Miladad Miladad komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Čtivá knížka o části naší země, kterou většina z nás nezná. Při popisu drsného života v tomhle kraji si člověk uvědomí jak se máme dnes dobře a žijeme si blahobytně, aniž bychom si toho vážili. Většinou. Těším se na druhý díl a ráda bych se nekdy vydala do Karviné podívat, ikdyž to je dost z ruky.

16.04.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tahle knížka se na začátku tváří jako humoristická oddychovka. Brzy ale zjistíte, že je to spíš hluboký psychologický popis mnoha záludností našeho života. Vše se samozřejmě motá kolem vztahů, které autor dokáže popisovat obdivuhodně trefně. Každý si asi v knize najde nějaké podobnosti se svým životem. Určitě si ji přečtěte, stojí to za to!

17.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Ani druhý díl šikmého kostela není veselé čtení. I přesto knížku všem doporučuji, dozvíme se v ní hodně o části naší země, která byla dlouho opomíjená. V některých momentech má člověk při čtení strach co zase přijde za katastrofu a někdy se stane přesně to co očekáváte. Autorka odvedla skvělou práci založenou na mnoha historických zdrojích. Při líčení scén, kdy se některé postavy radikalizují mi vytanula na mysl analogie se současným světem a dezinfo scénou. Jinak je ale náš dnešní blahobyt, kterého si nevážíme až ostudný.

01.05.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá kniha. Četla jsem ji už před lety ale teď jsem se k ní musela vrátit. výborně postavený příběh i když děj je poměrně složitý s velkým počtem postav. Autorka odvedla opravdu pečlivou práci. A otevřený konec kde si můžeme jen domýšlet co se vlastně stalo...

15.06.2020 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Super příběh plný spletitých zvratu pro mě neznámé prostředí Barcelony. Moc mě bavilo propojení s literaturou, knížkami, antikvariáty a psaním. Skvělá postava Fermína a odporný inspektor Fumero. Několikrát jsem měla docela strach.

21.01.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Opravdu silný příběh. těžko k tomu něco dodávat...

28.08.2021 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha mě dokázala vtáhnout do děje. Líbila se mi propracovaná psychologie ženských postav, různé osudy, různé životní přístupy, všechno zcela uvěřitelné a reálné. A fakt, že člověk celou dobu přemýšlí co a komu se vlastně stalo a na konci zjistí, že tahle varianta ho nenapadla. Pro mě čtení knihy určitě nebylo ztrátou času. Doporučuji

01.04.2020 4 z 5

Tohle je velmi plastický pohled na černobylskou tragédii. Člověk si vůbec neuvědomí jak moc může taková událost ovlivnit obrovské množství lidí. Různorodé výpovědi čtenáře opravdu zasáhnou. Nečte se to lehce, ale knihu opravdu každému doporučuji.

13.06.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Četla jsem knížku podruhé, silný příběh a hodně podnětů k přemýšlení. Je zajímavé jak se jeví různé události s odstupem let, nebo třeba příští generaci. Každopádně důležité téma, stejně jako ostatní, které autora zpracovává.

20.08.2023 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Bavil mě styl i obsah knížky. Nemyslím, že je tak důležité dostat od autora odpovědi na všechny otázky, které v knize přicházejí. Vždyť čtení je hodně také o fantazii (co asi způsobilo hromadné bezvědomí?), ale také o introspekci (jak přemýšlíme o vlastním životě, co nás směřuje a kam?, jak nás ovlivňují životní události....), tomu všemu dává knížka velký prostor a proto je podle mého názoru tak cenná, ikdyž některé části jsou na četbu trochu náročnější. Po přečtení téhle knížky není konec, člověk začíná přemýšlet na mnohými otázkami a to mě na tom právě baví.

28.08.2022 5 z 5

Jako kniha na dovolenou je to dobrá zábava. Nicméně je to už třetí Jonasonova knížka, kterou jsem četla a schéma je vždycky stejné, další si už nejspíš nechám ujít. To ale neznamená, že by mi Nombeko nepřirostla k srdci. Celou dobu jsem jí fandila a dobře se bavila.

13.08.2022 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

(SPOILER) literární klasika která má své kouzlo. Člověk má pocit jakoby jí četl sto let, tolik se toho tam děje. Osud rodiny Buendiů pro mě byl strhující a mnoho postav jsem si opravdu oblíbila, obzvláště Ursulu. V tomhle vyprávění je trocha magie která ho dělá kouzelným a některé momenty v knížce člověka opravdu zasáhnou (barevní motýli kolem jedné postavy, několikaletý déšť který zahájil definitivní zkázu celého města...). Za mě skvělé čtení.

08.06.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Miluju fantazii J.K.R. V týhle knížce si najde hodně i dospělák. Zhltla jsem ji za jedno odpoledne a připomnělo mi to jak jsem se vždy ponořila do čtení Harryho. Plno vtipných momentů a ještě víc těch k zamyšlení. Doporučuji všem!

17.01.2022 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Člověk by si řekl "doktor není spisovatel", Trachta ovšem dokáže poutavým způsobem psát v podstatě dokumentární knihu. Já jí přečetla jedním dechem. Několikrát zde Trachta zmiňuje to, co si my jako součást bohatého světa neuvědomujeme - lidé v Africe sice žijí v materiálním nedostatku, často bojují o život nebo trpí hladem, ale jejich postoj k životu je ve finále mnohem pozitivnější než ten náš. Úsměv, ochota, obětavost, vlastnosti, které v našem životě často chybí, ač bychom si je určitě mohli "dovolit". Je dobře, že autor knížku napsal a je důležité takové knihy číst, ikdyž to často není příjemné.

31.10.2021 5 z 5

chvíli mi trvalo, než jsem se do této knihy začetla, ale pak už jsem se od ní těžko dokázala odtrhnout. Konec byl vysloveně napínavý. Téma zajímavé, doplnila jsem si i nějaké mezery ve vědomostech

14.09.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

taky jsem přečetla bleskově. ačkoliv je od začátku celkem jasné jak knížka dopadne, pohltily mě opravdu zajímavé osudy hlavních hrdinů. postavy jejich nejlepších přátel a přátelství jako takové jsou v knize důležité a to se mi líbí. ač nejsem ve svém věku 40+ úplně cílovou skupinou, moc jsem si tuhle knížku užila.

11.06.2022 5 z 5

Náš dům je v plamenech Náš dům je v plamenech Greta Thunberg

Zajímavý vhled do života teto dívky. Myslím že není důležité jaké má duševní poruchy, ale to co nám chce sdělit a hlavně skutečnost že plno lidí fakta o klimatické změně nechce slyšet. Proto jí moc držím palce podporuji jí i další mladé kteří se v hnutí fridays for future angažují.

26.09.2020 4 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Myslím že by měl Kovy zůstat u natáčení videí. Ta knížka měla sice několik vtipných momentů a pobavila mě i paralelou s naší politickou situací, nicméně celkově z ní nejsem nadšená. Děj je klasický pohádkový. Při některých situacích jsem si vzpomněla na pána prstenů. Snaha být za každou cenu vtipný a naroubovat pohádku do dnešního světa je příliš prkenná. Anebo jsem na toto už příliš stará.

22.12.2020 2 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Moc fajn knížka. Baví mě jak autorka popisuje svět očima různě "divných" dětí. Čtenář má tak šanci uvědomit si, že každý z nás vnímáme svět úplně jinak a různé situace můžeme posuzovat zcela odlišně. Myslím že knížka může pomoci dětem lépe se vcítit do ostatních a také třeba vyrovnat se se svou jinakostí. Pro mě obzvlášť zajímavý je pohled autistickém Mily.

01.01.2022 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Do téhle knížky jsem se totálně zamilovala. Stylisticky mi přijde dokonalá, obdivuji jak dokáže autor pracovat s jazykem, jaké formy používá - například rejstřík uprostřed knížky to mě fakt bavilo, rozhovor s autorem, dvě kapitoly vyprávěné z perspektivy hlavní postavy a tak dále a tak dále. Pořád jsem přemýšlela jak moc je ten příběh autobiografický, jak je někdo ochoten odhalit tolik o svém soukromém životě a jak na to asi reagují další partnerky Jana Němce? Zajímavý vhled do toho jak muž prožívá vztah ( i když toto asi není "typický" muž). Po přečtení jsem měla chuť napsat autorovi mail, zeptat se na plno věcí, sdělit mu moje zážitky z čtení knihy, prostě opravdu mě to pohltilo. Těším se, až si přečtu Dějiny světla.

28.08.2021 5 z 5