Blues pro bláznivou holku

Sbírka jediného významnějšího českého představitele tzv. Beat generation. Soubor všech jeho básní, z nichž některé se dočkaly zhudebnění (zejména Vladimírem Mišíkem).

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7889/blues-pro-blaznivou-holku-XZd-7889.png 4.6804
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Blues pro bláznivou holku

Arwen777

Poprvé jsem četla na střední škole a od té doby se ke sbírce čas od času vracím. Nadčasové, krásné, dojemné.

n.ezn.amy

Jsem moc rád za databaziknih a jeho přispěvatele, díky nimž jsem narazil na tohle úžasné dílo. Jeho neznámější báseň Variace na renesanční téma zná asi v podání Vladimíra Mišíka každý, ale i ostatní básně jsou naprosto skvělé, pro mě asi nejlepší je TY. Velká škoda jeho tak krátkého života

To není alej kaštanů které kvetou
to není zástup andělů s myrtou
to je noc
Modrá a bílá
Na Vltavě zamrzly lodě a svatební kytice

Máš oči jako tabák
A stromy na podolském hřbitově
jsou cypřiše a stříbrné štiky
Jednou jsi řekla: „Já si tě najdu“
Je noc
Modrá a bílá
Kouř u stropu se chvěje jako tvoje ruce
V bytě nad námi někdo poslouchá Handla
slyšíš
„Vodní hudba“
napudrované růže
v téhle zimě
to je ale nerozum že?
Máš oči jako tabák
Bojím se abych to všechno nezkazil
nějakým překrásným gestem

Až půjdeš zítra ode mne
potkáš paní domácí jak se vrací
s masem na neděli
bude se divit že jsi tak mladá
a už se touláš po nocích
Pak si řekne že jsou tím stejně vinni
komunisti
„Podolí není Motmartre“ upozorní mne jemně
inženýr z prvního patra
Dáma v tramvaji se ušklíbne
protože budeš hrozně moc vonět kouřem

Bude ráno
Střízlivé
šedé a moudré jako vlasy mého otce
Málokdo si všimne
že máš oči
jako tabák

Oči mi zvlhly dojetím
o p r a v d o v ý B Á S N Í K ,
promiňte, nečekala jsem ho, ztratila se mi slova ...

martineden

Václav Hrabě - to je prostě láska na celý život. Jeho básně jsou nadčasové, také doporučuji zhudebněné verze Vladimírem Mišíkem a recitaci od Mirka Kovaříka. To je ryzí radost.

Jrsnbl

Chytlavé verše a nevšední témata. Dokáží pohladit na duši, za večer je máte přečtené. Já jsem ovšem člověk, který poezii moc neholduje, moc ji nerozumím, a nedokáži ji plně ocenit jak jiní. Proto hodnocení nechávám na nich, to své zde z tohoto důvodu sdílet nebudu.

Amneris

Krasné básně, z nich je asi nejznámější Variace na renesanční téma. Přečteno k maturitě.

temna.vila

Jedna z nejkrásnějších sbírek české poezie, ke které se ráda vracím.

ElvisJagger

Procházím se poloprázdným nočním velkoměstem. V kalužích se odráží světla pouličních lamp, bdělí lidé plují temnou nocí a ze špinavých, ale krásných nočních klubů se line zvuk pronikavého saxofonu. Zamiloval jsem se do holky a zároveň o ní přišel.

Toto jsou mé pocity z této skvělé sbírky.