už to prostě nějak nesedlo. Události Sila 1 docela beru, ale Jules mě už i lehce štvala, protože vlastně od začátku na co ta holka sáhne, to je prů*er, ale nakonec se za ni stejně všichni postaví a jedeme dál - na začátku dobré, ale poněkolikáté už až únavné :)

Maraiser
Maraiser
28.05.2023 3 z 5

Ne, třetí díl už byl trochu moc překombinovaný, těžkopádnější. A konec? Tak trochu Amerika.

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že Howey dokázal udržet kvalitu na nejvyšší laťce i u třetí knihy. Opět jsem mu to žral od prvního písmenka do posledního. Ty knihy nemají jediné hluché místo, kde byste se nudili.

Johny_H.
Johny_H.
23.04.2023 5 z 5

Poslední díl byl zase stejně dobrý jako první díl. Asi bych dvojku upravil tak aby byly pouze dva díly o zhruba 500 až 600 stránkách.

Štítky knihy

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Autorovy další knížky

Hugh Howey
americká, 1975
2014  84%Silo
2015  82%Turnus
2016  87%Prach
2020  72%Písek
2023  83%Přes písek

Kniha Prach je v

Právě čtených17x
Přečtených1 210x
Čtenářské výzvě165x
Doporučených70x
Knihotéce452x
Chystám se číst322x
Chci si koupit101x
dalších seznamech12x