Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor). 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203632/silo-silo-wj3-203632.jpg 4.2924

Silo (1.)

Wool (2011)

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Ajrad1981

Nemá cenu pokládat si otázku, jestli kdy vůbec mohlo někoho byť jen napadnout něco tak zvráceného jako zničit svět a ponechat jen pár vyvolených. Natož jestli by se vůbec mohl pokusit takovou šílenost realizovat. Nedávná historie dokázala, že to možné je, oboje, takže přemýšlet nad těmito JESTLI je zbytečné, odpověď známe. A o to děsivěji ten příběh působí.
Do knihy jsem se nemohla začíst, ale jakmile se mi ozřejmila situace, vztahy, souvislosti, jelo to jak po másle. Občas se to zadrhlo, některé situace mi přišly vygradované až nesmyslně, poslední dobou mě to spíš rozčiluje, než baví, ale celkově paráda.
Na některé otázky, které mě při čtení napadaly – například jestli je vzduch venku fakt otrávený, nebo jestli je to výmysl těch nahoře – jsem dostala odpovědi, ale spousta dalších zůstala nezodpovězená. A co se mi opravdu, ale opravdu nelíbí, je to, že si prostě MUSÍM přečíst další díl! :-D

tygřík2

Že se budu na stará kolena honit po schodech nahoru a dolů jako blázen a ještě se mi to bude líbit, toho jsem se nenadála.
(Hlavně číst tenhle díl jako první, protože jinak si zkazíte ten správný dojem.)

vlcka

Skvělé čtení! Nenudila jsem se ani chvíli, Silo dokázalo vypnout vnější svět a doslova pohltit všemi svými patry, klaustrofobií, náladou i touhou dozvědět se "proč" a "jak". Je pravda, že v jisté fázi mi začalo vadit, co všechno nezničitelná super hrdinka Juliette dokáže přežít a občas jsem marně hledala logiku. Atmosféru, spád ani napětí to však zničit nedokázalo. Mnoho logických nedostatků vyřeší druhý díl, takže ani tady příběh nezůstal nic (nebo alespoň skoro nic) dlužen. A třetí právě, velmi zvědavá, začínám...

Lokina

Musím přiznat, že tato kniha, obdařená nálepkou bestseller, si to zaslouží. Velice originální, poutavě a napínavě napsaný příběh.
Už teď se těším na filmové zpracování, doufám ale, že mi to radost z knihy nesebere.

Žemlák

Po dlouhé době jsem se do něčeho začetl tak, že jsem nemohl přestat. Plno nečekaných zvratů. Za mě super! Jdu na další díl..

roso.mak

Jsou tam logické díry hluboké jak díra na mamuta. Dobrá zpráva je, že mám přečtený i návazný díl a autor asi dostal vynadáno, tak je to domyšlené tam. Ale bude vám to možná kazit dojem ze čtení.

Druhá věc je, že je to zábavné až do cca 1/3 knihy, pak jsem četla jen každou 3. kapitolu (sledují se 3 postavy) a to mi ke štěstí stačilo. Čtení se tak pravda urychlilo, nicméně si nemyslím, že to byl autorův záměr.

Danago

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidéžijí zde už po mnoho generací a nic jiného neznají .
Silo je jedinečný úžasný postapokalyptický sci-fi thriller, který se čte jedním dechem. Knížka mě zaujala od první stránky a už mě nepustila. Rozhodně si přečtu další díly, to prostě musím. Příběh je velice napínavý a překvapivý . Já určitě doporučuji.

Per-quiee

Tato kniha si mě bohužel nezískala. Na základě kladných recenzí jsem se do ní s chutí pustila, ovšem po 100 stranách pro mě byla každá další spíše z donucení. Další díly číst nebudu...

Toffee

Dobře se to četlo. Neměla jsem žádná velká očekávání a knížka mě mile překvapila. Námět je rozhodně zajímavý a autor dokáže čtenáře do děje vtáhnout. I když jsem tušila, že to (vzhledem k dalším dílům) nemůže dopadnout špatně, stejně jsem byla napnutá a místy jsem příběh doslova hltala. K tomu musím přidat svou zvědavost, co se z toho všeho vlastně vyklube, jestli jde o nějaký sociální experiment a všechno je jen jako, nebo je skutečnost ještě horší, než vypadá. Román klade i spoustu stále aktuálních otázek, třeba o odpovědnosti vůdců vůči společnosti, o krátkodobých a dlouhodobých řešeních, tom, jestli není lepší před lidmi některé informace tajit apod. Celkem ochotně proto autorovi odpustím některé prvoplánovosti, limonádový milostný vztah aj.

Skuban9999

Super kniha! Přečtena během pár dní. Hned zítra začínám číst 2. díl! Doporučuji všem

Roxik

Silo mě mile překvapilo, když jsem začala knihu číst, nevěřila jsem, že ji dočtu. Prvních 180 stran se neskutečně vleklo a popisováni sestupu do jednotlivých pater Sila mě několikrát donutilo knihu odložit na " později". Vim, že bylo důležité se seznámit s postavami a s rozložením Sila, ale myslim, že autor mohl popis zkrátit a nechat prostor skutečnému ději, podle mě to hodně lidí odradí od čtení a nedostanou se k té skutečné kvalitě příběhu, která začíná od vstupu Juliette na scénu.Od jejího příchodu se vše začalo více rozjíždět a příchod Lucase byl taky fajn. Ovšem nejlepší byla část, kdy Juliette poznala Sóla a konec mě hodně překvapil a strhnul. Takže za mě ta kniha určitě stojí za přečtení, jen se prokousat tim začátkem, těším se na další díl.

DoDidDone

Tři hvězdy jsou max, jak knihu mohu ohodnotit, na víc to podle mého nemá. :/
Prvních několik stránek a několik posledních jsou napsány poutavě, zajímavě a proti nic nemám, ale to mezi, ta většina se mi četla opravdu těžce. Velice mdlé a nijaké, trochu mě tedy zmátla spousta kladných komentářů vychvalující tuhle knihu. Nebyla špatná, ale znovu bych se k ní URČITĚ nevrátil! Asi u žádné knihy jsem se tolik nenudil a nepřál si ji dočíst a několikrát jsem i váhal o odložení a přerušení čtení.
Osobně jsem měl taky problém nějak si představit vzhled Juliette, když dokázala pracovat jako chlap, možná ještě líp. :)
A upřímně, měl jsem trochu pochopení k té "temné straně", protože si nedokážu ani představit, jak těžké a náročné musí takové silo řídit.
Z filmového zpracování mám docela strach. Nedokážu si představit, jak by tohle chtěli zfilmovat, ale třeba se mýlím.
K pokračování se pravděpodobně dostanu a doufám, že bude lepší než Silo.

mauťa28

Ještě nikdy se mi nestalo, abych během necelého týdne přečetla 3 knihy téměř na jeden zátah a ke všemu ještě v žánru scifi. (Silo, Turnus, Prach).Skvěle napsané, okamžité vtažení do děje, popis postav i prostředí ....Když se blížil závěr na jednu stranu jsem chtěla vědět jak to dopadne, zároveň aby to ještě nekončilo:-))) Mohu jen doporučit a to i těm, kteří doteď scifi žánr nevyhledávali, viz. já.

Bediczek

Vesměs pekná knížka. Líbilo se mi že se postupně dozvídáme všechna tajemství a klaustrofobická atmosféra Sila. Také když někdo šel čistit, vždycky jsem doufal že z toho nějak vyvázne. Zezačátku kniha pěkně odsejpala, pak ale trochu ztrácela dech (za to ubírám jednu hvězdu). Jinak chemie mezi Juliette a Lukasem mi připadala trochu nucená a nevěřím že by se někdo jako Juliette takhle bezhlavě zamiloval do někoho, koho skoro nezná. A pak ještě jeden technický dotaz: Proč ksakru nepoužívali výtah? :)

noizcore

Velmi čtivá kniha. Téměř 500 stran jsem zvládl za 3 dny. Děj má svižné tempo, popis prostředí Sila je velmi povedený. O nečekané zvraty není nouze a používání různých časových období vyprávění je přehledné a neztěžuje orientaci v ději.

Dolik13

Kniha na první pohled zaujme poutavým a atraktivním přebalem. Jako fanoušek postapokaliptických knih jsem nicméně v rozpacích. Celkově vzato kniha není vůbec špatná, ale výborné pasáže se střídají s velmi zdlouhavými a nudnými. Kladně hodnotím vývoj postav, občas jsem si připadal jak ve hře o trůny, kdy umírá jedna postava za druhou :D Bohužel, například pasáž, kde je na více než 100 stránkách popisován sestup po schodem mě strašně nudila, kdyby měla kniha o 150 stránek méně a nebyla tak roztahaná, dostala by lepší hodnocení.

kaci_bunny

Vynikající, velmi čtivá knížka. Na začátku se děj hodně rozjede, potom je to trochu pomalejší a potom už jen hltáte stránky. Jednoznačných 5 hvězdiček!

YA-girl

Nemohla jsem se odtrhnout... Bylo to napínavé, ale ne takovým tím typickým způsobem "jestli se do minuty něco nestihne, TAK...". Spíš jsem se nemohla dočkat, co se dozvím dalšího o konstrukci Sila, o tom, jak tam lidé žijí, jak to mají vymyšlené a zařízené, proč to tak je... Prostě takový perfektně promyšlený "jiný svět", jiný způsob života. Na konci pak přišla sice tušená, přesto ale skvělá pointa... a už tak by mi to stačilo ke spokojenosti, ale prý existují ještě další díly, takže moje radost nezná mezí :-). Doporučuji!

uzasna

Dobrá kniha - mne osobne sa čítala príjemne , ľahko . Sem-tam mrazila. Postavy opísané zaujímavo, osudy hrdinov zväčša smutné. Za mňa lepší priemer .

BaHa

Už dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla a Silo mě skutečně překvapilo, protože to úplně není ten typ postapo příběhů, které bych vyhledávala. Každopádně parádní počin se skvěle vykreslenými postavami, překvapivými obraty a hlavně po stranách rozesetými detaily, které Silo povýšily na skutečný klenot žánru.

lachtan77

Tak nějak to tady na zemi určitě dopadne. Možná už se nějaká sila staví. S mojí klaustrofobií v uzavřených prostorech bych šel asi hned čistit :-) Jdu se mrknout po druhém díle :-)

alfinha2321

Dlouho předlouho jsem se k Silu nemohla dostat, ale jak jsem se k němu pak dostala, tak jsem se zase nemohla odtrhnout :) Hodně zajímavý postapo námět a vůbec myšlenka sociálního inženýrství na omezené skupině... Vlastně se zde rozebírá problém všech autoritářských režimů, to jest, co udělat s několika volnomyšlenkáři kteří se vždycky všude vyloupnou. A dokud silo funguje, pak je to vymyšlené naprosto geniálně, pošleme je čistit, oni to udělají ještě s radostí a ostatním to zase na nějakou dobu zvedne morálku. Problém však nastane ve chvíli, kdy se objeví někdo natolik zvídavý, že tím celý systém položí na lopatky... Doporučuji přečíst Silo všem fanouškům sci-fi, opravdu za to stojí.

micha-ella

To je téma přímo pro mne! Čtení jsem si užívala, i když někdy se mi některé pasáže zdály zdlouhavě popisné. Co se mi nesedělo, že při tak vyspělé technice této civilizace lidé chodí a nosí břemena po schodech místo přemisťování výtahy, čistí senzory ručně atp. Ale po psychologické stránce jsem si přišla na své

Tesset

Tak nevím, jak tuto knihu hodnotit. Příběh mi přišel velmi zajímavý i postavy jsem si oblíbila, ale stejně jsem to četla skoro měsíc. Přečtu další díly a uvidím.

Siwan

A zase mě po dlouhé době něco opravdu nadchlo. Dobře vystavěný příběh, má to spád, hrdinové jsou přiměřeně sympatičtí a historka přiměřeně uvěřitelná. Supr. Už se těším na další díly. Nečekala jsem od téhle knihy moc a naopak mě příjemně překvapila.

TomTomis

Sci-fi nečtu zase tak často, ale tahle vize světa mě zaujala . I svými překvapivými zvraty. Určitě se podívám i na další díly.

olle3

Já věděl, že knihy s přívlastkem "světový bestseller" nemám číst. Nepoučil jsem se.

První kapitola jako samostatná povídka, kterou jsem četl kdysi v Ikárii (nebo XB 1), byla geniální. To vše, co v ní bylo nevyřčeno, dělalo příběh mimořádným.

V celé další nástavbě bylo vyřčeno vše a stojí to za prd.
Kdybych měl dílo charakterizovat Jedním slovem, bylo by to - nepřesvědčivé.

On nápad nebyl tak špatný - nebýt neskutečně nezajímavého stylu vyprávění, vznikla by z toho dobrá kniha. Ale styl vyprávění je důležitý. Bohužel.

"Juillete se zmocnilo radostné vzrušení jako u krysy, která narazila na obzvláště velký drobek."

"...zabubnovaly nedočkavé střely."

a tak dále...

Nevím, jestli to má na svědomí líný korektor, překladatel nebo sám autor, ale je to hrůza. Za to však třetí hvězdu dolů neubírám. Ubírám ji za "světový bestseller". To už vážně lidi nepoznají dobrou knihu od špatné, nebo je to všechno jenom reklama?

kozisek1

Začala jsem tento žánr díky čtenářské výzvě a doslova jsem překvapena. Dobře se čte, a i bez výzvy přečtu i další díly.

lalikpepa

Tenhle typ knih mě moc neláká, ale díky Knižní výzvě si mě kniha nějak našla. A jsem ráda, protože je to výborné čtení. Mírně znepokojivé, zneklidňující, ale výborné. Styl, jaký se odvíjí od první kapitoly děj, jsem ještě u žádné knihy nezažila a vlastně nevím jestli se mi líbil. Po nějakém čase jsem si ale zvykla. Každopádně se to četlo dobře, až na neustálé popisy a vysvětlování všech možných procesů, technických postupů apod. Ke konci jsem už celé odstavce popisů přeskakovala, jen abych se konečně dozvěděla jak to dopadne. S ohledem na to, by Silo mohlo být kratší o nějakých 200 stran.
Co ale musím na závěr dodat, je to, že jsem u některých kapitol skoro nedýchala. Byla jsem napnutá jak struna.
Vážně výborná věc. Doporučuji i přes velký počet stran. Co nejdříve se vrhnu na další díl.

Vincenzoci

Pozor, spojler! Až na ten pomalý a místy i lehce zdlouhavý začátek, kde se vystřídá několik hlavních hrdinů (a ti samozřejmě zemřou), to byla dobrá kniha. Časem se to slušně rozjede a nejedna věc mě tam svým zvratem překvapila. Musím ale říct, že mi připadalo, jakoby místy autora tlačily termíny. Hned jdu na další díl! :-)

postkatastrofická antiutopie boj o přežití

Hugh Howey

Hugh Howey