Fabrika

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/232491/fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 3.9263

Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Host

tonysojka
01. listopadu

Po Žítkovských bohyních a Vyhnání Gerty Snirch,z nichž jsem byl nadšen,jsem měl obavy vůbec tuto knihu číst.Proč by mne Karviňoka mělo bavit číst o nějakých Brněnských manufaktorních baronech? Ale paní Tučková mne dokázala stylem vyprávění a stavbou knihy vtáhnout do jejího vyprávění.Popisy podmínek práce a života dělníků jsou ochromující,ale připomíná také,že některým majitelům továren to nebylo jedno a starali se v rámci možností a prestiže.Takhle bych si nějak představoval zpracovat historii Larisschů a zakládání šachet u nás na Karvinsku.Ale možná se už tak stalo a uniklo mi to .Budu vděčný za každý tip.

Melanka

Asi by mě kniha bavila víc, kdybych pocházela z Brna. Zajímavé téma, ale bohužel jsem si nepočetla. Příliš mnoho jmen, míst a dat.

IXOXI

Kromě prvních stránek, kdy autorka doslova vnucuje svůj názor na věc, mně kniha přišla dobře napsaná, čtivá a doslova pobouzející k dalšímu čtení. Na druhou stranu je asi velkou chybou, že kniha se nedrží pevně historie, ale občas si autorka jen tak vymýšlí. Navzdory tomu hodnotím kladně, ale pouze jako zajímavý příběh, nikoliv jako zdroj informací z historie!

Chesterton

Každá z mých pěti hvězd patří Fabrice !! Ani jedna není ušmudlaná :) Na první dobrou jsem knihu odložila, ale druhý pokus se zdařil ! Nebyla snadná, zato velmi osobitá :)
Díky Kateřino.

slesicka

Nebylo to snadne cteni, spoustu veci si pamatovat nebudu, ale spoustu zase ano. Za me uzasny pohled do historie Brna. A vystava byla taky perfektni :)

gwineth

Hrozná knížka. Myslím, že ta pozitivní hodnocení nepatří ani tak této, jako spíš ostatním autorčiným knihám. Někdo méně známý by posbíral méně hvězdiček a oprávněné. Je to opravdu naprostá slátanina. Pasáže, kde se připravuje výstava, jsou až na výjimky několika málo vět zcela nezajímavé a naprosto nic se v nich nedozvídáme absolutně o ničem leda o tom, že sehnat portréty továrníků fakt nebylo jen tak. Pecka. Pasáže čistě faktografické byly sice skutečně zajímavé, nicméně s písmem tak malým a světlým, že nebyly skoro vidět, takže si kladu otázku, proč tam vlastně byly, zda ke čtení, či prohlížení.
Naprosto nijaké byly i pasáže, řekněme, románové. Byly to spíš jen takové krátké fantasie nebo črty, které by mohly být podkladem pro povídku nebo novelu nebo klidně pro román, který autorka nechtěla napsat a já myslím, že to bylo velmi rozumné. Mám totiž trochu dojem, že podlehla ilusi, že o duchu té či oné doby se dozví nejvíc v archivu a encyklopediích a velmi málo četla z myslitelů, kteří tehdy žili a svoji dobu reflektovali. Dokonce myslím, že o té bouřlivé době nepředstavitelného bezpráví, navzdory snůšce halabala vybraných zajímavostí a faktů, nedokáže říct prakticky nic.
Moje hodnocení: kolosální mrhání časem. Ale dobře, dozvěděla jsem se o Brně, co jsem nevěděla. Tak tu hvězdičku, malou, ušmudlanou, osamělou tam nakonec taky přihodím.

Kariol

Tohle bylo rozhodně zajímavé čtení. Nebýt výzvy na Databázi knih, asi bych se k téhle knížce nikdy nedostala. V Brně jsem byla jen jednou v životě, takže pro mě bylo občas dost těžké zasadit si jakoukoliv zmínku k současnému stavu města. Ale i tak se Kateřině Tučkové - skvělé spisovatelce, jak jsem se už dvakrát přesvědčila - podařilo sepsat poutavý příběh, vtáhnout do děje a přitom přiznat, že si to vlastně z velké části vymyslela, protože historie prostě mlčela. Dala bych pět hvězdiček, ale zase neposadilo mě to na zadek, jen to byl příjemný literární (respektive historický) objev. A jsem z toho, jak Offermannovi dopadli, nějaká smutná.

papaja

Velice mne mrzí, že knize nakonec musím dát tak malé hodnocení, ale struktura knihy byla pro mne opravdu mimo. Kniha byla plná zajímavostí a faktů, které mne vážně bavili, ale koncepce přeskakování mezi "románovými" částmi knihy a mezi popisem přípravy výstavy mi přišli opravdu špatné. V konečném důsledku knihu k přečtení doporučuji, pokud se přenesete nad formou psaní, tak především pro obyvatele Brna a okolí je kniha studnicí informací, o kterých většina neměla ani ponětí.

PetK

Nějak jsem se do toho nemohla dostat. Asi je to tím, že Bohyně i Gerta byly z jiného ranku a já čekala něco podobného. Ale bylo to krátké, a tak jsem to doposlouchala. Dalším důvodem bylo asi to, že jsem se hned na začátku úplně nezorientovala ve všech jménech a rodinných vazbách. Kolem a kolem - čekala jsem silný příběh, jak je od Tučkové známe, a dostala jsem spíše (v dobrém) katalog k výstavě. Jako nahlédnutí do historie Brna to není špatné, zvlášť pro místní.

zimka.r

Chtěla sem dát tři hvězdy, protože mi to přišlo, jako když čtu knížku z dějepisu, které mě vždy zajímaly, ale bohužel si z toho stejně nikdy nic nepamatuji, ale díky závěru a konci si myslím přeci jen něco zapamatuji, proto dávám čtyři :)

Chesterton

Pestrobarevný patchwork sešitý s chatrných archivních záznamů o pěti generacích Offermannů pocházejících ze severního Porýní.
Poté co se zorientujeme v dvojitých jménech a střídání časových rovin oživených současností při přípravě výstavy můžeme se nechat unášet autorčiným odhalováním různých vrstev historie.
Seznámíme se s evangelickou komunitou nejen v Brně, zednářskou lóží i výstředním hrabětem Hugo Salmem. Cestou narazíme na velice živou antisemitskou otázku, dětskou práci i drsné podmínky v manufakturách.

"To je nestvůra," vydechnu.
"A pěkně nebezpečná,"řekne Tomáš. "Ty stroje požíraly dělníky zaživa. Byly prašné a hlučné a když se po dvanáctihodinové šichtě zastavily zůstávaly prý po nich dělníkům mžitky před očima, v uších dunění a v krku hleny smísené s prachem."

Připijeme si odrůdou André i Zweigeltrebe. Zažijeme zánik monarchie i založení sociální demokracie v pověstné pražské hospodě U Kaštanu.
Po poválečném odsunu Němců se dostáváme do současnosti před konáním výstavy a při vzpomínce ženy, která pamatuje poslední potomky tohoto rodu, mě osobně došla celá tristnost naší historie ve slovech:
"V Brně ta rodina žila generace pospolu, v blízkosti fabriky, která fungovala jako slunce planetární soustavy. V různých vzdálenostech kolem ní obíhali majitelé, jejich bratři prokuristé nebo komandisté, jejich sestry a ženy, zaučovaly se v ní jejich děti, a tak pořád dokola po pět generací. Když to slunce vyhaslo, všechno ztratilo svůj řád. Planety šesté generace se rozletěly prostorem, vazby se zpřetrhaly, zůstalo prázdno."

Ráda bych se prošla Brnem s knihou v ruce. Mám ho ráda i když žiju v Praze a vůbec mi při čtení nevadilo, že znám toto přívětivé město jen nepatrně. Kateřině jsem vděčná za nové obzory i citlivější pohled na nedávnou historii. Každá její kniha musí vnímavého čtenáře někam posunout.

suterovam

Pekny a nenasilny pribeh nasazeny na omezene historicke prameny. Primarne ukazuje tu historii, ale zminuje i pripravu vystavy, to prolinani je hodne povedene. Nejvic me bavil aha efekt kdyz byly pojmenovany ty tovarny, ktere v Brne porad stoji. Pro mimobrnenske to prave kvuli tomu mozna neni zrovna nejzajimavejsi kniha :)

Květinka008

Kniha, která mě velmi překvapila a když se mě někdo zeptá, co jsem četla, neumím to žánrově vymezit. Nejvýstižnější se mi zdá feature (popis viz bak. práce str. 16 dole: https://docplayer.cz/68501473-Zanry-v-tistenych-mediich-zanr-story-v-brnenskem-deniku-rovnost.html ). Ani román, ani sborník, ani literatura faktu, ani encyklopedie... Od každého trochu společně s přiznanou vypravěčkou a v této její knize také s přiznanými fikcemi. Konečně snad autorce nebude nikdo vyčítat překrucování, dle mého názoru se s chybějícími částmi příběhu poprala její fantazie výborně! (V noci mě napadly dvě otázky, které bych jí k tomu ještě ráda položila.)

Zároveň Kateřina Tučková poodkryla, jak autor s příběhem žije, kudy chodí, má ho plnou hlavu, dívá se kolem sebe jinak... Ani já už se nebudu na ulice města, které mi jinak příliš k srdci nepřirostlo, dívat stejně. Dokonce mi svou Fabrikou pomohla k větší shovívavosti, smířlivosti i k přemýšlení o vší brněnské ošklivosti (pracuji přímo v oblasti těch zdevastovaných areálů...). Knize by neškodil na vnitřním přebalu umístěný současný plánek města s vyznačením polohy těch nejvýznamnějších textilek - ať už zmizelých, anebo v dnešní podobě přestavěných/rozbořených.

Při čtení jsem někdy přeskakovala strany s vysvětlenými pojmy dané doby (mimochodem také výborné texty, stručné, jasné, logicky zapadající, doplněné obrázkem!), protože jsem byla zvědavá na další osudy rodiny Offermannů. Ale poté se k nim ráda vracela. Konec knihy je velmi smutný - tak jako lidsky... A významný rod, který v mnoha směrech ovlivnil i dnešní podobu Brna, vyprchal do ztracena...

Zpětně mě mrzí, že jsem nebyla na výstavě Moravský Manchester, říkala jsem si, že látky mě nezajímají... Asi jako mnoho lidí, kteří si nedokázali za názvem představit tak širokou historii a tematický záběr. Příště budu u všeho, v čem bude mít prsty K. Tučková, určitě obezřetnější! :-)

vekune

Super, téma mě na první pohled nezaujalo, ale pak jse byla nadšená. Hlavně proto, že žiju v Brně. Mimobrněnským to pravděpodobně moc neřekne. Ale prolínání příběhu rodiny Offermanů s dobovými fotkami a zároveň přípravou výstavy byl správný tah.

Alma5

Zajímavé téma, přesto se mi kniha četla dost špatně, nejspíš i proto, že jsem čekala román. Nejspíš více potěší ty, kteří mají k Brnu hlubší vztah.

Veroba

Dověděla jsem se spoustu nového o Brně.

HanKasp

Beletrická část Fabriky je oproti jiným dílům Katky Tučkové krapet slabší. Ale domnívám se, že to není vinou Katky, ba naopak. Snažila se z toho mála informací, co po rodinách bývalých brněnských továrníků zbyly, vytěžit co nejvíc. Přijde mi tedy velmi inspirativní a chytré do samotného děje zakomponovat i ten děj přítomný, a to hledání materiálů a přípravy výstavy Brno - moravský Manchester.

Z počátku mi přišla odborná hesla v textu trhajícího beletrickou část za rušivá. Ale na tento formát jsem si velmi rychle zvykla a jsem za to ráda, že v knize je, neboť se tak snadno dá vracet k reáliím a dohledávat si případné další informace či literaturu, ze které bylo čerpáno.

Je až s podivem, že jsou známá jména Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni, ale jméno Offermann jsem slyšela poprvé a díky této knize se mi i propojila jednotlivá místa a stavby, kolem kterých chodím téměř denně. Proto Katce a jejím spolupracovníkům za tuto knihu velmi děkuji.

VladiKlaisner

Z knihy mám tak trochu smíšené pocity. Z počátku jsem se nemohla začíst, hodně mi vadilo přeskakování mezi současností, kdy autorka popisuje přípravu výstavy a shánění materiálů, fakta z minulosti, která se snaží doplnit příběhem někdy až příliš pohádkovým. Ale časem jsem si zvykla a kniha mne začala zajímat.
Je to něco mezi průvodcem k výstavě a beletrií, takový pelmel, proto jen tři hvězdičky.

Nočnípták

Nevím co psát, když mcleod to všechno už napsal. Kateřina Tučková mě nezklamala.

Čtenářská výzva 2018 - 18. Kniha, jejíž děj se odehrává v Brně

ajasin

Skvěle namíchaný koktejl historických faktů a fikce. Pro brněnské patrioty kniha s další přidanou hodnotou. Já osobně moravskou metropolí pouze párkrát projížděla, ale snad se někdy dostanu i k delší návštěvě. Rozhodně to plánuji.

chandel

Pro mě jakožto pro brňačku je tahle kniha dokonalá, krásně napsaná a obsahuje plno zajímavých informací.

Jana_Z

Lépe než mcleod svůj dojem z četby vyjádřit neumím :) Plně s ním souhlasím.

Schary

Kniha je dost dokumentární, ale jestli máte blízko k Brnu,tak je to zajímavé čtení. Člověk se dozví spoustu nových věcí z historie...

mcleod

Opět krásně a čtivě napsaná kniha (autorský styl Kateřiny Tučkové mám hodně rád), ve které se mísí příběh textnilních baronů Offermannových, spisovatelky hledající fakta, na kterých může stavět jejich románový příběh, trojice kurátorů připravujících výstavu o textilní historii Brna a s tím spojené faktické pasáže. Nejen, že je tak možné dozvědět se spoustu informací o industriální historii, která z Brna udělala opravdovou metropoli Moravy, a o životě v tehdejším městě, ale také o těžké i zajímavé práci, která stojí za každou výstavou a románovou knihou, čímž je představen jakýsi vhled do pracovního života autorky - kurátorky a spisovatelky. Vedle toho pak stojí postupně budovaný příběh několika generací rodiny, která vybudovala takřka z ničeho velké textilní impérium, které za těžkých dob 20. století takřka ze dne na den zaniklo. Právě tato postmoderní promíchanost historického románu, literatury faktu a sborníku z výstavy (která však vůbec není rušivá, naopak kniha proudí velmi plynule a díky čtivému psaní i velmi rychle) dělá z knihy výjimečně zajímavé dílo.

hrosik3

Rozporuplné pocity.Škoda,že ten příběh není celistvý. Zajímavé téma,dozvěděla jsem se zas něco nového, ale chyběly mi tam ty střípky, které by to daly dohromady.

marara

Knihu jsem přečetla díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Fascinovalo mě prostředí textilních továren i příběh podnikatelského rodu, byť smyšlený. Sama pocházím z města, kde podobných zaniklých továren i nádherných rodinných vil denně míjím několik a ony stále provokují moji fantazii. Co se tam mohlo odehrávat? Jaké osudy za těmi zdmi prožívali jejich majitelé?

Petja

Dosavadní tvorba Kateřiny Tučkové mne nadchla, proto jsem si knihu přála k narozeninám. Přestože jsem z Brna, o historii textilního průmyslu zde jsem nevěděla skoro nic. Románová část mne moc bavila, jen škoda, že na konci jednotlivých pasáží autorka přiznává, že si příběhy prostě vymyslela a o historii ústřední rodiny se neví skoro nic. Je mi jasné, že i příběhy v dřívějších knihách jsou smyšlené na pozadí skutečných události, ale to přímé "přiznání" mne zde mrzelo. Pasáže o přípravě výstavy na mne působily rušivě, přestože jsou také informačně zajímavé, zařadila bych je spíše do zvláštní knihy. Celkově ale velmi zdařilé dílo a těším se na další.

iška

Více dokument než román a to velmi dobrý. Velmi zajímavé hlavně asi pro obyvatele Brna o ty, kteří dobře znají tamnější reálie.

Kočičáci

Ano, je to poskládané divoce, autorka skáče a přeskakuje... ale přesto dokonale. I když nás Kateřina upozorní, že si spoustu osudů domyslela a přibarvila tak, aby mohla být zaplněna hluchá místa, kterých se v archivu nedopátrala, tak mě to vůbec nevadilo. Rozšířila jsem si obzory, získala jsem spoustu nových informací a jediné co mě fakticky mrzí, že jsem se ke knize dostala tak pozdě, že jsem prošvihla výstavu.
Klobouk dolů před tím, co musela Kateřina všechno vybádat a jak krásně poučně to dala dohromady.

kralika

Úžasná, zajímavě laděná popularizační kniha. To, že velká část příběhu vůbec není pravda mi vůbec nevadí, natož když je to otevřeně přiznané ("něco mezi fantasy, komiksem a pohádkou"). Pro mě je zásadní vystižení ducha doby, které se povedlo na jedničku a mraky faktických informací, o kterých jsem neměl ani tušení, čímž tuto knihu řadím mezi ty, které mě něčím obohatily. A koneckonců tu fikci od reality pozorný čtenář snadno odfiltruje z přiložených encyklopedických hesel a průběžných autorčiných promluv s kurátory výstavy o "Moravském Manchesteru".
Vždyť podobně přikrášlených historických románů je mraky, jen se o tom přikrášlení cudně mlčí...