Fabrika

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 3.8375
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Fabrika

knihovna1

Knihu jsem poslouchala v rozhlase na pokračování. Námět úžasný a možná i četba bude lepší, nevím ... Přednes knihy byl spíš smutný a doprovázen klavírem ala Mozart :(
Tempo knihy i jazyk mi připomínal F.L. Věka. Jinak osudy vlastníků továren v Brně a po stránce historické velmi zajímavé. Výstava ke které vyšla tato kniha musela být velkolepá a zajímavá. Tato kniha asi chytne za srdce spíš obyvatelé okolí bývalých továren.

hanavka

Za mě výborná kniha. Bydlím v místech, kde dřív stával jabloňový sad - to bych se asi nikde jinde než v této knize nedozvěděla :)

aktijnov

Docela zajímavé příběhy. Ale z knihy jsem nijak moc nadšená nebyla.

Evina.Cetba

Pěkné, chválím. Fabrika mi moc bavila.
Archivářka chce udělat výstavu na téma textilních fabrik, které vlastnili majitelé a baroni z Brna. Postupně nachází útržky z historie rodu Offermanna a vypráví nám příběh pěti generací, počínaje jeho vznikem. Rodina a historické události jsou plné dramatických zvratů, ke konci až skoro s detektivní zápletkou a rozřešením jednoho záhadného zmizení.
Zdálo se mi, že je to na rozhraní literatury faktu a románu. Podobné osudy mi zajímají, ráda se dozvídám o zajímavých osobnostech, je to můj velký knižní koníček.

martin č.

Moje postřehy:
Knížka, kterou jsem více než z poloviny přečetl ve vaně. Ponořil jsem se do ní vždy tak, až mi vychladla voda. Knihu jsem naštěstí neponořil.
Knížka, po které bych třeba jako Pardubičák asi nesáhnul. Protože jsem ale Brnák a především moje babička, dědeček, prababička i pradědeček v těch slavných textilkách pracovali (už pravda těch komunistických pohrobcích), musel jsem si ji chca nechca přečíst.
K zde tolik diskutované formě: obvykle, když dočtu historický román, doplním si i údaje na to téma z nějaké literatury faktu nebo aspoň ověřuji románové děje na wikipedii. Tady to za mne Kateřina Tučková už udělala a zahrnula známá fakta do samotné knihy, takže jsem s tím vůbec neměl problém, naopak. Současné pátrání mne taky nijak nerušilo.
V neposlední řadě se mi líbil i románový styl, vykreslení postav, situací a to i přes krátké epizody letící napříč destiletími až staletími. Soudím prostě, že literární úroveň je velmi slušná.
Suma sumárum, vzhledem k mému původu, zájmu o historii rodiny i Brna mě i tohle jinak nezvyklé téma neuvěřitelně vtáhlo a chvílemi vysloveně nadchlo. Oněmi místy kolem Tesca, po Cejlu či Václavské budu procházet od teď mnohem více poučen a obohacen. Díky za to.

Luci.e.n

Kateřina Tučková má ohromný talent vykreslit lidi, situace a prostředí tak, že má člověk při čtení pocit, jakoby tam skutečně byl a aktéry znal. Velice oceňuji veškerou badatelskou práci, která za jejími knihami (včetně této) je. Je to znát, že je spisovatelka do tématu ponořená.
Komplikovanost tématu, mnoho postav a děj odehrávající se po dlouhá desetiletí občas způsobily, že jsem se mezi jednotlivými částmi ztrácela. Vždy jsem se ale nakonec zase zorientovala. Nevím, zda by šla kniha uspořádat lépe. Nikdy jsem nic podobného nečetla - není to beletrie, není to badatelský report. Pasáže, které přiznávají autorčino tápání po stopách historie, které popisují průběh chystání výstavy, by se mohly zdát jako navíc, že by bez nich byla kniha obsahově čistější a uchopitelnější. Zpětně to ale hodnotím hrozně pozitivně. Protože i skrz pocity autorky knihy a autorů chystané výstavy jsem v roli čtenáře dokázala ještě více pochopit kontext celého tématu - a myslím, že to má kniha i za cíl. Nejenom vyprávět jednotlivé osudy továrníků, ale vykreslit, jaký význam měl textilní průmysl pro Brno, jaká byla atmosféra ve společnosti. Na jakých základech se vztyčilo dnešní Brno a jak z toho vlastně v dnešních dnech nezbylo nic. Jak byly Brnu přesekány jeho kořeny.
V celkovém hodnocení se mi pak nezdá tak důležité hodnotit strukturu knihy. Ale oceňuji, že po přečtení ve mě doznívají ne informace, ale velmi silné POCITY z popisovaných období. Cítím se skoro jako bych ta staletí v Brně prožila, než že jsem o nich četla. Zachycuje naprosto zásadní společenské zvraty a díky vztažení k osudům konkrétních jedinců to čtenář opravdu pochopí. Knihu všemi deseti doporučuju.

tittanie

Dozvěděla jsem se spoustu nových informacích. I když jsem v Brně studovala o Offermannových jsem neslyšela, což je asi ostuda. V knize se mi docela pletly postavy, každý měl dvě a všechny mi přišly stejné, takže jsem si pomáhala internetem. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala.
A i když jsem ji dočetla, tak se mi pořád vybavuje děj nebo postavy nebo místa.

engelbert
09.12.2020

Ve škole jsme se v zeměpise učili o významu textilního průmyslu pro Brno, ale byla to jen fráze. Přece oficiální osnovy nemohly připustit jakoukoliv zásluhu těm kapitalistům, kteří utiskovali dělnickou třídu. Tato kniha do značné míry tuto informační díru zaplňuje. Jako celek mi to ale nepřipadalo ani jako román, ani jako literatura faktu.