Blues pro bláznivou holku

kniha od:

Blues pro bláznivou holku https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7889/mid_blues-pro-blaznivou-holku-XZd-7889.png 4.6 937
Koupit Koupit eknihu Bazar

Sbírka jediného významnějšího českého představitele tzv. Beat generation. Soubor všech jeho básní, z nichž některé se dočkaly zhudebnění (zejména Vladimírem Mišíkem).

Komentáře (147)

Komentáře 147 Recenze 0

markulina711
markulina711
04.08.2023 5 z 5

Znovu po letech. Znovu uchvácení naprosté. Namlsaná americkými beatniky, které jsem četla cca v 18 letech, jsem hledala někoho v české literatuře. Našla jsem,abych posléze hořce zaplakala, že stihnul tak málo a víc už nepřidá. Čas od času se vracím a pořád to bolí.

a304
a304
21.05.2023 5 z 5

Citace: "POTOM a teď a POTOM." Paravan slov... umožní vytvořit vnitřní pokoj, místo a čas pro pohodu, důvěru. Básník se něžně dotýká srdce , rozechvění prochází celým tělem, zasáhne i ...
Verše se mi moc líbí. Letos by autor slavil 83. narozeniny. Vrásky by prozrazovaly bohatou pouť a houšť prožitků, ale srdce by tlouklo mládím ,v rytmu zázračných okamžiků , které tu stále a nedočkavě čekají na vnímavého - každého z nás...
Sbírku doporučuji, k mání v bazaru, skvělý dárek.

Přečteno: 1425,hodnoceno : 918 /91%, komentáře: 145, nejvíce palců: sgjoli 87.


lost.in.books
lost.in.books
31.12.2022 4 z 5

Sama moc poezii nečtu ale tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, i když se jednalo o knihu z povinné četby. Knihu Blues pro bláznivou holku mohu doporučit všem milovníkům zbytečně nekomplikované poezie všedního dne. Básně budete mít přečtené hned a nebudete se zbytečně ztrácet v řetězcích dlouhých a komplikovaných metafor.
___
Václav Hrabě píše o každodenních obyčejných okamžicích, o lásce a prostě o životě. Někomu se témata jeho básní mohou zdát obyčejná a ohraná, ale třeba si básně od tohoto méně známého klasika oblíbíte stejně jako já. Já osobně mohu doporučit.

ozzak
ozzak
10.11.2022 5 z 5

Úžasná poezie českého beatnika škoda že odešel tak brzo. Básně jsou velmi často použity jako texty nejčastěji zpěvákem Vladimírem misikem

Hehehe
Hehehe
31.08.2022 5 z 5

Nejde se nezamilovat. Neskutečně čisté a opravdové. Na nic si nehraje, od nikoho nic nečeká a nic nepotřebuje. Občas mi to připadá až jako nějaké drzé nakukování do soukromí jednoho velmi talentovaného mladíka. Škoda, že s námi nevydržel dýl. Nepochybně jsme byli jeho odchodem nevědomky ochuzeni o mnoho skvělých počinů, jak už literárních, tak muzikálních.

Radějka
Radějka
05.05.2022 5 z 5

Jedním slovem dokonalost. Melancholie, nešťastná láska, smrt. Atmosféra sychravého počasí. Vřele doporučuji.

maris123
maris123
21.04.2022 5 z 5

Nádhera. Škoda že autorovi nebylo dopřáno napsat víc.

Leona333
Leona333
21.02.2022 5 z 5

Tak tohle jsou opravdové literární perly! Václav Hrabě, zde dokázal napsal něco mimořádného... O lásce, naději, bolesti, samotě, víře...
I dnes dosti nadčasová a melancholická tvorba, která za přečtení rozhodně stojí.

Arven2001
Arven2001
14.02.2022 5 z 5

Nádherná, nádherná poezie. Strašně moc mě oslovila.

Kattari02
Kattari02
18.01.2022 3 z 5

dobrá volba k maturitě

veg.petka
veg.petka
08.12.2021 5 z 5

To je prostě nádhera. Umění, pravá poezie.

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
01.12.2021 5 z 5

Je velkej rozdíl číst knihu v šestnácti a pak ve třiceti. Vlastně ten rozdíl vnímám, ať už dělám cokoliv. I u podělanýho mazání chleba máslem se cítím jinak, než když mi bylo šestnáct. V šestnácti jsem si při mazání chleba připadal jako mistr kuchař v Alcronu. Dneska si na ten chleba zvládnu nasekat i pažitku. Ale v Alcronu furt nevařím. Co tím chci říct? Nic moc podstatnýho, jen se tím snažím naznačit, že Hrabětovy básně jsem četl už v těch šestnácti a teď jsem se k nim po třicítce vrátil. Docela to ladí s mým současným čtenářským vkusem. Ačkoliv ten se za těch bezmála patnáct let příliš nezměnil.

Poslední dobou se mi na nočním stolku objevují romantický srágory. Stárnu, šedivým, měknu. Vlastně neměknu, měkkej jsem odjakživa. A když čtu Hrabětovy básničky, mám pocit, že byl podobně měkkej. Nebyl to žádnej drsnej dobrodruh. Ten chlap jen prostě rád miloval a pak o tom snil, sny posléze zhmotňoval v slova. To se mi líbí, to budu dělat taky, říkal jsem si v těch svých šestnácti. A co dneska? Říkám si to pořád? Jo, říkám. Tak nazdar Hrabě, rád tě zase vidím. Jsme na tom furt stejně. Já měkkej, ty mrtvej.

blackoutzuzi
blackoutzuzi
26.11.2021 5 z 5

Václav Hrabě je láska. Jestli to někdo opravdu umí se slovy, tak právě on. Tahle básnická sbírka je pro mě poklad a jsem neskutečně ráda, že ji doma mám.

Marťaska123
Marťaska123
19.09.2021

Já poezii moc nečtu, ale na doporučení přítele jsem se pustila do této knížky. Musím přiznat, že to byl neuvěřitelný zážitek - v tom nejlepším slova smyslu. Básně Václava Hraběte umí být tak syrové a zároveň tak romantické. Báseň Infekce jsem si doslova zamilovala. Nehodnotím hvězdičkami, protože podle mě je poezie tak subjektivní vjem, že se prostě hodnotit nedá.

sgjoli
sgjoli
18.09.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem dočetla básnickou sbírku, a to básně Václava Hraběte. A byla to dobrá volba, protože dojem z této knihy mám vcelku pozitivní. Jasně, nesedly mi úplně všechny básně, to bych si vymýšlela, ale celkově jich bylo dost, které mne bavily a něco mi předaly.
Hrabě se ve svých básních věnuje řadě témat. Hlavně se zde projevuje autorova láska k jazzu - jednak obsahově se tu autor jazzu věnuje dost vydatně a zmiňuje řadu odkazů k tomuto hudebnímu žánru, ale i forma básní je taková dost rytmická a hravá.
Dalšími tématy v básních jsou láska a vztahy, válka, smrt, město nebo déšť - a to je jen zlomek. Věřím tomu, že spousta lidí si tu najde to své. A to právě jak tím tématem, ale i formou. Některé básně se drží určité striktní formy, jsou veršované - jiné zase psané formou dost volnou a spíše připomínají volný proud vědomí.
Básně Václava Hraběte jsou dost atmosférické, nedají se číst všechny najednou na jeden zátah a určitě ne rychle. Kniha si vyžaduje, aby čtenář četl pomalu, pozorně a aby klidně i jednotlivé básně četl opakovaně - aby člověk vše prožil, procítil a nechal na sebe jednotlivá slova a emoce působit.
Hrabě si krásně hraje se slovy a spojuje je často do neotřelých obratů, u kterých jsem měla nutkání si je pořád opakovat dokola, jak svěže a čerstvě to na mne působilo - z toho jsem byla dost nadšená. Autorova fantazie a tvorba obrazů pomocí slov mne dost bavily.
Celkově tak hodnotím 4 hvězdami z 5 a určitě doporučuji. 1 hvězdu mi přijde fér odebrat, neboť jak jsem zmínila, některé básně se mi do vkusu či nálady úplně netrefily. Každopádně se jedná o sbírku, ke které se chci určitě ještě časem vrátit.

Bája89
Bája89
22.08.2021 3 z 5

Některé texty mě oslovily více jiné méně. Dokonalá byla Variace na renesanční téma, kterou mi při čtení v hlavě zpíval Vladimír Mišík. Občas jsem se někde našla a někdy jsem si v duchu říkala "Proč?" Asi musím pro poezii ještě dozrát.

Janina2609
Janina2609
22.08.2021 3 z 5

“Město je jak rozstříhaná hvězda.
Je tak krásná noc že i svatý na mostě má horké tváře Pojď! Ráno pro tebe ukradnu červánky a přinesu ti je místo růží. Zhasnu každou lucernu za tebou
aby se nikdo nemohl zamilovat do tvého stínu.”
Nevím. S touhle knížkou jsem se trochu minula. Básně čtu ráda, ale z této sbírky mne jich opravdu oslovilo jen pár (za to ale pořádně). Asi nejsem ten správnej beatník.

Velekněžka
Velekněžka
01.08.2021 5 z 5

Jen tak si volně být
svobodně milovat
a nebýt za to bit
nemuset vzdorovat…

Rzí nalakovat zbraň
v noci klidně spát
ze srdce slyšet smích
co víc vám mohu přát…

Péťa1950
Péťa1950
26.05.2021 5 z 5

Dojmy z básní neumím vyjádřit. Atmosféra doby, kdy básně vznikaly. Autor jakoby věděl, že se ze svých pocitů musí vypsat, protože mu nezbývá mnoho času. Krásné, léta utajované.

Samuel98
Samuel98
25.05.2021 5 z 5

Už je to dávno, čo som zošite plnom kresieb, drobných fotiek a ústrižkov z básní požičanom od jednej kamarátky, raz dávno našiel úryvky plné nádherných veršov. Myslel som si, že to musí byť "riadny underground", "skutočné umenie" a až nedávno som sa dozvedel, že v Čechách je tento autor v povinnom čítaní. Odvtedy som sa k drobnej knižke Blues od Hraběho vrátil už veľakrát. Vždy, ak niekto chce začať čítať poéziu a nevie, čo čítať ako prvé, požičiam mu práve tento výber veršov.
Český beatnik, ktorý zomrel príliš mladý, okrem poézie vytvoril aj prozaické dielo Horečka, ktoré stojí vedľa zbierok básní ako súrodenec. Hrabě nechával svoje básne nasiaknuté tým, čo ho obklopovalo: láska, tabák, pražské tramvaje, ulice mesta a jazz. Tieto atmosférické a v tvorbe autora sa opakujúce sugestívne prostriedky sú kulisami pre intenzívne pocity básnika. Ten si ako do denníka zapisuje každodenné drobnosti a spomína: žije v akejsi zvláštnej a hmlou zaplnenej nostalgii smutného romantika konkrétnejšie zhmotnená hlavnou postavou z Horečky, ktorá v divadle vystupuje ako Pierot. Akoby bol Pierotom aj hrdina, z očí ktorého sa na svet pozeráme v jednotlivých básňach. Veľmi jednoducho sme vtiahnutí do sveta, respektíve do mesta, o ktorom píše a sme pozvaní k najintímnejším romantickým okamihom Hraběho, ktorý na tele svojej lásky objavuje hru tieňa a svetla, kedy Slnko kreslí malé nepochopiteľné obrázky. Počúvame aj kritiku na staršie generácie, narážky na politiku, kritiku vojny a pokiaľ aspoň trochu poznáme piesne Karla Kryla, začnú nám hrať ako tichý hudobný sprievod, keďže vášeň, kamkoľvek smerovaná, a symbolickosť obrazov sa podobá: nie úplne, skôr intenzitou prežívania oboch umelcov.
Hrabě má dar osloviť aj náročnejších čitateľov, no existuje väčšie množstvo básní, ktorými vie dojať aj ľudí nezaujímajúcich sa o poéziu. Dokáže vtiahnuť, dokáže spustiť film v hlave každého človeka s trochou fantázie a citlivosti. Odrazu nevnímame písmenká, ale zasnežené ulice Prahy a počúvame barytónový prúd Vltavy bez toho, aby sme uvažovali nad tým, že vlastne čítame krásne melodickú poéziu.

ferdada
ferdada
20.05.2021 5 z 5

Mládí dávno v čoudu, ale tenhle z pokladů v mé knihovničce je pořád po ruce a to je dobře. Vzpomínka na časy, kdy jsem ještě nevěděla, co vlastně chci, nevěděla jsem, co se stane, co přijde, všechno bylo na začátku. V knížce je pořád schovaná ta radost, okouzlení, chutě TĚCH okamžiků. Kouzlo!

Arwen777
Arwen777
06.05.2021 5 z 5

Poprvé jsem četla na střední škole a od té doby se ke sbírce čas od času vracím. Nadčasové, krásné, dojemné.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
28.04.2021 5 z 5

Jsem moc rád za databaziknih a jeho přispěvatele, díky nimž jsem narazil na tohle úžasné dílo. Jeho neznámější báseň Variace na renesanční téma zná asi v podání Vladimíra Mišíka každý, ale i ostatní básně jsou naprosto skvělé, pro mě asi nejlepší je TY. Velká škoda jeho tak krátkého života

To není alej kaštanů které kvetou
to není zástup andělů s myrtou
to je noc
Modrá a bílá
Na Vltavě zamrzly lodě a svatební kytice

Máš oči jako tabák
A stromy na podolském hřbitově
jsou cypřiše a stříbrné štiky
Jednou jsi řekla: „Já si tě najdu“
Je noc
Modrá a bílá
Kouř u stropu se chvěje jako tvoje ruce
V bytě nad námi někdo poslouchá Handla
slyšíš
„Vodní hudba“
napudrované růže
v téhle zimě
to je ale nerozum že?
Máš oči jako tabák
Bojím se abych to všechno nezkazil
nějakým překrásným gestem

Až půjdeš zítra ode mne
potkáš paní domácí jak se vrací
s masem na neděli
bude se divit že jsi tak mladá
a už se touláš po nocích
Pak si řekne že jsou tím stejně vinni
komunisti
„Podolí není Motmartre“ upozorní mne jemně
inženýr z prvního patra
Dáma v tramvaji se ušklíbne
protože budeš hrozně moc vonět kouřem

Bude ráno
Střízlivé
šedé a moudré jako vlasy mého otce
Málokdo si všimne
že máš oči
jako tabák

martineden
martineden
07.04.2021 5 z 5

Václav Hrabě - to je prostě láska na celý život. Jeho básně jsou nadčasové, také doporučuji zhudebněné verze Vladimírem Mišíkem a recitaci od Mirka Kovaříka. To je ryzí radost.

Jrsnbl
Jrsnbl
05.04.2021

Chytlavé verše a nevšední témata. Dokáží pohladit na duši, za večer je máte přečtené. Já jsem ovšem člověk, který poezii moc neholduje, moc ji nerozumím, a nedokáži ji plně ocenit jak jiní. Proto hodnocení nechávám na nich, to své zde z tohoto důvodu sdílet nebudu.

Amneris
Amneris
27.03.2021 5 z 5

Krásné básně, z nich je asi nejznámější Variace na renesanční téma. Přečteno k maturitě.

temna.vila
temna.vila
13.03.2021 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších sbírek české poezie, ke které se ráda vracím.

ElvisJagger
ElvisJagger
31.01.2021 4 z 5

Procházím se poloprázdným nočním velkoměstem. V kalužích se odráží světla pouličních lamp, bdělí lidé plují temnou nocí a ze špinavých, ale krásných nočních klubů se line zvuk pronikavého saxofonu. Zamiloval jsem se do holky a zároveň o ní přišel.

Toto jsou mé pocity z této skvělé sbírky.

hell8939
hell8939
24.01.2021 5 z 5

neskutečnost. snad se všema jsme se shodli že u básniček vod Hraběte brečíme a asi nic moc jinýho k tomu nedokážu napsat, kéž bych jednou měla aspoň zlomek jeho geniality a mozku na metafory který berou dech a tak poeticky smutňoučký vidění světa

kacaabba
kacaabba
07.01.2021 4 z 5

Básně rozhodně chytlavé, obzvláště pro mladou rozháranou, ještě neusazenou duši. Úplně chápu, že ho mladí mají stále rádi. A některé kousky jsou opravdu velmi milounké... Ovšem ve srovnání s Wolkerem je pro mne Hrabě více pozér a Wolker více opravdový. Ale nerad bych se o tom s kýmkoli přel, takhle to na mě udělalo dojem. Já hlasuji pro Wolkera! /\/\/\ Rád bych upozornil mladší generaci (starší to ještě bude brát jako samozřejmost), že řada básní byla zhudebněna. Určitě Mišíkem a myslím, že min. i Prokopem. Kromě toho měl Hrabě svého komorního propagátora a recitátora v Miroslavu Kováříkovi. Doporučuji k poslechu. Některé jeho básně recitoval i např. Jan Potměšil. Strýček Google najde. :-)

slamina
slamina
16.12.2020 5 z 5

Kult. On psal tak lehce a opravdu tak krásně. Hodně toho mohlo vzniknout.

Median
Median
10.11.2020 5 z 5

Kniha, která potěší každou rozbolavělou duši. Škoda, že autor nestihl více, mohli jsme mít světového básníka...

Tereza K.
Tereza K.
06.11.2020

Přečteno díky/kvůli čtenářské výzvě... Bohužel jsem se poezii nikdy nenaučila číst, chybí mi tam příběh a vadí mi, že se nepřenesu do žádného světa, kde by v tu chvíli mohla žít moje fantazie :-) Ale Blues pro bláznivou holku jsem přečetla během jednoho podzimního odpoledne a vlastně to byl ve výsledku moc příjemný počin. Přesto knihu nebudu hodnotit hvězdičkama :-)

knihomoli
knihomoli
02.11.2020 5 z 5

Hlavně v mladším věku jsem verše Hraběte hltala, ale mám je ráda dodnes

Mackenzie214
Mackenzie214
29.10.2020 5 z 5

"A mně se chce tak spát
Spát
ve stínu tvých vlasů
Spát na nic nemyslet
při zvuku tvého hlasu se probouzet
jak kuchař
v pohádkách kde spí se stovky let
a znovu usínat
s hrstí tvých vlasů na čele
a trochu žárlit
na slunce
které ti po těle kreslí
malé nepochopitelné obrázky"

Ty nejkrásnější (nejen) romantické básně, které znám.

mfajmanova
mfajmanova
05.10.2020 5 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem po pětadvaceti letech oprášila svoji oblíbenou knížku a je pořád stejně dobrá!

Jarka_rybář
Jarka_rybář
04.10.2020 5 z 5

Výborná kniha. Václav Hrabě byl opravdový talent. Škoda, že toho nestihl napsat víc...

Ajinka79
Ajinka79
24.07.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější básník!

Makaja
Makaja
30.06.2020 5 z 5

Přiznávám, že poezii nečtu. Prostě jí většinou nerozumím. Nemohu říct, že bych u Hraběte na tom byla na 100% jinak, ale nějak mi to nevadilo... bylo to jako pohlazení po duši, ty verše tak pěkně plynou, je v tom radost, smutek, prožitek, chtěla bych taky umět svět vnímat a popsat tak jako on... ano, objevila jsem Hraběte pozdě, ale jsem za to setkání opravdu ráda.

Bbarbra
Bbarbra
15.06.2020 5 z 5

Čtení k melancholickýmu deštivýmu večeru.