Blues pro bláznivou holku

Blues pro bláznivou holku

Sbírka jediného významnějšího českého představitele tzv. Beat generation. Soubor všech jeho básní, z nichž některé se dočkaly zhudebnění (zejména Vladimírem Mišíkem).

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7889/blues-pro-blaznivou-holku-7889.jpg 4.6336
Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

Alseri

Hrabě vedel tak krásne písať o "obyčajných" veciach. Keď človek číta jeho verše, cíti vôňu trávy, dym v zafajčenej Redute, ale aj melanchóliu prebdenej noci. Určite sa k jeho veršom ešte vrátim.

Andvejka

Milovala jsem povinnou četbu k literatuře a Blues pro bláznivou holku byla láska na první přečtení. Vřele doporučuji všem :)

megranity

Jsem si jistá, že hodnocení této knihy nebude z mé strany objektivní, nýbrž subjektivní. Jsem těžce zamilována do beatníků a mám na očích pomyslné růžové brýle. Sbírku jsem si náramně užila a rozhodně mám v plánu si rozšířit svou malou domácí knihovničku o další knížku. Pokud jste také takoví blázni a sedl vám např. Ginsberg, rozhodně neváhejte a nechte se vtáhnout do knihy českého beatníka.

Terezita

Pro mě bezkonkurenční. Kdyby byla možnost dát víc hvězd, dala bych. Něha, krása, snad každý si najde tu svou pravou, vyvolenou, šitou na míru.

Uvidět ráno u Vltavy divoké koně
Vyjmenovat své lásky
a bude-li to třeba
nechat se zabít
pro ně

martina.culik

Já jsem příznivec poezie, která se hezky rýmuje a dobře pamatuje, což tahle rozhodně není - přesto mě Hrabě oslovil. Možná na tom má velký podíl kamarád, který mi některé básně přednesl dříve, než jsem je četla:

"Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás
to co tu dávám do placu
To pro skutečné lidi které jsem poznal"

LevAnduli

Padá
svrchovaná moudrost
prevence proti fantazii

Srdeční záležitost.

Dagnov157

Jediný z našich básníků, který zachytil beatnickou vlnu jazzového básnění. Na YT můžeme slyšet Hrabětovy verše ve vynikající intepretaci Mirka Kováříka. Už ho skoro nikdo nezná.

denib

Je těžké k tomu něco napsat, protože si to prostě musíte přečíst. Místy smutné, místy praštěné, místy vůbec nevím .... Nejsem žádný odborník, ale připadá mi osvěžující, že se nedá spoutat formou nebo líbivostí. Díky tomu to působí velmi upřímně. Moc se mi to líbí. Ale potřebuji si to přečíst ještě jednou. A pak asi ještě jednou ... :-)

JP
12.12.2016

Hrabě zemřel mladší, než jsem teď já - sic jen o chlup. Působil na mě ale starší, z fotek, i z básní... stejně je zajímavé, že jsem se k němu dostal právě teď. Když jsem otevřel a začal číst jeho 'Blues', dýchlo to na mě napřed čímsi unikátním, ale postupně to vyčpělo. Nicméně, jestli vám poezie připadá akademická a uhlazená, tohle je dobrá přestupní stanice na druhou stranu. Není to nic těžkého, je to jen civilnější a upřímnější, žádné velké ideály a barvité obrazy. Jen život očima autora, básně, co jdou cítit na dálku dobou, kdy byly napsané.

Miriam5
04.10.2016

Pro mě vzpomínka na dobu kolem mých dvaceti let. Hrabě byl pro nás Bůh. Dnes ho čtu s nostalgií, má naivita je již dávno pryč, přesto mě z něj někdy mrazí.

DenisePartridge
06.07.2016

I když blues jinak nijak zvlášť nemusím, protože jsem zkrátka milovníkem pravidelných veršů a rýmů, tahle kniha mě opravdu příjemně překvapila, a to konkrétně tím, že se mi líbila. A to je ta největší poklona, jakou mohu sbírce blues složit. :)

Hanka_Bohmova
22.06.2016

Krásný, krásný, krásný.
"Láska je bolest z probuzení" Chci víc bolesti v tomhle analgetickým světě, kde je tak snadný usnout.

SMYSL VAŠEHO ŽIVOTA "MLADÍ PŘÁTELÉ"
(JAK POTVRDÍ SPĚŠNĚ I KLASIKOVÉ)
JE JASNÝ
JAKO FACKA - PARDON! ZPĚT!
JAKO DEN:

"ŠPEKBUŘT! KOVERKOT! KVARTÝR A PENZE!"

Ostatně
"život vás naučí Hošánci!"

Michal1999
29.05.2016

Spoustu krásných básní. Když mám chuť na poezii, na 90% sáhnu po Václavu Hraběti.

misantroop
05.05.2016

Blues, poezie, šedesátá léta, inspirace beatnickou generací.

evelinaevelina
13.04.2016

Hrabě je Hrabě. Jedinečný, neopakovatelný, drsný i jemný beatnik - český beatnik. A těch opravdových že u nás nebylo mnoho. Kdykoliv otevřu tuhle jeho sbírku, některá z jeho básní se mě bytostně dotkne, rozloží mi mysl na atomy, nervové spoje v něm fungují jen proto, aby přenášely právě přečtené verše.
Oči otevřené, ale nevidím.
Užívám si slov....užívám si jeho... Hraběte.

Marla
13.03.2016

Bylo už k ránu
neony spaly
koleje vlaků
do tmy se rozbíhaly
Bylo už k ránu, když jsem před lety doslova dohltala poslední stránku Blues pro bláznivou holku. Čas od času se k ní vracím, verše zadřené pod kůží.....

jolii
12.03.2016

Čtu opakovaně a opakovaně žasnu, jak dokonale lze slova poskládat.

PetK
10.03.2016

Jednoduše dokonalost sama... Objevila jsem ho v pubertě a nic víc pro 15letou holku nemohlo být :-) a stále se k němu vracím.

MarketaK.1
29.02.2016

Naprosto mě ztrhla... přečetla jsem jí úplně jedním dechem... :D

Kariol
10.02.2016

Daydreamer: Naprosto souhlasím. Tohle je báseň, která mě k Václavu Hraběti a jeho další poezii přivedla. :3 Jednou...

Daydreamer
09.02.2016

Všechno už tu asi bylo napsáno...pět hvězd jsem udělil s lítostí. S lítostí, že jich nelze dát víc...
A ještě jednu mou oblíbenou báseň(jen jednu z mých oblíbených, nemám u něho neoblíbené) protože INFEKCE už tu byla...

Noviny nevyjdou ve zvláštním vydání,
nikdo mi s růžemi nepřijde přát.
Pomlčí důstojně klasici svázaní
o tom, co brzy už musí se stát.

Neshoří hvězdy a nevyschnou rybníky.
V ulicích nebude dechovka hrát.
Kdopak si všimne? Vždyť svět je tak veliký
a třeba zrovna teď má se to stát.
Jednou tě potkám, vím to jistě!
Nevím jen kdy, na kterém místě...
Ať si klidně říkají, že nevím o životě nic -
možná se to stane zítra, možná že až za měsíc.
Možná zrovna teď, na tomhle nároží
na mou horkou tvář svou ruku položíš.

Málokdo všimne si našeho setkání.
Někdo snad začne se přestárle smát,
až mě na ulici políbíš do dlaní
a řekneš, že se to muselo stát.

Kariol
07.02.2016

Jak já miluju tyhle básně. Čtu je pořád dokola, své oblíbené třeba dvakrát do měsíce. Škoda, že autor toho nestihl vybásnit víc. :) ♥

-Nikola-
22.06.2015

Tohle nebyl zrovna můj šálek kávy. Ale rozhodně jsem si i zde přišla na své. Předevšímbáseň Infekce byla kouzelná a ode dneška patří k jednim z mých oblíbených.

ziriant
15.04.2015

"Tohleto není přípitek
na vaše zdraví
Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás"
- a proto hodnotím jak hodnotím.
Báseň na přebalu zaujala. Tak jsem přečetla zbytek. Jenže jsem netušila, že této vybrané básni se zbytek ani zdaleka nevyrovná, natož abych v něm našla případně lepší kousky.

Sandik
31.03.2015

Neuvěřitelná záležitost.

Frakira
28.03.2015

Melancholické, nadčasové, nádherné...kdykoliv ji otevřu, tají se mi dech :) tak třeba namátkou:

Máš oči jako tabák
Bojím se abych to všechno nezkazil
Nějakým překrásným gestem
-------------------------------------------------
Rozumní lidé s velkým eR
svolali koncil chtějí mě dát
do klatby
jsem prý nemorální
protože jsem řekl
že bez tebe nemohu žít
-------------------------------------------------
Čas není vlastně zlý Je přísný spíš než krutý

Strange
25.03.2015

Hrabě ke mě promluvil, jak už dlouho nikdo ne. Hovořil ke mně a zároveň z hloubi mě. Našel jsem se v něm jak pocity, tak cítěním. Je mi líto, že zemřel tak mlád, přišli jsme o velkého básníka.

RobertRoberts
14.02.2015

Václa Hrabě žil pouze pro dvě věci - klarinet a poezii. Věčná škoda, že zemřel tak mladý. Jakoby smrt v mladém věku byla géniům souzena. Nadčasová sbírka a můj vůbec nejoblíbenější český básník.

oXide
24.12.2014

Dokonalé!

SuperFrankie
23.11.2014

Úplně vidím Hraběte, jak se vratkým tanečním krokem vrací z hospody přes celou Prahu domů a prochází Libní, Karlínem a dalšími méně známými částmi Prahy. Dorazí domů, stěží si otevře dveře, sedne si za stůl, odsune nespočet prázdných flašek a začne psát básně.
Každá báseň má v sobě obrovskou energii a je neuvěřitelně krásná.

Infekce

Spadl jsem ze skály prorostlé arnikou
a teď ležím
rozedřenou kůži mám plnou písku suchého listí
a tebe

Nejhorší případ tetanu v dějinách lékařství
Všechny kapacity nade mnou pokývaly hlavami a odešly
Je to prý skorem zbytečné
Vrchní sestra přináší
pomeranče cigarety a třináct reprodukcí od Botticelliho
Posilněte se večer vás budou operovat
Vezmou vám srdce Máte příliš velké srdce
na to abyste s ním mohl žít

Loupu pomeranč a vzpomínám
na Prahu Čvachtavý sníh Rackové Na 7. listopadu
bylo slavnostní osvětlení pamatuješ?
Moje bílá nemocniční postel se houpe jako tramvaj
do které se opřel vítr

Je to smutné nebo možná směšné
ale asi jim umřu pod nožem
protože jenom ty
máš krev
stejné skupiny jako já

Musím jim říct kde tě najdou
Nelekej se Až pro tebe přijedou
budu ležet mezi lesklými vyvařenými nástroji
a nebudu vědět
že jsi přišla

Vím
že mě nemáš ráda
ale já tě mám
v krvi rozpuštěnou
a bacily tetanu s vůní kouře a arniky a šlágry
tak starými
že je už vůbec nikdo nepamatuje