martini.ce martini.ce komentáře u knih

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Úvodními drsnými kapitolami jsem se musela prokousat. Ale od pomaturitního srazu jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Parta spolužáků, příběhy ze školy, vandru, prolínání různých časových dějů... to všechno mě chytilo za srdce. Zajímavé pro mě bylo i sportovní prostředí, provázanost s politickými a společenskými událostmi. Líbilo se mi postupné odhalování a skládání střípků informací, které měnily celý příběh. Seržant je moje nová literární oblíbená postava. Výborná kniha, doporučuju.

29.10.2021 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Harry Hole je prostě Harry Hole. Za 5 :)

06.04.2020 5 z 5

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Až mě překvapilo, jak se mi povídky líbily Za mě povedený výběr.

02.08.2023 4 z 5

Přečteno během cesty z Ostravy do Prahy. Četla se lehce a rychle a v hlavě mi z ní zůstalo... nic.

27.10.2021 1 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Kniha, u které chci číst co nejrychleji, protože jsem zvědavá, jak to bude pokračovat - a zároveň chci číst pomalu, protože si to užívám a chci, aby mi čtení dlouho vydrželo.

Moc se mi líbily jednotlivé postavy, popis jejich přemýšlení, vzpomínek. Bavilo mě, jak se jejich osudy a životy potkávaly, přibližovaly i rozcházely.

Byl to pro mě zážitek, děkuju.

01.08.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Ta knížka mě štvala. Už od začátku jsem nerozuměla jejich vztahu, tomu, proč spolu jsou. Některé části se mi četly špatně, protože mi přišly známé a povědomé. Mnohokrát jsem ji chtěla odložit a nedočíst. Což neznamená, že každodenní detaily soužití nejsou popsané realisticky. Proto je to tak smutné čtení.

16.05.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Ach bože, to byla KNIHA. Na první straně jsem zapomněla, že je to Nesbo. Na 100. stránce jsem chtěla, ať nikdy neskončí. Výborný děj, situace, postavy a zvraty. Hory při úsvitu i západu slunce. Roy bude jedna z mých nejoblíbenějších postav ever. Chytila mě za srdce.

13.04.2021 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Když jsem se pustila do čtení, vůbec jsem nevěděla, co od ní čekat. A pak mě chytila za srdce. Trochu pohádka, trochu historie, mýty a jiný svět. Staří manželé, kteří mě dojímali svým vztahem. Krásný jazyk, laskavost, rytířské chování. Byla jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet, jak to všechno dopadne. Líbila se mi.

20.03.2021 4 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Líbila se mi. Typický Brown, který sice přehání a situace se vyvíjí překombinovaným způsobem, ale bavilo mě prostředí, o kterém píše. Ledovce, Bílý dům, NASA, americké volby. Krátké kapitoly, které člověka nutí číst dál a knihu neodložit.

13.07.2020 4 z 5

Přečteno na jeden zátah a se slzami v očích.

29.11.2019 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

První knížka od RT, přečteno už před delší dobou. Tenkrát se četla dobře a rychle, v hlavě mi z ní nezůstalo nic. A mám pocit, že stejný komentář můžu zkopírovat i k dalším knihám RT.

02.11.2019 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížku jsem přečetla a pořád jsem čekala na nadšení a slzy od smíchu (jak jsem slyšela v doporučeních). Nic, no.

02.11.2019 1 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Měla jsem z ní trochu obavy, protože přece jen se z HH stal můj oblíbenec. Ale strach byl zbytečný a knížka mě chytila od první stránky.

31.10.2019 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Povedená knížka. V knihovně jsem si ji vybrala podle obálky a toho, že je od nás, z Beskyd. A byla jsem spokojená. Líbila se mi hned od začátku, popis z pohledu malého kluka byl super. A ostravská mordparta taky, bavili mě asi všichni kolegové. Zápletka, motiv a časová posloupnost na některých místech skřípala, ale stejně jsem byla napjatá, jak to dopadne.

16.09.2023 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Vím, že svět není černobílý a i v knížce je vidět, jak se lidé mění - někdy k horšímu, jindy k lepšímu - jak jsou naše životy a plány propletené s politikou a osudem jiných lidí. Přesto se mi při čtení často do hlavy vracela věta "komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině".
Knížka je výborná, díky.

31.01.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nebylo to pro mě příjemné čtení. Bylo mi líto celé rodiny, jak jsou zaseklí a bez chuti něco změnit. A nejvíce samozřejmě Báry. A bude to možná znít podivně, ale byla jsem ráda za takový konec. Neviděla jsem jiný způsob, jak by se celá situace mohla kdy zlepšit.

30.11.2021 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Poprvé jsem ji četla na střední škole a zůstalo mi z ní v hlavě jen to, jak skončila (nebo to spíše bylo z filmu)? A teď, po 20 letech?

Prvních asi 30 stran mě naplnilo smutkem. Bylo mi líto Terezy, některé její sny a situace mi přišly známé, nečetlo se mi to příjemně. A další části byly pro mě těžké. Opakování děje, myšlenek a pocitů mi způsobovalo často nesnesitelnou těžkost čtení. U desátého opakování "es muss sein" jsem měla chuť hodit knížku z okna. Postavy mě štvaly, nerozuměla jsem jejich počínání. V tom všem mi největší smysl dávala Sabinina touha po opakované zradě. Pro mě to nebyl román o lásce.

Neodložila jsem ji jen kvůli jménu Kundera a tomu, že přečíst ji, patří asi do kategorie "es muss sein".

Myslím, že pro čtenáře za hranicemi musel být zajímavý popis toho, jak vypadal komunistický režim, jak ničil a ovlivňoval životy.

13.09.2020 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Poprvé jsem celou sérii o Harrym přečetla v pořadí, v jakém vycházela. A už při čtení jsem záviděla čtenářům, kteří přijdou později, a budou to číst tak, jak to Nesbo psal... Takže teď začínám s druhým kolem a pěkně popořadě :)

Netopýr se mi líbil, bylo to fajn vidět Harryho za mladých let. V době, kdy se mu dařilo mít psy ještě na řetězu (aspoň v části knihy). Méně cynického, arogantního, s pozitivními city a emocemi. A od prvního přečtení jsem si nepamatovala zápletku, tak to bylo napínavé i teď.

05.09.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

První knížka od PH, rozesmála mě, byla vtipná, líbila se mi.

02.11.2019 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Nikdo neumí popsat mlhu tak, jako Anna Bolavá. Člověk ji při čtení úplně vidí před sebou a cítí na kůži. Pro mě je tato autorka český objev roku. Výborný zážitek, doporučuju.

10.03.2024 5 z 5