Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor). 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203632/silo-silo-wj3-203632.jpg 4.21020

Silo (1.)

The Wool (2011)

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Zelza
předevčírem

Kniha se mi moc libila.Zajimave pojeti sveta po jaderne katastrofe. Velmi poutave cteni a tesim se, ze si prectu dalsi dva dily, proc Zeme takto skoncila.......

Michaeles

Skvělá sci-fi, která chytne od začátku až do konce. Už se těším, až se vrhnu na pokračování.

Adhara

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

Nymphetamine

Jaká to všemocná síla Sila
mě k sobě přikovala...

Také vám připomíná Silo zámek? Zámek, který v sobě drží nějaká tajemství a hrdinové (nebo možná i my sami) jsou (jsme) klíče...?

Na to jak je Silo krásný zajímavý román, není psaný příliš dobrým stylem. Prvních třicet stran jsem uvažovala, že knihu odložím na pozdější dobu... Nečetla jsem originál a tak se mohu jen domýšlet, zda je to vina překladu nebo to tak prapodivně napsal sám autor. Některé věty na mě působily dojmem, že je tak vyplivl google překladač. Kostrbaté, psané neosobním stylem. Protože jsem ale chtěla přijít Silu na kloub a věřila jsem, že bude stát za to, nepřestávala jsem číst a brzy jsem už četla jak o život. Nedá se říct, že bych četla, spíš jsem hltala stránku za stránkou a někdy jsem i některé věty doslova prolétla, abych se už dostala dál a přelouskala tu a tam stránky zbytečných popisů a průtahů.
Víc už prozrazovat nebudu. Těším se hodně na další na díly.
Autor zde nastiňuje vývoj budoucnosti, který by klidně mohl nastat...
Kniha v sobě také nese mnoho zajímavých myšlenek a názorů a tento se mi líbil nejvíce:
"Lidé jsou jako stroje. Porouchávají se. Nemusí běžet hladce. Mohou člověka spálit nebo zrmzačit, když si nedá pozor."

Johnsons007
29.12.2017

Tak po nedávném přečtení trilogie Metra to měla tato Sci-fi trochu těžší. Se začtením jsem problém neměl, ale souhlasím zde s některými čtenáři, že místy je kniha nudná, ale zase, nemůže tam být furt nějaká akce, některé pasáže by se dali dotáhnout asi lépe, některé byly ukončené moc rychle. Každopádně myšlenka knihy o způsobu přežívání lidstva, společenských poměrech, politice a vizi či myšlence, je dobrá. Poslední třetina knihy mě bavila nejvíce. Zkusím tedy další díly a uvidím. S odřenýma ušima hodnotím za čtyři hvězdy, protože celkově jsem se u knihy celkem bavil a závěr byl celkem napínavý.

Black-stars
26.12.2017

Začátek knížky super - překvapivý až šokující. Další stránky byly dost nudné, bez života, bez zajímavější příběhové linky. Na tak rozsáhlou knihu, která se řadila mezi bestsellery bych očekávala něco víc. Mnohem víc!

Petroff
21.12.2017

Dost nudný. Styl psaní taky nic moc a absolutně postrádám atmosféru, nějakej obsáhlejší popis života v silu... Nic, jen to hlavní "dobrodružství"!

B4LU
13.12.2017

No, já teda nevím. Po všech (nejen) místních recenzích jsem měl dojem, že se do čtenářského popředí konečně dostalo i nějaké kvalitní SF, které se konečně netočí kolem teenagerů, ale... Po přečtení první části jsem zjistil, že mě to prostě naprosto nebaví. Hodlám se k tomu ještě vrátit, protože ta ústřední myšlenka byla docela zajímavá, ale za sebe říkám, že takhle sterilní vypravěčský styl jsem neviděl už velmi, velmi dlouho. Zatím nehodnotím.

sofmysl
06.12.2017

Na trilogii jsem se moc těšila, až mi ji manžel koupí a ve finále se přiznám, že z prvního dílu jsem tak trochu zklamaná. Slyšela jsem samou chválu a toto téma mám moc ráda, ale ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst. Za mě to v podstatě bylo třičtvrtě knihy nuda a potom jako by se autor snažil to zachránit a ke konci nešetřil překvapeními. - nejdřív se nedělo de-facto nic a potom se najednou dělo úplně všechno. Trochu mě to otrávilo a s takovým tématem je to škoda.

Fogl999
05.12.2017

Kdo trpí klaustrofobií, tak to raději nečtěte :-)
Jinak je to napínavé čtení, ale budete nuceni číst další díly. Tento vám moc otázek na konci nezodpoví. Čtu už druhý díl. Tam už je spousta věci vysvětlena. Hlavě to, co donutilo lidi žít v silech.

petgona
23.11.2017

Citala som to kratko po Metre 2033 a toto bola lepsia volba. Viac akcie, viac napatia, menej rozoberania politiky filozofie. Celkovo menej uvah a rozjimania nad nesmrtelnostou chrusta. Skoda len, ze som nenatrafila v kniznici na pokracovanie, lebo sa mi zda ze by to malo byt. Lebo velmi rada by som sa dozvedela, ako to s tymi silami vlastne je. A hlavne mala som cely cas neodbytny pocit, ze povrch mozno nakoniec ani nebude tak strasne toxicky....

Paulika
23.11.2017

Pribeh plny klise, otrepanych frazi, plytkosti a nelogicnosti. Kniha postrada veskerou originalitu. I kdyz nejsem fanousek sci-fi, tak plno "ideji" jsem uz nekde jinde videl/slysel/cetl. Pusobi to jako takovy Eintopf vykradenych napadu; ted me napada: Fallout, Hungry games, Sexmise,... Novela je ciste epicka, zadna hlubsi myslenka nebo odkaz ala A.C.Clarke, I. Asimov nebo S.Lem. Proste takova sci-fi rodokapsa trochu levne okorenena uryvky ze Shakespeara. Prvni polovina mi pripadala totalne nudna az v druhe casti se to trochu rozjelo, ale temer vse bylo predvidatelne. Jednoznacne cernobile, ti hodni z mechanickeho useku, ti zly z IT (ano jsem take ITak ;-)) Jedine, co me snad u knihy drzelo az dokonce byla zvedavost, proc v tech zpropadenych silech nemaji vytahy a vsechno tahaji po schodech.

poiu
22.11.2017

Četlo se mi to skvěle, příběh Juliette mě bavil...... :-) Mám trochu problém s nedomyšleností některých věcí (např. podzemní pěstování prasat, sprchy a splachování vodou --- v budoucnosti, kdy lidstvo žije v podzemních krytech, bych vodu chápala jako nejvzácnější ze všech vymožeností, byla by na příděl atp., dále
---------- spolier------------ mi vadilo, že pár lidí se jen tak vydá po schodech nahoru "dělat revoluci" a místo toho, aby se něco pokusili změnit mírovou cestou = diskuzí = rovnou přijdou na řadu zbraně...... Kde se tam ty zbraně vůbec vzaly? Lidé z mechanického si je NAJEDNOU - JEN TAK vyrobili? Bez plánů, bez zkušeností....???? ) , taky jsem trochu čekala, že svět za zdí není tak toxický, jak se na první pohled zdálo....

No, nicméně ať nekecám o blbostech -- četlo se to výborně a stojí to za přečtení.... Těším se na další díly...

Kapi41
18.11.2017

Nebudu se zdržovat dlouhým komentářem, prostě to bylo super!
A teď rychle pro druhý díl...

Karcoolka2210
05.11.2017

Myslím, že celkom slušný začiatok trilógie. Dočítala som to s množstvom nezodpovedaných otázok, na ktoré čakám odpovede v nasledujúcich častiach. Celkovo ako nápad ďalšej z mnohých kníh na tému "koniec sveta ako ho poznáme" bolo Wool veľmi zaujímavé. Veľké plus je tiež fakt, že hlavé postavy nemajú sladkých -násť, ale už majú niečo za sebou ;) AJ

NightGepard
02.11.2017

Prvních cca 100 stran mi trvalo,než jsem se vůbec do knihy začetl a zvykl si na styl autora. Kniha je určitě zajímavá a napínavá. Ale třeba např. na čtivost Marťana nemá.
Nejvíce mě bavilo silo 17 a následné rozmotávání střípků z minulosti v silu 18 skrz postavu Lucase.
Uvidíme, jak se vybarví druhý a třetí díl.

Kiszoun
02.11.2017

Ke knihám jsem se dostal náhodou, protože jsem přečetl všechno od Glukhovskeho a na znovučtení Zeměplochy jsem neměl moc chuť a nebudu kecat, knížka trčela v knihkupectví ve slevě, tak jsem to riskl :-)
Co se mi dostalo mě mile překvapilo. Krásně "barevný" svět, ve kterém poslední lidé přežívají apokalypsu v podzemním Silu (skoro jako ve filmu Sexmise), jakožto semena budoucí civilizace. Zavedený systém je ovládán loutkami a jakákoliv rebélie, či jen zatracená myšlenka na to, co se nachází za dveřmi přechodové komory, končí vyhoštěním do zamořeného venku, kde dotyčný očistí objektivy kamer a zemře... Škoda jen, že když se dá pár hlav dohromady, tak se systémy hroutí a že je hlavní hrdinka tvrdohlavá jak mezek, tak se bortí nejen systémy ale i betonová monstra zapuštěná v několikakilometrové hloubce v zemi.

smolicka
02.11.2017

Vždycky jsem ke knihám s nálepkou "Bestseller" trochu skeptická, zvláště po světovém úspěchu Fifty shades of Grey (kterou jsem se zapřísáhla nikdy nečíst, ani nekoukat na film)...Proto jsem přečtení i téhle knihy odkládala a musím uznat, že moje skepse byla zbytečná. Kniha se mi moc líbila, myslím, že autor nastínil rozhodně ne nemožnou budoucnost lidstva, což je hodně k zamyšlení. Příběh je dle mého názoru pěkně propracovaný a napínavý, ale jak už někdo poukazoval, někdy je nesmrtelnost hlavních hrdinů až do očí bijící. I přesto se ale teď těším, až se začtu do druhého dílu, který mi poodhalí ještě více o světě, ve kterém jsou lidé odsouzení žít pod povrchem. Nevím, jestli je námět originální nebo ne, tolik sci-fi knih jsem zatím nepřečetla, ale rozhodně zajímavě nastiňuje chování lidí, pokud jsou někde uzavřeni dlouhou dobu, takový trochu sociální experiment ;)

Illyria88
27.10.2017

Podle anotace knihy, jsem se na to moc těšila. Jenže jsem asi byla moc namlsaná Metrem 2033 a tak jsem od knížky očekávala trochu něco jiného. Prvních sto stran jsem louskala docela stěží. Pak se to trošku rozjelo a ke konci už jsem nějaké kapitoly přeskakovala, což mě docela mrzí. Teď mám rozečtený Turnus, tak uvidíme.

tesi89
27.10.2017

Moc často knihy nehodnotím, ale tuhle nejde neohodnotit. Do knihy se mi nejprve nedařilo začíst (moc jsem nechápala souvislosti a o co vůbec jde), ale jakmile jsem tuto chvilku překonala, nemohla jsem se již od knihy odtrhnout. Poutavý příběh (za mě i velmi dobrý námět), děj je plynulý a v téměř každé kapitole je uchovaná důležitá informace a po každé kapitole je potřeba rovnou číst další. Za mě teda jednoznačně pět hvězd. Doporučuji!

babsi66
25.10.2017

Podle nadšených recenzí a ohlasů jsem čekala, že to bude větší pecka. Nejsem fanda sci-fi, takže v rámci žánru nemohu srovnávat, ale nepřišlo mi to originální ani námětem ani zpracováním.

LPG
24.10.2017

Ale jo. Dobrý. Takže za 3.

JosefW
17.10.2017

Už je to delší čas, kdy jsem objevil Silo. Zpočátku mne příběh nezaujal a prakticky po celou první třetinu se mi hlavou proháněla otázka, proč je tato kniha tak dobře hodnocena. Něco mi však říkalo, že bude stát za to pokračovat dál. Zhruba ve třetině pak najednou nastal zvrat, začal jsem se vyložené těšit na další kapitolu a kniha mne začala bavit.
Už teď vím, že tuhle trilogii musím přečíst celou, jelikož odpovědí bylo zajím málo a nezodpovězených otázek je ještě stále mnoho. :-)

sixi
17.10.2017

Pútavé. Málokedy sa mi stáva, že ma kniha takto dejovo prekvapí. Viac písať nebudem bolo by to škodlivé pre tých, ktorý túto knihu ešte len budú čítať. ;)

Claudius
14.10.2017

Neotřelé, zajímavé, poutavé téma. Jsem velmi zvědavý na další díly a opravdu doufám, že v nich bude ještě více zvratů, a že se objeví konečně nějaký pořádný cliffhanger, jaký je pro tento žánr typický. Juliette nemůžete jinak než vřele fandit, smrti postav dost bolí, padouchy nesnášíte, vše jak má být. Nejlepší je ale silo jako takové - ten systém, jak funguje stabilní a soběstačná společnost nahnaná do obří podzemní věže, je geniálně vymyšlený a právě objevování tohoto systému a zákonů života v silu mi přišlo na celé knize to zdaleka nejlepší.

Richisa
14.10.2017

Nebýt čtenářské výzvy o knihu bych jistě ani nezavadila, stejně jako o většinu sci-fi.

Nicméně kniha je velmi čtivě napsaná. Hledala jsem každou volnou chvíli, abych v knize našla odpovědi na otázky, které mě při čtení napadaly.

Trošku mi vadila nesmrtelnost některých hrdinů - u románů běžné. Spousta událostí byla zcela neočekávaná, u jiných jsem nechápala, proč by to takto někdo měl chtít - při nejmenším by se asi ztratilo napětí

Veronika33
26.09.2017

Kniha ma neskutočne bavila, bola pútavá. Konečne zaujímavé a originálne postapo. Systém sila bol dobre vymyslený, možno by som prijala trošku podrobnejšie rozobratie jednotlivých pracovných skupín, keďže sa však vrhám na ďalšie dva diely, možno sa toho dočkám tam. Odporúčam!!!

Ajrad1981
15.09.2017

Nemá cenu pokládat si otázku, jestli kdy vůbec mohlo někoho byť jen napadnout něco tak zvráceného jako zničit svět a ponechat jen pár vyvolených. Natož jestli by se vůbec mohl pokusit takovou šílenost realizovat. Nedávná historie dokázala, že to možné je, oboje, takže přemýšlet nad těmito JESTLI je zbytečné, odpověď známe. A o to děsivěji ten příběh působí.
Do knihy jsem se nemohla začíst, ale jakmile se mi ozřejmila situace, vztahy, souvislosti, jelo to jak po másle. Občas se to zadrhlo, některé situace mi přišly vygradované až nesmyslně, poslední dobou mě to spíš rozčiluje, než baví, ale celkově paráda.
Na některé otázky, které mě při čtení napadaly – například jestli je vzduch venku fakt otrávený, nebo jestli je to výmysl těch nahoře – jsem dostala odpovědi, ale spousta dalších zůstala nezodpovězená. A co se mi opravdu, ale opravdu nelíbí, je to, že si prostě MUSÍM přečíst další díl! :-D

tygřík2
14.09.2017

Že se budu na stará kolena honit po schodech nahoru a dolů jako blázen a ještě se mi to bude líbit, toho jsem se nenadála.
(Hlavně číst tenhle díl jako první, protože jinak si zkazíte ten správný dojem.)

vlcka
03.09.2017

Skvělé čtení! Nenudila jsem se ani chvíli, Silo dokázalo vypnout vnější svět a doslova pohltit všemi svými patry, klaustrofobií, náladou i touhou dozvědět se "proč" a "jak". Je pravda, že v jisté fázi mi začalo vadit, co všechno nezničitelná super hrdinka Juliette dokáže přežít a občas jsem marně hledala logiku. Atmosféru, spád ani napětí to však zničit nedokázalo. Mnoho logických nedostatků vyřeší druhý díl, takže ani tady příběh nezůstal nic (nebo alespoň skoro nic) dlužen. A třetí právě, velmi zvědavá, začínám...

postkatastrofická antiutopie boj o přežití

Hugh Howey

Hugh Howey