martini.ce

Přečtené 168Hra o dědictví
srpen 2022 (07.-10.)
Hra o dědictví 2022, Jennifer Lynn Barnes

Na knížku jsem dostala doporučení, protože jinak bych si ji nepřečetla. A to by byla škoda. Zábavné, zajímavá zápletka a i když to bylo neuvěřitelné prostředí, bavily mě jednotlivé postavy. Jen to vysvětlení, proč zrovna Avery u mě pokulhává. A ten konec...


Zmizela v mlze
červenec 2022 (14.-24.)
Zmizela v mlze 2017, Michaela Klevisová

Mě to prostě baví. Styl vyprávění, jednotlivé lidské osudy i detektiv, co neumí ani na dovolené odpočívat. A do polozapomenuté vesničky u moře bych se taky hned podívala.


Ostrov šedých mnichů
červen - červenec 2022
Ostrov šedých mnichů 2015, Michaela Klevisová

Výborná kniha na dovolenou k moři - to si člověk líp představí dlouhé pláže, duny a příliv přinášející poklady z moře. Baví mě tento způsob vyprávění, detektivka, kde je dostatek prostoru pro seznámení s jednotlivými postavami. A Josef Bergman je fajn chlap.


Bez šance
květen - červen 2022
Bez šance 2016, Neal Shusterman

Zajímavá knížka. Místy mrazivá a temná, se spoustou momentů k přemýšlení.


Samotář
červen 2022 (09.-14.)
Samotář 2021, S. R. White

Netradiční detektivka, odehrávající se během jednoho dne. Příběh v minulosti hodně temný. Zajímavá vyšetřovatelka, sympatický tým, líbilo se mi to. Jestli bude pokračování, ráda si ho přečtu.


Němci
červen 2022 (06.-08.)
Němci 2012, J. Katalpa (pseudonym)

Četla jsem ji krátce po vydání a teď znovu. A od prvního čtení mi zůstaly v paměti jen některé střípky situací, které se mi teď při čtení vybavovaly. Zaujaly mě i "malé" postavy a příběhy, které se v knize mihly, ale bylo jich tolik, že velmi brzy zase z hlavy mizí. Pohled do historie přes obyčejné životy obyčejných lidí. Pohraničí, válka, odsun - a mezitím lidské životy, s radostmi a trápením. Líbí se mi styl psaní, úsporný, bez zbytečných květnatých popisu.


Toskánské dítě
květen 2022 (06.-25.)
Toskánské dítě 2019, Rhys Bowen

Toskánské prostředí mě bavilo. Hezký příběh, zajímavé propletení. Nenáročné čtení na jarní večery. Ale ten překlad... Ledvinový páj (hádám, že se jedná o kidney pie), saténové dřevo... To jako opravdu?


Štěstí je zadarmo
duben - květen 2022
Štěstí je zadarmo 2016, Michaela Klevisová

Budu se opakovat, ale styl Michaely Klevisové mi sedí. Baví mě charaktery jednotlivých postav, způsob jejího vyprávění. Přijde mi to přirozené, ze života a plné laskavosti. Na začátku mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na povídkový styl, protože mi přišlo líto, že už nějaký příběh končí a nepokračuje dále. Za mě výborná kniha.


Dům na samotě
duben 2022 (19.-22.)
Dům na samotě 2011, Michaela Klevisová

V poslední době jsem neměla štěstí na výběr knih a jedna za druhou končily po pár stránkách v nedočtených. Až do této, která mě chytila od samotného začátku. Moc se mi líbil popis života na vesnici, prostředí stájí a života u koní. Bavily mě jednotlivé postavy a jejich osudy. V knihách většinou přeskakuju popisy přírody, kdy "se nic neděje". Ale ne u paní Klevisové. Když postava sedí s kávou v ruce a kouká na stráň a voda tiše šumí... Tak mě to vtáhne do děje, umím si to představit a téměř tu vůni kávy cítím a potok slyším. Nečekaná zápletka i rozuzlení. Výborná kniha.


Dešťová hůl
březen 2022 (05.-15.)
Dešťová hůl 2016, Jiří Hájíček

Většinu knihy jsem se rozmýšlela, jestli ji neodložím. Zůstala jsem kvůli Budějicím, kde jsem strávila pár let. A kvůli naději, že se v knize stane něco, co mě zaujme. Mrzí mě, že se to nestalo.


Vlaštovka v bublině
únor - březen 2022
Vlaštovka v bublině 2020, Markéta Lukášková

Tak na půl :) Líbily se mi různé časové roviny i náhled do budoucnosti, navrácení paměti u Barbory. Vadily mi nesrovnalosti v čase, podivné "náhody" a štvala mě Magda.


Druhá derivace touhy
prosinec 2020 - únor 2022
Druhá derivace touhy 2018, Tomáš Sedláček

Rozečteno mám už dlouho. Nevyhovuje mi u ní čtení na jeden zátah, ale když mám náladu na hlubší myšlenky, vím, kde ji najdu.


Kříďák
29. leden 2022
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Na začátku byla parta obyčejných 12letých kluků a jedné holky. Jezdili spolu na kole, chodili na hřiště a jednou vyrazili spolu na pouť a kolotoče. A tato příhoda začne měnit jejich životy. Ve vyprávění se prolínají dvě časové období - rok 1986 a 2016. A jednotlivé střípky se pomalu skládají dohromady... Bavilo mě to. Taková ta knížka, kdy se mi chce spát a zbývá posledních sto stran - a spánek musí počkat.


Prokletý kraj
leden 2022 (16.-24.)
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou a z knihy jsem nadšená. Líbilo se mi všechno - atmosféra zapomenuté vesnice, postavy, střípky z minulosti, popis krajiny. Potkala se u mě touha rychle číst a užívat si krásu toho, co čtu, a zároveň číst pomalu, aby mi knížka dlouho vydržela. Kdybych chtěla někam odjet sama na víkend a odpočinout si od světa a každodenního života, chtěla bych si tuto knížku vzít s sebou. Děkuju, byl to pro mě zážitek.


Žárlivost a jiné povídky
leden 2022 (02.-14.)
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Protože mám ráda Nesba a HH, měla jsem trochu strach, jaká bude tato knížka. Do toho jsem zahlédla pár recenzí, které nebyly úplně nadšené, tak jsem na knížku nespěchala. Ale když mi přišla do ruky, začetla jsem se a můžu s klidným svědomím napsat, že se mi moc líbila. Různorodé prostředí, zajímavé zápletky a osudy. Yes, Nesbo je můj spisovatel!


Prázdniny v Evropě
prosinec 2021 (07.-30.)
Prázdniny v Evropě 2019, Ladislav Zibura

Mám ráda Ladislavův pohled na svět. Vtip, laskavost, důvěra. Bylo to zajímavé cestování. A varování na obalu je pravdivé - opravdu to v člověku vyvolává touhu stoupnout si k silnici a zvednout palec.


Vrány
listopad 2021 (21.-30.)
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Nebylo to pro mě příjemné čtení. Bylo mi líto celé rodiny, jak jsou zaseklí a bez chuti něco změnit. A nejvíce samozřejmě Báry. A bude to možná znít podivně, ale byla jsem ráda za takový konec. Neviděla jsem jiný způsob, jak by se celá situace mohla kdy zlepšit.


Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit
? - listopad 2021
Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit 2012, Robert B. Cialdini


Soběstačný
? - listopad 2021
Soběstačný 2020, Zuzana Dostálová

Štěpán je obyčejný 11letý kluk, má želvu, rodinu, kamarády a touží po novém telefonu. Ale život se s ním nemazlí a hází mu pod nohy jeden klacek za druhým. A postupně se ukazuje, že není obyčejný kluk a musí / umí / chce se porvat s úplně jinými situacemi než jeho vrstevníci. Moc jsem mu fandila a četla místy se zatajeným dechem. Jako máma stejně starého syna jsem to prožívala o to intenzivněji. A z knihy odcházím s otázkou k přemýšlení: jak v sobě najde takový kluk TOLIK síly?


O strašném drakovi pod krakovským hradem a jiné polské pohádky
? - říjen 2021
O strašném drakovi pod krakovským hradem a jiné polské pohádky 2010, Petr Motýl

Moc hezké pohádky. Bylo fajn nakouknout za hranice k sousedům. Díky.


Sametové iluze
říjen 2021 (25.-29.)
Sametové iluze 2019, Petr Čepek

Úvodními drsnými kapitolami jsem se musela prokousat. Ale od pomaturitního srazu jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Parta spolužáků, příběhy ze školy, vandru, prolínání různých časových dějů... to všechno mě chytilo za srdce. Zajímavé pro mě bylo i sportovní prostředí, provázanost s politickými a společenskými událostmi. Líbilo se mi postupné odhalování a skládání střípků informací, které měnily celý příběh. Seržant je moje nová literární oblíbená postava. Výborná kniha, doporučuju.


Povídky
srpen - říjen 2021
Povídky 2016, Ernest Hemingway


Láska v Provenci
říjen 2021 (08.-25.)
Láska v Provenci 2013, B. Asher (pseudonym)

Odpočinková volba a docela zafungovala. Příběh mě bavil, ale hlavní přínos pro mě byl ve vzpomínkách na Provence. Tuto část světa mám moc ráda, tak mi ani nevadilo rozvláčně popisované pohoří a měnící se barva hory. Za Provence hvězda navíc. Překlad místy zarážející - největší přešlap baby karotka, v češtině "mrkev pro batolata".


Modročervenočerná
? - říjen 2021
Modročervenočerná 2021, Radek Holík


Kdy má králík bobky?
? - říjen 2021
Kdy má králík bobky? 2019, Klára Mayerová


Teorie podivnosti
září - říjen 2021
Teorie podivnosti 2018, Pavla Horáková

Líbila se mi. Vtipná, sarkastická, s nepředvídatelnou zápletkou. Konec bych ale brala jiný.


Matěj maluje mapy
září 2021 (07.-13.)
Matěj maluje mapy 2020, Michaela Hošková


Tohle město, tahle řeka
červenec - srpen 2021
Tohle město, tahle řeka 2021, Martina Leierová

Kniha, u které chci číst co nejrychleji, protože jsem zvědavá, jak to bude pokračovat - a zároveň chci číst pomalu, protože si to užívám a chci, aby mi čtení dlouho vydrželo. Moc se mi líbily jednotlivé postavy, popis jejich přemýšlení, vzpomínek. Bavilo mě, jak se jejich osudy a životy potkávaly, přibližovaly i rozcházely. Byl to pro mě zážitek, děkuju.


Myšlenky za volantem
červenec 2021 (22.-28.)
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Poslechnuto jako audiokniha, s milým hlasem pana Ebena. Byl to pro mě takový doping laskavosti. Milé, vtipné, inteligentní, s nadhledem - a to můžu. Za srdce mě chytila láska k manželce, která je mezi řádky.


Tajemství porodních bab
červenec 2021 (16.-20.)
Tajemství porodních bab 2016, Sally Hepworth

Doporučila a půjčila mi ji kamarádka a přiznávám, že jsem od knížky moc nečekala. A byla jsem překvapena příjemně. Není to můj oblíbený žánr, ale četla se hezky. Příběh tří žen, porodních bab, z různých generací. Zajímavá (a odhadnutelná) zápletka z historie. Nečekaně mě zaujalo i čtení o porodech, o přístupu k ženám a mámám. Oddechové čtení.


Zuzanin dech
červen - červenec 2021
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Nevýhoda této knihy byla u mě v tom, že jsem ji četla až po Haně Aleny Mornštajnové. Život před válkou, koncentrační tábory, pokus vrátit se zpátky do života a světa, který je úplně jiný. Neseděl mi způsob vyprávění a místy i chování jednotlivých postav.


Petr píše :-)
květen - červen 2021
Petr píše :-) 2015, Petr Fiala

Petr Fiala a Mňága jsou moje krevní skupina, takže hodnocení tím bylo pochopitelně ovlivněno Knížka je výborná a doporučila bych ji nejen skalním fanouškům. Třeba i jako doping pro horší dny, protože ač je dnes hůř, zítra zase vyjde slunce. Život je skvělý a někdy je to jízda, oumajgad


Věci, na které nastal čas
? - květen 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

Ta knížka mě štvala. Už od začátku jsem nerozuměla jejich vztahu, tomu, proč spolu jsou. Některé části se mi četly špatně, protože mi přišly známé a povědomé. Mnohokrát jsem ji chtěla odložit a nedočíst. Což neznamená, že každodenní detaily soužití nejsou popsané realisticky. Proto je to tak smutné čtení.


Listopád
květen 2021 (03.-05.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Při čtení jsem měla stažený krk i žaludek. Z příběhu jedné rodiny a hlavně z vývoje celé společnosti. Silná kniha.


Nejlepší Cyrilův den
duben 2021 (12.-21.)
Nejlepší Cyrilův den 1985, Petr Křenek

Četli jsme s kluky 8 a 11 let a knížka se jim líbila. Podle jejich hodnocení dávám 4 a půl hvězdy. Bylo tam ale dost výrazů, které neznali a které jsme pak spolu probírali. Situace, kterým by sami nerozuměli (zápletka ohledně zaříkávače zvířat). Mě nejvíce oslovily popisy krajiny a přírody pohledem kluků, kteří podle slunce nad kopci odhadují čas nebo v jiskřivém vzduchu netrpělivě čekají na sníh.


Království
duben 2021 (05.-13.)
Království 2020, Jo Nesbø

Ach bože, to byla KNIHA. Na první straně jsem zapomněla, že je to Nesbo. Na 100. stránce jsem chtěla, ať nikdy neskončí. Výborný děj, situace, postavy a zvraty. Hory při úsvitu i západu slunce. Roy bude jedna z mých nejoblíbenějších postav ever. Chytila mě za srdce.


Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí
listopad 2020 - březen 2021
Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí 2012, Jana Florentýna Zatloukalová

Když konečně dorazila k nám domů, měla jsem z ní velkou radost. Mám ráda styl, jakým Flo píše, recepty zkouším postupně a kuchařka má u nás v kuchyni svoje důležité místo.


Pohřbený obr
leden - březen 2021
Pohřbený obr 2017, Kazuo Ishiguro

Když jsem se pustila do čtení, vůbec jsem nevěděla, co od ní čekat. A pak mě chytila za srdce. Trochu pohádka, trochu historie, mýty a jiný svět. Staří manželé, kteří mě dojímali svým vztahem. Krásný jazyk, laskavost, rytířské chování. Byla jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet, jak to všechno dopadne. Líbila se mi.


Kniha o tichu
? - leden 2021
Kniha o tichu 2020, Josef Formánek

Kniha mi přišla natolik osobní, že jsem se necítila na to, abych ji hodnotila.


Osudová léta
leden 2021 (01.-17.)
Osudová léta 2020, M. Lamballe (pseudonym)

Ježíšek vzal 2. díl, tak jsem četla jen tento. Na začátku jsem se neorientovala ve všech členech domácnosti, sousedech a známých. Ale časem se to zlepšilo :) Místy mě zaskočil (asi?) český překlad, kdy emocionální situace byly popisovány neosobně, odtažitě. Jako odpočinkové čtení fajn tip.


1