Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 914 236

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

Meri47
24.03.2017 5 z 5

Trilogie Silo, Turnus a Prach je jedna z nejlepších sci-fi jaké jsem v poslední době četla.

Attia
21.03.2017 5 z 5

Silo, Turnus a Prach považuji za jednu z nejlepších postapokalyptických sérií posledních let. Dokáže totiž zaujmout čtenáře v celé šíři, je střízlivá a přece velmi čtivá, má hlavu a patu, jedinečné postavy s výraznými charaktery a přináší děsivý náhled na budoucnost, který můžeme zároveň vnímat i jako varování.

muchtarka
20.03.2017 5 z 5

Je kniha lepší než první díl Silo? Ne. Ovšem v rámci kompletní trilogie a rozuzlení příběhu dávám plný počet hvězdiček. Obvykle u knih na pokračování narážím na zmatenost a postupnou urychlenost příběhu na úkor kvality. Tohle je snad první sci-fi, které kvalitou drží až dokonce (ano, druhý díl je o něco slabší, ale pro příběh nutný a i tak stále nadprůměr). Příběh se uzavřel příjemným tempem, nic se neuspěchalo, nic se zbytečně netáhlo. O dějové zvraty nebyla nouze a ke konci už čtenář v podstatě společně s postavou hledá odpovědi, proč, jak a co s tím? Konec je trochu moc pozitivní a snad až naivní, ale ačkoliv u sci-fi obvykle upřednostňuji špatné konce, tady jsem naopak ráda že tomu tak není. Postavy jednoduše přirostou k srdci a nelze než jim přát to nejlepší.

Rita55
10.03.2017 4 z 5

Já říkám této trilogii "ano" - všechny tři díly měly něco do sebe. Původní myšlenka byla originální (a dost děsivá). Možná bych ocenila více akčnosti, ale celkově mne to rozhodně zaujalo. Po prvním díle, přečteném vlastně náhodou, jsem rychle sháněla pokračování, abych se dozvěděla, jak to dopadne... Což je možná největší klad těchto knížek, nedá se odhadnout, kam se děj zvrtne a autor se nebojí nechávat umřít spoustu postav, takže je to napínavé až do konce.

ZarudlaPrdel
10.03.2017 5 z 5

HA! úplně jsem po přečtení zapomněla napsat recenzi. Máme tu poslední díl, naprosto parádní počteníčko. Sice ten konec zhruba v 90% jsem si říkala " jako vážně to stihne ukončit za 10%?!?!". Přišlo mi, že se to dá rozepsat ještě tak na 30%. Ale jiné výhrady nemám. Moc se mi líbilo poděkování čtenářům a jeho poslední slova k těmto knihám. Těším se, jestli se něco dalšího od něj dostane na český trh. Takže za mě palec nahoru :)

martin6849
10.03.2017 3 z 5

Už mě ten třetí díl nebavil, dočítal jsem to jen proto, abych to dočetl. Konec taky není žádná sláva, bylo to tak nějak předvídatelné. Nejvíce mě bavila asi dvojka.

Ještě mám od stejného autora rozečtený "Sand" a taky mě to nějak extra moc nebaví. Ne, že by to bylo nějak špatné, ale není to ani nic extra. Mám hodně rád postapo sci-fi a myslím, že jsou lepší autoři :-).

Marllo
05.03.2017 4 z 5

Tak jo, první díl byl nejlepší! Proč? Z jednoduchého důvodu.Tajemno, originalita. Druhý díl nám vysvětli proč byla sila postavena a odůvodnil mnohé a třetí díl nám jen uzavírá kapitolu v budoucnosti a ničím překvapivým bohužel nevybočuje, ale to neznamená že je to nutně na škodu. Charaktery jako Jules, Donald, Charlotta, Solo a Lukas mě moc bavili a fandil jsem jim. Popis akce a dramatu jde autorovi furt na jedničku jen bohužel prostřední část knihy která dle mého soudu bývá u většiny knih nejslabší byla i zde kamenem úrazu. A musel jsem se párkrát nutit i k četbě u nějakých kapitol. Což se mi i stalo u Turnusu. Ale konec knihy, respektive posledních sto stran jsem hltal a s přicházející únavou jsem litoval že nemohu číst dál. Škoda že neměla takový čtivý náboj i prostřední část. Ale i tak spokojenost a uspokojivé zakončení trilogie. I když "bacha spoiler" bych nějak zakomponoval do knihy i záchranu i zbylých sil, ale to je jen má menší výtka..nakonec příběhy po dočtení v našich myšlenkách můžou probýhat dál ;)

smallycz
02.03.2017 5 z 5

Skvělá trilogie, škoda, že už je konec.

LukasKudlacek
02.03.2017 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie, až do konce to hraje několika možnostmi a po přečtení všech třech knih, bych se asi ani nedivil, kdyby to mělo úplně jiný konec, než to nakonec má :) Bylo by moc fajn mít i čtvrtou knihu, ale možná to je záměrem autora, aby si každý domyslel jak to může být dál, pokud je nějaké dál.

Na celé trilogii se mi moc líbí, že autor vychází ze současného vědeckého pokroku a toho co už bylo vynalezeno. Nanotechnologie a tzv. nanoroboti a jejich využití ve všech aspektech medicíny, mluví se o tom hodně i v seriózních kruzích. Léky na tišení psychické bolesti, ty už jsou v rámci mírnění posttraumatických příhod. Zmrazení, vyvíjí se několik způsobů pro dlouhé lety kosmem. Všechno je to vlastně hodně reálné a do budoucna to může být normálním standardem a taky velkým neznámým :) ikdyž teď o jeden z možných scénářů známějším ...

Denisa.knizky
26.02.2017 4 z 5

Celou triologii bych ohodnotila petkou. Pro me se jedna o velmi ctivou postapokalyptickou triologii se zajimavym nametem zivota pod zemi.
Prvni dil byl podle me nejlepsi, jednoznacne super. Druhy dil byl pochmurny kvuli svemu nametu ale ledacos vysvetloval a byl nemene zajimavy. Stejne tak treti dil byl skvelym zaverem, avsak cekala jsem o par procent neceho navic. Bylo trochu predvidatelne, co se na konci stane. Taky mi trochu vadilo, ze v docela utlem zaveru triologie se asi treti stranek venuje popisu technickych zalezitosti a kopani, vrtani, odklizeni, shazovani, zprovoznovani, mechanizaci apod.
Kazdopadne celou serii doporucuji a prala bych si klidne dalsi dil:)

acul.p
26.02.2017 5 z 5

Prostě skvělé... Netřeba říkat víc :) Přála bych si další pokračování :)

jackw
19.02.2017 5 z 5

Moc pěkná trilogie.

martunka
17.02.2017 5 z 5

Nenapadá mě nic jiného, než že je to perfektní zakončení trilogie. Většinou bývá poslední díl slabší, ale mně se líbí. Jsem ráda jak to všechno dopadlo.

harena
16.02.2017 4 z 5

Prach - třetí díl trilogie - uzavřel celou sérii Silo. Měla jsem obavu, jestli nezničí celou trilogii, ale naštěstí se tak nestalo. I když je tam celkem málo akce, je čtivá a tak sugestivně napsaná, že člověk má obavy, aby toto opravdu nebyla budoucnost lidstva.Díky za optimistický závěr, potěšil mě. Pro milovníky sci-fi určitě doporučuji.

Boby17
14.02.2017 5 z 5

Právě jsem dočetl poslední díl trilogie a musím říci, že se mi líbil. Při ohlédnutí zpět byl pro mě nejslabší Turnus, ovšem bez něj by třetího dílu nebylo. Příběh po obsazení prázdného sila byl pro mě trochu nepřehledný, ale jak popsat chaos bezvládí? Prach posunul závěr děje až na hranu možného. Život přeživší skupiny mimo hnízdo živých i mrtvých sil by mohl být námětem na další knihu, nevím ale, jestli originálním.

Christo
13.02.2017 4 z 5

Necetl jsem to ani s prilis velkym casovym odstupem, ale tento zaverecny dil mi dal hodne zabrat si pamatovat postavy i dej s predeslych dvou dilu. U me drzi prim Silo a dalsi dva dily uz jedou na setrvacnost dobre nastartovaneho rychliku do uzasneho postapokaliptickeho sveta.

veronika4918
07.02.2017 4 z 5

Uf, konečně dočteno. Strašně jsem se na ni těšila, ale ze všech tří knih mi tahle dala nějak nejvíc zabrat. Mám rozporuplné pocity, jsem zklamaná, čekala jsem víc...? Jsem ráda, že je tahle trilogie ukončena, ale přeci jen by mě zajímalo, jak se naučí žít venku a jaké to bude, až se třeba probudí ostatní...? Jaké by to bylo, kdyby nějaké silo zůstalo do toho konce, který by byl za těch 200 let...

PetraBery
05.02.2017 5 z 5

Parádní zakončení skvělé série, která si určitě zaslouží plný počet bodů. Co mě mrzelo, byla smrt některých hrdinů, bohužel, tak je to někdy i v reálu. Na všechny otázky jsem dostala odpovědi, za mne určitě spokojenost a ani tak mi nevadil nedotažený konec, ráda si domyslím, jak to mohlo být dál. Pokud autor napíše něco dalšího, rozhodně si to nenechám ujít, psát opravdu umí.

Lokina
03.02.2017 4 z 5

Spoiler. Bavilo mě to. Mělo to spád a takovou divnou atmosféru, kdy kniha byla tak realistická, že jste si říkali, ne takovou budoucnost bych tedy nechtěl. Jen co mi přišlo na škodu, byla smrt mužských postav, Lukase z osmnáctky a Darcyho z jedničky, u Donalda se to dalo čekat, ten už byl jednou nohou v hrobě.

stolbice
01.02.2017 5 z 5

Skvělý závěr trilogie! Na rozdíl od předchozích dílů se autor už tak nerozepisuje, charaktery postav jsou známe, s prostředím jsme detailně obeznámeni a těch pár otázek, které nám ještě zbyly, jsou zodpovězeny, tudíž jde vše ráz na ráz. Jen mi je líto některých postav, které si, dle mého, zasloužili dožít konce.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975