Fabrika

kniha od:

Fabrika https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 3.9 496
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

Komentáře (140)

Komentáře 140 Recenze 5

Šura
Šura
11.08.2023 4 z 5

Spisovatelka Kateřina Tučková mě dokázala nadchnout pro historii, a to opakovaně. Kniha je velmi poučná a dokáže vtáhnou. Sem tam jsem se trochu ztrácela a musela se v textu vracet, abych pochopila, o kom se právě hovoří. Ale i přesto dávám 4 hvězdy a chystám se na další knihu této výborné autorky.

yellowbanna
yellowbanna
18.07.2023 5 z 5

Kateřina Tučková se už nesmazatelně zařadila mezi mé nejoblíbenější autorky. S každou další knížkou víc a víc obdivuji preciznost a vytrvalost při hledání a studiu dostupných pramenů i poctivost, se kterou k nim dopisuje příběhy postav. Po Bílé vodě přišla na řadu Fabrika, které jsem se nejdřív trochu "bála". Bála jsem se tématu, myslela jsem si, že historie textilních továren bude přeci jen trochu nestravitelná. Přesvědčilo mě až milované Brno. Ve chvíli, kdy jsem přijala za svou zde využitou metodu vyprávění - mix historických faktů, do značné míry smyšleného /z nedostatku historických pramenů/ příběhu rodiny Offermanů a dalších a exkurze do samotného procesu vzniku knihy a výstavy o moravském Manchesteru, už se nešlo odtrhnout a hlatala jsem řádek za řádkem jako u nejnapínavější detektivky. V duchu jsem procházela známé ulice dnešního Brna, ty méně známé jsem si dohledávala a skládala si obrázek minulosti města, o které jsem dosud věděla tak málo! Jen škoda poněkud smutného a bezvýchodného závěru. Za ten ovšem samozřejmě nemůže autorka, ale historie.


Dela111
Dela111
02.06.2023 4 z 5

Audiokniha
Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru na pomezí fikce a literatury faktu mě moc bavil. Je velká škoda, že dochovaných materiálů o rodině Offermannových není mnoho, ráda bych se dozvěděla mnohem víc. Přestože textilnictví v knize popisované je už bohužel minulostí, navždy zůstane důležitou a fascinující částí brněnské historie.
Mínusem knihy je občas méně přehledné přeskakování mezi postavami a místy také rychlé změny témat i období. To vše ale bohatě vyvažují všechny nové poznatky, které jsem se dozvěděla, ani jsem nevěděla za co všechno rodině Offermannů v Brně vděčíme, jak moc se podíleli na rozkvětu města.
Brala bych rozsáhlejší dílo, ale velký dík i za toto :-).
Audiokniha je hezky udělaná, příjemně načtená a vhodný hudební doprovod výborně doplňuje povídání a dotváří atmosféru těch zaniklých časů...

gab72
gab72
12.04.2023 2 z 5

Druhý pokus, knihu přečíst a vyšel. Šlo jen se podívat na knihu autorčinýma očima, jak příběhem sloučit fakta. Ta mravenčí práce v archívech...obdivující. Trochu mi chybělo hlubší rozkreslení příběhu, i za cenu fabulace. Zajímavé čtení o místech v Brně, o tom jak bylo malé a rozšířilo se hlavně fabrikami, hrozné podmínky dělníků na jedné straně a jedna vila továrníků za druhou na druhé straně. Pěkné moc pěkné.

freejazz
freejazz
25.03.2023 5 z 5

nelze jinak, než smeknout! vyprávění, které vás vtáhne do historie Brna a když máte o tomto městě aspoň trochu povědomí, umíte si všechny ty obrazy oživit.

po celý čas čtení mi neustále naskakovalo jedno jméno: Miroslav Ivanov. nevím, jestli se autorka inspirovala jeho způsobem vyprávění, ale určitě má jeho opusy načtené. i když si myslím, že při přípravě tohoto textu trpěla důkazní nouzí povedlo se jí představit moravský Manchester krásně barevně. škoda je jenom to, že mnoho z popisovaných vil ale i fabrik už bylo srovnáno se zemí.

(a srovnání - manželka právě čte Neffovu pentalogii. když jsme se bavili o tom, jak to vypadalo v Praze a v Brně v 2. polovině 19. století podle fantazie a taky množstva zakomponovaných reálií vyskládaných autory, nebyl to zase až takový rozdíl. teď bych si nejraději prolistoval nějakou podobnou knížku o Bratislavě a Košicích, jediných dvou měst, která se v té době městy snad dala nazývat...)

lenka9250
lenka9250
21.03.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, zajímavé čtení.

Plavkyně
Plavkyně
19.02.2023 4 z 5

"Povinná" literatura pro každého brňáka :-).

Ajinka126
Ajinka126
05.01.2023 2 z 5

Tak tohle nefungovalo ani na mě jako na rodilou Brňačku. I když všechna ta místa znám (super), tak tohle nešlo číst se zájmem. Kdykoliv vám byla představena důležitá postava, tak jste nedostali čas o ni projevit zájem a hned okolo ní bylo 10 další jmen. To byl chaos.

tami1
tami1
11.12.2022 2 z 5

Forma mi vůbec nesedla. Není to román ani literatura faktů. Celé dílo je plytké a nezáživné. Pár ověřených informací nevyváží tu spoustu fabulací a smyšlenek. Dvě hvězdičky dávám za snahu přiblížit nám tuto nelehkou dobu na příbězích sirotků a obyčejných dělníků.

kob
kob
05.12.2022 4 z 5

Částečně fakta, částečně vymyšlený příběh - čte se dost těžce, ale člověk se dozví spoustu zajímavých historických skutečností. A protože jsem z Brna, byly pro mě zajímavé dvojnásobně.

trudoš
trudoš
02.12.2022 3 z 5

Tvůrčí tým víc fabuluje, než předkládá skutečnosti a i to, co nakonec předkládá, není moc zajímavé. Ke cti jim slouží, že se nepouštějí do žádných divokých telenovel. Tedy ne, že by osudy textilních baronů Offermannových nebyly zajímavé, jenže žádná Sága rodu Forsytů to rozhodně není. Kateřina Tučková nedokázala vyprávění dát spád, zajímavé jsou jen některé etudy a naneštěstí spíš v okamžicích, kdy přijdou ke slovu fakta, nikoliv fikce. Zároveň tomu chybí silnější rámec, přebíhá se z jednoho tématu do druhého, z přítomnosti do minulosti, díky čemuž občas vzniká zmatek v jednotlivých liniích. Osobně si myslím, že tahle cesta mezi dvěma styly nebyla úplně nejlepší volbou, i když chápu, že dokumentární kniha by z komerčního hlediska nebyla zajímavá. Oceňuji ale její vůli do projektu jít a v mnohém je mi společně s ní smutno nad tím, jak brněnský manšestr skončil. Kladně tak hodnotím především celkovou myšlenku a vizi, stejně jako doprovodný materiál, bez něhož je síla textu poloviční.

Kryštofka
Kryštofka
23.10.2022 5 z 5

Výborné a obzory rozšiřující.

padola
padola
18.09.2022 4 z 5

Jednoznačně zajímavý pohled do historie textilní výroby v Brně. Škoda, že ani tehdy se byznys nedělal eticky. Kapitoly o sirotcích, zaměstnaných v továrnách, se mi nečetly lehce.

Bohužel hvězdička dolů za příšerné výrazivo. Nazývat těžce postiženého bratra majitele továrny lidskou zrůdou či slintajícím kriplem mi připadalo dost přes čáru. Rovněž jsme se několikrát dozvěděli, že ženy "daly svému muži x dětí". Ano, ještě i na konci 20. století byly v některých evropských zemích děti majetkem muže a v rodném listu neměly jméno matky - zároveň jsme snad ale měli řadu publikací na téma "Bez dcerky neodejdu", abychom používali kultivovanější jazyk.

Laféeverte
Laféeverte
01.08.2022 5 z 5

Pokud se rozhodnete číst Fabriku, dostanete dobře vyváženou směs faktů a fikce. Ano, může chvíli trvat se začíst, ale pokud se chcete o textilnictví v Brně dovědět víc, určitě vydržíte... Sledujete totiž fiktivní příběh, autorku, která ho skládá, přípravu výstavy a pak fakta samotná, takže přirozeně chvíli trvá, než se to všechno propojí. Za mě to spojení bylo skvělou volbou, jelikož jsem si mohla příběh Offermanovych skládat částečně sama... Nemusela jsem přistupovat na všechno, co autorka vymyslela, byl prostě prostor si přečíst její verzi a pak si říct, takhle ne, přemýšlet si, upravovat a nakonec tuto rodinu opouštět skoro se stejnou nostalgií jako K. Tučková, zmáčknout slzu nad osudem těch fascinujících budov a lidí a koukat na brněnské ulice zase trochu jinak.

Mateo67
Mateo67
18.07.2022

Známá mě navedla na aplikaci mujRozhlas a zrovna byla ke stažení (kromě jiného) Fabrika od Kateřiny Tučkové. No nevyužijte toho, když ke všemu pocházíte z Brna:-). Nejednalo se ovšem o doslovnou audioknihu, ale zpřístupněn byl pouze v podstatě fiktivní příběh textilního magnáta Offermana, jenž během první kapitoly zaťal drápek a už nepustil. Takže mě již v knihovně čeká plnohodnotná kniha a já se těším, až se víc ponořím do historie nejen textilního vzestupu Brna. Hvězdičky tedy zatím musí počkat.

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
15.07.2022 4 z 5

To by bylo boží, kdyby byl ke každé výstavě takový knižní doprovod. :)

cérka
cérka
15.07.2022 4 z 5

Audiokniha

Nevím zda bych knihu s takovým zaujetím stihla přečíst za jedno dopoledne. Mně se to ušima podařilo a ještě u toho bylo žehličkou zdoláno několik košů prádla. Sláva audioknihám :)

Pro mě bylo vyprávění velmi poutavé a opravdu mě bavilo. Samozřejmě bych chtěla znát mnohem více informací, pikantností či střípku ze života rodiny Offermannu. Pevně věřím, vždyť kniha vyšla jako publikace k výstavě, že více se toho dohledat nepodařilo.

Tentokráte se autorka nenechala zcela unést do románového světa. Dokázala však, velmi srozumitelnou formou , vyprávět příběh pěti generací jedné rodiny. Pokud si někde něco domyslela či vymyslela, čtenáře na to sama upozorní.

Neodpustím si, jako žena, složit poklonu jiné ženě. Marie Elizabeth Offermannová by si zasloužila aspoň pamětní desku. Obdivuhodná žena!

ddkk
ddkk
18.06.2022 4 z 5

Konečně jsem se dostala k Fabrice Kateřiny Tučkové. Útlá knížečka se mi líbila, nejen proto, že jsem se dověděla víc o počátcích textilní slávy Brna. Je to také příběh nesmírně podnikavého, schopného a vzdělaného rodu Offermanů, který slávu brněnských textilek založil.

V Brně jsem se sice nenarodila ani v něm právě nežiju, strávila jsem tu ale nejdelší část svého života a město miluju. A jsem na ně hrdá. Kateřina Tučková k té hrdosti právě přispěla...

Myslím, že Kateřina Tučková s kolegy odvedli dobrou práci a i když byla kniha původně myšlena jako literární doprovod k výstavě Brno - Moravský Manchester, nic jí to neubírá na zajímavosti a čtivosti.

Doporučuji.

bdolezalka
bdolezalka
04.11.2021 3 z 5

Kniha o historii brněnského textilního průmyslu. Nečetla se úplně snadno, mnoho jmen, ve kterých jsem se ztrácela, ale rozhodně pro rozšíření obzoru velmi přínosné.

Katka2382
Katka2382
14.10.2021 3 z 5

Zajímavá kniha,byť trochu chaotická,dělalo mi velké problémy se mezi tolika jmény alespoň trochu zorientovat.
Jako plus hodnotím poukázání na strašný život dělníků.
Myslím,že nejvíce ji ocení asi brňáci.

lucy.n
lucy.n
25.08.2021 4 z 5

Chcete-li se dozvědět něco zajímavého o historii brněnského textilního průmyslu, pak jste na dobré adrese. Jen je tentokrát těžší poprat se s formou. Myslím, že to, že jde pouze o fragmenty možných událostí, bylo v knize zbytečně často akcentováno. Příběh je tím hodně "rozkouskován". Možná by knize slušelo rozdělení na dvě části. Příběh a fakta. Je však obdivuhodné, kolik mravenčí práce musí za sbíráním faktů být. Každopádně, děkuji autorům. Teď chodím po svém městě s očima zase o něco více otevřenýma.

Kanylka
Kanylka
17.08.2021 5 z 5

Další kniha z repertoáru K. Tučkové mě nezklamala. Děkuji

heczek
heczek
05.07.2021 5 z 5

Knihy paní Tučkové miluji, ovšem tady jsem s formou, jakou byla napsána, trochu bojovala. Nicméně téma je to velmi zajímavé, člověk si zase trochu doplní informace a rozšíří obzor. Mrzí mě, že Brnu nezůstalo jeho světoznámé textilní řemeslo dodnes, a to, jak jsme přišli o jedinou vzpomínku na tyto rody, je více než smutné. Určitě všem doporučuji, ostatně jako každou její knihu.

zouharov
zouharov
01.07.2021 1 z 5

Na knížku jsem se těšila, přišel mi to jako zajímavý námět, obzvlášť protože je mi Brno blízké.
Knížka mě zklamala, příběh nemá spád, moc postav, které se jmenují podobně, za to autorka nemůže, ale je těžké se v nich vyznat. Plusové body má knížka za přiblížení doby a nelehkých podmínek dělníků. Přesto si myslím, že z tématu šlo vytěžit víc. Podruhé bych nečetla.

knihovna1
knihovna1
01.05.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala v rozhlase na pokračování. Námět úžasný a možná i četba bude lepší, nevím ... Přednes knihy byl spíš smutný a doprovázen klavírem ala Mozart :(
Tempo knihy i jazyk mi připomínal F.L. Věka. Jinak osudy vlastníků továren v Brně a po stránce historické velmi zajímavé. Výstava ke které vyšla tato kniha musela být velkolepá a zajímavá. Tato kniha asi chytne za srdce spíš obyvatelé okolí bývalých továren.

hanavka
hanavka
25.04.2021 5 z 5

Za mě výborná kniha. Bydlím v místech, kde dřív stával jabloňový sad - to bych se asi nikde jinde než v této knize nedozvěděla :)

aktijnov
aktijnov
22.04.2021 3 z 5

Docela zajímavé příběhy. Ale z knihy jsem nijak moc nadšená nebyla.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
12.04.2021 5 z 5

Pěkné, chválím. Fabrika mi moc bavila.
Archivářka chce udělat výstavu na téma textilních fabrik, které vlastnili majitelé a baroni z Brna. Postupně nachází útržky z historie rodu Offermanna a vypráví nám příběh pěti generací, počínaje jeho vznikem. Rodina a historické události jsou plné dramatických zvratů, ke konci až skoro s detektivní zápletkou a rozřešením jednoho záhadného zmizení.
Zdálo se mi, že je to na rozhraní literatury faktu a románu. Podobné osudy mi zajímají, ráda se dozvídám o zajímavých osobnostech, je to můj velký knižní koníček.

martin č.
martin č.
14.03.2021 5 z 5

Moje postřehy:
Knížka, kterou jsem více než z poloviny přečetl ve vaně. Ponořil jsem se do ní vždy tak, až mi vychladla voda. Knihu jsem naštěstí neponořil.
Knížka, po které bych třeba jako Pardubičák asi nesáhnul. Protože jsem ale Brnák a především moje babička, dědeček, prababička i pradědeček v těch slavných textilkách pracovali (už pravda těch komunistických pohrobcích), musel jsem si ji chca nechca přečíst.
K zde tolik diskutované formě: obvykle, když dočtu historický román, doplním si i údaje na to téma z nějaké literatury faktu nebo aspoň ověřuji románové děje na wikipedii. Tady to za mne Kateřina Tučková už udělala a zahrnula známá fakta do samotné knihy, takže jsem s tím vůbec neměl problém, naopak. Současné pátrání mne taky nijak nerušilo.
V neposlední řadě se mi líbil i románový styl, vykreslení postav, situací a to i přes krátké epizody letící napříč destiletími až staletími. Soudím prostě, že literární úroveň je velmi slušná.
Suma sumárum, vzhledem k mému původu, zájmu o historii rodiny i Brna mě i tohle jinak nezvyklé téma neuvěřitelně vtáhlo a chvílemi vysloveně nadchlo. Oněmi místy kolem Tesca, po Cejlu či Václavské budu procházet od teď mnohem více poučen a obohacen. Díky za to.

Luci.e.n
Luci.e.n
11.03.2021 4 z 5

Kateřina Tučková má ohromný talent vykreslit lidi, situace a prostředí tak, že má člověk při čtení pocit, jakoby tam skutečně byl a aktéry znal. Velice oceňuji veškerou badatelskou práci, která za jejími knihami (včetně této) je. Je to znát, že je spisovatelka do tématu ponořená.
Komplikovanost tématu, mnoho postav a děj odehrávající se po dlouhá desetiletí občas způsobily, že jsem se mezi jednotlivými částmi ztrácela. Vždy jsem se ale nakonec zase zorientovala. Nevím, zda by šla kniha uspořádat lépe. Nikdy jsem nic podobného nečetla - není to beletrie, není to badatelský report. Pasáže, které přiznávají autorčino tápání po stopách historie, které popisují průběh chystání výstavy, by se mohly zdát jako navíc, že by bez nich byla kniha obsahově čistější a uchopitelnější. Zpětně to ale hodnotím hrozně pozitivně. Protože i skrz pocity autorky knihy a autorů chystané výstavy jsem v roli čtenáře dokázala ještě více pochopit kontext celého tématu - a myslím, že to má kniha i za cíl. Nejenom vyprávět jednotlivé osudy továrníků, ale vykreslit, jaký význam měl textilní průmysl pro Brno, jaká byla atmosféra ve společnosti. Na jakých základech se vztyčilo dnešní Brno a jak z toho vlastně v dnešních dnech nezbylo nic. Jak byly Brnu přesekány jeho kořeny.
V celkovém hodnocení se mi pak nezdá tak důležité hodnotit strukturu knihy. Ale oceňuji, že po přečtení ve mě doznívají ne informace, ale velmi silné POCITY z popisovaných období. Cítím se skoro jako bych ta staletí v Brně prožila, než že jsem o nich četla. Zachycuje naprosto zásadní společenské zvraty a díky vztažení k osudům konkrétních jedinců to čtenář opravdu pochopí. Knihu všemi deseti doporučuju.

tittanie
tittanie
06.02.2021

Dozvěděla jsem se spoustu nových informacích. I když jsem v Brně studovala o Offermannových jsem neslyšela, což je asi ostuda. V knize se mi docela pletly postavy, každý měl dvě a všechny mi přišly stejné, takže jsem si pomáhala internetem. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala.
A i když jsem ji dočetla, tak se mi pořád vybavuje děj nebo postavy nebo místa.

engelbert
engelbert
09.12.2020 3 z 5

Ve škole jsme se v zeměpise učili o významu textilního průmyslu pro Brno, ale byla to jen fráze. Přece oficiální osnovy nemohly připustit jakoukoliv zásluhu těm kapitalistům, kteří utiskovali dělnickou třídu. Tato kniha do značné míry tuto informační díru zaplňuje. Jako celek mi to ale nepřipadalo ani jako román, ani jako literatura faktu.

ivzu77
ivzu77
17.10.2020 4 z 5

Za mne propojení historických faktů, románového příběhu a zážitků autorky bylo zajímavým projektem a studnou znalostí. Skláním poklonu.

Finn69
Finn69
15.10.2020 3 z 5

Pro mě jako pro Brňáka perfektní námět, a taky jsem se o brněnských textilních baronech spoustu věcí dozvěděl. Kdo se trošku o tuhle historii zajímáte, nenechte si tuhle knížečku ujít, je tam toho opravdu hodně zajímavého. Konečně, vždyť tihle pánové vlastně udělali z Brna město a památky po nich jsou doslova všude.
Trošku mě ale rozladilo zpracování, ty neustálé vstupy a vysvětlování občas dost rušily. Ano, je jasné že šlo o to rozlišit doloženou historii od toho, co si kvůli chybějícím informacím autorka domýšlela, dalo se to ale asi udělat nenásilněji.

juliesze
juliesze
05.10.2020 3 z 5

Myslím, že mi tam něco chybělo. Celek na mě působil, jak kdybych si trochu četla úryvky z novin. Tak nějak se ztrácelo to hlavní. Každopádně výborná práce, pro mě to bylo zcela nové téma ohledně tak významného postavení Brna, o kterém jsem vůbec nikdy neslyšela. Jako audiokniha to bylo moc hezky namluvené.

Nifredil
Nifredil
19.07.2020 3 z 5

Pro mě trochu promarněná šance. Za vynikající považuji posledních cca 50-60 stran knihy, kde vlastně čtenář konečně pochopí, proč to celé vzniklo, předtím to je poněkud nudný výčet, prokládaný navíc v podstatě texty z panelů k výstavě. je to škoda, protože po fantastických Žítkovských bohyních vím, že autorka umí psát a téma “továrníků z Brna” by dokázala zpracovat ještě o kus lépe. I tak je to ale nesmírně zajímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

Lidka22
Lidka22
16.07.2020 5 z 5

Líbila se mi, ale bez těch vsuvek ze současnosti vy se četla líp

Prey
Prey
28.06.2020 2 z 5

Plně chápu, proč Tučková nežije život one-trick-pony, chrličky románů, a věnuje se i kurátorství, dramatu, historii, překladům, mateřství… (Kde jinde přicházet na nosné náměty?) Jenže právě proto jsem se s Fabrikou hodně dlouho trápil. Je to takový kočkopes mezi beletrií a naučnou literaturou, hodně fragmentovaný příběh, spíše katalog výstavy s přiznanou fabulací scén. Sešít to jinak, asi by to bylo ještě méně věrné skutečnosti, ale látka by to byla hladší, příjemnější, nositelnější. :-) Těším se na další román, snad se 9 let po Žítkovských bohyních konečně dočkáme.

michaela0810
michaela0810
24.05.2020 4 z 5

Kniha mě hodně bavila. Zajímavé spojení fakt a fantazie, musela to být velmi zajímavá práce něco takového napsat. Téma textilek mi nic neříká, ale při čtení mě donutilo si hledat ulice, některé názvy apod.

murray
murray
22.04.2020 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného, ale přečetla jsem to se zájmem. Asi hlavně proto, že jsem si dokázala přiřadit popisovaná historická místa těm současným, kde se dost často pohybuji.