Mateo67 Mateo67 komentáře u knih

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Mám tuto sérii s každým dílem víc a víc ráda. Tento díl je skvěle vybalancovaný. Detektivní pátrání se poctivě prolíná s Enzovou osobní linkou a vše je korunováno autorovým umem vykreslit atmosféru tak, že všechny vaše smysly budou v neustálém pozoru. Zde May přivádí k vrcholu umění gurmánské. Vaše chuťové buňky budou laskány jedním lahodným pokrmem za druhým. Vše, včetně scenérií, je tak sugestivní, že dříve než se do příběhu ponoříte, připravte si něco moc dobrého na zub a otevřete si láhev vína.

04.09.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jsem ateistka a ateistkou nejspíš i zůstanu. Tato kniha se ovšem dotkla mého srdce. Bylo to hutné a strhující. Jak dokážu do krátkého komentáře vypsat vše, co mi na srdci leží, co se mi honí hlavou? Nedokážu prostě. Já si to pro tentokrát nechám jen pro sebe. Vlastně ne, už několikátý den vedu pomyslný rozhovor s autorkou. Kdo umí, prostě umí.
P.S. A velkou část toho, co ve mně rezonuje, za mě níže napsala terimila. Díky.

23.08.2022 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Ke knize mě přivedly místní komentáře, vysoké hodnocení mých oblíbených a knihovna nabízející audioverzi. A tak jsem se zaposlouchala a čekala a čekala a kouzlo se nekonalo. Nehnul se mnou ani konec, kde všechno do sebe mělo zapadnout a i zapadlo, ale proč zrovna tak a ne jinak, připadlo mi to nahodilé a víceméně uměle vykonstruované. Jakoby mi bylo kus děje odepřeno. Na relativně malém prostoru tři samostatné příběhy s mnoha postavami, jejichž osudy však běžely pouze po povrchu a já je chtěla poznat hlouběji, mi neumožnily ponořit se a prožívat. Doposlouchala jsem a bezradně přemýšlela, jestli mi někam nezmizely poslední kapitoly. Mrzí mě to, ale zde jsem se s autorem nepotkala.

21.08.2022 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Trošku jinak psaná detektivka, ve které mou pozornost upoutala linka věnující se zajateckému táboru Prameny Vltavy, o jehož existenci jsem neměla (a asi nejen já) sebemenší tušení. Se zájmen jsem si dohledala vše, co jsem mohla, a detektivku pak dočetla jako povedený oddychový příběh. Vydařené 2v1:-).

10.08.2022 4 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Díl, který mě s konečnou platností připoutal k této sérii. Oblíbila jsem si ústřední dvojici a případy, které spolu řeší a budou řešit, beru jako napínavý doplněk:-). Navíc mám ráda detektivky, které odkrývají i něco víc než postupné pátrání po zločincích. A jelikož jsem již dříve četla 7. díl, věděla jsem, že pro hlavní hrdiny bude i líp, a mohla si tak klidněji vychutnávat veškeré dějové zákruty a zvraty.

09.08.2022 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jak se může mít člověk při čtení vážně skvěle, když mu čtení trhá srdce na kousky? S Eleanor a za Eleanor jsem takřka dýchala a každý její krůček, každý její pokrok byl pro mě úlevný.
A Raymonde, tisíceré díky, že jsi tam byl.

09.08.2022 5 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

K této knize jsem se po letech vrátila velkým obloukem, a to přes romány Pandemie a Smrtící DNA. Očividně se mi tedy u této série nedaří dodržet sled jednotlivých dílů. Ale i to je cesta k získání obliby nové (pro mě) série. Tento díl mě i při druhém poslechu moc neupoutal (minimálně 1. půlka knihy neměla “draif”), ale oproti prvnímu pokusu před lety jsem jej doposlouchala až do konce, protože jsem byla zvědavá na konec knihy, který je odrazovým můstkem a spouštěčem čtrvrtého dílu, jenž mi před pár týdny vyrazil dech. A jsem vlastně moc ráda, že jsem tyto četla v opačném pořadí. Proč nepíšu, nebudu spoilerovat. A Atomku a Strach si rozhodně nenechám ujít.

08.08.2022 3 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Španělsko tak trochu (více) jinak. Rozpálená země, chladnokrevný psychopat a jako bonus dvě neotřelé postavy, které se opravdu povedly. Anu není potřeba zdůrazňovat a pak Mackenzie - někoho podobného mám ve svém blízkém okolí a věřte mi, někdy je to fakt na zabití:-).
Doporučuji audioverzi, ta se Filipu Kaňkovskému opravdu povedla.

19.07.2022 4 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Známá mě navedla na aplikaci mujRozhlas a zrovna byla ke stažení (kromě jiného) Fabrika od Kateřiny Tučkové. No nevyužijte toho, když ke všemu pocházíte z Brna:-). Nejednalo se ovšem o doslovnou audioknihu, ale zpřístupněn byl pouze v podstatě fiktivní příběh textilního magnáta Offermana, jenž během první kapitoly zaťal drápek a už nepustil. Takže mě již v knihovně čeká plnohodnotná kniha a já se těším, až se víc ponořím do historie nejen textilního vzestupu Brna. Hvězdičky tedy zatím musí počkat.

18.07.2022

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Tak tu máme retrospektivně naše divoké devadesátky. Poslední dobou na ně narážím docela často a mohu si tak doplnit mezery “ve vzdělání”. Mám pocit, že jsem snad tu dobu ani netrávila v republice, protože se mi neustále odkrývají nové momenty i celé kauzy. Já tu samozřejmě byla, ale nejspíš totálně v osidlech slastí a strastí dvojnásobného mateřství:-), takže tak nějak ta historie šla kolem mě.
Ale zpátky ke knize. Mikuláš Syrový mě napoprvé moc nechytil, Marku Vrázovi se to povedlo. Už se těším na další případy, i když asi už nebudou obsahovat edukativní složku:-).

06.07.2022 4 z 5

Poprvé Poprvé Joy Fielding

Tak dějově nabitou knihu tohoto žánru a zároveň tak konzistentní jsem dlouho nečetla. Vše do sebe postupně zapadá, vše drží pevně pohromadě. Žádnou z postav autorka neodbyla, plasticky vystupovaly z knihy, vypravěčsky zvládnuty dokonale. Zasazeno do našich reálií, může se bohužel odehrát třeba v sousední ulici. Takže jen pokorná prosba nakonec - ať na takovéto nemoci není nikdy nikdo sám.

02.07.2022 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Ze začátku mě kniha nijak zvlášť nebavila, měla velmi pomalý rozjezd a zápletka slibovala jen průměrný příběh. ALE! - Linka týkající se staré secesní vily byla neotřelá a dokázala víc než co jiného připomenout bizarní principy minulého režimu, úroveň zdravotnictví 70. let v malé oblastní nemocnici mi způsobovala husí kůži, kterou dokázalo zahnat jen teplo kachlových kamen. A závěr, ten se autorce obzvlášť povedl.

26.06.2022 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Přečetla jsem Evropu a Česko a byla jsem okouzlená. Humorem, nadhledem, osobitým stylem, vlídností, skromností a mohla bych takto pokračovat dál. Vše jsem našla i v této knize, avšak kouzlo se nekonalo. Nebylo to jen tím, že jsem měla audio a tím pádem mně hodně chyběla typická grafická stránka knihy, ale i tím, že mám k těmto zemím vlažný vztah a ani kniha to nedokázala změnit. Ztrácela jsem se v ději, některé úseky si byly podobné jako vejce vejci, při poslechu jsem chvílemi váhala, zda už jsem kapitolu neposlouchala. No, trošku víc mě to zklamalo.

25.06.2022 3 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Kvůli doplnění staré výzvy jsem se po dlouhých dlouhých letech vrátila k mé tehdy oblíbené autorce. Většinu jejích knih jsem si objednávala ve slovenštině, protože slovenský knižní (ale i hudební) trh byl před revolucí mnohem pohotovější a méně omezovaný než u nás. Dodnes si pamatuji, jak jsem byla fascinovaná knihou Z neznámých důvodů. Pro mě se v tomto případě stala autorka Haileym v sukni:-).
Její typický humor byl ale na mě někdy až moc, takže i dnes jsem si více vychutnala především ty povídky, které s nim až tak “neplýtvají”. Každopádně do detailů prozkoumané a rozebrané vztahy jiných jsou skvělým pobídnutím k zamyšlení se nad těmi vlastními.

12.06.2022 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Ve srovnání s 1. dílem jsem trošku zklamaná. Kniha se četla velmi dobře, osudy hlavních postav mě zaujaly a bavily mě. Ale celou dobu jsem měla pocit, že děj klouže tak nějak po povrchu. Úplně z knihy vymizela jedna důležitá hrdinka. A tou je tehdejší doba. Až na několik situací by se příběhy postav mohly odehrávat v jakékoliv době nedaleké minulosti. Tím tento díl pro mě ztratil hodně ze své atraktivnosti. Ale když přimhouřím obě oči, na 4 hvězdičky to bude:-).

10.06.2022 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Jednoduše plynoucí děj - jednoduché hodnocení. Líbilo se mi to. Jen nevím, zda do thrillerů/detektivek tohoto typu patří něco jako “vyšší poselství” týkající se sociálních problémů dané země. Mě to vytrhovalo ze stísněné atmosféry, rušilo kradmo šířící se napětí a odvádělo od děje, Proto o jednu míň *.

04.06.2022 4 z 5

“…zajímal mě lidský příběh.” (str. 133)
Setkání s člověkem, který své práci nejen rozumí a perfektně ji ovládá, ale hlavně ji miluje a je schopný a ochotný jí obětovat téměř vše. Má můj obdiv za to, co prožil, co přežil a jak nám to dokázal zprostředkovat. Kniha je napínavější než leckterý román. Již první stránky vás vtáhnout do zběsilého tempa a než se vzpamatujete, jste hodně za půlkou. Pak se líčené události (i když nadále závažné) zvolna zmírňují a vy se můžete nepatrně nadechnout. Možná to není čistá literatura faktu, ano, autor do knihy vnáší hodně ze sebe, ale můžeme se mu vůbec v takovýchto poměrech divit? A vždy je jasné, kde je hranice mezi subjektivním a objektivním.
Na závěr mám ale jednu velkou výtku. Už dlouho se v žádné knize neobjevilo tolik (především) syntaktických chyb. Tady někdo neodvedl náležitou práci. A o to spíš, že se jedná o obsahově navýsost kvalitní knihu.

01.06.2022 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

To bylo tak bezútěšné a frustrující. Koncentrované zoufalství. Rodina, kde nezůstal kámen na kameni, přesto jsou všichni navždy vzájemně provázání. Provinění a chyby rodičů deptané a zdeptané děti v dospělosti bezděčně opakují. Osvěžující byla jen malá detektivní zápletka. Ale nakonec přece jen přišla očistná katarze. Alespoň pro někoho. Dávám čtyři, ale tohoto autora už za mě příště nespíš ne.

22.05.2022 4 z 5

Brala jsem do ruky literaturu faktu a literaturu faktu jsem také dostala. Prahla jsem po dalších mně dosud neznámých autentických osudech naší historie a autorka opět odvedla důkladnou a pečlivou práci. Očekávala jsem dobové fotografie a dokumenty a bylo mi to splněno. Navíc vše propojené beletristickými vsuvkami, které knihu oživovaly. Tak proč nejsem tentokrát nijak zvlášť uspokojená? Snad to bude tím, že současně mi “procházela očima a hlavou” kniha Novinářem v Číně. Také literatura faktu. Ale působící na mě mnohem více vřeleji a citlivěji. Ano, zde je autor přímým účastníkem, ale přece jen… Při čtení Životic jsem zůstávala k osudům lidí v podstatě netečná a nezúčastněná. A to by se stát nemělo.

22.05.2022 3 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Ráda jsem se opět setkala (i když jen takto krátce) s Alenou i oběma Petrami. A Markéta, Irena a Marek jim úspěšně sekundovali. Povídky se vydařily všechny. Jsou obyčejné, jsou české. Moc pěkně se to poslouchalo. B

18.05.2022 4 z 5