Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203632/silo-silo-wj3-203632.jpg 4.21141

Silo (1.)

The Wool (2011)

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

kofina

Originální, nápadité, se sympatickými postavami, místy možná trochu rozvleklé, ale příběhu to vůbec neubírá. Doufám, že další díl bude podobně dobrý :)

DericCaster

Přečetl jsem Metro 2033, které se mi celkem líbilo. A pak všude četl, že Silo je mnohem lepší... No asi trochu lepší je, ale zas bych to s tou chválou nepřeháněl. Nepopírám, celkem zajímavý postapokaliptický námět, nicméně knížka sem tam trochu nudila a sem tam nějaký odtavec jsem prostě přeskočil... Ale učitě to není tak, že bych litoval toho času a určitě budu číst i další díly.

Hotovson

Byl jsem velmi mile překvapen, je tam spousty dějovejch veletočů a když už jsem si myslel, že je vše ztraceno, následovalo potom překvapení, který nemoh čekat snad nikdo a proto se mi to tolik líbilo.

Matys7777

Na můj vkus moc utahané, ale nápad skvělý. Číst druhý díl už ale nějak nemám potřebu...

Laf

Sice začátek mi přišel takový vleklý, ale nakonec se to zlepšilo a bylo těžké knihu odložit z ruky. Námět knihy je opravdu výborný. Snad pokračování bude stejně tak dobré.

Misa25

Silo je zajimavy pocin, svet, ktery si dokazeme predstavit, ale patra, ktera se odviji dolu jsou tak nezvykla, ze mi delalo nekdy problem, si uvedomit, ze lide chodi dolu a ne nahoru...jinak se mi pribeh libi a jsem zvedava, jestli se povede detem ze sila 17, dostat do "bezpeci" sila 18...

zimela

Zbytek mě vyměřeného času na tomto, mocnými jedy zatím nespáleného, světa hodlám strávit snahou vypiplat hodinářským strojkem poháněný model sila (s mikrokosmem betlému lidiček uvnitř) v průřezu plechovky od fazolí; asi sem divnej, ale mě se to líbilo. Jasně, po spirále schodů se nám dolů valí kaskáda logických kotrmelečků, charaktery jsou niterně rozervané jak Julietta s rambonožem pod balkonem a aby toho nebylo málo, Huges ho napsal takřka unikátně uniformním slohem.
Přesto přeze všechno mě ale Silo...bavilo...a vlastně i dalo, co slibovalo, totiž popis problematiky soužití lidí v mokrém snu každého Doomsday Preppera; v podzemní arše s uzavřeným koloběhem a navrch ještě přidalo slušnou úvahu k přežvyku ohledně toho, SPOILER, jaké historie jsme vlastně otroci, potomci a spolutvůrci mi sami, potažmo kolik z ní si s sebou vítězové vzali do hrobu. KONEC SPOILERU
Jedna rada závěrem. Když už Silo odvíčkujete, tak ho dejte do dna. Spousta věcí, i když se to zdá nemožné, začne (s přivřeným okem) dávat smysl později.
Buď jak buď, jsou čtyři, ochotně mi skočily do střely nálady a jsou spokojené; tedy 4 spokojené ****

PS: Všimli jste si absence hudby v jakékoli její podobě? Brr...

Metla

Osobně mám ráda příběhy, ve kterých izolovaná banda lidí přežívá podle daných podmínek – ať už jde o generační vesmírné lodě, kolonie na vzdálených planetách, nebo třeba obrovský válec pod zpustošenou zemí. Baví mě sledovat, jak by se mohla vyvinout kultura, změnit chování, jak hrdinové postupně odhalují pravdu o světě kolem sebe, kladou otázky, nalézají odpovědi a při té příležitosti absolvují různá napínavá dobrodružství. V románu „Silo“ jsem přesně takový fascinující příběh dostala, temný, plný tajemství a převážně sympatických postav, s nimiž se autor vůbec nemazlí. Jistě, celá ta vize sila (jeho funkčnost a soběstačnost) je zpochybnitelná, nic to však nemění na faktu, že jsem si četbu užívala, vlastně chvílemi vyloženě prožívala. Za sebe můžu dojmy vyhodnotit jako vysoce nadprůměrné, množství zodpovězených otázek na první díl trilogie považuji za dostatečné a jsem zvědavá, kolik světla na silo vrhnou další díly. Zdejší hodnocení 84% je imho odpovídající.

Olaf74

Přečteno cca 150 stránek - nuda. Knížku jsem odložil a už se k ní asi nevrátím. Velké zklamání. Recenze mě dost navnadily, naštěstí jsem si ji půjčil v knihovně zadara.

pazdy15

Naprosto luxusní prostředí .. ten nápad !! :) Děj mě vtrhl okamžitě a a příběh je velice poutavě vymyšlený , jsem zvědavy na druhý díl ( Turnus ). 5 z 5 !!!

Annkag

Tak toto je knižka ktorá je predstave postapokalyptického sveta najbližšie k skutočnosti.
Velmi sa ma dotkol Holstonov osud,kedy vlastne zistil čo sa skutočne deje ale už s tým nemohol nič urobit.Až do konca knihy som nemala ponatia prečo ich posielajú na to čistenie.
Osudy ludí,ktorých som na stránkach knihy stretla som prežívala s nimi so zatajeným dychom a čakala čo bude dalej,ako sa to vyvinie a myslela na to ako by som si pri predstave posapokalyptického konca ludstava poradila ja.
A teraz hurá na Turnus.

JiříŠkorpík

Pro mě zklamání. Asi jsem si hodně sliboval od reakcí jiných čtenářů. Příběh na postapokalyptické téma musí být víc než jen příběhem. V této knize si autor dělal co chtěl. Kdyby si o problematice, kterou využívá pro svůj příběh aspoň něco nastudoval. Takto to vypadá, že využívá znalosti sociální problematiky a techniky na úrovni základky, takže celé to působí dost nevěrohodně, i když začátek je pěkně napínavý.

petrpospa

Nečtu sci-fi. Ležela v městské knihovně úplně nahoře, právě ji někdo vrátil. Občas je dobré sáhnout po něčem naprosto neznámém. Skvělý nápad i fantazie, coby technikovi mi občas něco nesedí, ale proč by taky v postapokalyptické společnosti mělo?

GilGalad

Nechápu tak vysoké hodnocení. Kniha bez nápadu, postavy málo uvěřitelné a emocionálně ploché, celý nápad s konceptem podezmního sila nelogický a krajně nepravděpodobný. V porovnání s Metrem 2033 prohrává na celé čáře...

lakyh

Skvělé! Konečně jsem si zase početl něco co mělo výborně rozpracovanou zajímavou myšlenku, která neměla zásadnější trhliny i když je to jen vymyšlené, přesto to může někdy být realitou nebo v podobném smyslu. Nebylo nouze o překvapení a převraty, napínavé celou dobu. Doufám že i další 2 knížky si zachovají originalitu, myšlenku a celkový skvělý dojem.

Jakahol

Kniha mě bohužel zklamala. Začátek byl velice nadějný, sliboval hledání pravdy o sile, tajemno a zvraty. Nakonec to celé ale zabily ploché postavy, zbytečné rozvleklé popisy a předvídatelné události. Špatná kniha to ale rozhodně není, což je jasné už z toho, kolik nadšených ohlasů má.

hadikcz

Cele universum Sila je naprosto dechberouci a uveritelne. Oproti serii Metro je vice sviznejsi a pohlucijci.

Postupne a pomale odhalovani pravdy melo ten spravny spad a ke knize me to prikovalo ze jsem se nedokazal odtrhnout.

Enthu

U téhle knihy se mi nejvíce líbilo, jak mě dokázal autor překvapit. Snad u každé části jsem byla překvapená. Ano, něco jsem neočekávala, že se stane, nebo jsem tomu uvěřila a on to byl čirý výmysl. Popravdě, dlouho se mi nestalo, abych takhle byla překvapována. Ovšem chvílemi mi trvalo ze začátku se pořádně začíst, trošku autorův styl psaní mi neseděl, ale pak se mi tak po půl stránce až stránce povedlo začíst. Ke konci to šlo jako jedna báseň.

druzickaster

Na začátku knihy jsem si říkal, no jo, taková novodobá Sexmise (Polská komedie), tím nechci říct, že by Sexmise byla špatná, jde jen o to, že Silo je jiné a určitě to není komedie. Děj je trošku přímočarý, ale i přesto je napínavý a má spád. Jediné co mi nešlo na rozum je zapojení drátů pod vodou, s tím si autorm mohl krapet pohrát, třeba vzduchovou kapsou, nebo podobně. No nic, dost psaní, je čas se podívat na dobu před Jul a na to jak vznikla sila.

iwosh

Druhé vychutnávající čtení, ...

Radous

Pro mě do této doby jedna z mála zkušenostní s postapo knihami – a to jsem fanoušek žánru (kovanej fallouťák I – II). Masakr. Popravdě mám vždy pochyby o výsledku, pokud autor (sci-fi) není sedmdesátník (padesát let aktivní pisatelské kariéry se rovná kvalitním literárním schopnostem a vůbec, zkušenosti). Tenhle borec píše aktivně cca deset let a výsledek… asi bych měl zvážit, že absence bílých fousů neznamená brak. Silo jsem zmáknul za poslední dva roky dvakrát (jednou z nahodilé inspirace a podruhé pro osvěžení paměti, jelikož jsem sehnal zbylé dva díly) a pokaždé rekord. V rámci čtecí premiéry jsem to urazil za dva dny, po druhé mi na to stačil zhruba den. Totální win. Napínavé až na půdu, fascinující. Nemůžete se odtrhnout, každá další kapitola jen zvyšuje závislost. A ta myšlenka, co je v pozadí – to je v podstatě upozornění nám současníkům. Já těmhle typům knih říkám reálné sci-fi. Protože tomuhle by člověk mohl klidně věřit. Není tam nic, čeho by v dnešní době nemohlo být dosaženo. Hustec. Dochází mi slova.

stakido

Narazil jsem na ní náhodou, ale byl jsem nadšený. Úplně jinak vystavěný příběh, ne co jsem doposud četl.
Skvělá atmosféra, příběh.

Sem tam trošku zpomalý děj, ale to se dá odpustit.

niki-chan

Tak trochu větší očekávání, než kniha splnila. Námět dobrý a zajímavý, ale vyprávění trochu místy rozvleklé, postavy nebyly pořádně propracované, mnoho věcí zůstalo nevysvětlených, ačkoli se o nich často mluvilo (viz loterie). A konec zase moc uspěchaný a opět bez nějakého zdůvodnění. Do dalších dílů se pouštět nebudu, ale z pohledu rozšíření obzoru, nelituji četby.

MonikaV

Skvělá, doporučuji, chytne vás a nepustí a pak musíte jít pro další díl, tak jako já!

Majkrofon

Celkom fajn scifi, páčil sa mi svet, ktorý autor vytvoril. čo ma naopak na knihe sklamalo, bola jej rozvláčnosť a v celku nezaujímavé postavy. Každopádne mám pocit, že autor úplne nevyužil potenciál svojho nápadu. Ale je to fajn oddychovka.

PeterSmith

Po prvních 50-ti stránkách jsem knihu odložil s tím, že mě nebaví.....stále mě něco nahlodávalo a po měsíci jsem se ke knize vrátil. Nic lepšího jsem nemohl udělat! následovala skvělá jízda až do konce, dobře propracované, čtivé nastupuji na Turnus :)

Nomia

Rozvláčné a místy až nudné, Silo ničím nevybočuje z řasy průměrných sci-fi. Postavy nejsou ani příliš zajímavé, ani sympatické, to samé by se dalo říci o samotném příběhu.
Jediné v čem kniha vyniká jsou sáhodlouhé popisy samotného sila, kde se zřejmě sám autor jimi natolik ukájel, až se nechal unést a pozapomněl, že jen zajímavé prostředí nedělá z knihy automaticky výbornou záležitost.
Příliš okoukané čtení, které je navíc podáno průměrným vypravěčským stylem. Autor nám naservíroval jen poměrně mdlé sci-fi, které čerpá z mnohem úspěšnějších dystopických děl, což by mi ani tak nevadilo, pokud by k tomu sám přispěl něčím novým/neotřelým, nebo pokud by alespoň odvedl výbornou řemeslnou práci, což se nestalo.

alcan

Zajímavý a netradiční příběh, který pomohl autorovi prorazit. Některé pasáže se čtou opravdu výborně, skoro jako kdybyste byli zavření v Silu také...

managalante

Úžasný nápad. Příběh mne už od začátku knihy totálně pohltil. Před autorovým citem pro detail smekám. Těším se, až si přečtu i ostatní díly. :-)

Moše

Úžasná

postkatastrofická antiutopie boj o přežití americká literatura podzemí budoucnost sci-fi

Hugh Howey

Hugh Howey