V bílém plášti

V bílém plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439259/bmid_v-bilem-plasti-mu2-439259.jpeg 4 339 103

Svorníkem povídkové sbírky jedněch z nejlepších českých autorů současnosti jsou postavy mužů a žen v bílých pláštích, na jejichž práci závisí naše zdraví a mnohdy i život. Sedm příběhů z prostředí nemocnic, sanitek i zubařských ordinací, ve kterých na nemoci, přicházející stáří, naděje, životní prohry i náročnost lékařského povolání nahlížíme očima doktorů, zdravotních sester, ale i samotných pacientů i jejich příbuzných.... celý text

konicekbily
05.02.2024 3 z 5

Povídky z lékařského prostředí převážně se zabývající vztahem zdravotnického personálu s pacienty. Podle mne je snahou této antologie přiblížit různé scénky, či události, čtenářům - možným nebo i stávajícím pacientům, aby si porovnali příhody z povídek se svými zážitky s lékaři, nebo s jinými pacienty - měli-li možnost odpozorovat "souboj lékař-pacient". Za mého života jsem podobných příhod jako svědek zažil spoustu a s úsměvem vzpomínám.

čtenářka76
10.01.2024 5 z 5

Povídky z lékařského prostředí. Nejvíce se mi líbily povídky Do důchodu a Ježíšek má taky zuby.

janina66
30.12.2023 3 z 5

Příjemný poslech povidek z lékařského prostředí.
Nejvíce se mi líbila povídka od Petry Dvořákové-Do důchodu a povídka Ježíšek má taky zuby od Ireny Hejdové.

Pisquosus
25.09.2023 3 z 5

Jednohubka před spaním.

dani.mertova
29.07.2023 3 z 5

Soubor povídek od známých českých autorů. Příjemná oddechovka, ale nic víc nečekejte.

Jirinamac
25.02.2023 2 z 5

Povídky od známých českých spisovatelů, které pár dní po dočtení a už nevím o čem byly. Nezaujalo mě to.

Drnkla
21.02.2023 3 z 5

Povídky byly všechny milé, nejlepší ty zubařské. Příjemné zpestření od čtení celých dlouhých knih.

attila1
16.02.2023 3 z 5

Krátké povídky z lékařského prostředí od různých autorů. Nejhezčí asi od paní Morštajnové.

BrambureC
03.02.2023 1 z 5

Povídky mne také nezaujaly, od autorů bylo zřejmé, že zdravotní prostředí neznají, až na paní Dvořákovou a její povídku Do důchodu, ta se mi líbila, jelikož se ve zdravotnickém prostředí orientuje. Zklamaná jsem byla povídkou od paní Mornštajnové, čekala jsem něco víc.

Dámaskloboukem
03.01.2023 2 z 5

Evidentně jsem četla něco jiného, než všichni nadšení komentátoři pode mnou.
Jediná povídka, která se mi líbila: Ježíšek má taky zuby.
Tam byl trosku přesah, střídání dvou pohledu bylo osvěžující.
Zbytek se mi nelíbil.
Povídky nebyly vtipné, jazykově nijak zvlášť povedené a neměly žádné poselství

Ale já nejsem ten správný kritik. Literaturu ze zdravotnického prostředí zásadně nečtu ( tady se asi dostavilo nějaké přechodné pomatení smyslů, ze jsem si to půjčila) a seriály z lékařského prostředí nesnáším.
… a tak to i zůstane dal.
Sbírka mě nepřesvědčila.

Zdravotnictví je díky četným mezilidským interakcím
studnicí až neuvěřitelných příhod.
Z těch veselejších:

P: “ Ty čípky už mi prosím vás nepište”
L: “ Nepomohlo to?”
P: “ Ale trosku je to lepší, jenom už se mi další do toho ucha nevlezou”

L:” Na kontrolu přijdete za týden a přinesete s sebou sbíranou moč”

Paní za týden přišla.
S sebou na kontrolu vezla kárku a na ní obrovský demižon žluté tekutiny.

Lékaři nezbylo než ji významně pochválit.

Anesteziolog se sklání před operací nad lehátkem s pacientkou.
“ … a zuby máte svoje?”
Pani si přejede jazykem po horním patře a nahodí provinilý výraz : “ jezismarja, já jsem si vzala dědkovy!”

Jak erecept šetří ve zdravotnictví čas:
“ Haló, ordinace, napište mi léky tlak”
“ Dobrý den, kdo volá a jaké léky potřebujete ?”
“ No ty zelené prášky na tlak“
“ Paní Opičková, ale jak se to jmenuje, ty zelené prášky na tlak?”
“ Moment, já se jdu podívat do kuchyně “
Po deseti minutách.
“ už jsem to našla sestři - Persativum.”
“ aha, to bude Prestarium. Pani doktorka vám to napíše. Tak nashledanou”
“ Haló sestři ale napište mi všechny léky”
“ Pani Opickova, vy jich mate asi deset. Pani doktorka to vezme podle karty, ať zase nemusíte do kuchyně”
“ To jste hodna sestři, tak nashledanou”
“ Haló sestři a pošlete ty recepty Evě”
“ Evě? Jaké Evě?”
“ No naší Evě. Vy neznáte Evu?”
“ Neznám”
“ A mate na ni telefon?”
“ To teda nemam”
“ Já taky ne. Bude na kartě. Tak si ho opiste”
“ Tak dobře, nashledanou”
“ Haló sestři, už jste ty recepty poslali?”
“ Ano poslali”
“ Tak děkuji”
“ Haló sestři, ale ten telefon co jste našla na kartě neplatí. Tak to pošlete ještě jednou.”
“A mate číslo?”
“ Nemam”
“ Tak mi ho musíte zavolat”
“ Haló sestři, tak tady je to číslo na Evu: …….“
“ Pošleme. Nashledanou.”
“ Haló, to číslo, co jsem vám nadiktovala nebylo na Evu ale na Radku”
“ Už jsme to tam poslali.”
“ To nevadi. Tak já ji řeknu, ať vám zavolá a nadiktuje to správné číslo “
Vola Eva :)

avynka
02.01.2023

Lékařské prostředí mě prostě baví a mám ráda české autory. Spojeno dohromady to u mě mělo úspěch. Povídky jsou krátké , líbivé, dobře se čtou. Prostřídat rozsáhlé romány krátkými povídkami, určitě není na škodu.

Petras_ka
24.12.2022 3 z 5

Knihu som si vybrala kvôli pani Mornštajnovej a aj téma zdravotníctva mi je celkom blízka. Poviedky ma však nejako výnimočne nezaujali, ale krátky rozsah mi padol celkom vhod. Hodnotím 3*.

jiri77
01.12.2022 4 z 5

Výběr povídek z lékařského prostředí se mi velmi líbil. Nejvíce se mi líbila povídka od Petry Dvořákové a Aleny Mornštajnové.

Stromy
27.11.2022 5 z 5

Jedním slovem...nádhera. Velmi příjemný soubor. Děkuji.

Nymfadora.T.
06.11.2022 4 z 5

Nesedla mi jen jedna, ostatní moc pěkné.

katerina.marko
04.10.2022 4 z 5

Ze začátku jsem se trochu bála, že z toho zdravotníci vyjdou jako ti zlí a nepříjemní a pacienti jako chudáci, kterým je ubližováno. Což nepopírám, že se nemůže stát, ale jako zdravotník vím, že i pacienti umí být “sví”… Nakonec se mi to ale celkem líbilo. Nejlépe hodnotím povídky Do důchodu a Ježíšek má taky zuby.

Tereziee
29.09.2022 3 z 5

Moje první povídková kniha z této edice a možná i poslední. Asi nejsem úplně povídkový čtenář. Některé povídky mě vůbec nebavily a nechytly...u jiných bych zase uvítala delší dějovou linku.

SSTknihy
07.09.2022 4 z 5

Tentokrát se mi výběr povídek líbil, kvalita je vyvážená a jednotlivé příběhy zajímavé a čtivé. Řekla bych, že lékařské prostředí je většině lidí dost blízké na to, aby prožitky některých hrdinů, a pacientů zvlášť, šly čtenáři pěkně pod kůži. Mě tedy minimálně z ty zubařské ano...

Vendyorit
14.08.2022 4 z 5

Škoda, že je kniha tak útlá, bavila mě. :) Název V bílém plášti mi k obsahu ale úplně nesedl, čekala jsem vyprávění ryze očima zdravotníků, ale takto to nebylo. :)

Alethea_k
22.05.2022 4 z 5

Sbírku jsem si půjčila jen kvůli povídce Aleny Mornštajnové. Ta mě paradoxně jako jediná mírně zklamala. Nemám ráda v knihách lékařské prostředí, ale autorům se to dle mého velmi povedlo. Jako celek byla sbírka překvapivě dobrá. Nejvíc bych vyzdvihla asi Anděl milosrdenství, Ježíšek má taky zuby a Do důchodu.