Čtvrtá oběť

kniha od:

Čtvrtá oběť https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/bmid_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4 628
Koupit Koupit eknihu Bazar

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil.... celý text

Série:

Čínské thrillery 2.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host
Originální název:

The Fourth Sacrifice , 2000


více info...

Komentáře (122)

Komentáře 122 Recenze 6

mimi55
mimi55
23.05.2023 5 z 5

Jako audiokniha super.

Luigi1
Luigi1
20.05.2023 5 z 5

Tento díl se povedl četl jsem ho bez přestávky


Mateo67
Mateo67
28.02.2023 4 z 5

Moje první setkání s touto sérií. Poslouchala jsem jako audioknihu a moc pěkně se to poslouchalo. Spíše než vyšetřování vraždy se zde řešily milostné vztahy mezi třemi hlavními postavami, ale proč vlastně ne. Kniha mě navedla ke “samostudiu” kulturní revoluce v Číně, takže já jsem spokojená. Dostala jsem relax i poučení. Pokud se mi dostane do ruky další audiokniha, určitě si ráda poslechnu. Číst další díly ale nebudu, zde už mám seznam plný na několik let dopředu.

Nudlesmakem
Nudlesmakem
29.01.2023 3 z 5

O chlup lepší než první díl. O Margaret si pořád myslím, že je na pár facek. Ale je zajímavé, co se tam člověk dozví o Číně. Doufám, že se kvalita knih s každým dalším dílem bude zvyšovat.

Mája777
Mája777
21.01.2023 5 z 5

Tak i tohle se mi líbilo. A souhlasím s ostatními, bylo to o trochu lepší. Líbí se mi sledovat vyšetřování zločinu a zároveň vyvíjející se vztahy hlavních hrdinů. No a jako bonus je zde krásně popsaná historie i současnost Číny. Asi mě nikdy nenapadlo, že kulturní revoluce byla tak krutá.
Určitě tuto sérii doporučuji a vrhám se na třetí díl.
(21. 1. 23 - 1 853 - 5)

Arwen777
Arwen777
10.12.2022 4 z 5

Audiokniha
O chlup lepší než první díl, jako audiokniha ideální.
Vztah Margaret a Liho se dostává do krize a některé momenty jsou skoro úsměvné. Daleko lepší než v minulém díle je ale detektivní zápletka. Propracovanější, tajemnější a s velkým podílem historických reálií. To bylo super. Zajímavé byly i jiné odlišnosti kultury a životního stylu, včetně úskalí politiky jednoho dítěte.
Jediné, co mě zaráží, je nekompetentnost čínské policie. Nedokážu posoudit, zda je to propaganda nebo pravda.
Nicméně pro mě bylo poslouchání zábava.

IHT
IHT
21.04.2022 4 z 5

Urcite lepsi, nez prvni dil - tady uz vysetrovani docela davalo smysl, byt prehlednuti konkretnich stop, ke kterym se Li posleze vracel, je ponekud usmevne :)
Pachatel se da odhadnout uz nekde v pulce (no, tak to zvaldl ja, verim, ze nekdo pozornejsi, zkusenejsi, ci pristupujici analyticky z pohledu spisovatele, to mohl zvladnout temer na zacatku ;))
Linka s Liovymi pribuznymi je sokujici (sestra, svagr), ale zabavna (neter), tezko rict, zda ji autor pouzil jen jako tmel pro hlavni protagonisty, urcite jsem ale zvedav, jaky bude jeji dalsi osud. Nezbyva, nez si pustit dalsi dil!
A propos - palec nahoru pro Janu Plodkovou a Martina Mysicku!

janina66
janina66
09.04.2022 5 z 5

Tento druhý díl čínských thrillerů se mi líbil podstatně více. Mnoho podezřelých. Už se těším jak bude pokračovat vztah Li a Margaret.

Luci19346
Luci19346
30.03.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale přišlo mi, že má pomalejší spád. Od 30% knihy jsem tušila, kdo bude vrah. Pak se téměř nic v dějové linii vyšetřování nedělo. Hezky je v knize popsaná čínská historie a kultura. Konec mě trochu překvapil.

Kerberos
Kerberos
15.02.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, nejdřív jsem byla překvapená obsazením. Jana Plodková jako Margaret byla pěkně protivná. Vrah byl odtajněn celkem brzy, ale to neznamená, že vyšetřování šlo hladce .Konec mě překvapil.Další díl si taky poslechnu.

Iki1
Iki1
10.02.2022 4 z 5

V knize mě upoutaly velmi dobré popisy čínské reality včetně historických okének. Hlavní postava Margaret mi šla pěkně na nervy, její milostná avantýra je fakt těžko uvěřitelná. Ale možná to byl autorův záměr. Od poloviny knihy ovšem čtenář ví, kdo má vraždu na svědomí a žádný nečekaný závěr se nekoná.

VendulaB
VendulaB
19.10.2021 4 z 5

Další povedený díl zajímavé série. Tentokrát trochu ubylo napětí (osoba vraha se dala brzy vytušit), nicméně zde stále zůstává pro autora typické skvělé vykreslení atmosféry. Příjemná kniha.

xxiixxi
xxiixxi
03.10.2021 3 z 5

Audiokniha:
Ach jo, další pokus s Mayem a zase taková rozporuplnost! Už zde několikrát zmiňované popisy prostředí, jídla, zvyklostí a historie byly opravdu dechberoucí a perfektní, ALE! Minusy vidím v zápletce, hlavním záporákovi a Margaret byla většinu knihy na pěst a prostě neuvěřitelná. Nevím, jestli je detektivka psaná tímto způsobem záměrně, ale knihu jsem poslouchala jako kulisu a nevěnovala ji náležitou pozornost, a přesto jsem odhalila vraha tak v polovině příběhu a to je, věřte mi, co říct. Důkazy hlavní hrdinové jakoby neviděli a ještě klidně vyzrazovali průběh vyšetřování každému na potkání.
No řekněme, že tato kniha byla zklamáním, potenciál měla totiž daleko větší.

evismaior
evismaior
26.08.2021 4 z 5

70% - Tento díl detektivních příběhů odehrávajících se v Číně se mi dostal do ruky jako první, ale vůbec to nevadilo, protože autor píše čtivě a dokázal vždy na vhodném místě několika větami shrnout, co se odehrálo v prvním dílu. Americká patoložka Margaret a čínský detektiv Li jsou poté, co si po milostné avantýrce mysleli, že se už nikdy neuvidí, opět svedeni dohromady dalším nevysvětleným případem vražd stětím, kdy právě čtvrtá oběť dle Margaret vykazuje známky toho, že ji zavraždil někdo jiný, než ty první tři. Za dost slabé považuji to, že autor nevím jestli záměrně (protože to bylo až příliš okaté na to, aby to nezamýšlel) hodně brzy naznačil, kdo má čtvrtou oběť na svědomí. Ale tak aspoň jsem nemusela být zas tak napjatá a jen jsem čekala, jak se vše vysvětlí. A mezitím jsem si užívala všechna ta vyprávění o čínské historii dávné (zde konkrétně o terakotové armádě) a ne zas tak dávné (zrůdnosti prováděné těmi nejomezenějšími, kteří se dostali k moci v době kulturní revoluce, kdy není divu, že někdo pomýšlel na pomstu), jakož i o téměř současných (kniha je přece jen stará přes dvacet let) reáliích, kdy nejvíc mě asi zasáhly souvislosti, ke kterým v Číně vedla politika jedonoho dítěte, od potratů povolených až do 28 (!) týdne, přes holčičky posílané do adopce, až po kult čínských zpovykaných jedináčků, kteří určují a ještě dlouho budou určovat soudobé dění v Číně.

myryjam
myryjam
24.07.2021 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil ještě víc než první, zaujal mě příběh, který odkrývá čínskou historii. Vzhledem k tomu, jak je pro nás neznámá, přináší i poučení. Jinak je kniha pěkný koktejl, napětí, lásky, lehce okořeněný náznaky sexu i humoru. No a audiokniha v podání Martina Myšičky a Jany Plodkové, co víc si přát?

tinka1974
tinka1974
07.07.2021 4 z 5

Tak tento díl byl o poznání lepší. poslouchala jsem audio. Moc se mi líbí dozvídat se o zvyklostech Číny a pozorovat vztah mezi Li a Margaret

eliska8413
eliska8413
10.06.2021 2 z 5

Knihu jsem trochu nedopatřením četla jako 3. díl v sérii, protože mobil vyhodnotil Sál smrti jako dřívější knihu. Proto jsem nebyla tak napjatá, jak dopadne vztah mezi Lim a Margaret. O to víc jsem se soustředila na samotné vyšetřování. To bylo plné chyb, kterých by se určitě zkušení kriminalisté, detektivové a patoložka nedopustili. Vzbuzovalo to až úsměvné okamžiky, kdy mi pachatel byl jasný jen z toho důvodu, že se ptá jako malý Jarda, jak jde vyšetřování a Margaret mu vyslepičí od posledního detailu aktuální stav v případu. Tak určitěěěěěěěě.
Stejně tak neobstojí milostná vsuvka. To co bych věřila středoškolákům na lyžařském výcviku, nemůžu překousnout u 33 leté vysokoškolsky vzdělané ženské, která už má pár rodeí za sebou. A protože děj skončil hodně divně a vím, že další kniha navazuje v jiném časovém úseku, tak jsem z toho taková paf, co se vlastně dělo v mezidobí.?

jaroiva
jaroiva
03.06.2021 4 z 5

No, dobré, ale tentokrát mi Margaret nějak víc lezla na nervy.
Napínavé to pro mě nebylo, protože je to teprve druhý díl série a tak je jasné, že hlavní dvojici nehrozí žádné nebezpečí.
Navíc nemám ráda, když odhadnu pachatele, i když jen částečně.
Ale bylo to opět neskutečně čtivé.

kahoma
kahoma
30.05.2021 4 z 5

Opět se mi kniha líbila. Fascinuje mě ta kombinace krimizápletka s poznáváním zvyklostí Číny. Zcela jistě si přečtu i ty další čínské thrillery.

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
01.05.2021 5 z 5

Druhý díl série mi přišel čtivejší než první. Část řešení mi byla jasná, i když ten motiv ne. Nicméně to na konci bylo překvapení.

mol378
mol378
30.03.2021 2 z 5

Vždycky se zaříkám, že tu čínskou sérku už číst nebudu, protože se mně nelíbí a vždycky tomu dám další šanci, abych zkonstatovala, že se mi to fakt nelíbí. Napětí tam jakési sice je, ale oba hlavní aktéři mi lezou na nervy. Oceňuju snad jen ty zajímavé čínské reálie, to je asi to (a moje slabost pro autora), proč to zkouším zas a znova.

Rhodopis
Rhodopis
20.03.2021 3 z 5

I pokračování série mě opět bavilo. Opět jsem se dozvěděla i mnoho zajímavostí z dalekého Východu a historie Číny.

Vevericka.eva
Vevericka.eva
18.03.2021 4 z 5

I tato kniha poráží většinu běžných detektivek, ale nedosahuje geniality série z Ostrova Lewis. Už se těším na další.

martina2540
martina2540
18.02.2021 5 z 5

Další kniha ze série Čínských thrillerů se mi moc líbila.

Hynais
Hynais
11.01.2021 3 z 5

Peter May moc hezky na pozadí příběhu popisuje Čínu dvacátého století a zejména prvky a význam kulturní revoluce v šedesátých letech. Ale samotná detektivka postrádá sílu jeho příběhů ze Skotska a z ostrova Levis.

Katania
Katania
14.12.2020 5 z 5

Moc pěkný díl! Už se těším na další a hlavně jsem zvědavá, zda už se konečně dají dohromady :)

asam
asam
04.11.2020 3 z 5

Víc než detektivní příběh mě zaujal popis historie Číny a popis života v Číně - obchody, zvyky apod,

lencin
lencin
30.09.2020 3 z 5

Syžet příliš jednoduchý, ale opravdu výborné popisy Číny. Přinutí k zamyšlení.
(2016)

Klára90
Klára90
09.08.2020 4 z 5

Pohodová, pomalu plynoucí detektivka s velmi zajímavým motivem. Kniha se mi líbila ještě o něco více než předchozí díl a nejvíc se mi na knize líbí pasáže o čínské historii a že tady toho bylo.

aktak1203
aktak1203
20.07.2020 4 z 5

Peter May podle mě umí. Tentokrát to není na úplných 5 hvězd, zápletka a konec jsou trošku fádní, ale dostala jsem co jsem chtěla, klasickou detektivku, která se moc hezky čte a utíká.

sgjoli
sgjoli
13.07.2020 4 z 5

Ačkoliv i tento díl mne vcelku bavil, postrádala jsem tu některé momenty, které mne tolik uhranuly v první knize této série. Mezi Lim a Margaret to sice stále jiskří, ale v menší míře a je to o dost žárlivější a v negativnějším nádechu. Což mi bylo trochu líto. Ani ten střet americké a čínské kultury tu není tolik silný, ačkoliv to bylo něco, co jsem si na předchozí knize tolik oblíbila.
Tentokrát je kniha více zaměřena na samotný zločin a jeho vyšetřování. Což není nutně špatná věc - to určitě ne. To vyšetřování bylo vystavěné relativně solidně a já asi nemám větších námitek. Jen ta osobní a vztahová rovina mezi Lim a Margaret, co mne tolik baví, tu byla odsunuta více do pozadí. A mně to chybělo. Ale to je jistě jen otázka osobních preferencí a jiní čtenáři to mohou vnímat rozdílně.
Zároveň je stále třeba počítat s tím, že byť je to označeno za thriller, je to podle mne na thriller dosti pomalé a dost rozvláčné, se silným zaměřením na vyšetřování. Pořád bych to spíše označila za pomalejší detektivku s prvky thrilleru.
V této knize se mi také podařilo pachatele odhadnout kupodivu docela brzo, což mi lehce pokazilo moment překvapení při finálním odhalení. Ale tak stane se...
Za mne slabší 4 hvězdy. Každopádně v sérii budu určitě pokračovat.

iveta3689
iveta3689
11.07.2020 3 z 5

Příběh je napsán poutavě, dobře se čte a rychle odsýpá. To se autorovi upřít nedá. Thriller to ovšem není ani omylem. Je to velmi tenká detektivní linka obalená tlustou vrstvou milostného románu. Hlavní hrdinka je neskutečně protivná a ruší celkový dojem z knihy. Obě hlavní postavy se neustále babrají ve svých pocitech, litují se, jsou ufňukané. Detektivní část je napsaná dobře, bohužel až do samého závěru. Ten je dost naivní. Kniha mě zklamala a po dvou dílech s touto sérií skončím. Autor má zajímavější díla, kterým se můžu věnovat.

DuchDoby
DuchDoby
06.07.2020 2 z 5

Jako špatný to není. Ale příběhy z Hebrid jsou o několik levelů výš. A to nemluvím o Ostrovu Entry.

Didi15
Didi15
14.05.2020 5 z 5

A tohle mě začíná bavit. May je fakt mistr. A něco se dozvím i z dějin Číny, což je fajn. I když jsem věděla, jak to všechno dopadne a kdo ve všem má prsty , užila jsem si to . A teď hurá na trojku :)

martin8550
martin8550
14.05.2020

Kniha trochu za očekáváním, vyšroubovaná vztahová linie a předvídatelný padouch. Zatím nejslabší kniha od Maye, oproti Skále tak 25 %.

petrpospa
petrpospa
26.04.2020 4 z 5

Ty konce Mayovi moc nejdou. Kdyby to bylo dílo pubescenta, nebál bych se je označit jako eiakulatio praecox. Naštěstí vím, že to není nic, na čem stojí svět a že se s tím dá pracovat. Chce to jen jistou dávku pozornosti a trpělivosti. A určitě i trochu tolerance. May totiž nikam nespěchá a svoje příběhy odhaluje postupně a pomalu. Kdo čeká strhující thriller, asi bude zklamán "pouhou" detektivkou. Kdo čeká červenou knihovnu, toho Margaret a Li budou sr.t od začátku do konce. Ale ten, kdo má Maye rád, bude spokojen stejně jako já, který si už na jeho hrdiny jako jsou Margaret, Vinnetou, Li, Olda Šetrný, Kara ben Nemsí zvykl.
...nebo jsem to zase trochu popletl??! :-)

85098211
85098211
10.02.2020 4 z 5

Tak jsem se na tento případ těšila a doufala, že se mi bude líbit o hodně víc, než ten první (Pán ohně). Ale bohužel se žádné velké překvapení v pozitivním slova smyslu nekonalo, takže jsem nebyla ani nijak zvlášť nadšená. Detektivka je to víceméně lehce nadprůměrná, autor se snaží o originalitu hlavně prostředím Pekingu a čínskými rituály, které jsou nám Evropanům neznámé a tím pádem i atraktivní. Tohle se mu také daří, ale jinak je příběh místy zdlouhavý, takže plný počet dát opravdu ani při nejlepší vůli nemohu. Margaret mi zde moc sympatická nebyla a vůbec celkově mne kniha tak trochu zklamala. Mám i další dva díly z této série, ale určitě s nimi tentokrát nějaký ten měsíc počkám...

Lumír23
Lumír23
15.01.2020 5 z 5

Stále mě to baví.

renefer
renefer
16.12.2019 1 z 5

Tak tohle ne. Od začátku bylo jasné, kdo v tom má prsty a to, že to vyšetřovatelům pořád nemohlo dojít, mi šlo na nervy. Umanutá ženská, která za vším hledá jen žárlivost svého bývalého partnera místo trochu uvažování a ve finále rozbíjí přes dva tisíce let staré památky, jen aby si dokázala, koho má její polovička radši, to pro mě tuto detektivku totálně odepsalo.

Malarkey
Malarkey
26.11.2019 4 z 5

Druhý díl Čínských thrillerů je opět kvalitně provedenou detektivkou z pera Petera Maye. A jelikož se jedná o druhý díl, tak konečně můžu trošku i porovnávat. Čtivost je opět skvělá, námět veskrze zajímavý. Autor musel v Číně několik let žít, protože jinak si nedokážu představit, jak dopodrobna zná některé vlastnosti čínského občana, čínské reálie, Peking. A navíc musí mít dost velký přehled o kulturní revoluci v Číně, protože na té je celý námět založen a osobně musím říct, že je i dost zajímavý na čtení po obsahové stránce. Snad bych jen dodal, že o tom chválení Číňanů spisovatel občas už dost přehání. Asi aby kniha prošla čínskou cenzurou. Překvapilo mě totiž, když tam jedna z postav začala vyprávět o tom, že čínské děti se ve školách učí standardní čínštinu, navíc ovládají svůj dialekt a ještě k tomu se učí ve školách anglicky. Takže je předpoklad, že příští generace bude ovládat angličtinu na profesionální úrovni. Kniha je z roku 2000, já Peking navštívil v roce 2017 a nezažil jsem tam nikoho, kdo by anglicky mluvil. Naopak. Podle mě to nemají ani kdoví jak za potřebí. Ale tak Peter May to asi vidí jinak a já to s pokorou přijímám. Navíc oceňuji i to, že mezi Margaret a Lim to stále skvěle jiskří. A ač to říkám nerad a zde jsem od začátku tušil, odkud vítr vane, vůbec mi to nevadilo a celý ten příběh jsem si prostě a jednoduše užíval. Na třetí díl se tak vysloveně těším.