Prach

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/307230/prach-Uw0-307230.jpg 4.4442

Silo (3.)

Dust (2013)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Prach

Rolada88
předevčírem

Tak treti dil me bavil asi mozna nejvic cekal jsem jak zkonci ale zaver me zabil uplne otevrenej konec a ctenar se uz nic nedozvi proc, jak, mozna, nemozna, ........

Landreth

Skvělé zakončení série dovysvětující některá poslední tajemství. Opět napsáno skvělým a naprosto pohlcujícím stylem (přejetí zastávky mi hrozilo pravidelně). Děj není tak přímočarý, jak to zpočátku vypadalo, a mnohé je obětováno, přičemž třeba správnost řešení situace v Silu 1 je na hodně dlouhý rozbor. Pozitivně hodnotím to, že autor opět rozhodně neváhá jednat s hlavními hrdiny v rukavičkách. Celkově skvělá dávka zmaru s trochou naděje na konci... který je příjemně otevřený.

Affares

Jak to tak bývá, jedná se o vyvrcholení celé série. A jak to tak bývá, je nejlepší. Celý příběh se uzavře a nakonec otevírá nejistou naději v lepší budoucnost. Celkové vysvětlení souvislostí sila, prolnutí minulosti s přítomností, silná myšlenka že nejvíce lidí zabijí pouze jednotlivci... To vše dává dohromady krásný a zajímavý děj a námět. Nakonec mi to začalo vzdáleně připomínat Metro, myšleno žitím ve stísněných prostorech. Hodně, hodně pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mnohdy zasahuje náhoda a jindy je to zase surové ukončení života. Jak jednoduché je zmáčknout jeden knoflík.
Delší dobu jsem zápasil s postavou Darcyho, která tam byla přidána jakoby navíc aby se děj vyřešil, ale nakonec jsem pochopil, že má větší hloubku. Lidé si mají pokládat otázky, pochybovat a hledat vlastní pravdu a stát si za ní. Konat to, co si myslí, že je dobré a správné. A tyhle náznaky jsou to, co oceňuji. Drobnosti, které napoprvé přehlédnete.

Rád bych viděl knihu zfilmovanou ale bojím se, aby z toho nevypadl brak.

Nelli84

Prešla som dlhou cestou od Sila cez Turnus až k Prachu a áno teraz rozhodne môžem povedať že to stálo za to :)

mochr

Série Silo je pecka. Promyšlené, čtivé, vtipné, napínavé prostě super. I když sou knížky docela rozsáhlé, nejsou tu nudne pasáže. Děj se hrne kupředu a na odbočky nemá čas. Juliette je největší frajerka co znám, že Sóla se vyklubal frajer. Pantati ze sila č. 1 dostali co proto a....
Budu se opakovat: já chci film, kniha je tak dobře napsaná, že to vidíte před očima, ocelové silo, schody, mechanicky úsek, schody, it oddělení, schody, farmy, schody,

Costanzo

Na první knihu Silo jsem narazila náhodou a prostě se od ní nemohla odtrhnout. Tuhle trilogii jsem přečetla za pár dní, tak mě to vtáhlo do děje, že jsem nevnímala svět kolem sebe a to už je co říct. Závěr trilogie naprosto skvělý, dobře čtivé, žádné vykecávání se, mělo to šmrnc a hodnotím plným počtem. Stojí to za přečtení. No a vzhledem k tomu, že hodně čtenářů tuto sérii přirovnává k Metru, tak otevírám tuto knihu, abych mohla porovnat, co je skutečně lepší ;-)

denniys
27.12.2018

za mě naprostá spokojenost, závěr přinesl, co měl přinést..kéž by takhle dobré byly všechny závěrečné knihy všech sérií..Silo mě bavilo neuvěřitelně moc, Turnusu něco chybělo a Prach vše napravil..Na tuto sérii se budu dívat jako na jednu z nejlepších postapo scifi sérií, co jsem kdy četla..nic nechybí - napětí, akce, smutek, radost, hluboké myšlenky..vše je jak má být a funguje to velmi dobře.

jirka7232
19.12.2018

Tady asi bez komentáře. Celá serie je pecka. Kdo má rád tenhle žánr, tak bude nadšen.

ludek.n
04.12.2018

Třetí pokračování Howeyho postapokalyptického cyklu navazuje přesně tam, kde skončila první kniha série s názvem Silo. Předchozí Turnus odkryl čtenářům pozadí celého komplotu, jehož se stali hrdinové ze sil 17 a 18 nevinnými oběťmi a nyní tedy pokračuje příběh dále. Neztratil nic ze stupňovaného napětí, promyšlené zápletky, výborných dialogů či bohatého děje, kterými oplývali už jeho předchůdci. Navíc přidává rozuzlení, ke kterému směřujeme jako moucha k mucholapce. Hugh Howey se mistrně vyhnul škobrtání a zbytečnému zauzlování dějové linky, takže nic nebrání tomu, si vyprávění o zlobě, zkáze, naději a vykoupení nádherně užít a vychutnat. Oceňuji také to, že autor nepodlehl sentimentu a některé klíčové postavy nechal odejít ze scény dlouho před závěrečnými titulky. Kniha se mi prostě líbila od první do poslední stránky a stavím ji na stejnou úroveň jako úvodní Silo a celou trilogii počítám mezi jednu z nejpozoruhodnějších postapokalyptických sérií, jakou jsem kdy četl.

Michaeles
23.11.2018

Skvělé zakončení trilogie. Otevřený konec je super!

Black-stars
29.09.2018

Nejlepší díl z celé série. Konečně zajímavý náhled na situaci dvou sousedních sil, které spojovala jediná odvážlivkyně. Konečně byl děj knihy čtivý a zajímavý. A musím říct že i závěrečné finále bylo obstojné a hodné rozuzlení a záměru příběhu. Ale celkový ne moc nadšený dojem z celé série to stejnem nezachránilo. Škoda že tak dobré nebyly i předchozí díly u kterých sem jako čtenářka dosti trpěla.

pazdy15
25.09.2018

Bezvadný příběh a zároveň povedené dokončení trilogie . Za mě jedna z nej postapo literatury!!! DOPORUČUJI

Ajrad1981
10.09.2018

Mezi jednotlivými díly jsem měla dost velké časové rozestupy, takže jsem si některé věci, o kterých se v knize mluvilo, tak úplně nevybavovala. Spíš mi vypadávaly informace z Turnusu, ale dalo se s tím číst.
Hodnotím to lépe než Turnus, na druhou stranu Silo se mi líbilo přece jen víc. Tady mi děj přišel místy předramatizovaný, méně je někdy více.

Patapuf
07.09.2018

Excelentní závěr trilogie... občas to bylo na hraně, ale nakonec to dobře dopadlo.... Jediné co mohu doporučit je číst všechny díly najednou, aby čtenář udržel napětí ve správné hladině...

Laf
01.09.2018

Hned po přečtení pár stránek, mne kniha vtáhla do děje a poslední díl jsem četla jedním dechem. Nikdy není nouze o nějaký zvrat nebo o další kousky skládačky k obrázku o celkové historii a budoucnosti sil.
Navíc o téhle knize můžu říct, že není jen o tom ji přečíst a pak založit do poličky, ale je i dost k zamyšlení.

Hotovson
29.08.2018

Parádní zakončení trilogie. Byl jsem spokojen. Všechny tři díly za 5* :)

petrpospa
12.08.2018

Vypadá to, že je ze mě čtenář sci-fi... A to jsem před prvním dílem trilogie popíral! Samozřejmě, že to bylo řečeno s nadsázkou. Není rozhodující, o jaký druh literatury se jedná, ale jestli dokáže zaujmout. A to se této trilogii podařilo. Hodnocení jednotlivých dílů má vzestupnou tendenci, já to nechávám stále na čtyřech hvězdách. Totiž každý díl je trochu jiný a není snadné vybrat jednoznačné srovnávací kritérium. První díl ukáže svět, jaký si málokdo z nás umí představit. Druhý díl vysvětluje a posouvá vše o kousek dál. A třetí díl? Ten se mi jeví ze všech tří nejakčnější a spěje k velkému finále... Občas mi někde zaskřipala technika, vypadávala logika, ale možná je to i tím, že jsem se sem tam zbytečně zamyslel a ne všechno pochopil. Ono to taky ve světě orientovaném vertikálně není nic jednoduchého... Doporučuji knihu i celou trilogii, snad jen s poznámkou číst díly v rychlém sledu za sebou, což výrazně usnadní orientaci...

Metla
31.07.2018

Završení trilogie proběhlo v souladu s očekáváním, už nebylo mnoho co objevovat a hlavní hrdinové jen hledali cestu, kudy ven z mizérie. Přibylo pár nových postav a zdaleka ne každý se dožil závěru, který přišel rychleji, než bych předpokládala (obvykle mi trvá o nějaké 2–3 dny déle knihu podobného rozsahu přelouskat). Autor rozhodně umí své čtenáře udržovat v napětí, přimět je odkládat důležitější činnosti kvůli dychtivému obracení stránek a přesouvat usínání do pozdních nočních hodin, protože „musím dočíst odstavec, kapitolu, ještě jednu kapitolu…“
Pár much by se našlo – například to Howey svým hrdinům dost ulehčuje nedostatkem kamer a vůbec zoufale nedostatečným přístupem k ostraze objektů, především jejich strategicky důležitých částí. Některé náhody trošku zavánějí bohy ze stroje… ale vzal připomínky ďas, prostě jsem se v tomto postapokalyptickém světě svázaném tvrdými pravidly dobře bavila.

zuzana4291
25.07.2018

Tak tento poslední díl, byl o poznání lepší než ten předchozí. Sice dění v Silo 1 chvilkama nemělo ani hlavu ani patu. Ale díky dění v Silu 18 a 17 měla tato kniha určité kouzlo, proč ji číst.

Annkag
19.07.2018

Zaujimavý ohnostroj odpovedí na otázky,ktorė sa ma držali od okamihu keď som dočítala Silo.Zvláštny sled udalostį mi znova nedovolil pustiť knihu z ruky.A moje predstavy v boji o prežitie dostali znova další rozmer.Človek je predza len tvor zvedavý a stále nespokojný.Toto v nás nepotlačia ani roky uzamknutia a nastolenia nových pravidiel.I toto nám Prach ukázal.

xafun
10.06.2018

Výborné zakončení série Silo.

druzickaster
15.05.2018

Závěr trilogie se orpavdu povedl. Děj nedrhl a byl napínavý, jen mi krapet scházelo v závěru zodpovězení dalších osudů, ale tak třeba nás autor překvapí :) Každopádně můžu s klidným srdcem tuto trilogii doporučit, nudit se nebudete.

PeterSmith
13.05.2018

Celá trilogie naprostá PECKA, zatím TOP3 nejlepší čtení, co jsem kdy přečetl. Jen mi v závěru chybí zodpovězení otázek co s dalšími sily a jak to bude dál... :)

Radous
13.04.2018

Těžko dopsat něco navíc, už jsem to víceméně zhodnotil v předešlých dílech - a to hodnocení by spadalo i na závěr trilogie. Je to paráda. Zlikvidoval jsem to za jeden den. Celou sérii za čtyři dny. Asi by se to dalo zařadit mezi mých top deset nejrychleji přečtených knih (sérií nepochybně). Nevím, jestli tam lze něco kritizovat. Snad jen, že nebyla tak nějak víc přiblížena podoba světa před jeho koncem (hlavně technika kupříkladu). A v tom směru bych uvažoval i absenci popisu techniky v silu 1 Přišlo mi to takové falloutovské, tedy na poměrně nízké úrovni – očekával bych tam něco hyper (pokud nepočítám kryokomory a „stroječky“). I když by to zase muselo silně ovlivnit příběh (musel bych tu spoilerovat, což se mi nechce). Uměle sníženou úroveň technologií ve zbylých silech chápu. Tak jako tak, paráda. Navíc autorovi zbyla ještě další látka na zpracování. Přestože ji už nejspíš nevyužije, člověk nikdy neví. Každopádně udělal… díru do světa.

NightGepard
13.04.2018

Po dočtení 3. knihy z trilogie Silo musím napsat, že takový bestseller, jak se oficiálně uvádí, to zase není. Autor by udělal nejlépe, kdyby námět z povídky neroztahal do třech knih, ale třeba jen do dvou, trochu to zhutnil, aby to mělo větší spád. Místy mě kniha bavila a některé stránky jsem ke konci už přeskakoval. A teď malý spoiler. Dopadne to dobře i špatně. Skoro všichni umřou a celé zbytky bývalé civilizace s nimi, ale zase několik tu lidí zbude. Samo, že ty chytřejší a hodnější! :-) Nejvíc mě asi bavilo posledních 20 stránek, ,kdy poslední stovka vylezla na povrch. Proto ke dvěma hvězdám přidávám ještě jednu.

Atak
07.03.2018

Nádherná trilogie docela si dokáži představit, že takto jednou můžeme dopadnout.

Irika
08.02.2018

Četla jsem v přímé návaznosti na předchozí díl, je to jako jedna kniha. Završení trilogie je vážně skvělé, vše do sebe zapadne, vše se vysvětlí. I když pár otázek by asi zvídavého čtenáře napadlo - co zbylá sila, co zbytek světa, jiné země a kontinenty? No je to asi na fantazii... Každopádně od této série jsem se nebyla schopna odtrhnout do posledního řádku, takže doporučuji. 100%

Nelly
08.01.2018

Výborné zakončení celé série...

peedbook
26.12.2017

Skvelé čítanie ....

JosefW
23.12.2017

V osmnáctce to začalo, ve...ale, přeci nebudu vyzrazovat konec, že? Ačkoli mne kniha bavila, opět nemohu dát nejvyšší hodnocení, neboť mi tam něco úplně stoprocentně nesedlo. Celkově se však jedná o velmi dobrou trilogii a rozhodně ji mohu jedině doporučit.

apokalypsa izolace manipulace sci-fi

Hugh Howey