Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 909 236

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

kuba3954
01.02.2017 3 z 5

Pro mě tento závěrečný díl je jednoznačně nejslabší z celé trilogie (hodnocení nechám uležet). Opravdu mě nadchla atmosféra Sila (napětí, tajemno, kdy tušíte, že něco není úplně tak jak má být), kterou však Turnus (stále ještě pro mě skvělé dílo) zmírnil a z Prachu se již vytratilo téměř vše co se mi právě na prvním díle líbilo - žádná záhada a předvídatelný děj.
Ale jedna věc mi bude vrtat asi velmi dlouho. Silo jedna (potažmo Thurman) je schopné jedním tlačítkem zabít tisíce obyvatel dalších, ale své "neposlušné" (obyvatele sila 1) raději posílá znovu spát - ikdyž vlastně pokud by projekt doběhl do konce - beztak by zemřeli...a celkově postava Thurmana mi lezla krkem - nemám rád ty co si rádi hrají na bohy - a v tomto měřítku....

honzia
29.01.2017 5 z 5

Prostě páni. Skvělé, strhující, napínavé, wau. Silo mě omámilo, Turnus mě trošku trápil, Prach uchvátil. Dohromady to skvěle funguje. Snad to nebude autorova konečná. Skvělá, ale skvělá trilogie.

opic 12
29.01.2017 3 z 5

Vše je konečné,pokud se něco zachrání,jen se tím protáhne jeho pouhá existence do fáze kdy se rozpadne v prach.
Prach má jednu nepopiratelnou výhodu,dobře se čte. Mám z toho smíšený i rozpačitý pocity a po Turnusu,který je pro mě vrchol téhle Silové trojky,docela zklamání,ale jak podotýkám dobře se to čte i odsýpá,jen je tam to pověstné ale a ne jen jednou. Prvních padesát stran dost vlažných,potom už to konečně začne jenže se dostavuje nešvar jedničky. Prakticky vše co bude následovat jednoduše tušíte-předvídáte dopředu a vše co se mi tak líbilo v Turnusu,nečekané zvraty,vypointované kličky v ději,větší hloubka postav,dokonce i to napětí se tady obrátilo v prach a že je ho tady fakt okatě docela dost. U takového bestselleru mi chybí něco co mě rozseká a praští obrazně po palici. Na knihu která má 360 stránek tak závěr je dost uspěchaný bez atmosféry a že tady z toho šlo vytěžit podstatně víc. Piknik s klobásama to navíc celé poslal do kopru. Uznávám,že je to skvělá série a pro ty kdo čtou spíše jen fantasy a young adult,tak to bude asi bomba,ale kdo už má nějaké sci-fi načteno,milník žánru se pro něj nejspíš konat nebude. Bude se jen skvěle bavit,někdy stačí ke spokojenosti trocha. Howey ten potencionál vskutku má :-)

mijala
17.01.2017 5 z 5

Za mě je celá tato trilogie jednou z nejlepších. Oproti jiným dystopiím je u této znát, že je psána pro "dospělejší" čtenáře, takže naštěstí tu není žádný milostný trojuhelník a podobné věci. S velkým očekáváním jsem dočítala poslední stránky a nemohla se dočkat, jak to všechno skončí. Sice bych si konec představovala trochu jinak a hlavně více rozvedený, ale i s tímto jsem spokojená. Autor nám alespoň nechal otevřená vrátka a moje představivost jede na plné obrátky ohledně toho, jak příběh mohl pokračovat dál.

Lyzarka79
17.01.2017 5 z 5

Třetí díl jsem přečetla rychle jako dva předchozí, mě ta trilogie doslova pohltila. Musím říct, že mě mile překvapilo, že se stanou i negativní věci, které člověk nečeká... Rozuzlení je v některých ohledech očekávané, byť ne všechny okolnosti. Nechci nic prozrazovat a psát spoilery. V každém případě k trilogii mám jen jedinou výtku, některé "katastrofické" věci, co se stanou ať s jednotlivými sily nebo i detailnějšími věcmi jsou popsané tak náhle, stručně, prostě další odstavec... za všechny tři knihy se to stalo asi čtyřikrát, asi to byl záměr, ale trošku mi to vadilo. Nicméně dílo se mi líbí komplet jak je. Asi mě to uchvátilo stejně jako možné postapo Vzpoura oceánů před pár lety. Za obojí možné konce si mohou lidé sami a je nám asi všem jasné, že svůj konec si opravdu jednou nějak přivodíme sami... Silo je oproti Vzpouře dost reálné, proto se asi člověk snadno chytne a představí si to a knihami pak chvíli žije...

burianek
14.01.2017 5 z 5

Po úporné snaze prokousat se druhým dílem (hodnotil jsem nevalně) jsem chtěl obě knihy odnést do veřejné knihovny a třetí díl nečíst. Naštěstí jsem Prach koupil. Jako by každý díl napsal někdo jiný. Trošku vykradená sexmise, trošku přiblblý dialogy ale jinak konečně děj a nějaké napětí. Určitě nejlepší díl!

Bašťák
14.01.2017 5 z 5

"Kdo nám to tedy provedl? Číňani?"
Donald a Charlotte se na sebe podívali.
"Co je?" zeptal se Darcy.
"My jsme to provedli", poučil ho Donald. "Tohle místo nebylo stavěno jen tak pro strýčka Příhodu. Bylo součástí plánu".
---
Skvělé, všechny tři díly, promyšlené a zároveň nutící k zamyšlení a hlavně snění (o hvězdách) :-) Za mě tahle série 5 hvězd zaslouženě.

groula
12.01.2017 5 z 5

Jak již bylo napsáno, Silo byla bomba, protože to byla novinka (lidi v podzemním silu atd.) Turnus sem naproti tomu přečet s maximálním sebezapřením a Prach je opět bomba. Bavil mě možná ještě o trochu víc než Silo.
Krásně všechno dovysvětleno, dořešeno a ten závěr...
Za mě jednoznačně všech pět hvězd.
Klidně si po Labyrintech a Marťanovi dovedu představit i zfilmování trilogie a mohla by to bejt pecka...

Phorbo
11.01.2017 5 z 5

Inu jak se dalo čekat. První díl výborný, druhý slabší a třetí vysvětluje všechny otevřené otázky, které autor položil na předchozích sedmistech stranách, nebo na kolika to plusminus vychází. Teď jsem hodně čerstvě po dočtení knihy a sám nevím co napsat. Sám jsem spokojený s tím jak všechno dopadlo. Normálně si píšu u čtení poznámky a pocity, jestli mě kniha baví, jestli je zdlouhavá, nějaké blbosti, které mi nesedí, abych se k nim mohl posléze vrátit a odpovědět si na otázky, které jsem si položil já sám.
Ale Howey mi zodpovídal postupně všechno a do konce bylo co zkoumat a vyzvídat z textu, jak to teda vlastně bylo. Velice mě pobavila scéna, kdy se Darcy přiznává, že přestal brát medikamenty a proto možná chápe, co nechápal předtím a Donald se tomu zasměje, ale chudák Darcy neví, že je to ve vodě, že jo :)
Pro mě byla série Silo společníkem po tři roky, kdy postupně v česku vycházela a já, i když jsem četl jiné knihy z úplně jiného žánru, jsem se myšlenkami vracel, co se asi u Atlanty děje. Místy jsem čekal, že se objeví Rick Grimes a všechny zachrání, ale nestalo se.

xhonzik
11.01.2017 5 z 5

Nejlepsi kniha z zrilogie. Rozuzleni a vysvetleni vseho. Kniha byla pochopitelnejsi nez treba predchozi dil "Turnus". Mohla být o malicko delsi. Cteni jsem si uzival a zaroven odkládal, abych se s pribehy hrdinu mohl setkavat o neco dele vzhledem k tomu, ze se jedna o zaverecny dil trilogie.

Magnat
09.01.2017 5 z 5

Celá trilogie začala jako povídka - četl jsem ji v jednom časopise a po několika měsících jsem náhodou našel v knihkupectví Silo - plno tajemství, odvážná hrdinka, postapokalyptický svět. O rok později vyšel Turnus a nyní se celá trilogie uzavírá. Děj je bohatý (a bohužel tak trochu čekaný i když se najdou i "AHA" momenty), bohužel ke konci málo rozepsaný (vím že autor v epilogu píše, že si příběh máme dál domyslet sami - každý svým směrem) - strašně by mě zajímalo co bude potom? Je opravdu silo 40 mrtvé? Co bude s ostatními sily? Doufám že autor se do tohoto světa ještě vrátí a napíše něco dalšího .

Babouš
07.01.2017 4 z 5

Výborně zakončení výborné trilogie. Hugh Howey umí. Nevím, jestli to je tím, že mezi jednotlivými díly jsem měl takové časové mezery, ale první díl se mi asi líbil nejvíc.

petr1613
05.01.2017 5 z 5

první díl začínal pozvolna, závěr me dostal, druhy jsem shltnul jak malinu, treti dil po delsim cekani žeru, už nečekám zázraky ale dořešení nyní už oblíbenych postav, jsem v puli, spokojen, ukojen

Jiří.H
04.01.2017 3 z 5

Silo *****, Turnus ****, Prach ***. Bohužel, kniha už postrádala větší napětí a onu auru tajemna a neznáma z prvního a částečně druhého dílu. Myslím, že kdyby se druhá a třetí kniha pokrátila a spojila do jednoho celku, výsledek by byl lepší. Na druhou stranu tři svazky vydělají na prodejich víc než dva ... :P

Vé-Vé
01.01.2017 3 z 5

Mám smíšené pocity.

První díl mě dostal, druhý jsem hltala, ale třetí byl takový nemastný neslaný. Jednoduše se nedostavilo očekávané uspokojení.

pobijecmuch
12.12.2016 4 z 5

No sláva, pan Howey se konečně naučil psát už i scifi.
Po dvou prvních rozpačitých dílech se konečně dá napsat, že to mělo spád, akci a celkově se to dobře četlo. Závěr knihy se sice dal rozepsat na trochu více stran, ale buďme rádi, že nám autor konečně vše vysvětlil. Kdo by nebral zemi mlékem a strdím oplývající. :-)

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975