Čtvrtá oběť

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/big_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4.1555

Čínské thrillery 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Fourth Sacrifice, 2000

Kniha Čtvrtá oběť

VendulaB
19.10.2021

Další povedený díl zajímavé série. Tentokrát trochu ubylo napětí (osoba vraha se dala brzy vytušit), nicméně zde stále zůstává pro autora typické skvělé vykreslení atmosféry. Příjemná kniha.

xxiixxi
03.10.2021

Audiokniha:
Ach jo, další pokus s Mayem a zase taková rozporuplnost! Už zde několikrát zmiňované popisy prostředí, jídla, zvyklostí a historie byly opravdu dechberoucí a perfektní, ALE! Minusy vidím v zápletce, hlavním záporákovi a Margaret byla většinu knihy na pěst a prostě neuvěřitelná. Nevím, jestli je detektivka psaná tímto způsobem záměrně, ale knihu jsem poslouchala jako kulisu a nevěnovala ji náležitou pozornost, a přesto jsem odhalila vraha tak v polovině příběhu a to je, věřte mi, co říct. Důkazy hlavní hrdinové jakoby neviděli a ještě klidně vyzrazovali průběh vyšetřování každému na potkání.
No řekněme, že tato kniha byla zklamáním, potenciál měla totiž daleko větší.

evismaior
26.08.2021

70% - Tento díl detektivních příběhů odehrávajících se v Číně se mi dostal do ruky jako první, ale vůbec to nevadilo, protože autor píše čtivě a dokázal vždy na vhodném místě několika větami shrnout, co se odehrálo v prvním dílu. Americká patoložka Margaret a čínský detektiv Li jsou poté, co si po milostné avantýrce mysleli, že se už nikdy neuvidí, opět svedeni dohromady dalším nevysvětleným případem vražd stětím, kdy právě čtvrtá oběť dle Margaret vykazuje známky toho, že ji zavraždil někdo jiný, než ty první tři. Za dost slabé považuji to, že autor nevím jestli záměrně (protože to bylo až příliš okaté na to, aby to nezamýšlel) hodně brzy naznačil, kdo má čtvrtou oběť na svědomí. Ale tak aspoň jsem nemusela být zas tak napjatá a jen jsem čekala, jak se vše vysvětlí. A mezitím jsem si užívala všechna ta vyprávění o čínské historii dávné (zde konkrétně o terakotové armádě) a ne zas tak dávné (zrůdnosti prováděné těmi nejomezenějšími, kteří se dostali k moci v době kulturní revoluce, kdy není divu, že někdo pomýšlel na pomstu), jakož i o téměř současných (kniha je přece jen stará přes dvacet let) reáliích, kdy nejvíc mě asi zasáhly souvislosti, ke kterým v Číně vedla politika jedonoho dítěte, od potratů povolených až do 28 (!) týdne, přes holčičky posílané do adopce, až po kult čínských zpovykaných jedináčků, kteří určují a ještě dlouho budou určovat soudobé dění v Číně.

myryjam
24.07.2021

Tenhle díl se mi líbil ještě víc než první, zaujal mě příběh, který odkrývá čínskou historii. Vzhledem k tomu, jak je pro nás neznámá, přináší i poučení. Jinak je kniha pěkný koktejl, napětí, lásky, lehce okořeněný náznaky sexu i humoru. No a audiokniha v podání Martina Myšičky a Jany Plodkové, co víc si přát?

tinka1974
07.07.2021

Tak tento díl byl o poznání lepší. poslouchala jsem audio. Moc se mi líbí dozvídat se o zvyklostech Číny a pozorovat vztah mezi Li a Margaret

eliska8413
10.06.2021

Knihu jsem trochu nedopatřením četla jako 3. díl v sérii, protože mobil vyhodnotil Sál smrti jako dřívější knihu. Proto jsem nebyla tak napjatá, jak dopadne vztah mezi Lim a Margaret. O to víc jsem se soustředila na samotné vyšetřování. To bylo plné chyb, kterých by se určitě zkušení kriminalisté, detektivové a patoložka nedopustili. Vzbuzovalo to až úsměvné okamžiky, kdy mi pachatel byl jasný jen z toho důvodu, že se ptá jako malý Jarda, jak jde vyšetřování a Margaret mu vyslepičí od posledního detailu aktuální stav v případu. Tak určitěěěěěěěě.
Stejně tak neobstojí milostná vsuvka. To co bych věřila středoškolákům na lyžařském výcviku, nemůžu překousnout u 33 leté vysokoškolsky vzdělané ženské, která už má pár rodeí za sebou. A protože děj skončil hodně divně a vím, že další kniha navazuje v jiném časovém úseku, tak jsem z toho taková paf, co se vlastně dělo v mezidobí.?

jaroiva
03.06.2021

No, dobré, ale tentokrát mi Margaret nějak víc lezla na nervy.
Napínavé to pro mě nebylo, protože je to teprve druhý díl série a tak je jasné, že hlavní dvojici nehrozí žádné nebezpečí.
Navíc nemám ráda, když odhadnu pachatele, i když jen částečně.
Ale bylo to opět neskutečně čtivé.

kahoma
30.05.2021

Opět se mi kniha líbila. Fascinuje mě ta kombinace krimizápletka s poznáváním zvyklostí Číny. Zcela jistě si přečtu i ty další čínské thrillery.