martina.culik Online martina.culik komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nejsem čtenář sci-fi. Vadí mi dlouhé technické popisy, kterým málokdy rozumím. Andy Weir si mě ale získal už svou knihou Marťan (ačkoli kniha Artemis už mě tolik nechytla) a tuto knihu jsem opět četla s napětím od začátku do konce. Přestože fyzikální (i biologické) detaily pro mě nebyly úplně srozumitelné, knize to nijak neubralo na zajímavosti.
Tím, že hlavní postava má zpočátku problémy s pamětí, se vlastně i vše z historie dozvídáme spolu s hlavním hrdinou, čímž je kniha plná zajímavých překvapení, o která není nouze až do konce.
A samozřejmě nechybí ani typický humor, který knihu odlehčuje.
Jelikož nechci spoilerovat, musím vybrat jen jeden z mnoha citátů z knihy, který ale neprozradí téměř nic ze zápletky.
"- pár centimetrů za sekundu. Vida, u malých rychlostí kosmických lodí přemýšlím v metrických jednotkách! Jsou mnohem praktičtější než "lokte za čtrnáct dnů" nebo něco takového."

23.03.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Druhá kniha od autorky a opět mě příběh zcela pohltil. Další téma, o kterém jsem toho moc nevěděla, a přitom by se o tom určitě vědět mělo.
"Ještě že jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla."
"Tahle válka nás zničí všechny, je jedno, jestli to bude Stalin, nebo Hitler. Litva je sevřená mezi oběma stranami."

12.02.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zajímavý námět, i když trochu depresivní. Hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, ale postupem času se to trochu zlepšilo. Několik myšlenek bylo dost zajímavých a inspirativních a určitě stojí za zamyšlení.

05.02.2023 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Kniha psaná z pohledu psa je zajímavá a donutí nás zamyslet se nad některými malichernostmi, kterými se často zabýváme.
Jedná se o takovou odpolední rychlovku, jelikož je kniha opravdu kraťoučká.

28.11.2021 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

Kniha je útlá a i samotný příběh je jednoduchý bez velkých zápletek. Ale těch úvah a pravd o knihách a čtení, těch je tam opravdu hodně. A jako někdo, kdo si bez knih nedokáže život představit, jsem jimi byla okouzlena - viz ukázky níže.
Určitě knihu doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst milou knížku, a především pak těm, kteří mají rádi knihy a vše kolem nich.

"Spousta čtení z nikoho intelektuála neudělá. Stejně jako spousta jídla nedělá gurmána. Já si čtu zcela sobecky z vlastního potěšení, z lásky k dobrým příběhům, a ne abych se poučil o světě."

"Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. To je ta tragédie. Kdo totiž rád čte, chce přečíst dobré knihy všechny do jedné."

19.12.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

K autorce jsem se dostala víceméně náhodou a velmi příjemně mě překvapila, takže se nejspíš brzy pustím i do jejích dalších knih.
Téma vůbec není jednoduché, ale podle mě bylo velmi citlivě a hezky zpracované.

23.03.2023 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První kniha od autora, kterou jsem četla a nejspíš nebude poslední.
Komisař mi hlavně zpočátku nebyl moc sympatický, i když mám většinou takové trochu zpustlé typy ráda. Postupem času se to ale zlepšilo.
U severských krimi románů se tak nějak očekává, že to bude drsné a skoro až neuvěřitelné. a tato kniha rozhodně není výjimkou. Určitě se podívám i na filmové zpracování, abych porovnala, jak hodně se liší od knihy.

01.11.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Je to jedna z mála knih, které jsem četla opakovaně. Obsahuje mnoho pravd a témat k zamyšlení a poučení.
"Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
"Krysař, cizinko, je muž, který nezůstává, ale jde. Lidé ho vidí rádi přicházet. Ale odcházeti vidí ho mnohem raději."
Kniha mi trochu připomíná Máchův Máj - je zabalena v romantickém příběhu s mnoha lyrickými popisy, ale pojednává o lidské slabosti a žárlivosti, která vyústí v tragédii.

23.07.2023

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Musím říct, že mi delší dobu žádná kniha nesedla tolik, jako tato.
Velmi příjemně se četla a navzdory většími počtu stran, děj i stránky ubíhaly (až moc) velkou rychlostí. Kromě zajímavého příběhu se čtenář dozví i poměrně dost historických faktů z medicíny - např. jak pokročilá mohla lékařská činnost být, navzdory tomu že pitva byla z náboženských důvodů naprosto nepřijatelná.
Určitě tedy přečtení doporučuji.

17.07.2021 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Autorka opět nezklamala - všechny díly této série jsou velmi čtivé a napínavé. Jen to, že se případ vždy týká i některého z hrdinů (vyšetřovatelů, reportérů apod.) začíná by divné.
Samotný příběh byl ale zase originální, takže doporučuji a určitě budu pokračovat v dalších případech Kim.

03.04.2022 4 z 5

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Já jsem příznivec poezie, která se hezky rýmuje a dobře pamatuje, což tahle rozhodně není - přesto mě Hrabě oslovil. Možná na tom má velký podíl kamarád, který mi některé básně přednesl dříve, než jsem je četla:

"Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás
to co tu dávám do placu
To pro skutečné lidi které jsem poznal"

24.02.2017 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

V knize je poměrně zajímavý kontrast mezi příběhem psaným pro děti a Anninou mluvou, která je květnatá a ukazuje její fantazii. Nevím, jak se s tím vyrovnají mladší čtenáři, ale já jsem byla nadšená.
Vždy, když Anna mluvila, měla jsem tendenci číst rychleji a v hlavě jsem téměř slyšela její (někdy i otravné) štěbetání.
Knihu mohu doporučit jako nenáročnou oddechovou četbu pro zpříjemnění všedních dní.

19.12.2022 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Autorka opět nezklamala. Vyprávění z pohledu více osob mi vyhovuje a příběh obohacuje a rozšiřuje.
Příběh jsem trochu znala, jelikož jsem před pár lety zahlédla kousek filmu. Přesto mě příběh opět pohltil a na několika místech i překvapil.

28.11.2021 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Dvojici Patrika a Eriky jsem si oblíbila už v předchozích knihách autorky. V tomto díle se Erika zase tolik neobjevuje, ale upřímně musím říct, že to pro mě bylo spíš pozitivum.
Vyhovuje mi způsob psaní, kdy sledujeme příběh z pohledu více postav i propojení s historií. Určitě budu pokračovat i v dalších dílech.

20.11.2017 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

(SPOILER) Je to trochu divné, ale jak prohlásila má kamarádka: "Čtu úžasnou knihu. Je o tom, jak někdo vraždí šestileté holčičky."
Přesně takové to ale je - od začátku je trochu jasné, že když se případ týká šestiletých holčiček a hlavní vyšetřovatel má přesně tak starou vnučku, nebude to jen tak - tato snadno předvídatelná spojitost bylo jediné, co mě na knize trochu vadilo.
Jinak jsem knihu hltala, ve vyšetřovacím týmu jsem si našla několik oblíbenců a moc se těším na další případ.

29.05.2017 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jedná se o první knihu od autorů, co jsem četla a nejspíš to nebude poslední.
Příběh se četl dobře, i když v některých částech mi přišel trochu rozvláčný. Bavilo mě drobné přeskakování v čase, které vyprávění podalo z různých úhlů.

24.07.2023 4 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Odposlechnuto jako četba na pokračování na Českém Rozhlasu - četl Petr Stach.
Vzhledem k tomu, že jsem dosud žádné knihy od autora nečetla, chvíli mi trvalo zorientovat se v postavách, u nichž se předpokládá, že jsou známé z předchozích dílů.
Samotný příběh byl zajímavý a líbil se mi styl, při kterém se postupně proplétaly jednotlivé linky, jež spolu na první pohled vůbec nesouvisely.

17.05.2023 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na to, že se v knize vlastně nic moc akčního nedělo, se příjemně četla, i když byl děj poněkud rozvláčný. Žádné drastické scény a přesto zajímavá zápletka.

24.08.2022 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je moje srdcovka, takže jsem se na toto vydání opravdu těšila.
Některá zpracování se mi opravdu líbila (například Svatební košile), ale musím přiznat, že některá mě zase tolik nenadchla (např. Polednice). Ačkoli jsem Kytici četla vícekrát díky grafikám jsem si všimla zase nových detailů.
V textu samotných komiksů byla většinou uvedena jen přímá řeč, takže pokud čtenář nezná jednotlivé balady nazpaměť a chce si užít celý text, je třeba listovat mezi komiksem a klasickým textem, který je vždy uveden hned po grafickém zpracování a to je trochu nepraktické. Mně to ale zážitek nezkazilo a jsem opravdu ráda, že jsem si Komiksovou Kytici pořídila a přečetla.
Myslím, že je toto vydání ideální pro osvěžení povinné četby.

08.03.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Příběhy reálných osob z toho období jsou vždy velmi silné a zde to není jinak. Myslím, že k tomu není co dodat.

01.11.2020 5 z 5