Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát?

Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).

1. vydání. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203632/silo-silo-wj3-203632.jpg 4.2877

Silo (1.)

Wool (2011)

Literatura světová, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

Roxik
včera

Silo mě mile překvapilo, když jsem začala knihu číst, nevěřila jsem, že ji dočtu. Prvních 180 stran se neskutečně vleklo a popisováni sestupu do jednotlivých pater Sila mě několikrát donutilo knihu odložit na " později". Vim, že bylo důležité se seznámit s postavami a s rozložením Sila, ale myslim, že autor mohl popis zkrátit a nechat prostor skutečnému ději, podle mě to hodně lidí odradí od čtení a nedostanou se k té skutečné kvalitě příběhu, která začíná od vstupu Juliette na scénu.Od jejího příchodu se vše začalo více rozjíždět a příchod Lucase byl taky fajn. Ovšem nejlepší byla část, kdy Juliette poznala Sóla a konec mě hodně překvapil a strhnul. Takže za mě ta kniha určitě stojí za přečtení, jen se prokousat tim začátkem, těším se na další díl.

DoDidDone

Tři hvězdy jsou max, jak knihu mohu ohodnotit, na víc to podle mého nemá. :/
Prvních několik stránek a několik posledních jsou napsány poutavě, zajímavě a proti nic nemám, ale to mezi, ta většina se mi četla opravdu těžce. Velice mdlé a nijaké, trochu mě tedy zmátla spousta kladných komentářů vychvalující tuhle knihu. Nebyla špatná, ale znovu bych se k ní URČITĚ nevrátil! Asi u žádné knihy jsem se tolik nenudil a nepřál si ji dočíst a několikrát jsem i váhal o odložení a přerušení čtení.
Osobně jsem měl taky problém nějak si představit vzhled Juliette, když dokázala pracovat jako chlap, možná ještě líp. :)
A upřímně, měl jsem trochu pochopení k té "temné straně", protože si nedokážu ani představit, jak těžké a náročné musí takové silo řídit.
Z filmového zpracování mám docela strach. Nedokážu si představit, jak by tohle chtěli zfilmovat, ale třeba se mýlím.
K pokračování se pravděpodobně dostanu a doufám, že bude lepší než Silo.

mauťa28

Ještě nikdy se mi nestalo, abych během necelého týdne přečetla 3 knihy téměř na jeden zátah a ke všemu ještě v žánru scifi. (Silo, Turnus, Prach).Skvěle napsané, okamžité vtažení do děje, popis postav i prostředí ....Když se blížil závěr na jednu stranu jsem chtěla vědět jak to dopadne, zároveň aby to ještě nekončilo:-))) Mohu jen doporučit a to i těm, kteří doteď scifi žánr nevyhledávali, viz. já.

Bediczek

Vesměs pekná knížka. Líbilo se mi že se postupně dozvídáme všechna tajemství a klaustrofobická atmosféra Sila. Také když někdo šel čistit, vždycky jsem doufal že z toho nějak vyvázne. Zezačátku kniha pěkně odsejpala, pak ale trochu ztrácela dech (za to ubírám jednu hvězdu). Jinak chemie mezi Juliette a Lukasem mi připadala trochu nucená a nevěřím že by se někdo jako Juliette takhle bezhlavě zamiloval do někoho, koho skoro nezná. A pak ještě jeden technický dotaz: Proč ksakru nepoužívali výtah? :)

noizcore

Velmi čtivá kniha. Téměř 500 stran jsem zvládl za 3 dny. Děj má svižné tempo, popis prostředí Sila je velmi povedený. O nečekané zvraty není nouze a používání různých časových období vyprávění je přehledné a neztěžuje orientaci v ději.

Dolik13

Kniha na první pohled zaujme poutavým a atraktivním přebalem. Jako fanoušek postapokaliptických knih jsem nicméně v rozpacích. Celkově vzato kniha není vůbec špatná, ale výborné pasáže se střídají s velmi zdlouhavými a nudnými. Kladně hodnotím vývoj postav, občas jsem si připadal jak ve hře o trůny, kdy umírá jedna postava za druhou :D Bohužel, například pasáž, kde je na více než 100 stránkách popisován sestup po schodem mě strašně nudila, kdyby měla kniha o 150 stránek méně a nebyla tak roztahaná, dostala by lepší hodnocení.

kaci_bunny

Vynikající, velmi čtivá knížka. Na začátku se děj hodně rozjede, potom je to trochu pomalejší a potom už jen hltáte stránky. Jednoznačných 5 hvězdiček!

YA-girl

Nemohla jsem se odtrhnout... Bylo to napínavé, ale ne takovým tím typickým způsobem "jestli se do minuty něco nestihne, TAK...". Spíš jsem se nemohla dočkat, co se dozvím dalšího o konstrukci Sila, o tom, jak tam lidé žijí, jak to mají vymyšlené a zařízené, proč to tak je... Prostě takový perfektně promyšlený "jiný svět", jiný způsob života. Na konci pak přišla sice tušená, přesto ale skvělá pointa... a už tak by mi to stačilo ke spokojenosti, ale prý existují ještě další díly, takže moje radost nezná mezí :-). Doporučuji!

uzasna

Dobrá kniha - mne osobne sa čítala príjemne , ľahko . Sem-tam mrazila. Postavy opísané zaujímavo, osudy hrdinov zväčša smutné. Za mňa lepší priemer .

BaHa

Už dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla a Silo mě skutečně překvapilo, protože to úplně není ten typ postapo příběhů, které bych vyhledávala. Každopádně parádní počin se skvěle vykreslenými postavami, překvapivými obraty a hlavně po stranách rozesetými detaily, které Silo povýšily na skutečný klenot žánru.

lachtan77

Tak nějak to tady na zemi určitě dopadne. Možná už se nějaká sila staví. S mojí klaustrofobií v uzavřených prostorech bych šel asi hned čistit :-) Jdu se mrknout po druhém díle :-)

alfinha2321

Dlouho předlouho jsem se k Silu nemohla dostat, ale jak jsem se k němu pak dostala, tak jsem se zase nemohla odtrhnout :) Hodně zajímavý postapo námět a vůbec myšlenka sociálního inženýrství na omezené skupině... Vlastně se zde rozebírá problém všech autoritářských režimů, to jest, co udělat s několika volnomyšlenkáři kteří se vždycky všude vyloupnou. A dokud silo funguje, pak je to vymyšlené naprosto geniálně, pošleme je čistit, oni to udělají ještě s radostí a ostatním to zase na nějakou dobu zvedne morálku. Problém však nastane ve chvíli, kdy se objeví někdo natolik zvídavý, že tím celý systém položí na lopatky... Doporučuji přečíst Silo všem fanouškům sci-fi, opravdu za to stojí.

micha-ella

To je téma přímo pro mne! Čtení jsem si užívala, i když někdy se mi některé pasáže zdály zdlouhavě popisné. Co se mi nesedělo, že při tak vyspělé technice této civilizace lidé chodí a nosí břemena po schodech místo přemisťování výtahy, čistí senzory ručně atp. Ale po psychologické stránce jsem si přišla na své

Tesset

Tak nevím, jak tuto knihu hodnotit. Příběh mi přišel velmi zajímavý i postavy jsem si oblíbila, ale stejně jsem to četla skoro měsíc. Přečtu další díly a uvidím.

Siwan

A zase mě po dlouhé době něco opravdu nadchlo. Dobře vystavěný příběh, má to spád, hrdinové jsou přiměřeně sympatičtí a historka přiměřeně uvěřitelná. Supr. Už se těším na další díly. Nečekala jsem od téhle knihy moc a naopak mě příjemně překvapila.

TomTomis

Sci-fi nečtu zase tak často, ale tahle vize světa mě zaujala . I svými překvapivými zvraty. Určitě se podívám i na další díly.

olle3

Já věděl, že knihy s přívlastkem "světový bestseller" nemám číst. Nepoučil jsem se.

První kapitola jako samostatná povídka, kterou jsem četl kdysi v Ikárii (nebo XB 1), byla geniální. To vše, co v ní bylo nevyřčeno, dělalo příběh mimořádným.

V celé další nástavbě bylo vyřčeno vše a stojí to za prd.
Kdybych měl dílo charakterizovat Jedním slovem, bylo by to - nepřesvědčivé.

On nápad nebyl tak špatný - nebýt neskutečně nezajímavého stylu vyprávění, vznikla by z toho dobrá kniha. Ale styl vyprávění je důležitý. Bohužel.

"Juillete se zmocnilo radostné vzrušení jako u krysy, která narazila na obzvláště velký drobek."

"...zabubnovaly nedočkavé střely."

a tak dále...

Nevím, jestli to má na svědomí líný korektor, překladatel nebo sám autor, ale je to hrůza. Za to však třetí hvězdu dolů neubírám. Ubírám ji za "světový bestseller". To už vážně lidi nepoznají dobrou knihu od špatné, nebo je to všechno jenom reklama?

kozisek1

Začala jsem tento žánr díky čtenářské výzvě a doslova jsem překvapena. Dobře se čte, a i bez výzvy přečtu i další díly.

lalikpepa

Tenhle typ knih mě moc neláká, ale díky Knižní výzvě si mě kniha nějak našla. A jsem ráda, protože je to výborné čtení. Mírně znepokojivé, zneklidňující, ale výborné. Styl, jaký se odvíjí od první kapitoly děj, jsem ještě u žádné knihy nezažila a vlastně nevím jestli se mi líbil. Po nějakém čase jsem si ale zvykla. Každopádně se to četlo dobře, až na neustálé popisy a vysvětlování všech možných procesů, technických postupů apod. Ke konci jsem už celé odstavce popisů přeskakovala, jen abych se konečně dozvěděla jak to dopadne. S ohledem na to, by Silo mohlo být kratší o nějakých 200 stran.
Co ale musím na závěr dodat, je to, že jsem u některých kapitol skoro nedýchala. Byla jsem napnutá jak struna.
Vážně výborná věc. Doporučuji i přes velký počet stran. Co nejdříve se vrhnu na další díl.

Vincenzoci

Pozor, spojler! Až na ten pomalý a místy i lehce zdlouhavý začátek, kde se vystřídá několik hlavních hrdinů (a ti samozřejmě zemřou), to byla dobrá kniha. Časem se to slušně rozjede a nejedna věc mě tam svým zvratem překvapila. Musím ale říct, že mi připadalo, jakoby místy autora tlačily termíny. Hned jdu na další díl! :-)

alef

„Tehdy mu ten zatuchlý betonový válec s patry a patry bytů, dílen, hydroponických zahrad a čističek plných změti trubek připadal jako rozlehlý vesmír, obrovský prostor, který člověk nikdy nedokáže celý prozkoumat, labyrint, ve kterém se on nebo jeho kamarádi mohou ztratit navždy.“

Na počátku příběhu je to většinou vždy stejné – země už nikdy nebude taková, jako dřív, je zamořená jedy a poslední zbytky lidstva se usilovně snaží přežít – vítejte v postapokalyptickém světě, pro čtenáře, kteří mají už nějakou tu postapo za sebou (taky jsem jich už pár přečetla) ... celkem obvyklý úvod ... pak už to ale je na autorovi a jeho příběhu, aby zaujal ... a na čtenáři, aby si v něm našel „to své“, svá očekávání :-) ...

Tak k příběhu ... lidé jsou pěkně „nacpaní“ v ohromném tubusu pod zemí, cesta ven z něj je nemožná, ... a jak se dozvíte, žijí tam už po vícero generací ... dostáváme se tak k jádru, k autorově fantazii a představě o tom, jak to s lidmi, nestvořenými k životu v klaustrofobních podmínkách pod zemí, může vypadat ... a jde o to, jestli se naše představy (nás, čtenářů) potkají s těmi autorovými ... příběh je celkem mnohovrstevný, slibující, že by si v něm každý mohl najít „to své“ – od vzpoury, utajování informací, pátrání po pravdě (která nakonec může být ještě děsivější, než si dokážete představit), ... až po různá tabu a zakázané (škodlivé?) myšlenky ... nahlížíme do temné budoucnosti lidstva?

I já si v tomto příběhu něm našla „to své“ :-), co mně zaujalo (pro mě je asi nejzajímavější a jádro tohoto příběhu – otázka, na kterou se těžko hledá odpověď (a možná ji ani nelze najít) ... a která bude aktuální včera, dnes i zítra ... co si počít s informacemi ...je to otázka vpravdě filozofická – je třeba sdělovat všechny informace všem? ... a není to otázka, zda mají všichni právo na informace, ale spíš otázka, resp. to co mně zajímá je, co přinese takové poznání (všech všeho?) ... a samozřejmě s tím spojená otázka oprávnění – kdo by měl takovou „moc“? „právo“? „svědomí“? rozhodnout ... co komu náleží? ...

... přesto, pokud mám hodnotit jako celek (a nemůžu se ubránit srovnání s jinými příběhy, které jsem už četla), ... tak tento příběh nevyznívá úplně nejlépe ... mám ráda, když, kromě spousty „zajímavých myšlenek“ příběh působí taky na moje emoce, když příběh s hrdiny „prožívám“ .... a to se v tomto případě nestalo, ... i přes nespornou zajímavost myšlenek, jsem s hrdiny nebyla „uvnitř“ příběhu, ... spíš je sledovala z povzdálí (trochu jako literaturu faktu) ... proto jsem váhala mezi 3 a 4*, ... a nakonec se přiklonila k nižšímu hodnocení ...

Syny007

Pomalý rozjezd ale v závěru jsem knihu nemohl odložit vřele doporučuji.

Vikina333

Jak já jsem zvědavá na zfilmování.. Jen se bojím, aby se to povedlo.. Knížka je moc fajn, čtivá a většinu času napínavá, tak uvidíme..

Scathia

Vynikající literární počin. Jedinečná atmosféra, skvěle promyšlená alternativní realita s mnoha zvraty. Velmi často jsem konce kapitol chodila rozdýchat. :-))

Pigface

Jsou knihy, které když dočtete, zanechají pocit uspokojení. Standardní pocit, který asi po přečtení čekáme. A pak jsou knihy, které mají ten dar, že jejich příběh se čtením žijete. Že se děj ve vaší mysli zhmotní, představujete si prostředí, jeho atmosféru, dokážete si vybavit tváře hrdinů. A s těmito hrdiny a jejich příběhy se jen neradi loučíte. Chcete znát, co bude dál, jaké budou další osudy postav. To potom děkujete autorovi, že se rozhodl pokračovat a napsat další knihu a doufáte, že vás čeká další záchvat živé, barevné představivosti. Přesně takové pro mně bylo Silo. A já se už těším na Turnus!

iferdai

Parádní třídílná série! Nemožné hodnotit jednotlivě jelikož některé věci se vyjasní až v dalších dílech. I když celá trilogie má několik ústředních postav, tak to rozhodně není příběhem jednoho hrdiny a to je právě to co mě na takových knihách baví.
Jediné tedy co mi nesedlo bylo autorovo tisknutí, chytání a vodění za loket :)

hnilda3

Dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy takhle nemohla odtrhnout! Když jsem si ji brala, říkala jsem, si, že pět set stran už je na mě docela dost a že to zas budu číst půl roku.. Knihu jsem přečetla za asi 10 dní, což je na mě hodně rychle. Prostě nešlo přestat číst a musela jsme pořád pokračovat. Dokonce jsem kvůli tomu tak trochu zanedbala školu, což se mi nestává :-D Kniha mě nadchla od první kapitoly a už se těším na Turnus.

honza9831

No, Celkově kniha dobrá. Začátek mne trochu překvapil, protože člověk hledal zázrak u prvního hlavního hrdiny, který vlastně nebyl hlavní hrdina. Příběh je dobrý, ale zápletka je taková poněkud povrchní. Ten zabil toho, ten zabil onoho. Až v poslední části knihy se člověk konečně dopracuje k informacím se kterými se dá alespoň trochu pracovat. Konec jsem čekal tak trochu jinak. Příjde mi, že to skončilo až příliš hladce a tu hlavní pasáž, která mě zajímala tam vůbec není. Asi jediné co mi přišlo z celé knihy fakt na hlavu, byla doba po kterou chodili nahoru a dolů. Jít 150 pater týden nebo jak dlouho to šli... Evokuje to ve mne myšlenku, že nemáme být líní a chodit do schodů, protože budeme v silu za chcíplý prasata.
Celkově kniha výborná, tenhle žánr je fakt skvělej.

Nikkiproch

Tahle knížka mě neskutečně bavila. Příběh je dynamický, ač někdo říká, že začátek a popisování fungování Sila je nudné a táhlé, mě to bavilo a považuji to za v příběhu nutné. Pasáže, kdy Juliette běhá po Sile 17, nebo se potápí do zatopené hlubiny, mi někdy až naháněly husí kůži a fakt jsem se bála, co na mě vykoukne z další stránky.
Z té myšlenky, kterou autor rozpracoval, až mrazí. Pokračovaní si rozhodně koupím a přečtu.

Lidudu

Tak ja nevím... hodně jsem se rozmýšlela mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ten nápad je perfektní, nadchl mě a po celou dobu čtení ve mě udržoval pocit jakési stísněnosti. Ale! Celé mi to připadalo jako taková "hurá akce". Jako by to autora zničehonic napadlo, poznal, že je to pecka a rychle rychle na to naplácal jakýs takýs příběh, hlavně aby to nezapomněl. Prostě mi to chvílemi přišlo takové kostrbaté.
Jenže ten nápad s civilizací někde v Silech mě fakt uchvátil takže prostě čtyři hvězdy =)

postkatastrofická antiutopie boj o přežití

Hugh Howey

Hugh Howey