Miriam Miriam komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Autorčina úroveň slohu vtáhne rychle do děje a i když je téma náročné a už vůbec ne veselé, stránky ubíhají velice rychle. Podařilo se velice věrně vykreslit obraz tehdejší doby, podmínky a nelehký život jak dospělých tak dětí. Kapitoly rozděleny a věnovány několika postavám hodnotím také velice kladně a byly mi sympatické, zejména Julka. Slezské nářečí v knize je pro mě už jen třešničkou.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Dovedeno k dokonalosti. Gradace, tíživá atmosféra a strach. Konec brilantní. Tak útlá knížka a přitom nebylo třeba více slov.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jakmile dočtu nějaký literární skvost, tak si říkám, proč jen jsem s jeho přečtením otálela tak dlouho? Ten příběh je naprosto geniální a souznění s přírodou je na nejvyšší úrovni a do toho ty básně...
Není to lehké a veselé čtení, doslova jsem se brodila bahnem, beznadějí a slzami. Ale zároveň bych chtěla číst jen takové knihy dosahující této úrovně. Ale pak bych nedělala asi nic jiného a tato by tak moc nevynikla jako je tomu dnes.
Tleskám a jsem okouzlena, zároveň se mě hluboce dotklo Kayino dětství a velice špatně se mi to jako mámě četlo a bylo mi z toho moc smutno. Několikrát bych ji sama nejradši pevně objala.

19.03.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

I když pana Ebena nijak nevyhledávám, tak jeho fejetony byly právě na cbdb chváleny, tak jsem si řekla, že si jeho knížku přečtu. A moc mile mě potěšila a překvapila. Jak už bylo vícekrát zmíněno jeho lehký humor a myšlenky snad každému musí vykouzlit úsměv na tváři a já za to moc děkuji.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Les v domě jsem přečetla během jednoho večera, kniha je velice čtivě napsána, že se člověk nemůže odtrhnout a musí projít temným lesem až na samý konec příběhu. Dle anotace jsem netušila, co se skrývá pod pojmem tmavého lesu a autorce se to podařilo naprosto bravurně vykreslit již na začátku, očima vypravěčky devítileté cácory. Bylo to temné, bolavé, smutné a mě, jako mámu, takové téma vždy zasáhne. Své nejzranitelnější máme chránit a opatrovat jako prioritu číslo jedna v našem životě a hlavně doma se má člověk cítit v bezpečí. Další tajemství na konci mě pak už jen rozbilo úplně. Bravo, ale znovu si již nepřečtu.

14.04.2023 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Sedmý díl ze série a stále laťka velice vysoko. Kim a její tým mě moc baví. Prostředí přistěhovalců a prostitutek zpracován skvěle.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha ponurá, bez radosti a naděje, stejně jako komunismus. Ač téma velice žhavé a z pohledu alternativní historie zajímavé, ale nedotažené, jen okrajově naznačeno, emočně si na mě kniha nijak nesáhla.
Pro mě to byla nejslabší kniha této autorky.

20.03.2023 3 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Naprostá spokojenost, napínavý příběh, zápletka mě moc bavila. Už se těším na další díl, snad nebudeme čekat dlouho :-)

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Má profesorka české literatury měla pravdu, když říkala, že to ještě bude dlouho trvat než se začne o téhle době více psát a půjde až na dřeň, protože převlečený kabát a tak dále. Příběhy vězněných žen a osudy jejich dětí a vše, co dokázal Čech Čechovi udělat, soused sousedovi. Tato kniha v sobě má neuvěřitelné množství krutosti, bolesti a utrpení. Odkrývá malou část černoty komunistického režimu a zinscenovaná obvinění a zatýkání lidí, konfiskování majetku.
Tajemnému muži s dírou v srdci jsem moc fandila

24.04.2023 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Skvělá atmosféra, příjemné hřejivé teplo a sympatické postavy. Já jsem si čtení další knížky ze série "Romantické útěky" moc užila.

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Ten Anders to prostě umí!!! To není možné, ani poslední díl nemá klesající tendenci, zase skvělá práce :-) Proč nemáme více ročních období? Předpokládám, že jarem jeho série právě končí. Tak dlouho jsem čekala na jaro a přečetla jsem ho během dvou dnů a je zase v mých oblíbených. Střídání dějových linek, legendy ožívají, každý si střeží svá tajemství, dějí se věci a po lesích jezdí tajemný Listoň.

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Skvělý příběh, který začal svatebními šaty. Charlotte byla zkrátka divoká střela. Pobavila jsem se, bylo to vtipné, milé, romantické a sedlo mi to.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Už je to nějaká doba, kdy jsem četla Kinga naposledy a jeho knihy si šetřím. Četla jsem v poslední době několik thrillerů i hororů a když jsem zase po čase vzala do rukou Kinga a začetla jsem se, uvědomila jsem, jak moc mi chyběl. Když začal na prvních stránkách popisovat městečko a jeho obyvatele, tetelila jsem se blahem. Jeho delší úvod, aby navodil atmosféru a seznámil s obyvateli a náladou městečka. Jak moc mi to chybělo. Je bezkonkureční. A kdyby mi někdo večer zaklepal na okno, tak bych byla asi dost vyplašená :-D

Svědectví Svědectví Stephen King

Asi si ji dám někdy ještě jednou. Řadí se mezi mé oblíbené a v hlavě leží ještě dlouhou dobu. Boj dobra se zlem v režii pana autora, to je zkrátka skvělý zážitek.

Smršť Smršť Jozef Karika

Karika si mě zaháčkoval už po pár prvních stránkách. Začátek byl podobný Trhlině, ale to mi vůbec nevadilo. Mám takový styl vyprávění ráda. Líbily se mi postupné gradace, atmosféra, panika a beznaděj. Odhalí se pravá povaha člověka a jde se na samé dno až nadoraz. A tohle Karika opravdu umí. Nemůžu říct, že bych se při čtení bála, ale právě ta atmosféra, kterou umí vytvořit, je návyková. Četla jsem a seděla v autě s nimi. Bezcílnost a oddalování nevyhnutelného. Závěr dobrý, ale 4*

20.03.2023 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Skvělý začátek série. Už na úvodu mě děj neskutečně bavil, žádné hluché místo a napětí až do konce. Judy i její kolega jsou moc sympatičtí a já se těším na další díl.

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na tuhle knihu jsem čekala hodně dlouho a pak jsem na ni skrz povinnosti docela zapomněla. O to víc jsem si užila samotné čtení. Femme fatale a její životní příběh. Knihu odložíte až s poslední stránkou.

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Pokračování honu na opičáka mě nezklamalo, právě naopak. Napínavé od začátku do konce, žádná hluchá místa, jen samá překvapení. A jdeme do finále, já otevírám rovnou poslední díl.

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Těšila jsem se po letech na pokračování Osvícení. Většinou pokračování nedosahuje stejné popularity jako původní kniha, ale osud Danna musel zajímat opravdu všechny. U Kinga se mi vždy moc líbí boj dobra se zlem, kde i tady byl skvěle vykreslen. Dannovi, Abušce a všem přátelům zkrátka nelze nefandit.

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Mám ráda příběhy, kde se prolíná minulost s přítomností a tento autor to umí opravdu skvěle. Prostředí malého města kde má každý svá tajemství, jejich vztahy nejsou tak čiré, jak obyvatelé dávají najevo a Anna vše pomalu odkrývá, ikdyž jí většina lidí podkopává nohy.
Rozuzlení mě zase (jako u léta) dostalo, zkrátka perfektní práce.